Haber - Iş Kazalarına Bağlı Ölümlerin Önüne Iş Güvenliği Uzmanlarıyla Geçilecek | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Iş Kazalarına Bağlı Ölümlerin Önüne Iş Güvenliği Uzmanlarıyla Geçilecek

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İş Kazalarına Bağlı Ölümlerin Önüne İş Güvenliği Uzmanlarıyla Geçilecek
  ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’yla yeni bir sayfa açıldı.
  [​IMG]

  ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’yla yeni bir sayfa açıldı. Özellikle ağır sanayide ölümle sonuçlanan iş kazalarının engellenmesi, güvenli çalışma ortamlarının sağlanması hedefleniyor.

  Düzenlemeyle tüm işyerleri tehlike derecelerine göre A (çok tehlikeli), B (tehlikeli), C (az tehlikeli) olarak 3 sınıfa ayrıldı ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartı getirildi. İşçi sayısı 50’nin üzerindeki işletmelerde bu uzmanların bulunması zorunlu kılındı. Çalışan sayısı 50’nin altındaki işyerlerinden çok tehlikeli ve tehlikeli sınıflardakilere 1 Ocak 2014’e, az tehlikelilere de 1 Temmuz 2016’ya kadar süre tanındı. Yeni yasayla ciddi sayıda iş güvenliği uzmanı ihtiyacı doğdu.

  Gediz Üniversitesi, sanayiden gelen istek üzerine bu açığı gidermek için harekete geçti, Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı bünyesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans programları açtı. Hayat kurtaracak kişilerin yetişeceği eğitim için mühendislik fakültelerinin tüm bölümleri, tıp, teknoloji fakültesi, fen-edebiyat fakültelerinin fizik ve kimya bölümleri, mimarlık bölümü ile teknik eğitim fakültesi teknik öğretmen lisans mezunlarına çağrı yapıldı. Kısa sürede 100’ün üzerinde kişi başvurdu. Üç öğrenim dönemi sürecek programı başarıyla tamamlayanlar B sınıfı işyerlerinde görev alabilmek için sınava giriş hakkı kazanacak, 3 yıl sonra da A sınıfındakilerde çalışabilecek.

  CAN KURTARACAKLAR

  Gediz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, iş güvenliği uzmanlarının birden fazla işyerinde görev alabileceğine dikkat çekti. Prof. Dr. Güneş, hayati sorumluluk üstleneceklerini dile getirdi, şunları söyledi: “Bu uzmanlar hem işyerlerindeki güvenlik önlemlerinin eksiksiz alınmasını hem de çalışanların daha da bilinçlendirilmesinde etkin rol oynayacak. Bu sayede özellikle sanayi kuruluşlarında zaman zaman ölümle ve yaralamayla sonuçlanan üzücü kazaların önüne geçileceğini ya da en aza çekileceğini ümit ediyoruz. Böyle yaşamsal önem taşıyan bir sorumluluk alacak, can kurtaracak uzmanların yetişmesinde Gediz Üniversitesi olarak bizim de payımız olacağı için mutluyuz.”


  İHA

  Kaynak: http://www.stargundem.com/ajanslar/...-guvenligi-uzmanlariyla-gecilecek-473428.html


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica