İş Güvenliğine Uzmanlığına Giriş - Konu İçeriği

Mesut KARTAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar,

Bu konu altına bende elimden geldiğince sorulara cevap vermeye ve yardımcı olmaya çalışacağım. Fakat bu başlık altına "acaba birine yardımcı olabilir miyim?" diye bakarken hep başlık dışı sorular gördüm. Belki o konu dışı yorumlar nedeniyle gerçekten yardıma ihtiyacı olan arkadaşların yorumlarını görmedim. Lütfen bu konuya hassasiyet gösterelim. Konu başlığına uygun yorumlar yapalım ya da yorumlarımızı uygun konu başlıkları altına taşıyalım.

Kazasız günler,

Mesut KARTAL

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
forumda aradım ama bulamadım ya ben yalnış aradım yada gerçekten yok bilemiyorum benden 6 aylık faaliyet raforu istendi isg çevresinde bunun için ne yapmam nasıl yapmam gerektiğini tam olarak bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Mesut KARTAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
forumda aradım ama bulamadım ya ben yalnış aradım yada gerçekten yok bilemiyorum benden 6 aylık faaliyet raforu istendi isg çevresinde bunun için ne yapmam nasıl yapmam gerektiğini tam olarak bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
İSG Faaliyet raporunda sizden istenenler 6 aylık dönemde İş Sağlığı ve Güvenliği ile alakalı yürütülmüş faaliyetler, istatistikler, uygulamalar, veriler vb.'dir. Tüm bunları kendi oluşturacağınız formda toplayarak sunabilirsiniz.
Ayrıca bu faaliyet raporunu sizden isteyenlerden hangi verileri istediklerini sorunuz, size bir isg faaliyet formu hazırlayıp soruları versinler, siz de istedikleri verileri bu forma işleyip geri teslim edin.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
şöule birşeyki benden direk isg faliyet raporu istediler içeriği hakkında herhangi bir bilgi vermediler ki vereceklerinide zannetmiyorum cünkğ sadece istemekle kalınan birsey ben yıllık olarak kendime boyle bir rapor hazırlamak istiyorum ve bunu her yıl tekrarlamak istiyorum benden istenmiş olmasa bile ben bunu yapmak istiyorum

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
bende bu alanda yeni sayılırım aslında bu alana tepeden inme yerleştirildim desem yeridir eğer sorusu veya herhangi bir bilgiye ihtiyacı olan arkadaşlar varsa hazırlanmış her bilgiyi yöneticilerde uygun görürse site yada diğer yollar ile paylaşmaya hazırım heleki sizin örnek alabileceğiniz biri veya arkasından sürekli soru sorabileceğiniz birileri yoksa bu iş epey bir yorucudur arkadaşlar ama ümitsizliğe kapılmayın ben ve burada paylaşımda bulunan diğer arkadaşlar bu yolda hep birlikteyiz ve birbirimize yardımcı olmak göreviöiz diyebiliriz

swanky01

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bana örnek olarak doldurulmuş Yıllık Çalışma Planı,Yıllık Değerlendirme Planı gibi örnek olarak doldurulmuş Formlar lazım.Şimdiden yardım edecek arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Ayşe Selcen Candan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bende aralık sınavında aldım belgemi,gerekli formların toplandığı bir bölüm varım.Ya da bana yardımcı olabilecek biri varmı acaba?Aynen bende de yıllık çalışma planı vs.gibi doldurulması gereken formlar yok o yüzden bu formların birer örneklerini nasıl temin edebilirim?Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler....

passion

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar örnek bir yıllık çalışma planına ihtiyacım var.Yardımcı olmak adına paylaşımda bulunabilir misiniz?

Yusuf SAYAR

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ilk kez bu işe başlayacak arkadaşlara tavsiyem, önce işe başladıkları firmayı tanımaları yani isg alanında ne konumdalar buna bakmalı ve isg alanında çalışmaya ciddiler mi yoksa yasak mı savmak istiyorlar bu gözlemlenmeli.
ki firmada yakın bir zamanda ciddi bir kaza oldu ise eğer; merak etmeyin isg konusunu ciddiye alıyorlardır (yiyecekleri cezalardan dolayı:)) ve tespit ettiğiniz aksakları giderceklerdir. yoksa işiniz zor olabilir. firmanın isg konusuna bakışını bir şekilde tespit edin işte.
sonra iş yerinde neler yapıyorlar ne işlemler var, tehlikeli durumlar, uygun olmayan durumlar, bunlar hakkında genel bilgi toplayın ve ilk bakacağınız şey şu olmalı;
iş yeri düzenli mi ?
bu konuyu yazıyla nasıl anlatayım bilmiyorum. misal çöp kovaları gelişi güzel mi bırakılıyor . makinelerin yerleri nerelerde düzenli mi yerleştirilmiş yoksa rastgele boş yerlere mi bırakmışlar . yani yürüyüş yollarında falan yabancı maddeler kutular var mı. forklift varsa tepe lambası yanıyor mu, makinelerin üzerinde talimatlar ve bakım yapılma tarihlerini gösteren yazılar var mı?
bu söylediğim ilk kez gördüğünüz bir iş yeri hakkında ilk izlenim içindir. ilk tanışma gibi. mesela ilk kez gittiğiniz bir işyerinde tuvaletlere bakabilirseniz size belkide işyeri hakkında birçok şey anlatır. mesela temizleme talimatı ile ilgili bir form vb.(temizlik saati, görevli falan yazan) var mı?bu form dolduruluyor mu, sabunluk var mı ve dolu mu? tuvalet kağıdı var mı falan. bu anlattığım çok uçuk gelebilir ama
daha üretim alanına girmediyseniz nelerle karşılaşabileceğiniz hakkında biraz fikir verebilir. tabi bunlar biraz tecrübe işi ve yazı ile pek anlatamadım.
üretim alanı düzeni demiştik, koliler kutular ne bileyim işte paletlere falan bakın ortalıkta mı etrafta iş elbisesi var mı (içinde insan olmayan :) ) yani işçilerin soyunma yerleri var mı ya da olsa bile eşyalarını ortalıkta bırakabiliyorlar mı?
bu anlattıklarım size saçma gelebilir ama bir üretim yeri için (ister 1 kişi çalışsın ister 10000 fark etmez) çok önemli noktalardır. düzenli bir üretim yerinde isg uygulamak çok daha kolaydır.
2. olarak tespit edilecek şey de . görev tanımları ki daha sonra devam edecem yazmaya.
Esat bey işyerinin İSG tutumunu harika özetlemişsiniz :)
Görünen köy, klavuz istemez misâli.. teşekkürler,

BAYRAM ŞEKER

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,
Burada iş güvenliği uzmanlığı mesleğine yeni başlamış arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağız.
Kendileriyle, bir iş yeriyle anlaşmalı olarak çalışmaya başladıklarında ilk neler yapılır, nelere dikkat etmeli, ne gibi formlar hazırlamalı, risk analizi yaparken nelere dikkat etmeli gibi bilgileri paylaşabilirsiniz.
Unutmayın bir zamanlar sizde acemiydiniz.
Bundan dolayı arkadaşların halinden anlamamız gerekli.
Şimdiden paylaşımda bulunacak arkadaşlara teşekkür ederim.

İyi çalışmalar,
kağan bey öncelikle sizi tebrik ediyorum böyle bir başlık inanılmaz güzel ben isg c sınıfı uzmanıyım mevcut çalıştığım firmanın isg uzmanlığını yapıcam nasıl bir yol izlemeliyim

BAYRAM ŞEKER

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bu konuda bende elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım..Soru cevap şeklinde ve açıklamalı anlatımlarla yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olacağız..
Hakan bey merhaba ben Tıp merkezinde 6 yıldız muhasebede çalışıyorum ayrıca şimdi buranın işgüvenliği uzmanlığını yapıcam başvurumuzu yaptık şimdi işe nereden nasıl başlamam gerekiyor bir yol haritası çizebilirmisiniz.

Hakan COŞKUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bayram Bey çalışan kişi sayısı kaçtır?
Kurul kurma durumunuz var mı onu kontrol edin yoksa prosedür ve iç yönetmelik hazırlayarak işe başlayabilirsiniz bir yerden sağlık muayeneleri ve eğitim planınızı hazırlayın.

Hakan COŞKUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Çok ayrıntı olduğu için isg yeni başlayanlar için yapılacaklar başlığına bakarsanız size çok faydalı olur.

BAYRAM ŞEKER

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bayram Bey çalışan kişi sayısı kaçtır?
Kurul kurma durumunuz var mı onu kontrol edin yoksa prosedür ve iç yönetmelik hazırlayarak işe başlayabilirsiniz bir yerden sağlık muayeneleri ve eğitim planınızı hazırlayın.
çalışan kişi sayısı 62 işe tam olarak nereden başlıyacağımı kavrayamadım birkaç iş teklifi daha geldi olaya hakim olmadığım için hayır dedim. işi öğrenmem lazım:)

alpaslanoz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba,
Burada iş güvenliği uzmanlığı mesleğine yeni başlamış arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağız.
Kendileriyle, bir iş yeriyle anlaşmalı olarak çalışmaya başladıklarında ilk neler yapılır, nelere dikkat etmeli, ne gibi formlar hazırlamalı, risk analizi yaparken nelere dikkat etmeli gibi bilgileri paylaşabilirsiniz.
Unutmayın bir zamanlar sizde acemiydiniz.
Bundan dolayı arkadaşların halinden anlamamız gerekli.
Şimdiden paylaşımda bulunacak arkadaşlara teşekkür ederim.

İyi çalışmalar,
kaan bey teşekkürler, sizden ricam mesleğe yeni başlamış biri olarak altyapı ile alakalı döküman yayın bulmakta zorlanıyorum yardımcı olursanız sevinirim

ikarateke

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar işe yeni başlarken takip edilmesi gereken süreci(sözleşme,bakanlığa yazı gönderiliyormu vb) özetleyebilirmisiniz

ramazan akpınar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhabalar.fizik mezunuyum ve mayıstaki sınavı bekliyorum.belgeyi aldıktan sonra yapacaklarımız hakkında bende acemiyim.yardımcı olrsanız sevinirim.teşekkürler...

anilkale

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhabalar;

Şu an bakım işlerinde çalışan bir firmada isg uzmanı olarak çalışmaktayım.. Firma tehlikeli sınıfta ve bu zamana kadar risk analizinden başka hiçbirşey yapılmamış. ben neler yapmalıyım tam olarak bilmiyorum yapılacakları yazabilirmisiniz ben sırayla halletmeye çalışayımmm...ben kendime göre araştıra araştıra birşeyler çıkarttm ama ne kadar doğrudur bilemem sırasında bi yanlışlık yada eksik olan birşeyler varsa bilgisi olan herkes eklerse çok sevinirim ... Şimdiden teşekkürler...

1- Firma tanınacak (kullanılan ekipmanlar-yapılan işler vs)
2- firma sektörü ile ilgili yönetmelikler toparlanacak
3- İç yönetmelik oluşturulacak
4- İş-başı eğitimleri için sunum hazırlanacak
5- çalışanların eğtimleri hazırlanıp verilecek (imza alınacak)
6- kullanılan ekipmanlar kontrol edilecek uygun hale getirilmesi eksiklerin giderilmesi sağlanacak
7- kkd ler zimmet edilerek verilecek

benim anladıklarım bunlar... bunların dışında neler olabilir çok acil yardımlarınızı bekliyorum

saygılarımla

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.