Hukuki : İş Kazası

Serkan keleş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Değerli büyüklerim merhaba,
Ben bir cam fabrikasında çalışmaktayım. Baret,Çelik burun ayakkabı, cam kesmesini engelleyen eldiven ve kesiklere engel olmak için ceket pantolon vs herhangi bir güvenlik ekipmanı şirket tarafından verilmedi. Geçen ay kaldırdığımız bir cam sorunlu imiş ve kırılıp omuzumu ve kolumu kesti. Şu an tedavi aşamasındayım. Kolumda çok büyük bir iz kaldı ve bu benim psikolojimi bozuyor. Başka bir yere işe girmem bu görüntü ile pek mümkün görünmüyor. Bununla ilgili dava açmayı düşünüyorum. Dava açabilir miyim? Bu tip bir durumdan bildiğiniz örnek karar var mı? Bir de iş gücü kaybı için yüzdeyi kim belirliyor benim mi bir yere başvurmam gerekli? Biraz uzun oldu üzgünüm. Değerli cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Serkan Bey, öncelikle çok geçmiş olsun.
Tabii ki bu durum ile ilgili elbette hukuki yollara başvurabilirsiniz. Bir avukata başvurursanız sizi daha iyi yönlendirebilir.
Kaza ile ilgili iş kazası bildirimi yapılmıştır sanırım kaza ile ilgili bilirkişi incelemeleri
İş gücü kaybı ile ilgili şu yönetmeliği inceleyebilirsiniz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130803-6.htm
Başvurabileceğiniz hastaneler yönetmelikte şu şekilde belirtilmekte.

Yetkili sağlık hizmeti sunucuları

MADDE 5 – (1) Maluliyet tespitinde esas alınacak sağlık kurulu raporlarını düzenlemeye;

a) Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastaneleri,

b) Devlet üniversite hastaneleri,

c) Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri,

ç) Sigortalıların ikamet ettikleri illerde (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen hastanelerin bulunmaması durumunda sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili Sağlık Bakanlığı Devlet hastaneleri,

d) Belgelenmesi kaydıyla, herhangi bir üniversite hastanesi veya devlet hastanesinde; yoğun bakımda tedavisi devam eden ve yatmakta olduğu hastaneden başka bir hastaneye nakli hayati risk taşıyorsa yatmakta olduğu hastane,

e) Belgelenmesi kaydıyla (a), (b), (c) ve (ç) bentleri dışında kalan yataklı sağlık hizmet sunucularında yoğun bakımda tedavisi devam ederken yatmakta olduğu hastaneden başka bir hastaneye nakli hayati risk taşıyanlara yatmakta olduğu hastaneler yetkilidir.

(2) Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi bulunan ülkelerde çalışan müşterek sigortalıların maluliyet değerlendirmelerinde, sosyal güvenlik sözleşmesi yapılan akit ülkenin sigorta kurumunun belirlediği sağlık hizmeti sunucusu tarafından düzenlenen raporlar esas alınır.

Serkan keleş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Değerli cevabınız için çok teşekkür ederim. Aklımda sadece tek soru kaldı. Maluliyet oranının tespiti için benim mi başvuru yapmam gerekli yoksa doktorun mu yönlendirmesi gerekli. Tekrardan çok teşekkür ederim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.