Haber - " Iş Kazaları Nedenleri " Paneli - Eskişehir | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber " Iş Kazaları Nedenleri " Paneli - Eskişehir

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  "İş Kazaları Nedenleri" Paneli

  1.jpg

  TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Eskişehir Şubesi Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Ergin Orbey Sahnesi’nde, “İş kazalarının nedenleri ve hukuksal boyutu” içerikli bir panel düzenledi.

  Panelin açılış konuşmasını yapan Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hakan Ünal, oda olarak iş güvenliği iş sağlığı komisyonu tarafından etkinlik yapıldığını, etkinliğin, yetkilileri uyarmanın dışında vatandaşları bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Soma faciasından 3 gün önce oda komisyonunun iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle bir açıklama yaptığını anımsatan MMO Şube Başkanı Ünal, Türkiye’de iş kazaları, meslek hastalıklarının takibini yapan, sorululuk hisseden az sayıda bulunan kitle örgütlerinden birisi olduklarını kaydetti.

  2.jpg

  Soma faciası sonrası iş kazalarına karşı duyarlılık ve ilginin arttığını vurgulayan Ünal, "Önemli olan bir işçinin burnunu kanadığında ve bir işçinin ölümü karşısında da duyarlı olsaydık böyle olmazdı. Bizler emek örgütleri ile birlikte mücadelemiz var. Bu mücadele kanunları değiştirmek, insanca çalışma koşulları oluşturmak içindir" dedi.

  Soma’daki maden faciasını iş cinayeti olarak nitelendirilmesi gerektiğini vurgulayan Ünal, iş kazalarının önlenebilir kazalar olduğuna da dikkat çekti. İş güvenliği ile ilgili bir yasasın olduğunu ancak bunun sorunu çözmediğini öne süren Ünal, şöyle devam etti:

  "Bir ateş topu var. Herkes bu topu birbirine iade ediyor. Bireylerin kendilerine bırakılıyor. Daha fazla gözyaşı dökmeye gerek yok. Bu olayı sadece devlete yüklemek de doğru değil. Herkesin sorumluluğu olmalı. Örneğin bir işçinin maskesini takmadığını, baretini takmadığını görüp sırtını çevirenler de sorumludur. Devlete adımlar attırmak gerekir. İşveren, işçi, sendikalara bu konuda adım attırmak gerekir."

  Panele konuşmacı olarak katılan MMO Eskişehir Şubesi İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu üyesi Mustafa Özesen ise, iş kazalarının nedenlerini anlatırken öncelikle insanların kafasını değiştirmesi gerektiğini, sistemin neresinde hata olduğunu düşünmesi gerektiğini belirtti.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica