Haber Iş Kazalarına Karşı Yeni Önlemler Geliyor

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Hakan ERDOĞAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi  Arka arkaya yaşanan iş kazalarını engellemek için hazırlıkları süren yeni iş güvenliği fiil planının detayları belli olmaya başladı.

  Geçen hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan toplantının ardından yeni iş güvenliği fiil planının detayları netleşmeye başladı. Alınması planlanan önlemler arasında şantiyesinde kaza olan müteahhitin belgesinin askıya alınmasından, işverene verilen para desteğin geri alınmasına kadar birçok yeni düzenleme mevcut. Halen görüşmeleri süren fiil planı kısa süre içinde sosyal taraflarla tartışmaya açılacak, ekim ayında da yasal düzenlemeler için meclise gönderilecek.

  ZORUNLU DERS OLACAK

  Bu kapsamda öncelikle, okullarda verilecek eğitimler netleştirildi. İlk aşamada sanayi iş liselerinde iş güvenliği dersinin mecbur hale getirilmesi amaçlanıyor. İlköğretim okullarında, "kol faaliyeti" olarak iş güvenliğine yer verilecek. Bir başka eğitim faaliyeti ise, çalışanlar bazında olacak. Halen Mesleki Yeterlilik Kurumu, başta tehlikeli iş kolları olmak üzere belli alanlarda çalışacak olan kişilerde olması gereken bilgi, yetenek ve kriterleri yayınlıyor. Bu bilgi ve becerilere sahip olan kişilere de mesleki yeterlilik belgesi veriliyor. Hazırlanan iş güvenliği planı kapsamında, 1 veya 2 yıllık bir geçiş sürecinin sonunda ise, bu belgelerin mecbur hale getirilmesi hedefleniyor. Bu sürenin sonunda bilhassa madencilik, eletrik tesisatçılığı gibi tehlikeli iş gruplarında, mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişiler çalışamayacak.

  ÖDÜL YÜZDE 2 PRİM

  İşyerleri için mükafat ve ceza sistemi de kurulacak. Son 1 sene içinde ölümlü iş kazası yaşanmamış işyerlerinde yüzde 2 düzeyinde olan işsizlik sigortası primi veya aynı düzeyde alınan iş kazası ve iş hastalığı sigortası alınmayacak. Buna karşılık kaza yaşanan bir işyerinde, halk kurumlarının verdiği para destekler geri istenecek. Kalkınma ajanslarının verdiği hibe ve destekler, KOSGEB, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK gibi kurumlardan sağlanan teşvikler bu kapsamda değerlendirilecek. Ayrıca 4735 sayılı halk sözleşmeleri kanununa yapılacak bir ekleme ile, iş güvenliği maliyeti ihalelerde ayrı bir kalem olarak yer alacak. İşverenler iş güvenliğine yapacakları harcamaları, ihale aldıkları halk kurumuna bildirmekle yükümlü olacak.

  HER İŞYERİNE AYNI CEZA

  Tartışılan bir başka düzenleme de, şantiyesinde kaza olan mütehhitlerle ilgili. Söz konusu müteahhitlerin kazada kusurlu olduğunun ortaya çıkması durumunda bina müteahhitliği yetki belgesinin askıya alınması veya iptal edilmesi üzerinde duruluyor. Ancak henüz bu konuda kati karar verilmemiş durumda. Bir başka yenilik de, cezalarla ilgili istikbal. Halen noksan olan iş güvenliği önlemleriyle ilgili olan bütün işyerlerine bir tip ceza uygulanıyor. Eylem planı kapsamında ise, işyerindeki çalışan sayısı veya tehlike durumuna göre cezalar farklılaşacak. Bir yetkili bu düzenlemeyle ilgili olarak "Diyelim ki, acil çıkış planı yok ve kanuna göre mesela 5 bin TL ceza veriliyor. Bu 5 bin TL, bin çalışanı olan yer için de 9 çalışanı olan yer için de aynı uygulanıyor. Bu vaziyet değişecek" diye söyledi.

  Kaynak:Haberler.com


   
  özgülada bu yazıya teşekkür etti.
 2. özgülada

  özgülada TÜİSAG Üyesi

  hakan bey merhaba sizin uzman saatleri artışı hakkında bir bilginiz varmı ?torba yasada bu konu da varmı kolay gelsin

   
 3. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık bu işlerin arasında çocuk güvenliği ile ilgili de bir yönetmelik çıkartmalı ,
  çocuk yuvaları, çocuk bakıcıları, ana okulları , v.b. bunların da daha sıkı ve düzenli bir denetime tabi tutulması için gerekli ve güncel
  önlemlerin alınması gerekli,
  kolay gelsin,

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica