Soru : Iş Kazası-dava Konusu

ioerkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Herkese merhaba,

Yaşanmış bir olaydan ve bunda sonra iş güvenliği uzmanı ile asıl işverinini karşılacağı yaptırımlar ve bundan sonra yapmaları gerekenler konusunda fikirlerinizi almak istiyorum...

Olay Mayıs-2012'de asıl işverenin sevkiyat alanında nakliye işini yapan taşeronun sigortasız çalışanının geçirdiği kaza sonu kazazedenin parmağında yaşanılan kısmi kopmanın sonucunda kazazedenin işverenini ve asıl işvereni dava etmesi durumudur.

Asıl işveren kaza sonrası kazazedinin ilk yardımını iş yeri hemşiresine yaptırıp protokol defterine durumu yazmıştır. Fakat sonradan durumu takip etmemiştir...

Bundan sonrası için neler yaşanabilir? Tecrübe ve bilgilerinizi aktarırsanız memnun olurum...

Teşekkürler...

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İşçiye iş bulma zorunluluğu getirirler en fazla da 40.000 TL de tazminat ödenmesine (Ki 40.000 de çok olabilir), onu da sigortasız taşerona yıkarlar 30.000 kadarını asıl firmaya da 10.000 TL para cezası bir iş müfettişi firmaya gelir ufak bi kontrol küçük eksiklikler bulur ve küçük para cezası keser. Sonra aynen çalışmaya devam..... İşçi de parmağından olduğuyla kalır... Yani bence bu kadar fazlası olmaz...

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Eski adı ile taşeron yeni adı ile Uzman Ekip personeli ,iş kazasına maruz kalır ise ,müteselsilen birlikte sorumludur(Asıl işveren ve alt işveren)...Bu benim yorumum ,tabiki hukukçu değilim.Bildiğim kadarı ile böyle.Asıl işveren ne kadar sözleşme yapsa da,tüm sorumluluk alt işverenindir şeklinde,bunun geçerliliği yoktur.Bu yazılmış şeyler borçlar hukukuna göre değerlendirilir,ama ceza hukukuna göre durum farklı işler.Bu olayda personelin sigortasız olduğu görülüyor.Asıl işveren, neden taşerondan özlük dosyaları ve çalıştırdığı personelin sgk giriş bildirgeleri gibi belgeleri istememiş ve almamıştır.Bu belgeler gelmeden işbaşı yaptırmam demeliydi.

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
bence asıl işveren o yüklemeci personelin sigorta girişlerini kontrol edip ona göre işyeri sahasına sokmalıydı,o yükleme yeri ile ilgili her türlü önlemi almalıydı(yükleme rampası,düşüş tutucu,paraşüt tipi emniyet kemeri,vs...)daha sonra yüksekte çalışma eğitimi de verdikten sonra asıl işveren için herhangi bir (en azından büyük boyutta) sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum.

chemistanbul

Banned
MARBLE-isg arkadaşın dediğine katılıyorum.

öncelikle asıl işveren; neden sigortasız işçi çalıştırıyor.belgelerini neden kontrol etmiyor.oranını veya yüzdesini bilemem ama mutlaka asıl işverende sorumludur.ve ceza alır.

alt işveren(sigortasız işçinin çalıştığı firma) mutlaka asıl sorumlu budur.cezanın büyüğünü alır.cezanın boyutu tamamen gelecek müfettişin insafına kalmıştır bence.başka konulara bakıp daha fazla da ceza yazabilir.ama parmak kopması tazminatı.bildirimlerin yapılmaması cezası vb. iş kazası cezalarının dışında sigortasız çalıştırma vb. cezalarıda ekleyin.baya bi fatura çıkar.

sukru_ozgur

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar birde 6331 e göre kusur oranları konusunda bir değerlendirme yapmak sanırım faydalı olur.

İsmail SALMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
6331 Sayılı kanuna göre suç kesinlikle işverendedir. iş veren cezasını öder ve altyükleniciye rücu davasına gidebilir. o kendi aralarındadır.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar birde 6331 e göre kusur oranları konusunda bir değerlendirme yapmak sanırım faydalı olur.

6331'e göre kusur oranlarının nasıl dağıtılacağı konusunda bir ilerleme oldu mu ki??? Ya da yazılı bir şey veya örnek bir dava??

bernat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar, sgk nın kanununda hep "sigortalı" çalışanlardan bahsediliyor. (6331 den bahsetmiyorum,5510 dan bahsediyorum) yani sgk herhangi bir ödeme yapmaz bence. sigortasız işçi çalıştırmaktan ve işçi tazminat davası açarsa ondan ceza yerler ama onlara da umarım bir kılıf uydurmazlar. tabii bu benim çıkarttığım sonuç, %100 öyledir diyemem, yanlış bildiğim bir nokta var ise düzeltebilirsiniz.

eniyiisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
551o da sigortalı sayılmak için işverenin gel başla demesi bile yeterlidir, yani işçi işe başladığı anda sigortalı sayılır, dava sonucu tazminatın (parmağa göre değişir) tamamını yada büyük kısmını taşeron öder. SGK da hastane masrafları vb yaptığı masrafları taşerona rucu eder. asıl işverene belki denetim, kontrol vb hususlardan çok az bir şey dokunur

İSG BURSA

Üye
TÜİSAG Üyesi
işe girşi vermemiş olsada altişveren kaza geçirdiği andan itibaren çalışan sigortalı farz edilir.geçmişte yapmış olduğu çalışmalarda ödemediği tüm sigorta bedelleri yasal fazilleri ile birlikte alınarak normal bir sigortalı çalışanda olduğu gibi bütün prosedürler işletilir. yani çalışanın kaza geçiridği anda sigortalı olması yada olmaması SGK da işleyen prosedürleri veya iş müffettişlerinin verecekleri kusur oranları değiştirmez.

Hakan TOSUN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Herkese merhaba,

Yaşanmış bir olaydan ve bunda sonra iş güvenliği uzmanı ile asıl işverinini karşılacağı yaptırımlar ve bundan sonra yapmaları gerekenler konusunda fikirlerinizi almak istiyorum...

Olay Mayıs-2012'de asıl işverenin sevkiyat alanında nakliye işini yapan taşeronun sigortasız çalışanının geçirdiği kaza sonu kazazedenin parmağında yaşanılan kısmi kopmanın sonucunda kazazedenin işverenini ve asıl işvereni dava etmesi durumudur.

Asıl işveren kaza sonrası kazazedinin ilk yardımını iş yeri hemşiresine yaptırıp protokol defterine durumu yazmıştır. Fakat sonradan durumu takip etmemiştir...

Bundan sonrası için neler yaşanabilir? Tecrübe ve bilgilerinizi aktarırsanız memnun olurum...

Teşekkürler...
Selam,
Asıl işverenin tek yükümlülüğü pansuman yapmak değil ki.
Sahada ki Sigortasız işçiyi öncelikle takip edecek, eğitimini verecek, oryantasyonunu yapacak, sağlık raporunu aldıracak, yani her türlü İSG belgesini düzenleyecek yada düzenletecek ve bunu dosyalayacak.
Bunların hiçbiri yoksa ve sadece işyeri hemşiresi ilk müdehaleyi yaptıysa vay o firmaların haline!!!

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.