Haber Iş Kazaları 2016'da Artabilir

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  ORTADOGU_20140821_5.jpg


   
 2. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

 3. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  iyh başarı oranı baya düşükmüş

     

   
 4. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Artan İşletme Sayısı İş Güvenliğini Riske Sokabilir!

  1.jpg

  "Az tehlikeli" işyerleri için 1 Temmuz 2016'ya ertelenen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulamaya girdiğinde artan işletme sayısı nedeniyle bu konuda ciddi aksaklıkların oluşması bekleniyor.


  İş kazalarını önlemek ve işçi sağlığı denetimini artırmak amacıyla, işyerlerinde hekim ve iş güvenliği uzmanı bulundurma şartı "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" işyerleri için 1 Ocak 2014'te çıkarılan yasa ile yürürlüğe girdi.

  "Az tehlikeli" sınıfa dâhil kuruluşlar için yasa 1 Temmuz 2016'ya ertelendi.

  Bu tarihten sonra 847 bin 126 "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" işyerinin yanında 751 bin 201 "az tehlikeli" işyerinde de ortak sağlık güvenliği birimleri (OSGB) hizmet vermeye başlayacak.

  Ancak uzman personel sayısının yetersiz kalmasıyla birlikte ciddi anlamda yoğunlukların oluşacağı düşünülüyor. Bu durumun iş kazalarının önlenmesi ve işçi sağlığının denetimi konusunda büyük aksaklıklar yaratacağı öngörülüyor.

  GüvenBir OSGB Genel Müdürü Dr. Ali Çolak, bu konuda yayımlanan OSGB raporu oranlarına dikkat çekerek, "Örneğin bir işyeri hekimi standart olarak çok tehlikeli işyerlerinde, çalışan başına ayda 8 dakika, tehlikeli işyerlerinde çalışan başına ayda 6 dakika muayene süresi ayırabiliyor. Temmuz 2016'da devreye girecek yeni kanun sonrası uzman personel sayısının yetersizliği ve iş yeri fazlalığından dolayı bu süreler daha da aşağıya düşecek. İş sağlığı ve güvenliğinin hizmet niteliğini düşürebilecek bu durum iş kazalarının artmasına neden olabilir" dedi.

  Nitelikli işyeri hekimi eksikliği yeni sorunlara gebe!


  Doktor Ali Çolak, haziran ayında gerçekleştirilen işyeri hekimliği sınavı sonuçlarının da beklenenden kötü olduğunu hatırlatarak, sınava giren 6 bin 655 tıp doktorundan yüzde 91'inin başarısız olduğunu belirtti.

  Çolak'a göre, bu personel yetersizliği durumu gelecek dönemde hem işçi hem de işveren tarafında ciddi olumsuzluklar yaşatabilir.

  İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleri için 90 saat uzaktan, 90 saat örgün, 40 saat de uygulamalı eğitim olmak üzere toplam 220 saat eğitim zorunluluğu var. Bu eğitimleri alanlar daha sonra yapılan sınava giriyor ve başarılı olanlara da sertifika veriliyor.

  Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/insan-kaynaklari/artan-isletme-sayisi-is-guvenligini-riske-sokabilir

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica