Haber Iş Hayatında Tansiyonla Nasıl Baş Edilir?

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İş hayatında tansiyonla nasıl baş edilir?
  Hipertansiyon erişkinlerin en sık karşılaştığı kronik hastalıkların başında geliyor.
  [​IMG]
  Dünyada yaklaşık olarak 1,5 milyar kişi burahatsızlıkla baş ederken, ülkemizde ise hipertansiyonu olan hasta sayısı neredeyse 15 milyonu buluyor. Liv Hospital Nefroloji Bölümü'ndenProf. Dr. Tekin Akpolat, birçok kişinin yaşamınıetkileyen hipertansiyonun nedenleri, yol açtığı hastalıklar hakkında bilgiler verirken tedavi yöntemleri konusunda da ipuçlarını paylaşıyor.

  Hipertansiyon nedir?

  Ülkemizde 15 milyon kişinin yaşamını etkileyenhipertansiyon hastalarının yaklaşık yarısı kan basıncının yüksek olduğunun farkında olmadanyaşantısını sürdürmeye devam ediyor. Bu 15 milyon hastadan yaklaşık 10 milyonu ise kanbasıncını kontrol ettirmiyor. Hipertansiyonun önemi, sık karşılaşılması, belirti vermediği için hastalar tarafından fark edilememesi, fark edilse bile yeterli ölçüde tedavi edilmemesi hastalığı daha da tetikliyor.

  Yeterli tedavi alamayan hastalarda birçok organ olumsuz olarak etkileniyor. Yüksektansiyondan en çok etkilenen organlar ise kalp, beyin, böbrek, gözler ve ana damarlar oluyor. Hipertansiyon oluşumuna yol açan faktörlerden en önemlisi tuz kullanımının çokluğu ve genetik etkenlerdir. Tuzu fazla tüketen toplumlarda hipertansiyon sıklığı daha fazladır. Bunun yanı sıra ailede hipertansiyon olan kişilerde bu risk daha da fazlalaşıyor. Ayrıca stres, hareketsiz yaşam, şişmanlık, kötü beslenme alışkanlıkları gibi durumlar da hipertansiyon oluşumuna katkıda bulunur.

  Hipertansiyona yol açan hastalıklar

  Hastaların yüzde 5-10'unda ise hipertansiyon başka bir hastalığa bağlıdır. Hipertansiyonayol açan hastalıkların önemli kısmı böbrek kaynaklıdır. Hormonal hastalıklar ise önemli diğer bir grubu oluşturmaktadır. Bu hastalıkların önemli bir kısmının tedavi edilebilir nitelikte olması, hastalıkların tedavisi ile de hipertansiyonun kalıcı tedavisinin mümkün olması her hastanın hipertansiyona yol açan hastalıklar açısından değerlendirilmesini zorunlu kılar.

  Uzun çalışma saatleri hipertansiyonu yükseltiyor

  Uzun çalışma saatleri, masa başı çalışma düzeni ve düzensiz beslenme tansiyonu olumsuzetkiler. Çalışma hayatının stresi de göz önüne alındığında çalışanlar hipertansiyon ve hipertansiyona bağlı sorunlar için risk altındadırlar. Zamanın kısıtlı olması kişileri daha azhareket etmesine fırsat verir. İş yemekleri ve uzun süren toplantılar beslenme düzenini daha da bozar. Kişinin kendisine zaman ayıramaması tedavinin de aksamasına neden olabilir. Hipertansiyon tedavisi üç aşamadan oluşuyor; hipertansiyona yol açan hastalığın tedavi edilmesi, ilaç uygulaması, yaşam düzeninde değişikliğe gitmek. Tuz alınımının kısıtlanması, fazla kiloların verilmesi, fiziksel aktivitenin artırılması, sigara ve alkolün belli düzeydetutulması başlıca yaşam düzeni değişiklikleridir.

  Tansiyon kontrolünde pratik yollar

  İş yaşantısından tansiyonu kontrol etmenin yolları üç başlıkta incelenebilir. Bunlar, sağlıklı bir hasta-hekim ilişkisi, hipertansiyon hakkında yeterli ve doğru bilgiye sahip olmak, iş yaşantısıiçerisinde hipertansiyon tedavisinde gerekli olan yaşam düzeni değişikliklerinigerçekleştirmektir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi hipertansiyonda da tedavinin başarılı olması için hastanın önce bir hekim tarafından değerlendirilmesi ve tedavinin planlanmasıgerekir.

  Hipertansiyon açısından özel durum hipertansiyona yol açan bir hastalığın olup olmadığının araştırılmasıdır. Hipertansiyonun sık karşılaşılan bir hastalık olması ve hemen herkesin sosyal çevresinde hipertansiyonu olan bir yakınının olması nedeni ile hipertansiyon hastalar arasında sıklıkla konuşulan konulardan birisidir. Hastalar sürekli doğru-yanlış bilgi edinmekte ve tedavileri yönlendirilmektedir. Bu nedenle hipertansiyon hakkında yeterli ve doğru bilgilere sahip olmak gerekir. İş yaşantısında tansiyonu kontrol etme yolları arasında belki de en zor olan iş yaşantısı ile hipertansiyon tedavisinde gerekli olan yaşam düzeni değişikliklerini uyumlu hale getirmektir. Hastanın hastalığını kabullenmesi ve doğru yönlendirilme ile birlikte bu sorun kolaylıkla aşılabilir.

  Kan basıncını kontrol altına almanın yollarından birisi de bir kan basıncı ölçüm aletine sahip olmaktır. Günümüzde hipertansiyon hastaları şanslıdır, çünkü fiyatları oldukça makul ve doğru ölçen otomatik tansiyon ölçüm aletleri sayesinde hastane dışında kan basıncını ölçebilir. Burada önemli olan doğru alet seçmektir. Çalışma ofisinizde de bir alet bulundurmanızda yarar vardır.

  Yemek seçerken acele etmeyin

  İş yaşantısında en büyük zorluklardan birisi dışarıdan yiyecek tüketmektir. Ancak bilinçli ve planlı bir yaklaşımla dışarıda yemek tüketmek tansiyona olan olumsuz etkileri en aza indirger. Hipertansiyondan kaçınmak için tuzu az kullanmak, ara öğünleri atlamamak ve doğru lokantaları seçmek önemlidir. Ülkemiz dünyada en çok tuz tüketen ülkelerden birisidir. Tuz açısından zengin gıdaların tüketiminden kaçınmak gerekir. Ara öğünlerde simit, kuru pasta gibi seçenekler tuz nedeni ile tercih edilmemelidir. Evden çıkarken yanımıza bir meyve koymak, bir avuç fındık almak güzel seçenekler olabilir. Öncelikle diyete uygun alternatif sunabilen lokantalar tercih etmelisiniz. Restoranlarda yemek seçerken acele etmemek ve özel isteklerden kaçınmamak yararlı olur.

  Dışarıda yemek yerken nelere dikkat etmek gerekir?

  Çok aç yemeğe gitmeyin.

  Menüyü dikkatle inceleyin ve tuzsuz, az yağlı, yağsız ürünleri seçin.

  Porsiyonları oranlı tüketin.

  Kırmızı et yerine beyaz et tercih edin.

  Tatlı yerine meyve yiyin.

  Ara sıcaklarından kaçının.

  Su tüketimini artırın ve şekerli içeceklerden kaçının.

  Alkol alımını azaltın.

  Yemeklerde tuz yerine limon ve baharat kullanın.  Kaynak: http://www.haber7.com/is-hayati/haber/1100274-is-hayatinda-tansiyonla-nasil-bas-edilir


   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 2. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  ÖNERİ:
  Özellikle tansiyon sıkıntısı olanlarımızı ilgilendiren bir haberi ve bu haberle ilgili düşüncemi paylaşmak istedim.

  upload_2013-12-1_17-49-27.png


  Havada 3'ncü günde 3'ncü ölüm!

  Emirates Havayolları'na ait Londra-Dubai seferini yapan yolcu uçağı İstanbul sahası üzerindeyken uçakta bulunan bir yolcunun rahatsızlanması sonucu Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı


  Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan yolcu uçakta hayatını kaybetti. Geçtiğimiz günlerde de Delta Havayolları ve Türk Hava Yolları uçaklarında iki yolcu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

  Geçtiğimiz pazartesi günü Delta Havayolları'na ait Atlanta-Dubai seferini yapan yolcu uçağı bir yolcunun rahatsızlanması üzerine Atatürk Havalimanı'na acil iniş yapmıştı. Yine aynı saatlerde Türk Hava Yolları'nın Mogadişu-İstanbul seferini yapan yolcu uçağında da bulunan bir yolcu da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Bu akşam saatlerinde ise Londra-Dubai seferini yapan Emirates Havayolları'nın Boeing 777-300 ER tipi yolcu uçağı Türkiye Hava Sahası üzerindeyken uçakta bulunan Hindistan uyruklu İngiliz vatandaşı Narendraprasa Patel (86) adlı erkek yolcu aniden rahatsızlandı. Rahatsızlanan yolcuya ilk müdahale uçakta yapıldı. Yolcunun kalp rahatsızlığı geçirdiğinin anlaşılması üzerine uçağın kaptan pilotu, İstanbul Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi ile irtibata geçerek acil iniş izni istedi. Kalp krizi geçiren Patel isimli yolcu yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Uçak saat 20.40'da Atatürk Havalimanı'na acil iniş yapan uçağın park ettiği körüğe sağlık ekibi istendi. Kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden yolcunun cenazesi uçaktan indirilerek morga götürüldü.

  Yaşanan olayın ardından tekrardan yakıt alan uçak Dubai seferini yapmak üzere Atatürk Havalimanı'ndan havalandı.

  Kaynak: İHA


  “ Konularımıza göz atarken ,yukarıda okuduğum haberle bağlantısı olabilir diye düşündüğüm ve sizlerle paylaşmak istediğim bir bölüm :

  Konu:FİZİKSEL RİSK ETMENLERİ

  ----------Basıncın insan üzerindeki etkileri;

  Normalde 4,5 N/cm2 kadar basınç değişimi organizmada rahatsızlık hissi dışında sağlık sorunu Yaratmaz. Balon ve uçak gibi araçlarla süratle yükseklere çıkılması halinde, doğal olarak atmosfer basıncının düşmesi nedeniyle, normal atmosfer basıncı altında dokularda erimiş olan gazların serbest hale gelmesi ile karıncalanma, kol ve bacaklarda ağrılar ile bulanık görme, kulaklarının iç ve dış tarafındaki basınç farkından dolayı kulak ağrıları gibi belirtiler meydana gelir.

  Vücuttaki oksijenin parsiyel basıncının düşmesi sonucu anoksemi, taşikardi görülebilir. ----------

  SONUÇ:Acaba ortamla ilgili teknik değerlerde (Basınç)bir sorun mu var..? “

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica