Soru : Iş Güvenliği Uzmanlığını Önerir Misiniz?

begüm önemsiz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhabalar ben hacettepe fizik mühensidliğ bölümünde okuyorum ve okulum bittikten sonra iş güvenliği mühendisi olma imkanımda varmış önerirmisinz?

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba;

Bende fizik mühendisiyim, 2 yıl önce mezun oldum. Ve mezun olur olmaz İş Güvenliği Uzmanı oldum. 2 yıldır da uzman olarak çalışmaktayım. Başlarda bir heves ile yapıyorsun işini, ama sonra omuzlarındaki yük ağır gelmeye başlıyor. Başlardaki herşeyi yaparım ben modundan kurtuluyorsun ve işin ne kadar pürüzü, riski var ağır gelmeye başlıyor. Şu an ben o moddayım işin aslı. Bir iş kazası mı oldu, birinin başına bir şey mi geldi, işletme de yangın mı çıktı, patron uygun KKD 'yi değilde ucuz olanını mı dağıtmak istiyor ... vb. Bir sürü şey. Bir de çalışana ayrı açıklama yapıyorsun, işverene ayrı. Her iki tarafı da ayrı ayrı ikna etmeye çalışıyorsun. Adın sadece uzman oluyor, ama sorumluluk noktasında işverenle aynı değerdesin. Yeri geliyor babandan büyük insanlara bağırmak zorunda kalıyorsun.O kadar çok ki anlatamam sana. Hmmm, bir de aldığın maaş var ki bunca sorumluluğun karşısında ne uzar ne de kısalır. Ele güne düştü yani bu işte. Ama her işte mutlaka sorumluluklar ve riskler var. Ben çevremde sevdiğim kişilere asla bulaşmayın bu işe diyorum.Tercih senin tabii, kendini en iyi sen tanırsın. Bana kalırsa bir Onkoloji Hastanesinde Fizik Mühendisliği yapmayı düşün derim, bir de dil alternatiflerin varsa Dış Ticareti. Özellikle 2. 'si hem risksiz hemde bol kazançlı bir iş. Bende malesef sadece İngilizce var oda artık günümüzde yabancı dil sayılmıyor zaten :( :(

Moderatör tarafında düzenlendi:

endmüh

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kesinlikle mühendislik yapma şansınız varsa mühendislik yapın derim. İş güvenliği uzmanlığı başlarda ki kadar popüler ya da kıymetli değil artık Uzman özlem arkadaşa sonuna kadar katılıyorum. Bu kadar riske sorumluluğa aldığın tatmin etmeyen rakamın yanında birde patronu bişeylerin gerekliliği konusunda ikna etme çalışmaları ise en can sıkıcısı.

isgmuh

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İş güvenliği uzmanlığı artık popülerliğini yitirdi, kendi mesleğine yönelmen en iyisi olacaktır

meralonkbr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Size katılıyorum..iş güvenliği uzmanının sadece adı var. Uygulamaya geldin mi önüne bir sürü engel çıkıyor. Sorumluluk çok fazla ve hiçbir yaptırım gücümüz yok. Tespit ve öneri defterine yazıp geçeyim de olmuyor çünkü yönetmeliğe göre bakanlığa bildirmemiz gerekiyor. Herşeyi bakanlığa nasıl bildirebilirsin ve şimdiye kadar kim bildirdi çok merak ediyorum? Ekmek yediğin kaba tükürmek gibi bir şey oluyor bu. Çok karışık bir meslek herşeyin ucu dönüp dolaşıp beni buluyor anlamıyorum :) . Yani güler misin ağlar mısın ona bile karar veremiyorsun bi süre sonra. İşverenin maliyetini düşünmekte ayrı bir dert, küçük firmaya yap et diyorsun ama adamın bütçesi veya elemanı o işi yapmaya yeterli değil. eee bu durumda ne oluyor sen yine söylediğinle kalıyorsun veya yazdığınla. Allah yardımcımız olsun... ne defter ne kayıtlar ne de başka birşey duayla gidiyoruz valla...

Moderatör tarafında düzenlendi:

begüm önemsiz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
yorumlarınız için teşekkür ederim yani kısaca bana iş güvenliği uzmanı olmamamı tavsiye ediyorsunuz peki nükler tıp bölümünü seçsem avantaj mı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.