Soru : Iş Güvenliği Yasasının Uygulanması Sırasında Karşılaşılan Zorluklar

keskinkilic

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bakanlık bence bize sadece sertifika vermekle kalıyor..Bizim arkamızda da durmalı..İş yerleri teftişleri ne zaman ciddiye alınırsa bizim işimizde ancak o zaman ciddiye alınacak....

güncel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Güvenlik kültürünü yerleştirmek için bizler öncü olmalıyız.
bu kültürü oluşturmak yıllar alır burası türkiye testi kırıldıktan sonra tokat atmanın faydası yok...

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
isg uzmanlarının osgb bünyesinde çalışmadan dışarıdan iş bulması imkansızlaştırılıyor.
osgb ler fiatları birbirleri ile rekabet edebilmek için çok çok aşağı çektiler.
bir isg uzmanı bir doktorla birlikte işyeri ile sözleşme yaptığında (tam süreli çalışılması gerekmeyen yerlerde)
bir de yardımcı sağlık elemanı ile sözleşme yapılması gerekiyor. bir de bunların masrafı eklenince osgb ile rekabet imkansızlaşıyor . iş hekimi tam süreli çalışıyorsa yard. sağlık elemanı olmayabiliyor fakat bir kaç saatlik veya üç beş işçilik yerlerde yard.sağlık elemanı gerekiyor . bu ne yaman çelişkidir ,bu konuda ne yapılabilir .
selamlar

Ramis Palabıyık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bir işte çalışıp haftasonuları uzmanlık yapmak bile imkansız. zaten sigortalısın işveren sana bidaa nasıl sigorta yapsın?? ne sacma

Raptor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kurumsal işyerlerinde kesinlikle tehlike sınıfından bağımsız olarak İSGB hem de mezuatta detaylı bir biçimde (Kaç uzman, kaç tekniker, kaç sağlık personeli gibi...) belirtilmek şartıyla kurulması sağlanmalı, kurumsal olmayan çalışan sayısı 50 nin altında olanlarda ise çalışan başına saat hesabıyla ama makul sürelerle olmak kaydıyla Uzman ve Hekim zorunluğu getirilmelidir, bu OSGB lerin ilgi alanına girer.
Kurumsal yapılar ise bireysel çalışanların işini hem parasal olarak hem de mesleki olarak fazlasıyla görür kanaatimce;

Tehlike sınıfı kavramı ise ya ne yaptığını bilen bir ciddi bir uzman ekibi tarafından yeni baştan oluşturulmalıdır. Mevcut tehlike sınıfı tebliği çok komik örnek: Berber ve kasaplar tehlikeli sınıfta Şehir içi veya dışı tren işletme ise az tehlikeli sınıfta belirlenmiş. Birinde sadece kesici alet var, diğerinde ise 10.5 kV, 34.5 kV, min 750 V dc yüzlerce teknik mahal, en az 500 çalışan mevcut. Böylesi bir yere 2000 çalışana bir uzman gerekli. 2000 çalışanı olan bir raylı sistem işletmesi en az 100 km hat uzunluğuna sahiptir ve 7/24 çalışır. Yani uzman ve hekim sadece sahayı dolaşmak istese buna mesai saatleri yetmez.

Bu tehlike sınıflarını kim belirliyor: Trenlere istasyondan binen bay veya bayanlardan oluşan kişiler, işin mutfağı nasıl soran yok.......Abartmıyorum berber, kasap tehlikeli, raylı sistem az tehlikeli isteyen bir daha bakabilir.

Diğer bir eksiklik ise işvereni uyarma şekli: Onaylı defter; daha önce de yazdım bu defter Genel Müdür odasında yani İşveren vekilinde bulunur. Siz bu odaya çoğunlukla randevu ile ve çok kısa bir süre için girebilirsiniz, bu süre içinde "şu defteri bir alsam da sizi uyarsam mı diyeceksin" henüz bu kültürden çok uzağız. Yöneticilerimiz buna hazır değil.

Bir diğeri ise yine daha önce belirttiğim şekilde Eğitim olayı, bu eğitimleri planlamaktan ve uygulamaktan sorumlu eğitim departmanı var ise bundan neden uzman sorumlu olsun. Adam veya kadın 1000-2000 kişiye 1-2-3 yılda bir 8-12-16 saatlik eğitimleri nasıl versin. Ama mevcut mevzuat komedi resmen. Bizlerden çok yüksek bir beklenti içinde devletimiz sanki

Neyse örnekler çoğaltılabilir. 15 günlük kursla (sanal kısmını kurstan saymıyorum kusura bakmayın) uzman olunmaz olunamaz. Ancak bu konuya aşina olunur. Bu meslek bir farklı bir disiplindir, yaşam tarzıdır (abartmıyorum), her baktığı yerde en az 2 tehlike kaynağı görebilmektir. Bu mesleğin kendisi bir meslek hastalığıdır, dolayısıyla 15 günde bu hastalık kimseye bulaşm

Raptor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mesajı yazarken son cümle yarım kaldı elim enter tuşuna çarptı, kusura bakmayın.

Neyse örnekler çoğaltılabilir. 15 günlük kursla (sanal kısmını kurstan saymıyorum kusura bakmayın) uzman olunmaz olunamaz. Ancak bu konuya aşina olunur. Bu meslek bir farklı bir disiplindir, yaşam tarzıdır (abartmıyorum), her baktığı yerde en az 2 tehlike kaynağı görebilmektir. Bu mesleğin kendisi bir meslek hastalığıdır, dolayısıyla 15 günde bu hastalık kimseye bulaşmaz, bulaşamaz.

Saygılar sunarım

Haluk Şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
katılıyorum, bakanlık teftişlerle yasaya sahip çıkmalı ve ceza kesmeli, ben müfettişlerin gelip, uyarı yapıp, 2 ay sonra gelicez dediklerini, o zaman da birşey yapmadıklarını gördüm :(
Aynen öyle 2014 zaten uyum senesi ceza kesilmeyecek. Uzman debelensin dursun işverenle...

Haluk Şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kurumsal işyerlerinde kesinlikle tehlike sınıfından bağımsız olarak İSGB hem de mezuatta detaylı bir biçimde (Kaç uzman, kaç tekniker, kaç sağlık personeli gibi...) belirtilmek şartıyla kurulması sağlanmalı, kurumsal olmayan çalışan sayısı 50 nin altında olanlarda ise çalışan başına saat hesabıyla ama makul sürelerle olmak kaydıyla Uzman ve Hekim zorunluğu getirilmelidir, bu OSGB lerin ilgi alanına girer.
Kurumsal yapılar ise bireysel çalışanların işini hem parasal olarak hem de mesleki olarak fazlasıyla görür kanaatimce;

Tehlike sınıfı kavramı ise ya ne yaptığını bilen bir ciddi bir uzman ekibi tarafından yeni baştan oluşturulmalıdır. Mevcut tehlike sınıfı tebliği çok komik örnek: Berber ve kasaplar tehlikeli sınıfta Şehir içi veya dışı tren işletme ise az tehlikeli sınıfta belirlenmiş. Birinde sadece kesici alet var, diğerinde ise 10.5 kV, 34.5 kV, min 750 V dc yüzlerce teknik mahal, en az 500 çalışan mevcut. Böylesi bir yere 2000 çalışana bir uzman gerekli. 2000 çalışanı olan bir raylı sistem işletmesi en az 100 km hat uzunluğuna sahiptir ve 7/24 çalışır. Yani uzman ve hekim sadece sahayı dolaşmak istese buna mesai saatleri yetmez.

Bu tehlike sınıflarını kim belirliyor: Trenlere istasyondan binen bay veya bayanlardan oluşan kişiler, işin mutfağı nasıl soran yok.......Abartmıyorum berber, kasap tehlikeli, raylı sistem az tehlikeli isteyen bir daha bakabilir.

Diğer bir eksiklik ise işvereni uyarma şekli: Onaylı defter; daha önce de yazdım bu defter Genel Müdür odasında yani İşveren vekilinde bulunur. Siz bu odaya çoğunlukla randevu ile ve çok kısa bir süre için girebilirsiniz, bu süre içinde "şu defteri bir alsam da sizi uyarsam mı diyeceksin" henüz bu kültürden çok uzağız. Yöneticilerimiz buna hazır değil.

Bir diğeri ise yine daha önce belirttiğim şekilde Eğitim olayı, bu eğitimleri planlamaktan ve uygulamaktan sorumlu eğitim departmanı var ise bundan neden uzman sorumlu olsun. Adam veya kadın 1000-2000 kişiye 1-2-3 yılda bir 8-12-16 saatlik eğitimleri nasıl versin. Ama mevcut mevzuat komedi resmen. Bizlerden çok yüksek bir beklenti içinde devletimiz sanki

Neyse örnekler çoğaltılabilir. 15 günlük kursla (sanal kısmını kurstan saymıyorum kusura bakmayın) uzman olunmaz olunamaz. Ancak bu konuya aşina olunur. Bu meslek bir farklı bir disiplindir, yaşam tarzıdır (abartmıyorum), her baktığı yerde en az 2 tehlike kaynağı görebilmektir. Bu mesleğin kendisi bir meslek hastalığıdır, dolayısıyla 15 günde bu hastalık kimseye bulaşm

Ahhh bunun üzerine birde uzman süresi dakikaya çevirilirse al başına belayı 1 işçi tehlikeli 8 dk selamun aleykum allahaısmarladık... :)

bernay279

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ahhh bunun üzerine birde uzman süresi dakikaya çevirilirse al başına belayı 1 işçi tehlikeli 8 dk selamun aleykum allahaısmarladık... :)
Osgb ler dakikaya çevrilmesini istiyor, çalıştırdıkları uzmanın dakikalarını sonuna kadar kullanabilecekler böylece, maaş değişmeyecek ama süre artacak :p

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Güvenlik kültürünü yerleştirmek için bizler öncü olmalıyız.
İsgfrm haber başlıklarında Hakan Plastikte defalarca yaşanan iş kazalarına rağmen önlem alınmadığı için çalışanlar direnişe geçmiş.
Durum bu.
1- oranın uzmanı nasıl bir tutum içinde?
2- hakan plastiğin uzmanı bakanlığa şikayette bulunu mu?
3- ticatet odası başkanı sadece o habere baksa bile yeter. Gerçekten birşey yapmaksa sadece o habere baksa bile yeter

Hakan plastik bugün hala açık ise daha neyi sorguluyoruz?

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
katılıyorum, bakanlık teftişlerle yasaya sahip çıkmalı ve ceza kesmeli, ben müfettişlerin gelip, uyarı yapıp, 2 ay sonra gelicez dediklerini, o zaman da birşey yapmadıklarını gördüm :(

Bu durumda Çalışma Bakanlığı önce kendi müfettişlerini denetleyecek.İşyerlerine yaptırımlar ne derece uygulanabiliyor,iş müfettişleri teftişlerinin gereğini zamanında yapabiliyor mu?......Ne dersiniz arkadaşlar?

Ahmet Özcan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ne zaman ki devlet denetlemeleri ciddi anlamda yapmaya başlar ve ceza kesmeye başlar işte o zaman işverenler bu işi ciddiye almaya başlarlar,yani şu an top çsgb de dir.

Aynen katılıyorum
Bu şekilde devam ettiği sürece işveren için iş güvenliği formaliteden öte geçmeyecektir !

keskinkilic

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sayın Raptor:

Yanlışlıkla ben de msjı cevapla kısmına bastım..Afedersiniz...Yazdıklarınızı okudum ve tespitlerinizin sahada gerçekten ne denli nokta atışı olduğunu düşündüm..Özellikle tehlike sınıfı tebliğinin cidden elden geçmesi gerektiği kanaatindeyim..Bu mesleğin mevcut muhendisler arası bir disiplin içerdiği ve farkındalığı yüksek, kıvrak zeka gerektiren,okuma alışkanlığı olan uzmanlardan oluşması düşüncesindeyim...Yoksa ıyı foto çeken,ileri sürüş tekniğinde araba kullanan ve kopya yapıştır mantığı uzmanlardan öteye gidemez....:)

cenk26

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İSG uzmanları bence tamamen insan hayatına odaklanmalıdır,yetki ve para kısmını ise tamamen devlet çözmelidir,yoksa bu sistem yürümez hantallaşır ve de çöker.

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sürelerin dakikaya çevrilmesi osgb lerin isgu için aldıkları işyeri sayısını artırarak maliyetlerini düşürecektir.
sizce bir uzman kaç firmanın isg hizmetini sağlıklı yürütebilir.
gördüğüm kadarıyla osgb 1-2 saatlik işleri alabildikleri en alt fiattan alarak kar etmeye çalışıyorlar
isg uzmanının aldığı işleri sağlıklı olarak yapıp yapamayacağına bakmıyorlar .
ı saatlik işyeri ne ayda bir kez bir saat giderek bence hiç bir şey yapılamaz .
eğitimi -raporları -denetleme- gözetim - görüşme (işçi ve işveren ile ) hangi birini 1 saat te yapacaksın
bence 1-10 içi en az iki-üç saat olmalı bir saatte hiç bir şey yapılmaz

ilkernacar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İş sağlığı diyoruz ama bir kişi 1000 kişiden sorumlu olmasını bekliyoruz...(A sınıfı hemde)
Siz o kadar kişiyi saymaya kalksanız kaç gün geçer biliyor musunuz? Kaldı ki o kişilerin çalıştığı ortamı, işlerini, devamını, öncesini, sonrasını bileceksiniz ve iş sağlıklarını düşüneceksiniz, uygulayacaksınız, olmuş olmamış feed-back alıp düzelteceksini!!! Makinalardan bahsetmiyorum bile. Ben bu 1000-1500-2000 kişi uygulamasına sadece GÜLERİM. Resmen şarlatanlık. Asıl bu konunun öncelik olması lazım. Uzmanların maaşı, osgb ler az vermiş çok vermiş meselesinden önce. A sınıfı uzman maksimum 200 kişiye bakar bana sorarsanız. İşkembeden sallıyorum şu an. Ama 1000 kişi olarak uygun gören kişileri bir düşünün neresinden sallıyor. Bu işin bilimsel verileri muhakkak vardır. Eğer o verilere dayanılarak 1000 kişi gibi bir rakam çıktıysa vay o bilimsel verinin haline. Saygılar.

cenk26

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Aynen katılıyorum,IGU larının bakacakları işçi sayısı kesinlikle ciddi oranda düşürülmeden bu işin sağlıklı olarak yapılacağının düşünülmesi yanlışlığın ta kendisidir...

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sayılar tamamen işleri osgb lere iş yaratmak için gibi geliyor .isg uzmanı işin içinden nasıl çıkar düşünen yok

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.