İş güvenlik uzmanı çalışma saatleri

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında SuİSG tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. SuİSG

  SuİSG TÜİSAG Üyesi  C tipi İş güvenlik uzmanı ayda max kaç saat çalışabilir? Haftalık max 45 saat değil mi? Yoksa herhangi başka bir sınırlama var mı?


   
 2. browland

  browland TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı için min. 12 saat + işçi başına 5 dak./ay maximumu ise haftada 66 saat (günlük max. 11 saatten 6 gün) ancak bu işveren ile sizin aranızda olan bir şey. Anlaşırsanız haftanın 5 günü gidersiniz.

   
  SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 3. SuİSG

  SuİSG TÜİSAG Üyesi

  Pek anlamadım açıkçası. Ben eğitimde, ya da mevzuatlarda öyle bir sınırlama okudumu hatırlamıyorum. Yani bizim için haftalık max 45 saat sınırlaması geçerli değil mi? Yada günlük max 3 saat mesai yapılabilir mi? Lütfen mezuatta yerini belirterek cevaplayabilir misiniz?

     

   
 4. selin

  selin TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hk. Yön. md.10 gereğince iş güvenliği uzmanı az tehlikeli sınıfta (mevcut mevzuat şartlarında C sınıfı uzman sadece az tehlikeli sınıfta çalışabiliyor) ayda en az 12 saat + işçi başına ayda en az 5 dk çalışmak zorundadır.
  Tam zamanlı çalıştığınız yerde zaten haftalık 45 sa çalışma vardır. Birden çok iş yerine hizmet verecek iseniz yine haftalık 45 sa yasal sınırlar içerisinde düzenleme yapılır.

  Selin Aras
  Çevre Mühendisi - C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 5. selin

  selin TÜİSAG Üyesi

  İş Kanunu' ndaki haftalık 45 sa çalışma süresi ve fazla mesailer bizim için de geçerli sonuçta ve yıllık max 270 sa fazla mesai yapılması mümkündür.

     

   
 6. nazife56

  nazife56 TÜİSAG Üyesi   
 7. nazife56

  nazife56 TÜİSAG Üyesi

  Şimdi soruyu farklı şekilde sorayım: işyeri tehlike sınıfı çok tehlikeli.çalışan sayısı 86 ya çıkmış ve işyeri hafta içi 08.30-18.00 çalışıyor ,cumartesileri çalışmıyor. Sözleşmeyi 74 kişi üzerinden ve net rakamla yapmış olan birisi son durumda SGK da kaç gün üzerinden görünecek?????
  malum SGK nın kabul ettiği günlük çalışma süresi 7.5 saat..
   
 8. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  74 kişi X 10 dk=740dk=12,5 saat
  +en az 36 saat=48,5 saat yani aylık 48,5 saati dolduruyorsunuz
  geriye kalan zamanınızı(180-48,5=131,5 saat) başka bir işletmeyle doldurabilirsiniz nazife hanım.
  SGK da görünme durumu=48,5 / 7,5=6,5 gün
  yani aynı çapta 4 firmayla daha sözleşme yapabilirsiniz.........   
  nazife56 ve Osman Yıldırım bu yazıya teşekkür etti.
 9. adelibalta

  adelibalta TÜİSAG Üyesi

  Sayın Cem AKBULAK hesaplamada bir hata yapmışsınız galiba ,
  74 kişi x 20 dak(Çok tehlikeli) =1480 Dk = 24,7 Saat/AY
  geriye kalan zamanı(180 - 24,7) = 155 saat
  SGK görünme durumu = 3,3 gün (3,5 gün)
  galiba böyle olmalı
  süreler ilgili kısım 29/12/2012 tarihli 28512 sayılı resmi gazetede yayınlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte aşağıdaki gibi açıkça yazılmıştır,

  İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

  Madde 12 - (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

  a) 10'dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.

  b) Diğer işyerlerinden:

  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.

  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 15 dakika.

  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika.

  (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

  (3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 750 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

  (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

  (5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür.

     

   
  heidi bu yazıya teşekkür etti.
 10. emirnaz

  emirnaz TÜİSAG Üyesi

  6331'e göre çalışan kişi başı az tehlikelide 10, tehlikelide 20, çok tehlikelide ise 30 dakika hesabına göre çalışacaksınız. bu hesaplama ile 217 saate kadar çalışma hakkınız var. arkadaşların yazdığı 4857 numaralı kanuna göre olan, eski yani.   
  ahmet yağmur ve adelibalta bu yazıya teşekkür etti.
 11. rose34

  rose34 TÜİSAG Üyesi

  Herkes farklı bir şeyler söylüyor. Emin olduğum bilgilerden bile şüphe etmeye başladım. Sayın emirnaz süreler 10,15,20 dk. olması gerekmezmi.   
  heidi ve Leylaleyla bu yazıya teşekkür etti.
 12. Leylaleyla

  Leylaleyla TÜİSAG Üyesi

  önceki süreler 10 , 20 , 30 dakika idi şu an geçerli olan 10 , 15 , 20 dakika

   
  heidi bu yazıya teşekkür etti.
 13. sanemkls

  sanemkls TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, ben tam zamanlı olarak bir şirkette çalışmaktayım. C sınıfı uzmanlık belgem var. Diğer az tehlikeli veya tehlikesiz kurumlara risk değerlendirme raporu hazırlayıp eğitim verebilirmiyim. Eğer verebiliyorsam çalışmış olduğum kurumdan izin almam gerekiyormu? Belli bir saat sınırlaması var mı? konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi?
   
 14. neomali2

  neomali2 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar c tipi az tehlikeli isyerlerlerinde isg uzmani ayda 217 saat calisabilir.daha bu sabah konustum

   
 15. Güngör TANISLAR

  Güngör TANISLAR TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar selam,

  forumda ve bu konularda biraz yeniyim. Bizim çalıştığımız iş yerinde toplam 7745 dk ISG uzmanı çalıştırma zorunluluğu bulunmakta. (3 işyeri var bir tanesi tehlikeli sınıfına giriyor.)
  Benim sorum dakika hesabı değil. 7745 dk için kaç gün ISG uzmanı çalıştırmam gerekiyor. Bizim işyerinde hafta 5 gün 09.00- 18.00 arası çalışılıyor. Öğlen yemeğini düştüğümüzde günde 8 saat çalışıyoruz. Yani ben istihdam edeceğim personeli günde 8 saat çalıştırabiliyorum.

  7745 dk = 129,08 Saat

  129,08 / 8 saat = 16,13 gün. Bu hesaba göre 16 gün bir ISG uzmanı ile çalışmam gerekiyor.
  bir yerde günlük max. 7,5 saat üzerinden hesap yapılır diye okudum. Buna göre
  129,08 / 7,5 = 17,21 gün.

  ben 16 gün mü yoksa 17 gün üzerinden mi anlaşma yapmalıyım.   
  d g bu yazıya teşekkür etti.
 16. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sanem hanım tam zamanlı SGK'nız şirketten yatıyorsa ve uzmanlığınız da tam zamanlı ordan gösteriliyorsa dışardan bu işleri yapamazsınız.

   
 17. Murataykan

  Murataykan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Benim öğrenmek istediğim husus şu ;
  Otomotiv sektörüne hizmet veren bir firmada proje bölümünde çalışmaktayım. Bu firmanın dışarıdan gelen C sınıfı iş güvenliği uzmanı var. Benim de C sınıfı iş güvenliği uzmanlık belgem var. Çalıştığım birimde işlerin yoğunluğundan dolayı iş güvenliği uzmanlığı yapamıyorum fakat kurulda Sağlık Ve Güvenlik İşçi temsilcisi olarak görevliyim. Bu firmada benim de Bakanlığa bildirimim yapılarak iş güvenliği uzmanı olarak gösterilmem halinde sadece kurul toplantılarına katılarak 3 yıllık süreyi geçip B sınıfına yükselmeye hak kazanmak istiyorum. Bu durumda herhangi bir iş kazasında benim sorumluluğum ne düzeyde olur. Diğer iş güvenliği uzmanı ile aynı oranda mı sorumluluk almış olurum?

   
 18. kenzine

  kenzine TÜİSAG Üyesi

  sürenizin işlemesi için İSG Katip sistemi üzerinden görevlendirmenizin yapılması gerekir

   
  Murataykan bu yazıya teşekkür etti.
 19. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi


  işçi temsilcisi olarak sorumluluğunuz olmaz ancak diplomanız da işlemez
  isg-katip üzerinden atama yapmanız halinde uzman olarak değerlendirilir ve diplomanız işlemeye başlar , ikinci uzmanda olsanız aynı şekilde tüm olumsuzluklardan ve ihmallerden cezai durum söz konusu olur
  size dikkat etmeniz gereken başka bir hatırlatma yapayım kurulda işveren vekili olarak görünmeyin ve hiç bir şekilde imza atmayın çünkü işveren vekilleri tüm olumsuzluklarda işveren sayılarak birinci derece de yargılanıyor iş veren vekili gözükeceğinize uzman olarak gözükün daha iyi hiç olmazsa diplomanız işler

  iyi çalışmalar

   
  Murataykan bu yazıya teşekkür etti.
 20. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi


  risk analizlerinde veya verilen eğitimlerde bakanlığa bildirim yani isg-katip sistem girişi yapılmıyor
  işletmenin faliyet alanında da yada uzman olarak çalışsanız da ek zamanlarınızı ( tabi varsa) değerlendirebilirsiniz
  onun içindirki sadece risk analizi,acil durum eylem planları ve eğitimler çalışırken yaratılacak boş zamanlarda verilebilir
  ancak unutulmamalıdır ki risk analizi,acil durum eylem plan çalışmaları çok küçük yaratılacak mesailerde yapılacak işler değildir birincisi bakanlık denetimlerinde artık matbu evrak gibi gördükleri beyenilmeyen ve üzerinde emek harcanmamış çalışmalar kabul edilmiyor ( tecrübelerle sabit)
  ikincisi bu çalışmaları beraberinde getireceği sorumluluğu anlatmama gerek yok herhalde

  iyi çalışmalar
  kazasız günler

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica