Iş Kazası-dava Konusu

Konu, 'İş Kazası oldu, Ya sonrası ???' kısmında ioerkan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ioerkan

  ioerkan TÜİSAG Üyesi  Herkese merhaba,

  Yaşanmış bir olaydan ve bunda sonra iş güvenliği uzmanı ile asıl işverinini karşılacağı yaptırımlar ve bundan sonra yapmaları gerekenler konusunda fikirlerinizi almak istiyorum...

  Olay Mayıs-2012'de asıl işverenin sevkiyat alanında nakliye işini yapan taşeronun sigortasız çalışanının geçirdiği kaza sonu kazazedenin parmağında yaşanılan kısmi kopmanın sonucunda kazazedenin işverenini ve asıl işvereni dava etmesi durumudur.

  Asıl işveren kaza sonrası kazazedinin ilk yardımını iş yeri hemşiresine yaptırıp protokol defterine durumu yazmıştır. Fakat sonradan durumu takip etmemiştir...

  Bundan sonrası için neler yaşanabilir? Tecrübe ve bilgilerinizi aktarırsanız memnun olurum...

  Teşekkürler...


   
 2. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  İşçiye iş bulma zorunluluğu getirirler en fazla da 40.000 TL de tazminat ödenmesine (Ki 40.000 de çok olabilir), onu da sigortasız taşerona yıkarlar 30.000 kadarını asıl firmaya da 10.000 TL para cezası bir iş müfettişi firmaya gelir ufak bi kontrol küçük eksiklikler bulur ve küçük para cezası keser. Sonra aynen çalışmaya devam..... İşçi de parmağından olduğuyla kalır... Yani bence bu kadar fazlası olmaz...

   
  Leylaleyla ve salisman bu yazıya teşekkür etti.
 3. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Eski adı ile taşeron yeni adı ile Uzman Ekip personeli ,iş kazasına maruz kalır ise ,müteselsilen birlikte sorumludur(Asıl işveren ve alt işveren)...Bu benim yorumum ,tabiki hukukçu değilim.Bildiğim kadarı ile böyle.Asıl işveren ne kadar sözleşme yapsa da,tüm sorumluluk alt işverenindir şeklinde,bunun geçerliliği yoktur.Bu yazılmış şeyler borçlar hukukuna göre değerlendirilir,ama ceza hukukuna göre durum farklı işler.Bu olayda personelin sigortasız olduğu görülüyor.Asıl işveren, neden taşerondan özlük dosyaları ve çalıştırdığı personelin SGK giriş bildirgeleri gibi belgeleri istememiş ve almamıştır.Bu belgeler gelmeden işbaşı yaptırmam demeliydi.

     

   
  bernat ve Leylaleyla bu yazıya teşekkür etti.
 4. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  bence asıl işveren o yüklemeci personelin sigorta girişlerini kontrol edip ona göre işyeri sahasına sokmalıydı,o yükleme yeri ile ilgili her türlü önlemi almalıydı(yükleme rampası,düşüş tutucu,paraşüt tipi emniyet kemeri,vs...)daha sonra yüksekte çalışma eğitimi de verdikten sonra asıl işveren için herhangi bir (en azından büyük boyutta) sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum.

   
  Leylaleyla bu yazıya teşekkür etti.
 5. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  MARBLE-isg arkadaşın dediğine katılıyorum.

  öncelikle asıl işveren; neden sigortasız işçi çalıştırıyor.belgelerini neden kontrol etmiyor.oranını veya yüzdesini bilemem ama mutlaka asıl işverende sorumludur.ve ceza alır.

  alt işveren(sigortasız işçinin çalıştığı firma) mutlaka asıl sorumlu budur.cezanın büyüğünü alır.cezanın boyutu tamamen gelecek müfettişin insafına kalmıştır bence.başka konulara bakıp daha fazla da ceza yazabilir.ama parmak kopması tazminatı.bildirimlerin yapılmaması cezası vb. iş kazası cezalarının dışında sigortasız çalıştırma vb. cezalarıda ekleyin.baya bi fatura çıkar.

     

   
 6. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar birde 6331 e göre kusur oranları konusunda bir değerlendirme yapmak sanırım faydalı olur.

   
 7. İsmail SALMAN

  İsmail SALMAN TÜİSAG Üyesi

  6331 Sayılı kanuna göre suç kesinlikle işverendedir. iş veren cezasını öder ve altyükleniciye rücu davasına gidebilir. o kendi aralarındadır.
   
  Leylaleyla bu yazıya teşekkür etti.
 8. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  6331'e göre kusur oranlarının nasıl dağıtılacağı konusunda bir ilerleme oldu mu ki??? Ya da yazılı bir şey veya örnek bir dava??   
 9. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar, SGK nın kanununda hep "sigortalı" çalışanlardan bahsediliyor. (6331 den bahsetmiyorum,5510 dan bahsediyorum) yani SGK herhangi bir ödeme yapmaz bence. sigortasız işçi çalıştırmaktan ve işçi tazminat davası açarsa ondan ceza yerler ama onlara da umarım bir kılıf uydurmazlar. tabii bu benim çıkarttığım sonuç, %100 öyledir diyemem, yanlış bildiğim bir nokta var ise düzeltebilirsiniz.

     

   
  salisman bu yazıya teşekkür etti.
 10. eniyiisg

  eniyiisg TÜİSAG Üyesi

  551o da sigortalı sayılmak için işverenin gel başla demesi bile yeterlidir, yani işçi işe başladığı anda sigortalı sayılır, dava sonucu tazminatın (parmağa göre değişir) tamamını yada büyük kısmını taşeron öder. SGK da hastane masrafları vb yaptığı masrafları taşerona rucu eder. asıl işverene belki denetim, kontrol vb hususlardan çok az bir şey dokunur   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
 11. İSG BURSA

  İSG BURSA TÜİSAG Üyesi

  işe girşi vermemiş olsada altişveren kaza geçirdiği andan itibaren çalışan sigortalı farz edilir.geçmişte yapmış olduğu çalışmalarda ödemediği tüm sigorta bedelleri yasal fazilleri ile birlikte alınarak normal bir sigortalı çalışanda olduğu gibi bütün prosedürler işletilir. yani çalışanın kaza geçiridği anda sigortalı olması yada olmaması SGK da işleyen prosedürleri veya iş müffettişlerinin verecekleri kusur oranları değiştirmez.   
  bernat bu yazıya teşekkür etti.
 12. Hakan TOSUN

  Hakan TOSUN TÜİSAG Üyesi

  Selam,
  Asıl işverenin tek yükümlülüğü pansuman yapmak değil ki.
  Sahada ki Sigortasız işçiyi öncelikle takip edecek, eğitimini verecek, oryantasyonunu yapacak, sağlık raporunu aldıracak, yani her türlü İSG belgesini düzenleyecek yada düzenletecek ve bunu dosyalayacak.
  Bunların hiçbiri yoksa ve sadece işyeri hemşiresi ilk müdehaleyi yaptıysa vay o firmaların haline!!!

   
  Başak1989 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica