Haber - Iş Kazalarında Her Yıl 6-10 Kişi Yaşamını Yitiriyor - Kıbrıs | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Iş Kazalarında Her Yıl 6-10 Kişi Yaşamını Yitiriyor - Kıbrıs

Konu, 'Dünyadan İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İş Kazalarında Her Yıl 6-10 Kişi Yaşamını Yitiriyor

  1.jpg

  İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu gerçekleştiriliyor.

  Sempozyumda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 6 ile 10 kişinin iş kazasından hayatını kaybettiğini belirterek, “Daha çok yürüyecek yolumuz var, işçi ve işveren ile birlikte yürüyeceğiz”, dedi.

  Bakan Gürpınar, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılması gerekenleri de aktardı.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, çağdaş normları ülkeye getirmek, yasa ve tüzükleri ona göre uyarlamak ve bunların uygulanmasını denetlemek olduğunu vurguladı.

  Bakan Gürpınar, yasa ve tüzükler bakımından Avrupa Birliği normları ile karşılaştırıldığında birtakım eksiklikler olmasına rağmen yeterli ve tatminkar düzeyde olunduğunu ancak bunların uygulamaya geçiş noktasında tatminkar düzeyde olunmadığını kaydetti.

  Gürpınar, ülkede iş sağlığı ve güvenliği için etkin bir denetim programı, iş kültürü ve taraflar arasında işbirliğinin şart olduğunu vurguladı.

  Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de sempozyumda dünyaya ilişkin rakamlar verdi.

  Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, dünyada 3 milyar çalışan olduğunu, bir milyar iş kazası yaşandığını ve bunların 3 milyonunun ölümle sonuçlandığını ifade ederek, ülkemizde çalışma koşullarının önemine değindi.

  Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışan ve işverenin işbirliğinin önemini vurguladı.

  Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da sempozyumda yaptığı konuşmada, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan konuşmalarda ülkede eksik yasalar, koşulların uygunsuzluğu ve çalışan-işveren arasındaki organizasyonsuzluğa işaret edildiğini belirterek, “Bunlar doğru. Bugün yapılan sempozyum bunların düzeltilmesi için bir fırsattır”, dedi.

  Çalışma Dairesi Müdürü İsmail Bayhanlı ise sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, KKTC’de 2006-2013 yılları arasında iki bin 60 iş kazası meydana geldiğini belirtti.


  Kaynak: http://www.brtk.net/?video_post=yil-6-10-kisi-kazalarinda-oluyor


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica