Haber - 'iş Güvenliği'ne Uyan Işverene Ödül'' | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber 'iş Güvenliği'ne Uyan Işverene Ödül''

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi  İş kazaları sonrası, gerekli tedbirleri almayanlara yönelik cezalar artırılacak. Yeni düzenlemeye göre, kurallara uyan da uymayan da karşılığını görecek.GEÇMİŞTEN bu yana, çalışma hayatına ilişkin iş kazaları ve olaylar sonrası cezaları ağırlaştırma yolu seçildi. Hükümet, bu kez sadece cezayı değil, ödül sistemini de hayata geçirecek. Belli bir dönem boyunca, iş sağlığı ve güvenliği konusunda tedbirleri alan ve kayıt dışı işçi çalıştırmayan işverenleri ödüllendiren bir düzenleme yapılacak.

  headline.jpg
  VERGİ İNDİRİMİ OLABİLİR
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ödüllendirmeye ilişkin zaman aralığı ve ödülün şekli konusunda önemli bir çalışma yapıyor. Yetkililer, kurallara uyanlara çeşitli teşviklerin verilebileceğini, işçi primleri konusunda kolaylık sağlanabileceğini, vergi indirimleri sağlanabileceğini ve düşük faizli kredi
  imkanlarının oluşturulabileceğini içeren yönteme ilişkin çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Bunların tam tersini yapan, yani kurallara uymayana ise daha ağır yaptırımlar getirilecek ve deşifre edilecek.

  Davutoğlu açıklayacak
  Hükümet, bu çalışmalara paralel olarak "İş Güvenliği Eylem Planı" oluşturulması için düğmeye bastı. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun, Mecidiyeköy'deki asansör faciasından yola çıkarak hazırlayacağı rapordan yararlanılacağı belirtilirken, adli ve idari soruşturmaların sonuçları gözden geçirilecek. İş kazalarını en aza indirmek için nerelerde sıkıntı varsa, hızla giderilmesi sağlanacak. İş Güvenliği Eylem Planı'nı bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklayacak.

  Evrensel standartlar
  BAŞBAKAN Davutoğlu, Hükümet Programı'nı Meclise sunarken, "Önümüzdeki dönemde evrensel standartlara uyg un, kaliteli, esnek ve güvenceli bir çalışma hayatı tesis etmek için gerekli düzenlemeleri yapacağız" şeklinde bir mesaj vermişti. Bu kapsamda, AB standartları ve ILO normlarına uygun çalışma hayatının hedefleniyor.

  Kayıtdışı için eylem planı hazırlanıyor
  İŞ kazaları sonrası ortaya çıkan en belirgin sonuçlardan biri de, çalışanların istismar edildiği oldu. Hükümet, bu istismarın önlenmesi için kayıtdışı istihdamla mücadeleyi güçlendirecek. Atılacak adımlardan biri, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla elektronik ortamda bilgi ve veri paylaşımı yapılarak, çapraz kontrollere tabi tutulması olacak. Böylece, denetimler artırılarak, kayıtdışı istihdamla daha kararlı mücadele hedefleniyor.

  [​IMG]


   
  İlkay BALBAŞI ve Oğuzhan YAVUZ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica