Iş Güvenliği Uzmanlığına Başlangıç ??

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mubim tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mubim

  mubim TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,

  Ben özel bi hastanede bilgi işlem sorumlusu olarak çalışmaktayım.
  C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikamı yeni aldım fakat bildiğiniz gibi hastaneler Çok Tehlikeli sınıfta yer alıyor. Dolayısıyla sertifikamı burada değerlendiremiyorum.

  İş güvenliği uzmanlığı yapan arkadaşlar nasıl ve nerden başlamam gerektiğiyle ilgili tavsiyelerde bulunurlarsa sevinirim.


   
 2. Tuğçe GÜLER

  Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar benzer bir soruyu ben de soracaktım. Çalıştığımız yer artık çok tehlikeli gruba geçtiyse, biz başka biryerle kısmi süreli anlaşma yapıp yine eski çalıştığımız yerde mühendislik yapmaya devam edebiliyor muyuz?

   
 3. mubim

  mubim TÜİSAG Üyesi

  Kimseden cevap gelmemiş fakat formda okuduğum bi konuda tek başımıza iş yapamayacağımızı okudum. (Yani bi büro açıp fatura filan kesemiyoruz tek başımıza).

  Bu durumda 1. seçenek patrona sen bana part-time sigorta yap ben isg uzmanlığımı başka yerde ya da yerlerde kullanacağım diye bi öneri sunabiliriz fakat patron bu duruma nasıl bakar bilmiyorum. :)

  2. seçenek başka yerde iş bulup patrona al işini senin olsun demek..

  Fakat bu durumda mesleği tamamen değiştirmiş oluyoruz.. Şu an işimde belli bir seviyeye geldim şimdi hepsini yok sayıp isg uzmanlığına başlamak çok garip gelecek. Ama şu anki ücrete yakın bi maaş alacak olursam isg uzmanlığına geçmeyi düşünüyorum. Çünkü millet c sınıfına yükleniyor bi süre sonra c sınıfına ihtiyaç azalır gibin.

     

   
 4. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  bir başka yer ile kısmi süreli anlaşma yaparak, mvcut işinizde de çalışbilirisniz.ancak aşağıdaki hususlara özellikle dikkat etmeniz gerekecek.

  Part-time iş sözleşmesiyle çalışanlara sunulan sigorta fırsatları -1
  Önceleri sadece öğrenciler ve ev kadınları kısmi süreli (part-time) iş sözleşmesiyle çalışmakta iken günümüzde bu tür çalışma biçimi oldukça yaygınlaşmıştır. Her ne kadar kısmi süreli iş sözleşmeleri ile işçi çalıştırmanın işçi hakları bakımından tehlike oluşturduğu düşünülmüş olsa da sosyal güvenlik bakımından 5510 sayılı Reform Kanununda düzenlenen telafi edici düzenlemeler diğer bir ifade ile isteğe bağlı sigorta ve borçlanma müessesesi kayıpları azaltıcı işleve sahip olmuştur.

  PART-TİME SÖZLEŞMENİN YAZILI YAPILMASI ŞART
  5510 sayılı Reform Kanununa göre, hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar sigortalı sayılırlar. Kanunda hizmet akdi ile çalışanlar arasında tam süreli veya kısmi süreli çalışan şeklinde bir ayırıma gidilmediği için hizmet akdi ile kısmi süreli çalışanlar 4/a kapsamında (eski SSK) sigortalı sayılırlar. Dolayısıyla sigortalılık statüsü bakımından kısmi süreli çalışan ile tam süreli çalışan işçi arasında bir ayırım söz konusu değildir. Buna karşın kısmı süreli çalışanlar ile tam süreli çalışanlar ay içerisinde eşit sürede çalışmadıkları için ay içindeki prim ödeme gün sayıları da eşit olmayacaktır.
  5510 sayılı Kanunun 80’inci maddesi gereği, işveren ve sigortalı arasında kısmî süreli hizmet akdinin yazılı olarak yapılmış olması kaydıyla, ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışan ve çalıştığı saat karşılığında ücret alan sigortalının ay içindeki prim ödeme gün sayısının, ay içindeki toplam çalışma saati süresinin 7.5 saate bölünmesi suretiyle bulunacağı belirtilmiştir. Konuyu örneklendirmek gerekirse, saat ücretiyle her gün 4 saat çalışan bir işçinin sigorta prim ödeme gün sayısı (4X30=120/7.5=16) 16 gün olarak hesaplanacaktır.

  AYLIK ÜCRET BELİRLENİRSE PRİM GÜN SAYISI 30 OLMALIDIR
  Burada iki hususun vurgulanmasında fayda olacağını düşünmekteyiz. Birincisi kısmi süreli iş sözleşmesinin yazılı olarak yapılmış olması, ikincisi ise çalışılan saat ücreti üzerinden ücret alınması gerektiğidir. Eğer ücret aylık olarak ödeniyor ise yazılı olarak yapılmış bir kısmi süreli iş sözleşmesine göre gün içinde bir saat çalışılsa bile sigorta prim ödeme gün sayısının 30 gün olması zorunludur. Örneğin; aylık ücretli bir part-time çalışan işçi, ayda bir saat bile çalışsa 30 gün üzerinden SGK bildirimi yapılır. Bu nedenle iş sözleşmesi yapılırken bu hususa dikkat edilerek saat ücretli çalışanlar için saat ücretli part-time iş sözleşmesi yapılmalıdır.
  Part-time iş sözleşmesi ile saat ücreti karşılığı çalışma söz konusu olduğunda ay içinde 30 günden eksik çalışmak olgusu ortaya çıkacağından işçiler açısından kısmi süreli sözleşmeyle çalışmanın sosyal güvenliğe yansıması olumsuz olacaktır.

  PART-TİME ÇALIŞANLAR GSS PRİMİNİ 30 GÜNE TAMAMLAYACAK
  Genel Sağlık Sigortası (GSS) primini 30 güne tamamlama zorunluluğunun 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmesine kadar, part-time çalışan kişiler bir yılda 30 gün genel sağlık sigortası primi ödediklerinde sağlıktan yararlanabiliyorlardı. Ancak 1 Ocak 2012 tarihinden sonra hem çalışıp hem de okumak isteyenler veya aile bütçesine katkıda bulunmak için ayda 5-10 gün part-time çalışmak isteyen ev hanımları veya sürekli olarak part-time iş sözleşmesiyle çalışmayı seçenlerin eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamaları zorunlu tutulmuştur.

  EKSİK GÜN NEDENİ PUANTAJ OLANLAR GSS PRİMİ ÖDEMEZ
  Yapılan düzenleme sadece kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde ay içerisinde 30 günden az çalışanları kapsamaktadır. Yani eksik gün nedenini puantaj kaydı olarak yapan bir kişi ayda 10 gün çalışınca eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamayacak, ancak eksik gün nedenini kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde ay içerisinde 30 günden az çalışma olarak yapan bir kişi eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamayacak.


   
  Tuğçe GÜLER ve Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Olcay bey size bir sorum olcak benim bir işyeri düşünün az tehlikeli ve 60 çalışanı var part-time hesaba göre günde 0,33 saat 60x10=600/60= 10 saat çalışmam gerekmekte ayda, günde 0,33 saat demek oda sizin hesaba göre 0,33X30=9,9/7,5=1,33 günlükmü sigortam yatacak benim

     

   
 6. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  Ali bey hesabınız doğru ve 1.33 gün prim nsl ödenir bu araştıracağım :)

   
 7. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Merakla bekleyeceğim bu 2 güne bile tekabül etmemekte nasıl olacak ilginize teşekkür ederim.
   
 8. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  rica ederim.tahminim SGK küsüratla yatırmaya müsade yerine,küsüratlı olan durumlarda üsteki tam sayıya göre prim alacaktır veya bu duruma müsait bir programları vardır.görüşmek üzere   
  Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica