Haber : İş Kazaları İçin Örnek Karar

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Katılım
17 Eki 2012
Mesajlar
11,411
Tepki puanı
10,422
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yargıtay, Bursa'da 2009'da 19 maden işçisinin hayatını kaybettiği grizu patlamasına ilişkin mahkemenin 'taksirle ölüme neden' olmaktan verdiği cezaları ikinci kez bozdu.

1.jpg

Bursa'daki Bükköy Madencilik'te 2009'daki grizu patlamasında 19 işçinin can vermesine ilişkin dava, Yargıtay tarafından ikinci kez bozuldu.

Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz'ın haberine göre, Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin bozma kararı, iş kazaları için örnek nitelikte.

Daire kararında, teksirle ölüme neden olmaktan ceza alan sanıkların olası kastla öldürme suçundan cazalandırılması istendi. Kararda, "Defalarca yapılan tespitler ve uyarılara rağmen hatalı, eksik ve tehlikeli çalışmayı sürdüren sanıkların grizuyu öngörmelerine rağmen, engelleyici çalışma yapmadığı, tehlikeli durumu gizlemek suretiyle, olursa olsun düşüncesi ile hatalı ve hileli faaliyetlerine devam ettikleri" belirtildi.

Dairenin görüşü doğrultusunda karar verilirse sanıklara en az 19'ar yıl ceza verilecek.

Mustafakemalpaşa'da 11 Aralık 2009'da meydana gelen grizu patlamasında 19 işçi can verdi. Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2011'de biten ilk davada, maden ocağı işletmecisi Fahrettin Şolpan, İşletme Müdürü Hayrettin Çelik ile şef Bayram Erdoğan'a taksirle ölüme neden olmaktan 6'şar yıl 8'er ay, Bükköy Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan ile iki yönetim kurulu üyesine de 5'er yıl ceza verildi. Yargıtay 12. Ceza Dairesi 2014 yılında bu kararı bozdu. Sanıklara olası kastla öldürme suçlamasından ceza verilmesi gerektiğini belirtti. Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi ise 2016 yılında verdiği ikinci kararda, Yargıtay'ın görüşünün aksine, ilk kararında ısrar etti. 12. Ceza Dairesi, 24 Ocak 2019'da kararı ikinci kez bozdu.

Kaynak
 
Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.