Tartışma Iş Ilanlarında Gidişat Hiç Iyi Degil

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında perfect tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. perfect

  perfect TÜİSAG Üyesi  ne yapacagımızı sasırdık


   
 2. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  İşveren mahsustan bekliyor düşebildiği kadar ücretler düşsün diye.

   
 3. perfect

  perfect TÜİSAG Üyesi

  yakında asgarı ucretler calısır uzmanlar gıdısat onu gosteriyor

     

   
 4. seda berra

  seda berra TÜİSAG Üyesi

  malesef, bu vaziyetleri toplumca doğuruyoruz. OSGB ler üç kuruş daha kazanayım diye fiyatları düşürdükçe düşürüyor ve iş bulabilirmiyim korkusuyla yaşayan toplumda özellikle yeni mezun olmuş arkadaşlar daha düşük fiyatlara çalışıyor. keşke bir tabanı olsa, keşke değerimizi kendi ellerimizle düşürmesek...

   
 5. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  uzman ve hekimler OSGB lerde çalışmaz bireysel çalışmayı tercih etseler pasta o kadar büyük ki, kazançlarının 3 katını kazanırlar. ama maalesef kimse birlik olmaz bu da bir gerçek.

     

   
  uzman bu yazıya teşekkür etti.
 6. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  işverene ceza yok heralde ki isg yi takmıyor şu ara. ilanlardan öyle anlaşılıyor. bekleyen işsiz uzmanlar da bi süre sonra ne ücret verilirse kabul edicek galiba.

   
 7. perfect

  perfect TÜİSAG Üyesi

  gercekten cok kotu durumda allah yardımcımız olsun
   
 8. Hasan Yaya

  Hasan Yaya TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu güne kadar uzmanlıktan mı para kazanıyordunuz. mevcut iş durumunuz ne ise devam edin. neden bu işi yapmak zorunda hissediyorsunuz kendinizi. uzmanı olmayan OSGB nasıl teklif verecek işyerlerine bırakın da onlar sizin peşinize düşsün. çoğu işyeri daha yiyeceği para cezalarının farkında değil. biraz sabır cezalar gelmeye başlayınca yalvaracaklar yok mu bize de bir bakacak diye.   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 9. FuEGo

  FuEGo TÜİSAG Üyesi

  Bence kimse taviz vermemeli. Eğer öyle olursa çorap söküğü gibi çok gülünç rakamlar çıkar ortaya.

     

   
 10. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  bu arada ya atı alan üsküdarı geçti, yada iş verenler yalan söylüyor..
  kaç yere gittiysem, isgu mız var diyor... ee? nerde bu isgu lar?
  mesela çok tehlikeli bir yere gittim.. var var, neslihan hanım dedi bide..
  ee? Bu hanfendi B sınıfı o zaman orda çalışıyor? A olduğunu sanmıyorum..
  peki o zaman acil çıkış levhaları neden yoktu? yangın tüpü göğüs hizamdaydı.
  birde çalışanlara eğitim aldınız mı die sordum, bön bön baktılar bana.. beni seyyar satıcı sandılar heralde. kovalamak için var var dediler..
  şimdi 170 i arayıp ileteceğim sonrada o iş yerini uzaktan izlicem bakim dğeşim var mı.. :evet:cukkacukka   
 11. MNG

  MNG Guest

  İnsan Kaynakları sitelerinde yayınlanan ilanların ciddiyetinin tartışılır olduğunu daha önce de yazmıştık.İlanlara bakarak bu günü ve geleceği değerlendirmek yanıltıcı olacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır.İlanları izleyen arkadaşlarımız,ilanların ülke genelinde yaygın örgütlenen OSGB ile tanınmış Özel sağlık kurumlarına ait olduklarını hemen fark edeceklerdir.İlanlar genellikle arz-talep dengesinin mevcut durumunu görmek,ve ona göre pazardaki konumunu, pozisyonunu belirlemek amacı taşımaktadır.Uzman istihdamı gibi amaç taşımamaktadır.
  Bize göre mevcut durum;
  • İşveren büyük ölçüde bekleme (Bekle-Gör) konumundadır.Acelesi yoktur.
  • Önümüzde yerel seçimler vardır.Bu dönemde herhangi bir idari yaptırımın (Çok büyük bir iş kazası olmaması halinde) uygulanmayacağı varsayımı ile hareket etmektedir.
  • Kurumlar bu dönemde çok daha hayati! sorunlarla uğraştığından işverenin bu düşüncesi doğrultusunda hareket etmektedir ve edecektir.(Zahiri kurtarma derdindedir)
  • OSGB ve bazı meslek profesyonellerinin AKILSIZ ve MANTIKSIZ ve hatta AHLAK DIŞI Meslek onurunu ve saygınlığını yok eden strateji izlediklerini görüyoruz ve görmeye devem edeceğiz.
  • İçinde bulunduğumuz siyasi ve ekonomik açmazların bizim işimize olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Her şeyin değersizleştiği,tüm değerlerler sisteminin çöktüğü (Daha doğrusu çökertildiği) bir ortamda İSG kavramının da ne yazık ki bizzat kendi içinden çıkan birileri ya da kurumlar aracığı ile ayağa düşürüldüğü bir gerçektir.
  • Sınavlar hiç bir dönem de bu kadar şaibeli ve ticari hale gelmemişti.Yapılan sınavların İhtiyacı karşılamaktan çok belge ticaretine dönüştüğü bir gerçek.sınav uygulamaları birilerinin çok iyi paralar kazandığı bir sektöre dönüştü.
  • Bilindiği gibi Şubat ayında tekrar bir sınav açıldı.Kaç kişinin başvuracağını artık siz hesaplayın.Şubat ayından sonra sahip olduğumuz belgeler,80' ve 90 yıllardaki Türk Lirasının kadar bile değeri kalmayan birer evrak haline dönüşecektir.
  • Şanslı olup bir şekilde iş bulabilen uzmanlar yaşanacak ilk olumsuzlukta Günah keçisi olarak Adliyenin müdavimleri arasında yerini alacaktır.
  • Bütün olumsuzluklara rağmen enseyi karartmanın anlamı da yoktur.Yaşam güçlükler olumsuzluklarla mücadelenin adıdır.Bireysel mücadele ve kurtuluş da mümkün değildir.Önceliğimiz bireysel Gelişim ve örgütlü güç olmalıdır.
  • Peki bu örgütün misyonu ne olmalıdır? sorusuna iki temel görev tanımını yaparak yazıyı bitirelim:
  • Yasal mevzuatta uygulanabilirliği mümkün olmayan,İSG profesyonellerini şamar oğlana, günah keçisine dönüştüren,çalışana ve iş güvenliğine hiç bir katkı sağlamayan tutarsızlıkların giderilmesi için bir çalışmayı başlatmak,
  • İSG Hizmetlerine ilişkin kalitatif ve Kantitatif Normları belirlemek
   
  murat82yilmaz ve GÖKÇEN KAYA bu yazıya teşekkür etti.
 12. eren_can_1983

  eren_can_1983 TÜİSAG Üyesi

  işçileri koruma adına bizi kurban seçtiler (iş güvenliği uzmanlarını) şimdiden binlerce iş güvenliği uzmanı mahkemelik olmuş durumda iş veren nasıl olsa avukatı var parası var hapsi boylayan iş güvenliği uzmanı sadece iş güvenliği eğitimi veren bir uzman 6 ay hapisle yargılanıyor bundan haberiniz varmı

   
 13. gaktuylu

  gaktuylu TÜİSAG Üyesi

  Bu düşük ücretleri kabul eden uzman olduğu sürece OSGB ler kapansa dahi piyasayı yine uzmanlar düşürecektir.Adam daha yaptığı mesleğin ne olduğunun farkında değil.İş Güvenliği o kadar kolay bir iş değilki.Ucuza çalışan uzmanların sahada neler yaptığını merak ediyorum doğrusu.
   
 14. hasan Akyıldız

  hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

  Ucuza çalışan uzmanların sahada neler yaptığını merak etmesi gereken bakanlık.
  Enerjimizi bu yönde arttırmalıyız. Kalite tüm sorunları çözecektir. Yoksa adam başı 5-10 dakka ile olmaz bu işler.

   
 15. &Topçu&

  &Topçu& TÜİSAG Üyesi

  şu anda osgbler aralık sınavını kazananların belgelerini bekliyorlar...akılları sıra sayı artacak fiyatlar düşecek.sanki ülkedeki uzman sayısı artınca işyerlerindeki risk azalacak...1000-1500 lira gibi komik rakamları duyunca bu belgeyi aldıgıma utanıyorum ve bu paraya çalışan zeka yoksunu insanlarla bu ülkenin dahada fakirleşeceğine inanıyorum...asgari ücret 846 tl uzman maaşı 1000 tl veya 1500 tl!?!?!hükümet haklı asgari ücreti nasıl arttırabilirler ki, bu ülkede okumus adam 1000 liraya çalışıyor... sakın kimse demesin para yok ,işsizlik var veya bu paraya muhtacız diye...bu mantıkla daha da ezilecek bu halk ve bu paralar dahada düşecek dahadaa dahadaa...ihtiyacı olan gidip hamallık yapsın simit satsın...daha cok kazanır.   
 16. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  OSGB değilde bireysel çalışmayı neden düşünmüyorsunuz.kendinize hekim bulun.piyasaya girin.neden OSGB

   
 17. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  iş sizi bulmaz siz onu bulacaksınız.kimse OSGB ye bağımlı değil.çalışmayın arkadaşlar OSGB de.fiyatı düşükse neden gidiyorsunuz.ben bireysel çalışıyorum rekabet halindeyim.

   
 18. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  iş sizi bulmaz siz onu bulacaksınız.kimse OSGB ye bağımlı değil.çalışmayın arkadaşlar OSGB de.fiyatı düşükse neden gidiyorsunuz.ben bireysel çalışıyorum rekabet halindeyim.
  forumda bakıyorum herkes rahatsız OSGB den .neden arkadaşlar kendiniz aramıyorsunuz iş.OSGB de fabrika fabrika dolaşıyor.iş bağlamak için.az fiyat veriyorsa çalışmayın kendiniz bulun ya.işi siz bulursunuz iş sizi değil.bende bireysel çalışıyorum.

   
 19. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  iş bakıyormusun dostum.işletmelere gidiyormusun.ararsan bulursun çünkü.OSGB yi boşver

   
 20. Emrah Yurtsever

  Emrah Yurtsever TÜİSAG Üyesi

  Bu yıl ceza yok işyerlerine maalesef. Yetkililer bunu önce biraz üstü kapalı sonra daha açıkca söyledi. Ama Uzmana ceza var :(

   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica