Iş Kazası Adli Süreç Oluşumu Hk.

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında sas tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sas

  sas TÜİSAG Üyesi  İş kazası olduğu zaman hastanede polis veya jandarma tutanak tutuyor, iş kazasının ağırlığına veya aldığı rapor sürecine bağlı olarak olay yerine (işletmeye) nasıl geliniyor ve adli makama nasıl intikal ediyor? Ayrıca iş kazası sonrası SSK teftişleri olayın incelenmesi ve önlemi konusunda neler yapıyor?
  Bu gibi süreçler nasıl ilerlediği ile ilgili herhangi bir bilgi ve doküman var ise yardımcı olursanız sevinirim.

  iyi çalışmalar,
  Savaş Sengir


   
 2. sas

  sas TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu konu ile ilgili geri dönüş olmadı. OSGB, iş güvenliği uzmanı maaşları konusunda o kadar konuşuyoruz ama bilgi paylaşımı olduğu zaman malesef geri duruyoruz.

  Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ederim.
  iyi çalışmalar,

   
 3. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Savaş Bey Merhaba,
  Bunla ilgili standart bir uygulama yok Türkiye'de, bu konunun nasıl ilerleyeceği firmanızın veya çalıştığınız avukat veya İSG uzmanının gücü ve bağlantılarıyla alakalı. büyük bir firmaysanız bir ay sonra burda iş kazası olmuş diye müfettiş çay içmeye gelir, küçük ve sevilmeyen bir firmaysanız kazadan hemen sonra savcı bilirkişi müfettiş başınızda biter işi durdurur işletmeyi süresiz kapatır sözde aylarca süren kaza araştırması yapar. Yada bağlantıları kuvvetli biriyseniz gelenler sadece 2-3 fotoğraf çeker gider. O yüzden bunu burda illa böyle olur diyen biri olacağını sanmıyorum ben,m böyle bir dokümanın var diyen biri olduğunu da sanmıyorum. Ayrıca genelde bu konuyla firmaların İSG değil hukuk bölümleri ilgilenir sizden sadece gerekli belge doküman ve yeri geldiğinde şahitlik isterler İSG uzmanı hukuk kısmına dahil olmaz. İş müfettişi gelirse de isterse İSG uzmanıyla isterse sadece patronla muhattap olur o da gelen kişiye bağlı dediğim gibi standartı yok.

  Son olarak da not: burda paylaşım yapılması güzel bir olay da vay benim istediğim şeyi niye paylaşmıyosunuz onun yerine maaş konuşuyorsunuz paylaşmak zorundasınız gibi bi yorumu yaparsanız paylaşcak olan da paylaşmaz.

     

   
  kimyagerhayriye ve sas bu yazıya teşekkür etti.
 4. sas

  sas TÜİSAG Üyesi

  Sn. Meslektaşım,
  Bu konu ile ilgili 13 Kasım 2012 tarihinde bilgi paylaşımı istedim. Herhangi bir geri dönüş olmadı. Bu forum birbirimizi geliştirecek ve hatalardan ders çıkacarıcak şekilde olmalı. Maddi konular ile ilgili (buda konuşulması gerekiyor) katılımın çok olmasına rağmen iş ile ilgili bir paylaşım istendiğinde uzak durulması beni rahatsız ediyor.
  Amacım kimseye zorla bilgi paylaşımı yapması değil.
  iyi çalışmalar,

   
 5. Sevgili Savaş,
  http://www.isgfrm.com/threads/iş-kazasında-işverence-yapılacak-idari-işlemler.967/ 'de bir takım bilgiler mevcut. Aslında sorunun cevabının bu olmadığına eminim ama kısmen de olsa sorduğunla biraz ilintili... (belki de bu yazıyı daha önceden okumuşsundur)
  Ama şu da var: Ediko'nun da dediği gibi bu konuyla daha çok firmaların hukuk birimi'nin ilgileneceğini İSG uzmanından sadece gerekli belgeleri ve kendi hukuksal formalitelerdeki işlemleri isteyeceklerini düşünüyorum...
  Selamlar...

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica