Haber - Iş Kazası Değil Cinayet! " Işveren Tehlikenin Farkındaydı " - Kıbrıs | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Iş Kazası Değil Cinayet! " Işveren Tehlikenin Farkındaydı " - Kıbrıs

Konu, 'Dünyadan İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İş kazası değil cinayet! "İşveren tehlikenin farkındaydı"

  [​IMG]

  Girne Turizm Limanı yakınlarındaki bir otel inşaatında çalışan Cuma Cemiloğlu inşaatın çökmesi sonucu göçük altında kalarak hayatını kaybetti... İş sağlığı ve güvenliği kapsamında gerekli tedbirlerin alınmadığı inşaatta yaşanan bu kaza son üç yılda yaşanan 714 kazaya eklenirken ölümlerin 15'incisi oldu!

  Kıbrıs Postası’na açıklama yapan Çalışma Dairesi Müdürü İsmail Bayhanlı, dün yaşanan kazada, işverenin varolan tehlikenin farkında olduğunu ve bu tehlikenin giderilmesi için Pazar günü çalışma izni talep ettiğini anlatarak, “Gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı müfettişlerimizin tahkikatı sonunda açıklanacak” dedi ve ekledi; “İş güvenliği denetimleri konusunda yetersiz kaldığımızı kabul ediyoruz.”

  Konuyu değerlendiren DEV- İŞ Başkanı Mehmet Seyis ise, yaşanan kazaların kaza değil cinayet olduğuna vurgu yaparken, denetimlerin yetersiz kaldığını söyledi. Yaşanan kazalardan devletin sorumlu olduğuna vurgu yapan Seyis, denetimleri artırma çabası olan bir devlet anlayışı ile iş kazalarının azalabileceğine işaret etti.

  Girne Turizm Limanı yakınlarındaki bir otel inşaatında çalışan henüz 19 yaşındaki Cuma Cemiloğlu inşaatta yaşanan çökme sonucu göçük altında kalarak hayatını kaybetti. Dün sabah saatlerinde meydana gelen olayda Cuma Cemiloğlu feci şekilde can verirken, iş kazaları ve denetimleri yeniden gündeme getirdi.

  Üç yılda 715 iş kazası, 15 ölüm

  Olay yerinden edinilen bilgilere göre Cuma Cemiloğlu'nun baret takmadığı ve çalışma koşullarının ise uygun olmadığı öğrenildi. “Son üç yıl içerisindeki 15. ölüm” Yapılan araştırmaya göre yaşanan iş kazalarının %88'i güvensiz davranış ile iş devam ettirme eylemi olmasının yanında %10'da güvensiz bir ortamda çalışma olduğu belirtiliyor.

  Ölüm nedeni; göçük altında kalması ile oluşan çoklu kaburga kırıkları, iç kanama ve iç organ yaralanması

  Polis Basın Bülteni’ne göre inşaatın temel ölçülerinin yapıldığı sırada temel alanında çalışan Cemiloğlu’nun üzerine, temel duvarından kopan bir metre çağındaki toprak parçası düştü.

  Ağır şekilde yaralanan Cemiloğlu kaldırıldığı Girne Dr. Akçiçek Hastanesinde yapılan ilk yardım tedavisine müteakip Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevk edildi.

  Cemiloğlu yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 12.00 sıralarında yaşamını yitirdi.

  Aynı gün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde yapılan otopsi neticesinde Cemiloğlu’nun ölüm sebebinin “göçük altında kalması ile oluşan çoklu kaburga kırıkları, iç kanama ve iç organ yaralanması” olduğu tespit edildi.

  Yaşanan bu ölümlü kaza ile son üç yıl içerisinde ise 715 iş kazası gerçekleşirken bu kazaların 15 tanesi ölüm ile sonuçlandı.

  Bayhanlı: “İşveren tehlikenin farkındaydı...”

  Çalışma Dairesi Müdürü İsmail Bayhanlı, ölümlü iş kazalarının en çok inşaatlarda gerçekleştiğine işaret ederek, dün yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

  Bayhanlı sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Müfettişlerimiz olay yerine giderek tahkikat yaptı. Bu olayda, işveren orada iş tehlikesi olduğunun farkındaydı ve bu tehlikenin giderilmesi için Pazar günü çalışma izni talep etmişti. Gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı müfettişlerimizin tahkikatı sonunda açıklanacak.”

  “Yetersiz kaldığımızı kabul ediyoruz”

  “Ancak biz daire olarak, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yetersiz kaldığımızı da kabul ediyoruz. Ama tek denetim mekanizması biz değiliz. İnşaat Mühendisleri Odası ve Belediyeler ile birlikte birşeyler yapmamız gerekir.

  Esasında, inşaatları güvenlik açısından denetleyen İnşaat Mühendisleri Odası’dır. Onların da bu konuda daha etkin olması gerekir.”

  Seyis: “Yaşanan kazalardan devlet sorumlu”

  Ülkenin en eski işçi sendikalarından olan DEV- İŞ Başkanı Mehmet Seyis, ise konu ile ilgili yaptığı bir değerlendirmede denetimleri artırma çabası olan bir devlet anlayışı ile iş kazalarının azalabileceğine işaret etti. Mehmet Seyis, ölümlü iş kazalarına bakıldığı zaman normal ülkelere ve nüfusa oranla ülkemizdeki oranın yüksek olduğunun söylenebildiğini ifade etti. Seyis yaşanan ölümlerin kaza sonucu değil cinayet olduğunu da vurguladığı açıklamada, yaşanan kazalardan devletin sorumlu olduğuna da dikkat çekti.

  Kaynak: http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/35/news/141224/PageName/KIBRIS_HABERLERI


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica