Soru - Iş Kazalarının Kolluk Kuvvetlerine Derhal Bildirimi Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Iş Kazalarının Kolluk Kuvvetlerine Derhal Bildirimi Hakkında

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında EnginTiryaki tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. EnginTiryaki

  EnginTiryaki TÜİSAG Üyesi  Herkese merhabalar,
  Önceden bununla ilgili bir konu açıldı mı bilemiyorum fakat benim henüz net bilmediğim bir konu olduğu için sormak istedim. Başlıktaki gibi iş kazalarının olaydan sonra takip eden 3 iş günü içinde SGK'ya e-bildirim şeklinde bildirimi zorunlu. Bunun yanında kolluk kuvvetlerine ise derhal bildirimi zorunlu deniyor.

  Şimdi soru şu: "Kağıt kesiği", "kolunu darbe ile yaralama", "takılıp düşme ile dizde incinme" gibi kazalar yaşayan ve herhangi bir istirahat almayan bir sigortalı için de SGK'ya e-bildirim yapmak ve polis / jandarmayı bilgilendirmek zorunlu mudur? Mantıken bakıldığı zaman ufak tefek kazaların bildirimi saçma geliyor. Bununla ilgili herhangi bir içtihat veya tebliğ bulunuyor mu? Yani içeriğinde; "3 günden az istirahat raporu verilenler haricindeki iş kazalarının bildirimi zorunlu değildir, herhangi bir idari para cezası infaz edilmez" gibi bir madde olan resmi bir mevzuat var mıdır?


   
 2. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İş kazası tutanağı tutulmuşsa hastanede iş kazasıdır. Süreye bakılmaz. İster ayaktan tedavi olsun ister yatarak. Ancak iş kazası raporu, ifadeler vb. genelde işçi işgöremezlik ödeneğini alacağı zaman sorun teşkil ediyor. Alıştığımız devlet mantığı ile her kurum birbirinden bağımsız gibi hareket ediyor ve siz -ki bu hasta demek- evraklarınızı eksik yaparsanız veya ifade vermezseniz veya bildirimlerde tıkanıklık olursa ücret alınamıyor. Bu durumda kişi bir süre sonra iyileşince "ne oldu bizim ödenek" deyip SGK' ya gidiyor ve aksilikler yavaş yavaşta olsa hallolduğu kadar halloluyor.
  Özetle eğer ayaktan tedavi ile işe devam etmişse ve çalışan şikayetçi değilse başvursanız da başvurmasanız da pek sorun çıkmaz. Çünkü sorun çıkması için birinin kolluğa gidip veya SGK' ya gidip şikayet etmesi gerekiyor. Ancak mevzuata göre ayrım yapmaksızın iş kazaları ivedilikle kolluğa, 3 gün içinde de SGK' ya bildirilir der ve de istisnası yok.

   
  alptechin ve EnginTiryaki bu yazıya teşekkür etti.
 3. EnginTiryaki

  EnginTiryaki TÜİSAG Üyesi

  Cevap için çok teşekkürler. Başka bir soru daha sorayım: İş kazası tutanağı tutulmayan kazalar için bildirim yapmayıp, tutulanlar için bildirim yapsam ve bu rutin ile devam etsem sıkıntı yaşamam değil mi?*

  Aslında bu soru*yu neden sordum, şu andaki sistem ile tüm firmalar benimki gibi bir düşüncede yoluna devam eder. Yani başı yanacak ise bildirim yapar, tutanak tutulmamışsa yapmaz. Yanlış mı anlıyorum?

  Bu arada esas olarak bana saçma gelen şu: Gerçekten ciddi ve ağır bir yaralanma (kırık, derin kesik, yanık, darbeye bağlı yaralanmalar, yüksekten düşme vs. vs. gibi) veya ölümlü iş kazası dışında neden kolluk kuvvetlerine derhal bildirimde bulunuyoruz?


     

   
 4. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bir de ben ekleme yapmak istedim.Eğer hastanede doktor genel adli muayene raporu tutar ise otomatik olarak kolluk kuvvetlerine gidilip ifade verilmesi durumu hasıl olmaktadır.Bu aslında sorunuzun asıl cevabı diye düşünüyorum.Her hastanede kolluk kuvvetlerinden bir birim bulunmaktadır.Bölgeye göre ya polis veya jandarma.Saygılarımla.

   
 5. Yeliz Çelik

  Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Peki kolluk kuvvetlerine sadece kaza geçiren işçinin ifade vermesi yeterli midir? kaza geçiren şikayetçi değilim dese bile, işveren de mutlaka gitmeli midir?

     

   
 6. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Açıkçası sizin bağlı olduğunuz kolluğun tutumuna bağlı, evet tümünde olmasa da bir kısmında ifade istiyorlar. Eğer şikayetçi değilse genelde şirketi temsilen herhangi birinin ifade vermesi yetiyor. Bu da genelde iş güvenliği uzmanı, insan kaynakları müdürü veya şirketin gönderdiği herhangi biri olabiliyor. Ancak şüpheli sıfatıyla ifade veriyor, savcının tersliğine gelip ayrıca mahkemeye de çıkma riski var. Ben verdiğim ifadelerde kolluğun "sorumluluğumda olan" veya "sorumlu olduğum" kısmını "çalışmakta olduğum" diye değiştirterek ne biliyorsam (görme şansınız çok azdır), kimden duyduysam o şekilde aktarıyorum. İşveren vekili olmadığım için işçinin sorumluluğu da bana ait değil. Ben işçiden çok işverene karşı sorumluyum o da rehberlik, saha denetimi vb. İşçinin iş güvenliğinden iş veren ve vekili(leri) sorumludur. Her ne kadar davalarda iş güvenliği uzmanını paketleseler de - bu ibareyi kasıtlı kullanıyorum çünkü kanunen işveren ve iş veren vekili dururken iş güvenliği uzmanını tutuklama abeste iştigal etmektir - işyerinde iş güvenliğinin sorumluluğu kanunun 40 küsür ayrı yerinde ifade edildiği şekliyle işverene aittir.

   
  Yeliz Çelik bu yazıya teşekkür etti.
 7. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Böyle bir yolu denemeyin tavsiyesinde bulunayım. İşyeriniz bildirim yapmadığı her kaza için ek risk alır. Biraz da abartarak karşınıza çıkabilecek olası senaryolar ; İleri de doktor raporu ve şahitlerle desteklenmiş iş kazasına istinaden tazminat davası , Hastane tarafından bildirilip sizin tarafınızdan bildirilmeyen kazalara istinaden SGK cezaları v.s şeklinde sıralanabilir..... Basit yaralanmalı İş kazası geçiren işçiyi hastaneye göndermem diye bir yol izlemenizi de tavsiye etmem o zamanda farklı bir suç işlemiş olursunuz ayrıca istisna da olsa işçi siz göndermediğiniz halde mola da veya mesai sonrası hastaneye gidip hekime de işyerinde kaza geçirdim diye beyan verirse aksini iddia ve ispat etmek zorunda kalırsınız ayrıca bu durumda hastane polisine de tutanak tutturulursa işyerinize o işçiyle ilgili iş kazası bilgisi istenen bir yazı gelebilir (bizim başımıza geldi. Gece ayağına transpalet çarpan işçi amirlerine bilgi vermemiş ve mesai bitiminde ağrıları artınca hastaneye gitmiş. Hastane polisi doktorun da isteğiyle tutanak tutmuş. Bize yazı gönderdiler.)...

  Bu arada bu yazdıklarım SGK bildirimi ile alakalıdır. Kolluk kuvvetleri için zaten ağır kaza olmadığı sürece sizin bildirim yapmanıza gerek yok. Gönderdiğiniz hastane de bulunan polis doktor muayenesi ve tespitinde iş kazası dediği anda gelip tutanağı tutuyor....
   
  Last edited by a moderator: 14 Ekim 2014
  uzakkk bu yazıya teşekkür etti.
 8. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, hangi kanunda, hangi yönetmelikte, hangi tebliğde vs. İş kazası bildirimini İş Güvenliği uzmanı yapar diye bir hüküm var acaba? her zaman olduğu gibi üzerinize vazife olmayan (en azından mevzuat gereği vazife olmayan) işleri kendinize görev edinip zaten çok az olan sinir stres birikiminize ilaveler yapıyorsunuz. Biraz uyanık olun lütfen. İş Güvenliği Uzmanlığı yapacaksanız mevzuata sadık kalmanızı öneririm. Ekstraları üzerinize almayın ;)   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 9. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Burada insanlar işyerlerini de bilgilendirmek için genel sorular soruyorlar bu da onlardan biri.... O nedenle bu şekilde yorumlar yapmasanız daha düzgün olur. Tabii ki bildirim iş güvenliği uzmanının işi değil .... Bu soruyu da ''iş güvenliği uzmanı olarak ben'' şeklinde değil işyeri adına şeklinde algılayarak cevaplıyoruz. Gereksiz her konuda yorum yapma merakından kurtulmak lazım... İyi çalışmalar...

     

   
 10. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  Değerli iş güvenliği uzmanı arkadaşlar ; Aşağıdakileri okursanız artık kolluk kuvvetlerine bildirimin kalkmış olduğunu görebilirsiniz. İş kazalarında tek bildirim yapılacak. Ayrıca iş kazasının küçüğü büyüğü olmaz. Bazen bir el kesisi bile ciddi sonuçlara neden olabilir. Lütfen tüm iş kazalarını bildiriniz.
  İş kazalarında tek bildirim
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 'iş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi' başlıklı 14'üncü maddesinde, 'kayıt ve bildirim' yükümlülükleri düzenlenmiştir. Buna göre, işverenler, bütün iş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutacak, gerekli incelemeleri yaparak bunlar ile ilgili raporları düzenleyecek; işyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan veya çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olan olayları inceleyerek bunlar ile ilgili raporları da düzenleyecektir. Ve işveren, aşağıdaki hallerde belirtilen sürede Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunacaktır:
  a) İş kazalarını kazadan sonraki üç iş günü içinde.
  b) Sağlık hizmeti sunucuları veya işyeri hekimi tarafından kendisine bildirilen meslek hastalıklarını, öğrendiği tarihten itibaren üç iş günü içinde.
  Buna göre, iş kazalarının Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve bağlı birimlere bildirimi, 30.12.2013 itibariyle kalkmıştır. Şöyle ki, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 77. maddesine göre, işverenler işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç iki işgünü içinde yazı ile ilgili bölge müdürlüğüne bildirmek zorundaydılar. Ancak 4857 sayılı İş Kanunu'nun 77'nci maddesi, 6331 sayılı İşSGK'nun 37'nci maddesi ile yürürlükten kaldırıldığından bu zorunluluk sona ermiştir. Böylece SGK'ya tek bildirim ilkesi yasal hale gelmiş olup bildirim yapılmadığı takdirde, 2000.-TL İPC uygulanacağı düzenlenmiştir.
  İşyeri hekimi veya sağlık hizmeti sunucuları, meslek hastalığı ön tanısı koydukları vakaları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularına sevk edecektir.
  Sağlık hizmeti sunucuları kendilerine intikal eden iş kazalarını, yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucuları ise meslek hastalığı tanısı koydukları vakaları en geç on gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirecektir.
  6331 sayılı Kanuna göre, iş kazası, işyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olaydır. 5510 sayılı Kanuna göre, iş kazası, a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada, b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle, c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda, d) 4/a bendi kapsamındaki (SSK) emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda, e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olaydır. 4/a sigortalılarının maruz kalacağı iş kazasının işveren tarafından, o yer yetkili kolluk kuvvetlerine derhal ve SGK'na da en geç kazadan sonraki üç işgünü içinde bildirilmesi gerekmektedir. Bu süre, iş kazasının işverenin kontrolü dışındaki yerlerde meydana gelmesi halinde, iş kazasının öğrenildiği tarihten itibaren başlar. 4/b sigortalıları (Bağ-Kurlular) bakımından maruz kalacağı iş kazasının kendisi tarafından, bir ayı geçmemek şartıyla rahatsızlığının bildirim yapmaya engel olmadığı günden sonra üç işgünü içinde SGK'ya bildirilmesi gerekmektedir.
  Sosyal Sigorta İşlemler Yönetmeliği ekinde yer alan İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu'nun (Ek-7), elektronik ortamda veya doğrudan ya da posta yoluyla Kuruma gönderilmesi gerekmektedir. Anılan formun elektronik ortamda gönderilebilmesi için hazırlanan bilgisayar programı 28.02.2012 tarihinde işletime açılmıştır. İşverenler tarafından elektronik ortamda gönderilecek olan İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu'na www.sgk.gov.tr adresinden, 'E-SGK'/ 'Diğer Uygulamalar'/ 'Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi' alt menüsünden 'Hizmet Akdi İle Çalışanlar' başlığı altındaki 'İşveren Bildirim İşlemleri' ekranından ulaşılabilecektir.
  İş kazası soruşturmalarını 2011/Haziran ayına kadar, iş sağlığı ve güvenliği ile görevli ÇSGB İş Müfettişleri tarafından yapılıyordu. Artık iş kazası soruşturmaları, sadece SGK Müfettişleri ve Denetmenleri tarafından yapılmaktadır. 2011-57 sayılı Genelgesi kapsamında SGK iş kazası soruşturmalarında, işveren, sigortalı ve üçüncü kişinin sorumluluğunu denetim elemanları vasıtasıyla belirlemektedir. Yani maluliyet veya ölümle neticelenen, uzuv kaybı olan iş kazaları ile bütün meslek hastalıkları için trafik kaza tutanaklarında belirtilen kusur oranları ve mahkemelerce verilen kararlarda belirtilen kusur oranlarına göre işlem yapılırken bunların dışında kalan iş kazası vakalarında ise SGK Denetmenleri raporlarında belirtilen kusur oranları ile trafik kaza tutanaklarında belirtilen kusur oranlarına göre işlem yapılmaktadır.
  6331 sayılı Kanunun 14. Maddesi ile iş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi ve 26. maddesi ile de idari para cezaları ve uygulanması hüküm altına alınmıştır. Sözkonusu yeni düzenlemeler, 2013 yılbaşında yürürlüğe girmiştir. Bu düzenlemeler ile işverenlere iş kazası ve meslek hastalığının kaydını tutma ve incelemesini yaparak raporunu düzenleme ve iş kazasının Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi yükümlülüğünün yanı sıra iş kazası olarak sonuçlanmayan diğer kazalarında kaydını tutma ve inceleyerek rapor düzenleme yükümlülüğü getirilmiştir.
  6331 sayılı Kanun uygulaması yeni başladığından, henüz uygulanmamış idari para cezaları, 2012 yeniden değerleme oranında artırılmaması gerekiyor. Eğer yasal düzenleme, böyle bir sonuç doğuruyorsa, bu adaletsizlik vesilesiyle, bu İPC tutarları, yasada değişiklik yapılarak adil hale getirilmelidir. TBMM ve ÇSGB, bu yasal süreci oluşturabilmeli ve belirlenecek âdil İPC tutarlarının 01.01.2013 tarihinde yürürlüğe girmesi sağlanmalıdır. (Tahsin sınav'dan alınmıştır)
  • [​IMG]
   
 11. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  Değerli iş güvenliği uzmanı arkadaşlar; Yukardaki mesajımdan yanlış anlaşılmasın. Çok ciddi iş kazalarında tabiki derhal kolluk kuvvetlerine haber verilecektir. Kazasız günler her zaman bizlerle olsun....   
 12. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  Mevzuat kazalara küçük / büyük, ciddi / önemsiz diye bakmıyor. Eğer iş kazası ise mevzu bahis (kabaca işyerinde oldu ise) "SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ" Madde 35, 1. fıkra, a bendi bu konuyu işliyor. Hem kolluğa anında, hemde kuruma 3 gün içinde bildirim şart eğer mevzuata uyacaksak.

   
 13. Mehmet Keskinyurt

  Mehmet Keskinyurt TÜİSAG Üyesi

  Hocam istisnası yok demişsiniz ama 5510 sayılı kanun 4.maddesinde 4/A sigortalılar için bildirimde işverenin kontrolü dışında ki yerlerde ve bilgi alınmasına engel olacak durumlar için öğrenme tarihinden itibaren 3 günlük süre vermiş yanılıyor muyum?
   
 14. MARBIM

  MARBIM TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  İş kazası geçiren arkadaş için hastanede iş kazası tutanağı tutulduysa, mutlaka bildirimde bulunun. Bildirim yapılmayan haller için cezai madde var.

  Geçmiş tecrübelerimde yaşadığım iki durum :

  Birinde, iş kazası geçiren arkadaş için hastanede tutanak tutuldu, iş yeri olarak SGK ya internet üzerinden bildirimde bulunuldu.
  Bağlı olduğumuz polis karakoluna gittiğimde, iş kazası geçiren arkadaşınız işverenden şikayetçi mi diye sordular. Hayır deyince, tutanağa gerek yok gidebilirsin dediler.

  Bir diğerinde yine hastanede tutanak tutuldu, SGK bildirimi yapıldı. Polise bildirime gittiğimde,işe Kaymakamlık da karışmış (Bu olay Gebze Taysad'da).
  Polis karakolunda bildirimde bulunduk. Bildirimleri mahkemeye göndereceğiz dediler. Bir dahaki iş kazası bildirimi için, Yönetim Kurulu ya da Genel Mdürünüz gelsin dediler. Çalışan şikayetçi olmadığı için bir şey çıkmadı.

  Farklı yaklaşımlar olabiliyor. Ama kanun net. İş kazası varsa ve hastanede tutanak tutulduysa, mutlaka bildirimde bulunun.

  Kazasız günler dileğiyle,

   
 15. Mehmet Keskinyurt

  Mehmet Keskinyurt TÜİSAG Üyesi

  Vizite kağıdı uygulaması kalktığı için işyerinin haberi olmuyor, işçi işverene haber vermeden ayağı burkulsa hastahaneye gidiyor.Hastahane bildirim formunu tanzim edip SGK'ya bildiriyor.SGK işverene bildirimde bulunmadı diye idari para cezası kesiyor.Bu iş nasıl olacak?   
 16. Mehmet Keskinyurt

  Mehmet Keskinyurt TÜİSAG Üyesi

  Vizite kağıdı uygulaması kalktığı için işyerinin haberi olmuyor, işçi işverene haber vermeden ayağı burkulsa hastahaneye gidiyor.Hastahane bildirim formunu tanzim edip SGK'ya bildiriyor.SGK işverene bildirimde bulunmadı diye idari para cezası kesiyor.Bu iş nasıl olacak?

   
 17. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bu dediğin 4. maddede yazmıyor 13. maddede yazıyor. Bir çalışan hastaneye gitti mi ve iş kazası tutanağı düzenlenmişse zaten size bildirmesi lazım. Devlet genelde polimiğe girmiyor, bu çalışanın işyerine haber verdiği kabulünden gidiyor ve işyerine bildirim yapmadığı için ceza kesebiliyor. İşyerinin bu durumlar için yapması gereken çalışanları bilgi vermesi yönünde eğitmesi. İşyerinden kazalı gitmişse zaten işveren bilmek zorunda ve hatta işçiyide hastaneye götürmek için gerekli tedbirleri almak zorunda

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. isyerindeki kazalari kolluk birimine bildirme

  ,
 2. kollık kuvvetlerini iş kazası bildirimi formu

Yandex.Metrica