Haber - İş Kazası Olmayan İşyerine Vergi Ve Prim İndirimi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber İş Kazası Olmayan İşyerine Vergi Ve Prim İndirimi

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

İş kazalarındaki ölüm ve yaralanmaları azaltmak için yeni tedbirler geliyor. Ölüm ya da iş göremezlikle sonuçlanan kazaların yaşanmadığı işyerlerine teşvik var.

1.jpg

Doruk ÇAKAR

Ölüm ya da sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası bulunmayan işyerleri, devletten teşvik alacak. İş kazalarını azaltmayı ve olası kazalarda can kaybını önlemeyi hedefleyen AK Parti, bu kapsamda yeni bir uygulama hayata geçirecek. Seçim sonrası kurulacak yeni hükümetin gündeminde de iş kazalarını ve olası kayıpları azaltmak yer alacak. Bu amaçla kazasız işyerleri teşvik mekanizmasıyla ödüllendirilecek.

Yani ölümle ve sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası olmayan, 10’dan fazla çalışanı bulunan çok tehlikeli işyerlerine teşvik uygulanacak. Söz konusu teşviklerin vergi ve prim borçlarını kapsayan indirimler şeklinde işverene yansıması bekleniyor.

400 bin çalışan ‘belgeli’ olacak

BU arada eğitim ve istihdam arasındaki uyumu sağlama görevini yerine getiren Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), nitelikli insan kaynağının oluşması için mesleklere standart, çalışanlara belge kazandırmaya devam

ediyor. Bu da iş güvenliğinin artmasında etkili oluyor. Bu kapsamda bugüne kadar 333 bin 901 çalışana yeterlilik belgesi veren Mesleki Yeterlilik Kurumu, yıl sonuna kadar 400 bin çalışanı belgelendirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Akşam

MUSA KAMİL EKİN ve Erkan FINDIKLI bu yazıya teşekkür etti.
  2. Erkan FINDIKLI

Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Bizim işverenimiz bunu da yanlış anlar. Zaten düşük olan iş kazası bildirim sayısı daha da düşer..

Erince Can, Seda Tınaz, İsmail UYGUR ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Çok iyi bir tespit.

Erkan FINDIKLI bu yazıya teşekkür etti.
  4. zaferarisoy

zaferarisoy TÜİSAG Üyesi

İşverene alacsğı güvenlik önlemlerinde teşvik olsa daha iyi olur. İş kazasını normal kazsmış gibi gösterenler hatta ölümlü iş kazasında vefat edeni otobana atıp araç çarptı dite göstemeler bile olabilir.

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  5. Orkun Köksalan

Orkun Köksalan TÜİSAG Üyesi

Benim de ilk aklıma gelen bu oldu kesinlikle iş kazalarını azaltmaya faydası olmayacak bu yöntemin hiç bir faydası yok

6. 6666

6666 TÜİSAG Üyesi

Ben de başlığı görür görmez eyvah iş kazaları daha bir titizlikle saklanacak dedim. - yönde eğilim yapar

7. Genco

Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Eğitimlere çalışanlardan önce işveren ve yöneticilerden başlanmalı,üniversitelerde ve liselerde isg eğitimleri yoğunlaştırılmalı. Yoksa istersen 10 milyon çalışana myk belgesi aldır, değişen bir şey olmayacak..
    Eğer devlet teşvik verecek ise, kkdlere, güvenlik donanımlarına vs. teşvik vermeli. Ya da iş kazası geçirmeyen işçilere bu teşvik sağlanmalı, aklıma gelen ilk örnek çalışanların bes hesaplarına her yıl iş kazasızlık primi yatırılabilir.
    Üzerine düşünülecek olsa çok farklı projeler geliştirilebilir, ama masa başında alınan bu kararlar isg'ye bir fayda sağlayacak gibi görünmüyor, bize de "İsg elden gidiyaahh" demekten başka bir çare kalmıyor.

İsmail UYGUR, Erkan FINDIKLI ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  8. ebt88

ebt88 TÜİSAG Üyesi

O zaman hastaneye gitmeden kıyafet değişir evde düştü denir. konu kapanır

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica