Bilgilendirme Iş Kazası Sonrası Neler Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli ?

Konu, 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  Bir olayın iş kazası olarak sayılması için işçinin olay anında hemen bir zarara uğraması şart değildir. Kaza anında bir belirti görülmeyebilir. Ancak sonradan ortaya çıkan bedeni ve ruhi rahatsızlıkların kazaya bağlı olduğu doktor raporu ile tespit edilirse bu kaza da iş kazası olarak değerlendirilir.

  İş kazasına uğrayan işçinin sigortalı olup olmaması önemli midir?
  Hayır. İş kazası geçiren işçi sigortasız bile olsa bağlı bulundukları SSK’ya yapılan bir
  başvuru ile sigortalı işçilerin yararlandıkları bütün haklardan faydalanabilirler.

  İş kazası olduğunda ilk ne yapılır?
  İş kazası olduğunda işveren hemen bölgedeki zabıtaya (savcılık veya karakol) bilgi vermek zorundadır. Eğer işveren bu görevini yapmıyorsa işçiler de bu bildirimi yapabilir.

  Daha sonra ne yapılır?
  Zabıtadan sonra kaza hemen, bir dilekçe ile, SSK Bölge Müdürlüğü’ne bildirilir.

  Olayın iş kazası olup olmadığına kim karar verir?
  SSK Bölge Müdürlüğü’ne başvurulduktan sonra SSK hemen olay yerine müfettişlerini göndermek zorundadır. Müfettişlerin tuttuğu rapora göre olayın iş kazası olup olmadığına karar verilir.

  Müfettişlerin incelemesi esnasında işçiler nelere dikkat etmelidir?
  Müfettişlerin kaza yeri incelemelerinde kazaya uğrayan işçi eğer orada olabilecek durumda ise mutlaka bulunmalıdır. Eğer kazazede işçi bulunamıyorsa olayı gören işçi arkadaşları mutlaka müfettişlere bilgi vermelidirler. Ayrıca müfettiş raporlarına kazayı gören işçiler tanık olarak isimlerini yazdırmalıdır.

  Kaza sonrasında kazazede işçinin ne kadar dinlenme süresi vardır?
  Kaza sonrasında SSK tarafından verilen istirahat süresince işçinin işten atılması mümkün değildir. İstirahat süresinin işçinin ihbar süresinin 6 hafta geçmesi durumunda ise işveren işçiyi ancak tazminatlarını vererek işten atabilir.

  İş kazası sonrasında işçi işverene karşı ne yapabilir ?
  İşçinin iş mahkemelerine başvurarak maddi ve manevi tazminat davası açması en uygun yoldur.

  (Emek Çalışmaları Merkezi’nin hazırladığı “Çalışma Yaşamında Haklarımız” broşüründen kısaltılarak alınmıştır.)

  Kaynak: sendika.org


   
 2. sr.erhan

  sr.erhan TÜİSAG Üyesi

  Basit bir iş kazası durumunda da bu prosedürü tamamen uygulamamız gerekiyor mu?

   
 3. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  bunu uygulamak size + sağlayacaktır

     

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 4. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

  allah korusun, İş kazası olduktan sonra İş güvenliği Uzmanı ne yapmalıdır? Hangi süreçler devreye girer, ayrıntılı bilgisi olan varsa paylaşırmı lütfen?

   
 5. omeryavuz

  omeryavuz TÜİSAG Üyesi

  Ufak iş kazalarında problem olmuyor, yani ufak kesikler ve zedelenmelerde . Uzuv kayıplı bir kazada işler değişiyor. Devlet hastanesine gittiğiniz an hastane polisi olaya müdahil oluyor ve ilgili bölge karakoluna haber veriyor. Daha siz haber vermeden polis geliyor zaten işyerine. İş kazası olduğunda vizite kağıdı açılıyor ve duruma göre ambulans veya firma aracı ile yaralıyı hastaneye sevk ediyorsunuz. SGK Bölge müdürlüğüne bildirimi idari işler veya insan kaynakları elektronik ortamda yapıyor(bildiğiniz gibi 2 gün süresi var). Eğer özel hastaneye giderseniz polise haber vermeniz gerekiyor. Kaza sonrasında polis işyerine gelerek gerekli raporlamayı yapıyor. Sonrasında İşveren ve ISG uzmanı beraber karakola giderek ifade veriyor. Kazazede ile ilgili iş güvenliği eğitim sertifaka ve eğtitim katılım formları karakolda tutanağı hazırlıyan polis memuruna teslim ediliyor. Hakkınızda kamu davası açılıyor, eğer çalışan şikayetci olmaz ise sizin haberiniz olmadan dava düşüyor. Adresinize davanın düştüğüne dair bir celp gönderiliyor. Eğer kazazede şikayetci olursa o zaman mahkeme süreci başlıyor. İş yerine iş müfettişi geliyor ayrıca kazazedenin iş kaybı SGK tarafından raporlanıyor. Süreç 4 seneye kadar sürebiliyor. Ölümlü kazada işveren( ölüme sebebiyet veren postabaşı, formen,ustabaşı,mühendis, tekniker her kim ise) ve ISG uzmanı direkt göz altına alınıyor. Sonrasını avukata sormak lazım. Uzuv kayıplı ve ölümlü kazalarda süreç çok sıkıntılı. Allah korusun, kimsenin başına gelmesin.

     

   
 6. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

  Oyavuz7 çok teşekkürler, Dediğin gibi Allah kimsenin başına vermesin. Sağlıcakla

   
  MAHMUT AYAR bu yazıya teşekkür etti.
 7. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  Uzuv kaybı veya ölümlü kaza sonrasında aşağıdaki olaylarla karşılaşılabilir, umarım kimsenin başına gelmez ama bilgi mahiyetinde öğrenmekte yarar var.
  1. SGK tarafından işverenin kusuru incelenir ve eğer işverene kusur atfedilirse rücu davası denilen bir dava açılır.Bu dava, SGK tarafından kazalı işçiye ve ailesine yaptığı ve yapacağı tüm harcamaları işverene ödetmesi olarak özetlenebilir.Çünkü işverenin işçiyi gözetim borcu vardır ve kaza olmaması için her türlü tedbiri ve önlemi alması gerekir.
  2. Çalışma bakanlığı tarafından müfettiş gönderilebilir ve onlarda tespit ettikleri hususlar konusunda para cezası uygulayabilir, işyerinizi kapatabilir ya da yapılan işi durdurabilir.
  3. Savcılık tarafından kazada kusuru olanlar hakkında (işveren, işveren vekili, İSG uzmanı vs.) taksirle adam öldürmek veya yaralamak suçuyla, Türk Ceza Kanununa göre ceza davası açılabilir.Burada olayın henüz başındayken uzmanda işverenle birlikte tutuklanabilir çünkü işyerinde yaşanan bir kaza varsa işveren ile birlikte bu olaydan sorumludur.Bu yüzden işyerinde eğer herhangi bir noksanlık varsa mutlaka tespit edin ve onaylı deftere yazın.İşveren bulduğunuz eksikleri yapar ya da yapmaz ama en azından siz üzerinizdeki sorumluluğu kaldırmış olursunuz ve olayda herhangi bir kusurunuz olmadığını ispatlamış olursunuz.Ayrıca risk değerlendirmeside bu noktada kullanılabilir.Henüz işin başındayken risk değerlendirmesine ciddi zaman ayırın ve olası bütün tehlikeleri göz ardı etmeden tespit edin ve risk değerlendirmesine alın.Ayrıca medyaya yansıyan kazalarda bizim için yol gösterici o yüzden bu tür haberlere bakarak aynı tehlikelerin sizin işyerinizde olup olmadığına bakın.Biraz da açarsak örneğin sürekli kazan patlaması haberleri çıkar mesela işyerindeki kazanın periyodik kontrolü yapılmış mı ? Ya da yanıcı kimyasaldan dolayı yangın çıkar işçiler binadan kaçamaz acaba işyerinizde yeterli acil çıkış kapısı var mı ? Dışarıya doğru açılıyor mu ? Gördüğünüz gibi sadece medyaya yansıyan kazalara ve nedenlerine bakarak bile alınması gereken önlemleri kendi işyerimize uygulabiliriz.
  4. İşçinin kendisi veya yakınları tarafından maddi ve/veya manevi tazminat davası açılabilir.
  Herkese kazasız, huzurlu bir çalışma ortamı dilerim umarım yukarıda anlattıklarım hiç bir zaman size lazım olmaz.
   
  mekabe, GÖKHAN CENGİZ, kizilsu ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Peki ben sürekli işyerine elektrkçi alınması gerekir vs yazıyorum.Ama henüz alınmadı eleman.bu arada iş kazası oldu diyelim,benim sorumluluğum kalkmış mı oluyor.Ben yazdığım şeylerden dolayı yırtmış mı oluyorum.Adama yazıyorum her şeyi adam da sorgusuz imzalıyor.Ama ben hala tedirginim.Çünkü yapılan bir şey de yok   
 9. replican

  replican TÜİSAG Üyesi

  çalıştığım bir işyerinde daha önce yapılmış bir risk değerlendirmesi var ve onun arada bir sayfası eksik bu uzman açısından herhangi bir olumsuzluğa yol açarmı?

     

   
  MAHMUT AYAR bu yazıya teşekkür etti.
 10. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Onaylı deftere uyarılarınızı yadığınız halde ( yakın ve hayati tehlike olması durumunda ) işveren gereğini yapmıyorsa yasa gereği durumu bakanlığa bildirmeniz gerekiyor. Ancak bu durumda sorumluluğunuz kalkıyor. Yalnız hala yeni yönetmelikler çıkmadı ( mevcut yönetmelikler çalışıyor ) ve bu yönetmeliklerde bazı konuların netleşeceğini umuyorum. Mesala bu konuda süre belirsiz. Onaylı defter ile işveren uyarıldığı halde gereğini yapmaz ise nekadar süre içinde bakanlığa bildirilmesi gerektiği yazılı değil. Siz deftere yazdıktan sonra bakanlığa bildirne kadar kaza gerçekleşecek olursa sorumluluk üstünüzde kalacaktır...   
  mekabe, NUNUK ve ahmeterkin bu yazıya teşekkür etti.
 11. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  evet bu süre işi çok kötü. kime göre, neye göre ne kadar zamanda bakanlığa bildirilecek? ucu açık, ucu açık olan her şey yoruma açıktır.
  mesala benim bir başka konuda daha dikkatimi çekiyor bu zaman konusunda. mesla risk değerlendirmesi yapıyoruz ve tedbir alınması gereken bir durum var ise buna nasıl tedbir alınacağını ve kimlerinbu tedbiri almakla görevli olduğunu belirliyoruz . orta değerde olan bir risk için tedbir almak için gereken süre nedir? tabiki hemen ama genede bunun için bir zaman tanınıyor. ya bu tanınan zamanda o orta derece yani hemen acil tedbir alınmasına gerek olmayan durumdan kaza olursa gene olan bize oluyor. bu zmaan işi kötü bir durum yani.   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 12. Nermin

  Nermin TÜİSAG Üyesi

  peki ya işyeri hekimi ile ilgili nasıl bir prosedür işliyor bilgilendirebilirmisiniz?

   
  mehmet salih bu yazıya teşekkür etti.
 13. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Bir de hastaneye mümkünse siz gitmeyin başkası gitsin (personelden sorumlu olan birisi gibi). Eğer yine de gidecekseniz yanınızda şirket avukatı da olsun. O telaş ve endişe içinde polisler sizleri yönlendirebiliyor, tutanakta sizi zora sokacak şeyleri yazdırabiliyorlar.
   
  MAHMUT AYAR, ceyhan27, Reşat DEMİRBAŞ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. coskun888

  coskun888 TÜİSAG Üyesi

  bir iş kazası oldu daha sonra yapılacaklara tutulan tutanaklara örnek olarak yolluyabileceğiniz belgeler var mı?

   
 15. İ.Z.Düşüm

  İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

  İş yerindeki hangi kaza şekline ne uygulama yapıyorsunuz? Ya da pratikte yapılmalı. Kriter ne olmalı kısa ve uzun vadede baş ağrıtmayacak. Ama o anda da çok iş yükü çıkarmayacak. Aşağıdaki öreneğe yorumlarınız nasıl olur?
  örnek olay (ilk teşhis) tutanak iş kazası bildirimi jandarma polis bildirim
  İş kazası analiz raporu
  1 göze çapak kaçması - - - -
  2 Boyunda incinme - - - -
  3 Bilekte çatlak - -
  4 El işaret parmağı kırılması - -
  5 Ayak kırılması - -
  6 Parmak kopması
  7 Ölüm   
 16. okyanus

  okyanus TÜİSAG Üyesi

  makina kurulumu için yurtdışından gelen bir teknik servis personeli şirkette makina kurarken iş kazası geçirirse bunun bildirimini kimin yapması gerekir? kaza olan şirketin mi? yoksa yurtdışındaki şirketin mi?

   
 17. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  İşyeri sınarları içinde olduğu için sanırım sizin bildirmeniz gerekir.

   
 18. icebergwolf

  icebergwolf TÜİSAG Üyesi

  iş kazası oldu işyeri hekiminin yapması gerekenler nelerdir acaba

   
 19. melek dağ

  melek dağ TÜİSAG Üyesi

  İstanbul da bir ayakkabı mağazasında alışveriş yapan müşterilerden birinin 3-4 yaşlarındaki çocuğu , mağazanın depo bölümüne inen ve merdiven önü kolayca açılabilecek demir korkuluk kapı ile kapatılan kısımdan yuvarlanıp düştü , çocuk apar topar alınıp ailesi tarafından hastaneye götürüldü.Bu durum iş kazası mı ? eğer iş kazası ise aile ne yapması gerekir?

   
 20. mevlüt karadmn

  mevlüt karadmn TÜİSAG Üyesi

  Merhaba

  Bir işyerinde çalışanın işe gelmesine 1 veya 2 gün engel olacak kadar bir yaralanma olursa uzmanın yapması gereken nedir. örnek: çalışan eline bir cisim düşmüş baş parmağı çatlamış ve hastaneye gitmiş doktorda iş kazası diye rapor etmiş. 1 gün sonra uzman olarak beni arıyorlar. gelip gerekli prasüdürleri uygulayın diye. ben gidip neler yapmam lazım ve işveren ne yapacağını bilmiyor ona ne demem lazım.

   
  Last edited by a moderator: 17 Ocak 2017
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. iş kazası tutanağı tutulmazsa ne olur

  ,
 2. kaza ve tehlikeli durumlarin raporlanma sureci.

  ,
 3. İŞYERİNDE GÖZE ÇAPAK KAÇMASI İŞ KAZASI

Yandex.Metrica