Haber '' Iş Kazası '' Tatbikatı - Antalya

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  '' İş Kazası '' Tatbikatı

  1.jpg

  Antalya’da sebze tohumu ve gübre fabrikasında çalışanların isteği üzerine iş güvenliği firması tarafından düzenlenen işyeri güvenliği ve sağlığı tatbikatında, işçiler olası kazalara karşı müdahaleyi öğrendi.

  Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren sebze tohumu ve gübre fabrikasında işçilerin isteği üzerine iş güvenliği ve sağlığı tatbikatı yapıldı. Olası iş kazalarına karşı işçilerin neler yapması gerektiğinin canlandırıldığı tatbikatta, senaryo gereği yüksekten düşen bir işçiye yapılan müdahale anlatıldı. Fabrikada mesai saatinde işçilerin bir arkadaşlarının düştüğünü görmesiyle başladığı tatbikatta ilk olarak, iş yeri hekimine haber verildi.

  İş yeri hekiminin ilk müdahalesinin ardından fabrikaya ambulans çağıran işçiler, kazanın yaşandığı bölgeyi de güvenlik şeridiyle belirleyerek önlem aldı. Daha sonra sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından yaralının ambulansa taşınmasıyla tatbikat sona erdi.

  İKİNCİ TATBİKAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Tatbikatın ardından gazetecilere bilgi veren fabrikanın iş güvenliği uzmanı Ümit Sedat Bayram, geçen ay yangına karşı müdahalenin anlatıldığı tatbikatın ardından bu yıl fabrikada ikinci tatbikatın işçilerin isteği üzerine gerçekleştirildiğini kaydetti. Yüksekten düşen bir işçiye arkadaşlarının müdahale sırasında neler yapması gerektiğinin anlatıldığını belirten Bayram, Türkiye'de son dönemde iş kazaları ve iş kazalarına bağlı ölüm ve yaralanmaların artmasıyla iş güvenliği ve sağlığına önemin de artığını vurguladı. Tatbikatın işverenle çalışanların fabrikada oluşabilecek kazalara karşı müdahale etmeyi, bilinçlenmesine olanak sağladığını aktaran Bayram, çalışanların bilinçlenmesiyle kazaların en aza ineceğini dile getirdi.

  AMAÇ İŞÇİLERİN BİLİNÇLENDİRİLMESİ

  Bayram, iş güvenliği konusunda da işverenlere iş yerlerinde içeriden ya da dışarıdan oluşabilecek tehlikelere karşı risk analizi oluşturmaları ve bu doğrultuda tatbikatlar gerçekleştirilerek çalışanların bilinçlenmesini sağlamaları konusunda uyarıda bulundu.

  Fabrikada çalışan ve tatbikata katılan İsmail Angı da işyerlerinde kendisi kadar çalışma arkadaşlarının sağlığını önemsediğini, bu nedenle sık sık tatbikat yapmak istediklerini belirtti. Ahmet Çalışkan ise iş yerinde güvenlik ve tedbirin önemini vurgulayarak, çalışanların tedbirli olması gerektiği kadar işverenin de önlem alarak oluşabilecek kazayı engelleyebileceğine değindi.

  Kaynak: http://www.haberantalya.com/haber/13677-is-kazasi-tatbikati


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica