Tartışma : Iş Güvenliği Uzmanlığı Yükselme 3. Sınav Giriş

İs Güvenliği Uzmanlığı Yükselme Sınavı İçin 3. Sınav Yapılmalı

• Kullanılan toplam oy
    108

uzmannn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Duyurunun tamamı incelendiğinde, bu maddenin prim ödeme gün sayısına göre yükseltme sınavı bilgileri olmadığı, eğitim alıp sınavları kazanamamış kişileri kapsadığı anlaşılıyor. Prim ödeme gün sayısına göre yükseltme sınavı ile ilgili açıklamalar 8nci maddeden başlıyor.

Ancak umarım dediğiniz gibi olur, Kanun ve yönetmeliğe uymayan sorular sordukları gibi uymayan yöntemle sınava 3ncü giriş hakkı verirler..

Bu şekilde sınav hakkı verirlerse eminim sınava dava açıp iptal ettirirler, ancak kanun maddesinde ve yönetmelik maddesinde değişiklik yapılmalıdır.

hakantas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sadece 2 sınav hakkı var. Aksını söyleyen arkadaşlar resmi bir yazı var mı.
isggm web sitesine giriniz duyurulara bakınız 24 mayıs duyurusunu tıklayınız iyice okuyunuz

GOZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
isggm web sitesine giriniz duyurulara bakınız 24 mayıs duyurusunu tıklayınız iyice okuyunuz
3. sınav hakkı olsa isg katip te girilecek sınavın sınıfı yazardı. Hiçbirşey yazmıyor.

hakantas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
3. sınav hakkı olsa isg katip te girilecek sınavın sınıfı yazardı. Hiçbirşey yazmıyor.
5- 24 MAYIS 2014 günü yapılacak işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavına, daha önce yapılan sınavlara girerek başarısız olan ancak ilgili Yönetmeliklerin geçici maddelerindeki “Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce eğitim alanlar girdiği sınav sayısına bakılmaksızın Yönetmeliğin yayımı tarihi itibariyle 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabilir” hükmü doğrultusunda işyeri hekimleri için 20 Temmuz 2014 tarihine kadar, iş güvenliği uzmanları için de 11 Ekim 2014 tarihine kadar yapılacak sınavlara girme hakkı tanınanların adları doğrudan sınav listesinde yer alacağından, söz konusu adayların ayrıca sınav listesine dahil edilmeleri hususunda Genel Müdürlüğümüze başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır. Ancak adayların 24 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak sınava girebilmeleri için “sınav uygulama duyurusu” nda belirtilecek tarihlerde ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile sınav giriş başvurularını yapmaları gerekmektedir.

GOZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
5- 24 MAYIS 2014 günü yapılacak işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavına, daha önce yapılan sınavlara girerek başarısız olan ancak ilgili Yönetmeliklerin geçici maddelerindeki “Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce eğitim alanlar girdiği sınav sayısına bakılmaksızın Yönetmeliğin yayımı tarihi itibariyle 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabilir” hükmü doğrultusunda işyeri hekimleri için 20 Temmuz 2014 tarihine kadar, iş güvenliği uzmanları için de 11 Ekim 2014 tarihine kadar yapılacak sınavlara girme hakkı tanınanların adları doğrudan sınav listesinde yer alacağından, söz konusu adayların ayrıca sınav listesine dahil edilmeleri hususunda Genel Müdürlüğümüze başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır. Ancak adayların 24 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak sınava girebilmeleri için “sınav uygulama duyurusu” nda belirtilecek tarihlerde ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile sınav giriş başvurularını yapmaları gerekmektedir.
Evet ama bu madde de eğitim alanlar diyor. Sanırım C sınıfından bahsediyor. 2 yükseltme sınavında da başarısız olup tekrar yükseltme sınavına girmekten bahsetmiyor.

metin yurtsever

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın Levent Kavlak Hocam ,
Hangi konuda yoğunlaşıyorsunuz? 3. sınav hakkımı ? yoksa Mahkeme mi?

hulya.cimen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
evet Mayıs son

Fatih Dağkıran

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aralık sınavı için mahkemeye baş vuran arkadaşımız varmı?

Fatih Dağkıran

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar 2 yükseltme sınavında başarısız olan ancak 3 yıl C iş.güv çalışan ve B gurubu sınava eğitim alarak katılma hakkı kazananlar nezaman eğitim alacak ve sınava girecek ?

Turgut kdz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
mahkeme süreci için netim yeter mi bilmiyorum 50 adet ben şoktayım. Düşünmüyorum ama mahkeme sürecine destek verebilirim.
cevap anahtarını istedin mi? hangi soruları yanlış yaptığına bağlı. bu sınavdan 5-10 adet iptal çıkar.

Levent Gülmezoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar 2 yükseltme sınavında başarısız olan ancak 3 yıl C iş.güv çalışan ve B gurubu sınava eğitim alarak katılma hakkı kazananlar nezaman eğitim alacak ve sınava girecek ?
Adnan ağır dan sgkrehberi

güvenliği uzmanları içindüzenlenecek 21 Aralık 2013 sınavı yaklaştıkça adaylardan gelen sorular arttı.Bir o kadar da kafalar karıştı. Bunda adaylardan çok Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanlığının yeterli, doyurucu açıklamaları yapmaması, vatandaşların sorularınamuhatap bulamamaları etkili olmaktadır.

Tarihçe kısmını geçiyorum.Bundan 10 yıl önceki hikayeyi anlatmaya gerek yok. Ancak, iş güvenliğiuzmanlarını ilgilendiren en son yönetmelik 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılıResmi Gazetede yayınlandı. Söz konusu yönetmeliğin ilk değişikliği 31.1.2013tarihli ve 28545 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı. Daha sonra kamuoyunda torbayasa olarak bilinen Kanun değişikliği ile ikinci bir değişiklik daha yapıldı,bu değişiklik ise, 11.10.2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlandı.

Yapılan değişiklik ve halayürürlükte olan yönetmelik hükümlerini bir kez daha tercüme ederek sınavagirecek adaylara yardımcı olmak, bilgilendirmek maksadıyla açıklamalarısıralıyorum.

Öncelikle iş güvenliğiuzmanlarını ilgilendiren yönetmeliğin sınavlar başlıklı 28. maddesi aşağıdakigibidir.

Sınavlar

MADDE 28 ? (1) Eğitim programlarını tamamlayanadayların sınavları (Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792) Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.

(2) Adaylar, en sonkatıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde (Mülga ibare: RG-11/10/2013-28792) (?)ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimintarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitimprogramına katılmak zorundadır.

(3) (Değişik birinci cümle: RG-11/10/2013-28792) BuYönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin ikinci alt bendiuyarınca eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarınıen fazla iki defada kullanabilirler. Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısızolması durumunda, ilgili eğitim programını tamamlamak şartıyla sınavlarakatılabilirler.

Şimdi bu 28. maddenin üçfıkrası ne demek istiyor. Bunları sırasıyla irdeleyelim. Birinci fıkra adaylarıdoğrudan ilgilendiren bir madde değil. Bu sebeple açıklama yapmaya ihtiyaçyoktur.

İkinci fıkranın açıklamasıise; 11.10.2013 tarihinden itibaren hangi sınıf eğitim alınmış olursa olsun (A,B ya da C) eğitim aldıkları tarihten itibaren üç yıl içinde yapılacak bütünsınavlara katılabilirler. Bir başka ifadeyle, adayların elinde bulunan eğitimkatılım belgesinin sol alt kısmında pratik eğitimin bitiş tarihi vardır işte butarih aynı zamanda eğitimin bitiş tarihidir. Bu tarihin üzerine 36 ay ilaveediniz. Bütün sınavlara girme hakkına sahipsiniz demektir. Yapılan bu değişiklik aslında daha önce iki olan sınav hakkını üç yıldasonsuz sınav şekline getirmiştir.

Yönetmeliğin bu maddesi asılbir madde yani kalıcı bir madde olduğu için (geçici madde olmadığından) daimiolarak, bahsettiğimiz husus geçerlidir. Demek ki bir aday eğitim aldığıtarihten sonraki üç yıl içindeki sınavların hepsine katılabilecektir. Enönemlisi bu durumdaki adayların Bakanlığa başvurmalarına asla gerek yoktur. Sadecezamanı geldiğinde sınav ücretini yatıracak o kadar.

Gelelim üçüncü fıkranın açıklamasına: İşsağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans yapanlar bilindiği üzere eğitimalmadan doğrudan B sınavına girmektedirler. İşte, bu durumda olanlar en fazlaiki sınavda başarılı olmak zorundadırlar. Ne zamandan beri, 29.12.2012?denberi.

Ancak, süre yok. Beş yıl, on yıl hiç farketmez. Eğer iki sınavda başarılı olunamadıysa B eğitimi alarak yeni sınavlaragirmeye hak kazanacaklar demektir.

Özetle, Bakanlık bu maddeyle ilgili birçokadayı mağdur etmiş ve haklarını ancak mahkemede aramaya başlamışlardır. Banagöre bu durumdaki adaylar önceki sınavlarda kaybetmiş bile olsalar değişiklik29.12.2012 sonrasında yeni bir durum ortaya çıkmıştır. Bu yeni duruma göre ikisınav hakkı şimdi başlamış demektir.

Gelelim, yönetmeliğin geçici üçüncü maddesi neymiş bakalım:

Sınavhakkı

GEÇİCİMADDE 3 ? (Ek: RG-11/10/2013-28792)

(1) 15/8/2009tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıpsınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayım tarihi itibariyle 1 yıl içindeilgili sınavlara katılabilirler.

Bu madde geçici madde olduğu içinyukarıdaki gibi daimi hak kazandırmaz. Yani 11.10.2014 tarihine kadarkullanılacak bir madde ve haktır. İşte yazımızın başlığındaki sınav affıkelimesinin karşılığı budur.

Bununda tercümesi şöyledir: 15.8.2009 - 11.10.2013 tarihleri arasında ne zamaneğitim alınırsa alınsın iki sınavda da başarısız olanlara bir yıl içinde sonsuzsınav hakkı tanınmıştır. Daha açıkçası, 15.8.2009 tarihinden sonra eğitim almışama o günkü yönetmeliğe göre iki sınav hakkı olduğu için başarısız olanlarşimdi eğitim almak zorunda kalacaktı. İşte bu değişiklikle iki sınav şartı veeğitim alma şartı ortadan kalktı ve önümüzdeki bir yıl içinde yani 21.12.2013,Şubat 2014, Mayıs 2014 hatta Ağustos 2014 sınavlarının tümüne birden katılmahakkı vardır. Bu durumda olanlar, herhangi bir başvuru yapmayacaklardır,durumları zaten sistemde kayıtlı, sadece sınav ücreti yatıracaklar o kadar.

21Aralık 2013 sınavı biraz farklı: Ellerinde C ya da B belgesiolmayanların 12 Kasım 2013 tarihine kadar yapılacak başvurularla hiçbir ilgisiyoktur. Bu başvurular sadece yükselme sınavı için geçerlidir.

Yani, 21.12.2013 günü ilk kez sınavagireceklerin dilekçe ile Bakanlığa başvuruları fuzuli bir işlemden öteye gitmez.Çünkü, eğitim kurumları ilk kez C sınavına girecek isimleri zaten sistemdenbildirdi, bu adaylar zamanı geldiğinde sadece sınav ücreti yatıracaklar okadar.

Daha önce sınava girmiş ve kaybetmişadayların bütün bilgileri sistemde olduğundan bunların herhangi bir başvurususöz konusu değildir. Zamanı geldiğinde sınav ücretlerini yatıracaklardır.

SONUÇ:

1- 21Aralık 2013 sınavında belge yükseltme talebi olanlar ancak 12.11.2013 tarihinekadar Bakanlığa yalnızca prim gün sayısını bildiren belge ve bir dilekçegönderecekler o kadar, başka bir belgeye kesinlikle ihtiyaç yok.

2- Dahaönce eğitim almış ama iki sınavı da geçememiş adayların başvurusuna gerek yok,sınav takvimi açıklandığında sadece ücret yatıracaklardır.

3- Sınıfayrımı kalkmadığı sürece bu tür değişiklikler ve tartışmalar daha çok sürecek.

4- İnşallah21.12.2013 sınavında başarı oranı % 80 ve üzeri olur da yurdum işverenlerininağlaması sona erer.

5- Korkarımşimdi A ya da B belgesi olanları kıskanan/eleştiren C sınıfı uzman kardeşlerimsınavı geçer ve kendileri de bu sınıf meselesi devam etsin şeklindekidüşüncelere kapılmazlar.

Sonbir fırsat daha:Eğer hiç belgesi olmayan bir kişi varsa, Kasım-Aralık 2013 aylarında eğitimalır, Şubat 2014 sınavında da C belgesi sahibi olursa, prim gün sayısı datutarsa Mayıs 2014 A sınavına girebilir,başarılı olamazsa 2.8.2014 tarihine kadar yapılacak bir sınava daha girerek Abelgesine kavuşabilir. İnsanların 10 yılda elde edemediği bir belgeye bir debakmışınız 3 ayda kavuştunuz. Haydi hayırlısı.

21.12.2013 günü yapılacak sınavda Cbelgesi alanlar da aynı şekilde 2014 yılındaki sınavlarda A olabileceklerdir.

Özetinözeti,iş güvenliği uzmanlığında sınıf ayrımı yok edilmelidir. Sektörel iş güvenliğiuzmanlığına geçilmelidir. Sınava girecek adaylara başarılar diliyorum, sınavlailgili açıklamaları zamanı geldiğinde yapacağım. Lüzumsuz yerlere çalışıp zamankaybetmesinler.

İlgililere ve yetkilileresesleniyorum. Acilen 2014 yılının sınav takvimini ilan etmelidirler. Adaylarpozisyonlarını buna göre belirlesinler, askere gidenler, evlenenler, yurtdışına gidenler vb durumdakileri devletimiz şimdi düşünmeyecek de ne zamandüşünecek?

Esas problem olan prim gün sayısımeselesini de önümüzdeki yazıda yazacağım.

İş Güvenliği'nde Gündem Adnan Ağır

SGK Rehberi

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.