Tartışma : İş Kazası Sonrasında Yenileme Eğitimi.

Nikola Tesla

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
15 Mayıs 2013 ÇARŞAMBA

Resmî Gazete

Sayı : 28648

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN

USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK​
MADDE 6 –
(5) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir.

Soru : İş kazası geçiren çalışana verilecek eğitimin süresi nedir?
ya da Madde 11 - (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde iş yerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

Bu süre ile mi hesaplamamız gerek yoksa süreyi makul olarak biz mi belirliyoruz?

Saygılarımla;

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yönetmeliğin 6. maddesinden benim anladığım;

"(5) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir."

dediği için, ilave eğitim çalışanın geçirmiş olduğu kazaya ait veya meslek hastalığına ait sebeplerin, bu kazalardan korunma yollarını ve güvenli çalışma yöntemlerini içeren süresi bu konuları çalışana anlatmaya ve çalışanın güvenli çalışma yöntemlerini tekrarlamasına ve anlamasına yetecek bir süre olarak düşünüyorum. Bu süre çalışanın anlayışına, kazanın oluş nedenlerinin basit yada karmaşıklığına ve bir daha aynı şekilde davranmaması gerektiğinin kendisinin ikna olmasına göre değişir.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben genelde kaza yerinde max. 25-30 dk olacak şekilde veriyorum bu eğitimleri. yukarıda bahsedildiği gibi kazanın nedenleri, korunma yolları vs gibi olayla ilgili bilgiler verip hem çalışanın hem de ilk amirin kendilerini irdelemesini istiyorum.

Nikola Tesla

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Verdiğiniz eğitim sonrasında sınav yapılıyor mu?
Ve eğitim taahhüttünde verdiğiniz süreyi belirtiyor musunuz hocam.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sınav yapmıyorum, süre olarak da dediğim gibi ne kadar sürmüşse görüşme 15-20-25 dk şeklinde süreler ile belirtiyorum.

Nikola Tesla

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Dogru yanlış şeklinde bir sınav kagıdı hazırladım ben yaparım sınav kopyada çektirtmem. eğer geçemezse hocam tekrar eğitim :D
Sınav yapmıyorum, süre olarak da dediğim gibi ne kadar sürmüşse görüşme 15-20-25 dk şeklinde süreler ile belirtiyorum.
Dogru yanlış şeklinde bir sınav kagıdı hazırladım ben yaparım sınav kopyada çektirtmem. eğer geçemezse hocam tekrar eğitim :D

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.