Tartışma Iş Güvenliği Uzmanlığı Yükselme 3. Sınav Giriş

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında hsigu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

İs Güvenliği Uzmanlığı Yükselme Sınavı İçin 3. Sınav Yapılmalı

 1. Evet

  75,0%
 2. Hayır

  25,0%
 1. hsigu

  hsigu TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar ben 2. sınav hakkımı kullandım ve başarısız oldum. Benim gibi arkadaşlarım için 3. sınav hakkı için düşünceleri ve izleyeceğimiz yol için tartışmayı başlatalım.


   
  işsağlığı bu yazıya teşekkür etti.
 2. zoz

  zoz TÜİSAG Üyesi  3. sınav hakkı var mı?
  3. sınav hakkı var mı?

   
 3. Hakan ÖZTÜRK

  Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

  Yükselme sınavı için şu anda yok.

     

   
 4. vfa65

  vfa65 TÜİSAG Üyesi

  1 yıl içinde 2 hak var diye hatırlıyorum. O yüzden sanırım 1 sene beklememiz gerekecek :(

   
 5. hsigu

  hsigu TÜİSAG Üyesi

  işsağlığı bu yazıya teşekkür etti.
 6. Hakan ÖZTÜRK

  Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

  Bu 1 senelik geçici madde idi. Bu geçici madde 2013 yılı ekim ayında yürürlüğe girdi. Geçici maddeyi yayınlarken bir yıllığına diye yayınlamışlar. Kısacası önümüzdeki Ekim ayında bu hakkımız sona eriyor.

   
  volkankim bu yazıya teşekkür etti.
 7. Hakan ÖZTÜRK

  Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

  Sınıflar arası yükselme
  GEÇİCİ MADDE 2 –
  (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  girmeye hak kazanırlar.
  (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  girmeye hak kazanırlar.
  (3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.
  (4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.
   
 8. Fatih Dağkıran

  Fatih Dağkıran TÜİSAG Üyesi

  1 yıl içinde 2 sınav diyor 2. sene yükseltme yok şeklinde anlıyorum.   
 9. vfa65

  vfa65 TÜİSAG Üyesi

  Anlaşılan 2 hakkımızıda iyi degerlendirmeyip c sınıfı devam :)

     

   
  Zeynep Zengin bu yazıya teşekkür etti.
 10. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

  Kazananların da kazanamayanların da haklarında hayırlısı olsun...   
  Hakan ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 11. Levent Gülmezoğlu

  Levent Gülmezoğlu TÜİSAG Üyesi

  sınav hakkı sonsuz sayı sınırlaması yok lütfen ekteki yazıyı okuyun   

  Ekli Dosyalar:

 12. Levent Gülmezoğlu

  Levent Gülmezoğlu TÜİSAG Üyesi

  sınav HAKKI
  Gelelim üçüncü fıkranın açıklamasına: İşsağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans yapanlar bilindiği üzere eğitimalmadan doğrudan B sınavına girmektedirler. İşte, bu durumda olanlar en fazlaiki sınavda başarılı olmak zorundadırlar. Ne zamandan beri, 29.12.2012?denberi.

  Ancak, süre yok. Beş yıl, on yıl hiç farketmez. Eğer iki sınavda başarılı olunamadıysa B eğitimi alarak yeni sınavlaragirmeye hak kazanacaklar demektir.

  Özetle, Bakanlık bu maddeyle ilgili birçokadayı mağdur etmiş ve haklarını ancak mahkemede aramaya başlamışlardır. Banagöre bu durumdaki adaylar önceki sınavlarda kaybetmiş bile olsalar değişiklik29.12.2012 sonrasında yeni bir durum ortaya çıkmıştır. Bu yeni duruma göre ikisınav hakkı şimdi başlamış demektir.

  Gelelim, yönetmeliğin geçici üçüncü maddesi neymiş bakalım:

  Sınavhakkı

  GEÇİCİMADDE 3 ? (Ek: RG-11/10/2013-28792)

  (1) 15/8/2009tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıpsınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayım tarihi itibariyle 1 yıl içindeilgili sınavlara katılabilirler.

  Bu madde geçici madde olduğu içinyukarıdaki gibi daimi hak kazandırmaz. Yani 11.10.2014 tarihine kadarkullanılacak bir madde ve haktır. İşte yazımızın başlığındaki sınav affıkelimesinin karşılığı budur.

  Bununda tercümesi şöyledir: 15.8.2009 - 11.10.2013 tarihleri arasında ne zamaneğitim alınırsa alınsın iki sınavda da başarısız olanlara bir yıl içinde sonsuzsınav hakkı tanınmıştır. Daha açıkçası, 15.8.2009 tarihinden sonra eğitim almışama o günkü yönetmeliğe göre iki sınav hakkı olduğu için başarısız olanlarşimdi eğitim almak zorunda kalacaktı. İşte bu değişiklikle iki sınav şartı veeğitim alma şartı ortadan kalktı ve önümüzdeki bir yıl içinde yani 21.12.2013,Şubat 2014, Mayıs 2014 hatta Ağustos 2014 sınavlarının tümüne birden katılmahakkı vardır. Bu durumda olanlar, herhangi bir başvuru yapmayacaklardır,durumları zaten sistemde kayıtlı, sadece sınav ücreti yatıracaklar o kadar.

  21Aralık 2013 sınavı biraz farklı: Ellerinde C ya da B belgesiolmayanların 12 Kasım 2013 tarihine kadar yapılacak başvurularla hiçbir ilgisiyoktur. Bu başvurular sadece yükselme sınavı için geçerlidir.

  Yani, 21.12.2013 günü ilk kez sınavagireceklerin dilekçe ile Bakanlığa başvuruları fuzuli bir işlemden öteye gitmez.Çünkü, eğitim kurumları ilk kez C sınavına girecek isimleri zaten sistemdenbildirdi, bu adaylar zamanı geldiğinde sadece sınav ücreti yatıracaklar okadar.

  Daha önce sınava girmiş ve kaybetmişadayların bütün bilgileri sistemde olduğundan bunların herhangi bir başvurususöz konusu değildir. Zamanı geldiğinde sınav ücretlerini yatıracaklardır.

  SONUÇ:

  1- 21Aralık 2013 sınavında belge yükseltme talebi olanlar ancak 12.11.2013 tarihinekadar Bakanlığa yalnızca prim gün sayısını bildiren belge ve bir dilekçegönderecekler o kadar, başka bir belgeye kesinlikle ihtiyaç yok.

  2- Dahaönce eğitim almış ama iki sınavı da geçememiş adayların başvurusuna gerek yok,sınav takvimi açıklandığında sadece ücret yatıracaklardır.

  3- Sınıfayrımı kalkmadığı sürece bu tür değişiklikler ve tartışmalar daha çok sürecek.

  4- İnşallah21.12.2013 sınavında başarı oranı % 80 ve üzeri olur da yurdum işverenlerininağlaması sona erer.

  5- Korkarımşimdi A ya da B belgesi olanları kıskanan/eleştiren C sınıfı uzman kardeşlerimsınavı geçer ve kendileri de bu sınıf meselesi devam etsin şeklindekidüşüncelere kapılmazlar.

  Sonbir fırsat daha:Eğer hiç belgesi olmayan bir kişi varsa, Kasım-Aralık 2013 aylarında eğitimalır, Şubat 2014 sınavında da C belgesi sahibi olursa, prim gün sayısı datutarsa Mayıs 2014 A sınavına girebilir,başarılı olamazsa 2.8.2014 tarihine kadar yapılacak bir sınava daha girerek Abelgesine kavuşabilir. İnsanların 10 yılda elde edemediği bir belgeye bir debakmışınız 3 ayda kavuştunuz. Haydi hayırlısı.

  21.12.2013 günü yapılacak sınavda Cbelgesi alanlar da aynı şekilde 2014 yılındaki sınavlarda A olabileceklerdir.

  Özetinözeti,iş güvenliği uzmanlığında sınıf ayrımı yok edilmelidir. Sektörel iş güvenliğiuzmanlığına geçilmelidir. Sınava girecek adaylara başarılar diliyorum, sınavlailgili açıklamaları zamanı geldiğinde yapacağım. Lüzumsuz yerlere çalışıp zamankaybetmesinler.

  İlgililere ve yetkilileresesleniyorum. Acilen 2014 yılının sınav takvimini ilan etmelidirler. Adaylarpozisyonlarını buna göre belirlesinler, askere gidenler, evlenenler, yurtdışına gidenler vb durumdakileri devletimiz şimdi düşünmeyecek de ne zamandüşünecek?

  Esas problem olan prim gün sayısımeselesini de önümüzdeki yazıda yazacağım.

  İş Güvenliği'nde Gündem Adnan Ağır


   
  mehmet drn bu yazıya teşekkür etti.
 13. hakantas

  hakantas TÜİSAG Üyesi

  aralık ve şubat sınavlarında başarısız oldum 3. kez sınava gire bilsem bile mayıs ayı sınavına girebilmek için bankaya yatırılması gereken ücretin süresi geçti galiba
   
 14. Hakan ÖZTÜRK

  Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı belgesi olan 413 tl yi 10 mart tarihine kadar yatırdınız ise, mayıs yükselme sınav başvuru henüz başlamadı.

   
 15. hakantas

  hakantas TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı uzmanım fakat aralık ve şubatta yapılan yükselme sınavlarında başarısız oldum. mayıs sınavına girme imkanımız var ise geç mi kalındı acaba ? Teşekkür ederim   
 16. Hakan ÖZTÜRK

  Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

  Hayır geç kalmadınız.Eğer üçüncü hakkınız varsa Başvurular ÖSYM 2014 sınav takviminde 03-11 nisan tarihleri arasında diye belirtilmişler.

   
 17. Hakan ÖZTÜRK

  Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

  Bunu inceleyin lütfen...

  Prim Ödeme Gün Sayısına Göre 24 Mayıs 2014 Sınavına Girecek Adaylar İçin sınav Takvimi


  23 Şubat 2014 sınav sonucunun MEB tarafından açıklanması : 12 Mart 2014
  Prim ödeme gün sayısına göre 24 Mayıs 2014 sınavına başvuru yapacak adaylar için belge bedelinin yatırılması gereken son tarih : 10 Mart 2014
  Yönetmelik hükümleri gereği sınava katılmaksızın doğrudan belge almaya hak kazanan adaylardan, 24 Mayıs 2014'te yapılacak sınava prim ödeme gününe göre belge sınıfını yükseltmek amacıyla katılacak adaylar için belge bedelinin yatırılması gereken son tarih : 10 Mart 2014
  Prim ödeme gün sayısına göre 24 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak sınava belge sınıfını yükseltmek amacıyla başvuracak adaylardan, İSG-KATİP sisteminde yaptığı sorgulama sonucunda gireceği sınav türü hatalı olanlar için itiraz süresi : 13-20 Mart 2014
  İtirazların incelenerek nihai sınav listesinin tamamlanması : 28 Mart 2014
  24 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak sınava ait nihai sınav listesinin ÖSYM ‘ye bildirilmesi : 01 Nisan 2014

   
 18. onur amor

  onur amor TÜİSAG Üyesi

  3. Hak olmalı

   
 19. onur amor

  onur amor TÜİSAG Üyesi

  Ancak mayıs son tarihtir.

   
 20. onur amor

  onur amor TÜİSAG Üyesi

  2013 temmuzda yasa çıktı ve 1 yıl süre verdiler yani mayıs sınavı son

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica