Iş Kazasi Sonrasi Bildirim Tutanaği Işkur Veriliyor!! | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Iş Kazasi Sonrasi Bildirim Tutanaği Işkur Veriliyor!!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bünyamin yavuz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar
  İş Kazalarından sonra düzenlediğimiz kaza formları 3 gün içerisinde Çalışma bölge Müdürlüklerine veriliyordu. bu uygulamada bir değişiklik yapılmış sanırım şimdi bu formlar ildeki İŞKUR a teslim ediliyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum.


   
 2. yasin123

  yasin123 TÜİSAG Üyesi

  Sanırım çalışma bölge müdürlükleri ile işkur birleştirilerek işkur çalışma bölge müdürlükleri oldu. bundan dolayı buraya bildirimi yapılmalı diye duymuştum.

   
 3. CG_Tuncel

  CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi

  bu söylediğiniz şeyin kaynağı nedir? duyumu nerden aldınız?

     

   
 4. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  2011/06 yanlış hatırlamıyorsam tebliği var. Eskiden bölge, SGK ayrı ayrı bildirim oluyordu. Bu tebliğde bölge gelen yazıların hiç biri işlem yapılmadan sgkya gönderim yapın diyordu. Öyle hatırlıyorum. Ama biz gene eski usul devam ediyoruz. Heryere yolluyoruz.

   
 5. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bişey soracam bütün kazaların bildirimini yapıyormusunuz.Yoksa sadece hastaneden rapor alanların bildirimini mi yapıyorsunuz.kolluk kuvvetlerine bildirimi hangii kazalarda yapıyrsunuz.Bide hangi belgeleri gönderiyorsunuz.Biraz çok oldu kusura bakmayım:)

     

   
 6. nesim

  nesim TÜİSAG Üyesi

  arkadaaşler 3 gün içinde SGK ya bildirilmesi gerekli.

   
 7. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

   
 8. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım öncelikle yasa gereği sağlık raporu 3 günü geçen bütün iş kazaları bildirilmek zorunluluğu vardır. Bazı işletmeler hastanelerde iş kazası rapaoru tutulmadıkça bu bildirimleri yapmıyorlar. Ancak bizim farklı işletmemizde aynı olay gerçekleşti. Daha sonra olay bir şekilde hastane kayıtlarına iş kazası diye geçti( sanırım işçi şikayet etti). Daha sonra oradaki yöneticilerin etekleri tutuşmaya başladı. Beni aradılar ne yapmamız gerektiğini sormaya başladılar benimde söylediğim ben sizi bu konuda uyardığımı şimdi iş kazası formu doldurup göndermenin pek faydası olmayacağı çünkü raporun tarihi bitti SGK işçinin masraflarını karşıladı. Yasal olarak SGK ‘u bildirilmeyen her gün için işverenden bütün masrafları tahsil edebilir. Daha sonra bir form dondurup gönderdik.. Allah dan olay büyük olmadığından bize fazla bir yansıması olmadı. İlerde sıkıntılı süreçlerin yaşanmaması için bu konulara dikkat edilmeli işverenleri bu konuda uyarılmalıdır. Karakolda ifade vermekten çekinen işveren ozamn İş güvenliği kapsamında gerekli güvenlik önlemlerini yerine getirmeli ki ilerde ağarmasın. Bildirimler ise internet üzerinden SGK ve iş kazası formu doldurularak çalışma bölge müdürlüğüneydi ancak şimdi İŞKUR a yolluyorlar. Tam nedenini bende bilmiyorum. Birde iş kazası 3 iş günü içerisinde bu resmi işlemler yapılmalıdır.   
  Nermin, İbrahim ve murat2242 bu yazıya teşekkür etti.
 9. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  çok teşşekkür ederim element61. kolluk kuvvetlerine bildirimi sadece allah korusun ölüm ve uzuv kayıbıyla sonuçlanan kazalrda yapıyoruz ozaman.

     

   
 10. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Rica ederim Murat ama kolluk kuvvetler konusuna değinmediğim için yanlış anlaşılma olmuş, aynı şekilde 3 iş gününü geçen raporlarda ilk önce, ya kazazedeyi götürdüğünüz hastahane polisine bildirilecek yada bağlı bulunduğunuz polis yada askeri karakola bildirilmesi gerekir.   
 11. İ.Z.Düşüm

  İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar gerçek şu ki hangi dereceye kadar (fiiliyatta) iş kazası muamelesi yapılmalı? Ufak bi çizik? ayak burkulması? göze çapak kaçması? el parmağı çatlaması? ayak kırılması? Uzuv kaybı? Eşik nerede başlamalı? Herşeye iş kazası muamelesi yapmak zor ve anlamsızlaşıyor pratikte! kolluk kuvvetlerine bildirme, ifade vs. hem idari işler işçiliği...   
 12. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım yukarıda açıklama yaptık ya eğer iş yerindeki herhangi bir kaza sonucu kazazede 3 günden fazla rapor aldığı durumlarda iş kazası bildirmekle yükümlüyüz. yani işçinin sağlık durumunan bu kaza ne kadar etki ettiğiyle alakalı..

   
  Nermin bu yazıya teşekkür etti.
 13. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile hala yürürlükte olan yasal mevzuat ve bakanlığın üzerinde çalıştığı yönetmelik taslaklarını okuyup anlayarak mevzuata tamamen hakim olmalısınız. İş güvenliği uzmanı olarak görevlerinizi yaparken başvuracağınız kaynak budur. Araştırmacı olmazsanız işin doğrusunu bulamaz ve yanlış yaparsınız. Sonuçta yaptığınız hata döner dolaşır sizi bulur ve ceza alırsınız.

  Unutmayın aşağıda bulunan tanımlar dahilinde iş yerinde adamın başına taş düşse iş kazasıdır...


  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

  Tanımlar

  MADDE 3- (1) Bu Kanunun uygulanmasında;

  g) İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olayı,

  o) Risk: Tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimalini,

  ö) Risk değerlendirmesi: İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmaları,

  p) Tehlike: İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek, çalışanı veya işyerini etkileyebilecek zarar veya hasar verme potansiyelini,

  İş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi

  MADDE 14- (1) İşveren;

  a) Bütün iş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutar, gerekli incelemeleri yaparak bunlar ile ilgili raporları düzenler.

  b) İşyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan veya çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olan olayları inceleyerek bunlar ile ilgili raporları düzenler.

  (2) İşveren, aşağıdaki hallerde belirtilen sürede Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunur:

  a) İş kazalarını kazadan sonraki üç iş günü içinde.

  b) Sağlık hizmeti sunucuları veya işyeri hekimi tarafından kendisine bildirilen meslek hastalıklarını, öğrendiği tarihten itibaren üç iş günü içinde.

  (3) İşyeri hekimi veya sağlık hizmeti sunucuları; meslek hastalığı ön tanısı koydukları vakaları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularına sevk eder.

  (4) Sağlık hizmeti sunucuları kendilerine intikal eden iş kazalarını, yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucuları ise meslek hastalığı tanısı koydukları vakaları en geç on gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirir.

  (5) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığının uygun görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenir.
   
  msmuhendis bu yazıya teşekkür etti.
 14. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  merhaba ;

  rapor gün sayısına bakılmaksızın kolluk kuvvetlerine haber verilmeli. 3 günden fazla iş gününden sona kolluk kuvvetlerine haber verilmelidir diye bir şey kanun da yazmıyor.

  diğer fabrikamızdaki iş güvenliği uzmanımızın başına gelen olayı anlatayım.bir arkadaş parmagını kesiyor.hastaneye gidiliyor çalışana 1 gün rapor veriliyor.hastanede ki polis memurları bu arkadaşı gördüklerinde iş kazası mı diye soruyor. bu arkadaşta evet iş kazası dedikten sonra polis memuru olan arkadaşlar fabrikaya geliyor ve neden karakola haber vermediniz , iş kazasını saklamak mı isiyorsunuz gibi ithamlarda bulunuyor sonunda da tehdit ediyor bir daha aynı şey olursa senin hakkında suç uyurusunda bulunurum ........... mahkemesinde yargılanırsın gibi bir ifade kullanılıyor.

  sonuç olarak arkadaşlar raporlanan gün sayısına bakılmaksızın kolluk kuvvetlerine bilgi verin. mümkünse bu bilgiyi ispatlayacak kanıtınız da elinizde olsun.

  saygılar
  AKIN ÇAYLAK

   
  tunaba ve İ.Z.Düşüm bu yazıya teşekkür etti.
 15. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben bunu kendi kafamdan uydurmuyorum İş sağlığı Genel Müdürü Kasım Özerkatıldığı seminerde bizzat kendi ağzından duyduğum sözler bunlar, sebebi ise küçük kazalarıda bildirimde bulunulduğu taktirde iş kazalarında istatiksel oranda büyük bir artış meydana gelmiş oluyor. bunun için bu iş kazalarında bildirimlerinde küçük kazaların bildirilmemesinde bir sakıncanın olmadığını söyledi. isterseniz İSGM arayarak beni yteyit edebiirsiniz.   
 16. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  çalışan daha sonra şikayetçi olursa zor durumda kalırsınız...kendinizi korumak adına gereğini yaparsanız iyi olur derim...

   
 17. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  bende ATURAN arkadaşıma katılıyorum yaptığımız iş bıçak sırtı.kendimizi garatiye almalıyız.bizim en büyük dayanağımız kanunlar yönetmelikler ve bunlarda yoruma açık değil. bizde gereğini yapalım ki sonradan başımız ağrımasın.

   
 18. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  http://www.iskur.gov.tr/KurumsalBilgi/iletisim.aspx
  Bulunduğunuz şehri tıklayıp iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

   
  element61 bu yazıya teşekkür etti.
 19. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  3 iş günü içinde bildirilmesi gerekir

   
 20. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi


  her iş kazasında kolluk kuvvetlerine derhal SGK ya 3 iş günü içinde bildirim yapılmalı (5510 sayılı kanun 13. madde 2. fıkra a bendi)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica