İş Güvenliği Uzmanlığı Yapmaya Yeni Başlayacaklar İçin Tavsiyeler

ordu52

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hehehe çok sağol hocam bunun aynısı bendede var kursu yavuz hocadan almıştık ;) ;) buna ek bişeyler gerekiyormu ona bakıyordum...

bide sorularıma cevap yokmu acaba... saygılar...

Mustafa ESEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
:düşünceli: Güncel :düşünceli:

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Böle bir doküman hazırlansa geçrekten çok güzel olur

Hakan COŞKUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
ARKADAŞLAR;
ÖNCELİKLERİ BELGELERİNİ ALANLARA HAYIRLI,UĞURLU OLSUN DİYORUM..
DAHA ÖNCEDEN DE BELİRTTİĞİM ÜZERE NAÇİZANE BİLGİLERİMİ,ÖĞRENDİKLERİMİ SİZLERLE PAYLAŞIYORUM.
NE DEMİŞTİK?BİR FİRMAYA GİRDİĞİMİZDE İSG ALANINDAN NE YAPACAĞIZ.FİRMADA İSG ADINA HİÇBİRŞEY YAPILMADIĞINI FARZEDEREK ANLATMAYA ÇALIŞACAĞIM.
ü ÖNCELİKLE YAPMANIZ GEREKEN İLK HAMLE İSG KURULU KURMANIZ GEREKİR.KURUL SİZİN KARAR ALMA VE ONAYLATMA AÇISINDAN OLDUĞU GİBİ YASAL ZORUNLULUK OLMASI SEBEBİYLE BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR.BİLDİĞİNİZ ÜZERE KURUL 8 KİŞİDEN OLUŞMAKTADIR.YÖNETMELİĞİN İLGİLİ MADDESİNE BAKARSANIZ KİMLER OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ..TAKILDIĞINIZ BİR KONU OLURSA BANA ÖZELDEN DE MESAJ ATABİLİRSİNİZ.BURDA ÇOK UZUN UZADIYA ANLATMAK İSTEMİYORUM.ÇÜNKÜ BEN NE KADAR ANLATSAM DA SİZİN ARAŞTIRARAK KENDİNİZİN ÖĞRENDİĞİ BİLGİ UNUTULMUYOR.NEYSE KONUMUZA DÖNELİM.
ü KURULU KURDUNUZ.KURULDAKİ KİŞİLERE KURULDA OLDUĞUNU BİLDİREN ÜST YAZI ŞEKLİNDE YAZI GÖNDERİYOSUNUZ.SİZİN VE GÖNDERDİĞİNİZ KİŞİLERİN İMZASI OLACAK ŞEKİLDE.DAHA SONRA “BENİM HABERİM YOKTU” GİBİ DURUMLARLA KARŞILAŞMAMAK İÇİN SİZİN VE İLGİLİ KİŞİNİN İMZASINI ALT TARAFA KOYMANIZI ÖNERİRİM.
ü ARTIK KURULUMUZ HAZIR.İLK KURUL TOPLANTINIZDA ALDIĞINIZ KARARLARI TUTANAK ŞEKLİNDE KESİNLİKLE TUTUN.VE TOPLANTIDAN SONRA KURUL ÜYELERİNE YAZILI ŞEKİLDE MESAJ KESİNLİKLE ATMANIZI ÖNERİRİM.ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.ÇÜNKÜ HER ZAMAN YAZILI BİR ORTAMDA BİLDİRİM KURUL ÜYELERİNE YAPMALISINIZ.
ü KURUL KURULDUKTAN SONRA İÇ YÖNETMELİK HAZIRLAYIN VE KURUL ÜYELERİNİN BİLGİSİNE SUNUN VE İMZALATTIRIN.
ü İSG KURUL DEFTERİ ALDIRTIN VE HER SAYFASINI NOTERE İMZALATTIRIN.ALDIĞINIZ KARARLARI VEYA SİZİN YAPILMASINI İSTEDİĞİNİZ DURUMLARI ORAYA YAZIP İMZALATTIRIN.
ü KURUL KURULDUKTAN SONRA RİSK DEĞERLENDİRMESİNE BAŞLAYABİLİRSİNİZ.ÇALIŞTIĞINIZ KURUMUN DURUMUNA GÖRE ALAN YADA MAKİNE BAZLI RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPABİLİRSİNİZ.RİSK DEĞERLENDİRMESİNDE DİKKAT EDECEĞİNİZ HUSUSLARDAN BİRİ,GÖRDÜĞÜNÜZ RİSKİ YADA TEHLİKEYİ YADA UYGUN OLMAYAN DURUMU FOTOĞRAFLAYIN.VE KESİNLİKLE YAZILI RAPOR EDİN.BUNLAR SİZE ÇOK AYRINTI,UĞRAŞTIRICI,ÜŞENDİRİCİ GELEBİLİR FAKAT ÇOK ÖNEMLİDİR.KESİNLİKLE YAPMALISINIZ.DAHA SONRA RİSK,TEHLİKE DÜZELTİLDİKTEN SONRA TEKRAR FOTOGRAFLAYIP TEKRAR MAİL YOLUYLA KURUL ÜYELERİNE GÖNDERİN VE DOSYASINA KOYUN.İLERDE SİZİN ÜZERİNİZDE OLUŞABİLECEK DURUMLARI BU ŞEKİLDE BERTARAF ETMİŞ OLURSUNUZ.
ü SONRAKİ ADIM YADA AYNI ANDA YÜRÜTÜLEBİLİR BU YAZDIKLARIM;SAĞLIK GÜVENLİK PLANI HAZIRLAYIN.BUNUNDA ADIMLARINI ARAŞTIRIRSANIZ BULACAKSINIZ.
ü BÜTÜN İŞÇİLERİN SAĞLIK RAPORLARINI KONTROL EDİN.EKSİK OLAN VARSA HEMEN YAPTIRTIN.FİRMANIZIN TEHLİKE DURUMUNA GÖRE YILDA BİR YADA 6 AYDA BİR SAĞLIK MUAYENELERİNİ YAPTIRIN.
ü İLK YARDIM VE YANGIN EKPLERİ OLUŞTURUN VE SERTİFALATTIRIN.YÖNETMELİKTE SAYILARI VE YÜZDELERİ BELİTİLMEKTEDİR.YANGIN TÜPLERİNİ DÜZENLİ OLARAK KONTROL ETTİRİN.
ü ACİL EYLEM PLANI HAZIRLAYIN.
ü ÇALIŞAN İŞÇİLERİE TALİMATLARI OKUTUP İMZALATTIRIN.ÇALIŞTIĞINIZ YERDE BİRDEN FALZ BÖLÜM VARSA HEPSİNE AYRI AYRI HAZIRLAYIP İMZALATTIRMANIZ ÇOK ÖNEMLİDİR.
ü KKD KULLANIMI TALİMATLARI İMZALATTIRIN.BENİM GÖRÜŞÜM BİR KKD DENEME FORMU HAZIRLAYIN.1 HAFTA DENEME SÜRECİ VERİNKKD ZİMMET TUTANAĞI HAZIRLAYIP İMZALATTIRIN.İLERDE BEN BUNU İSTEMEMİŞTİM GİBİ DURUMLARLA KARŞILAŞMAMANIZ İÇİN DENEME FORMU YAPMANIZI ÖNERİRİM.
ü BÜTÜN PERSONELE EĞİTİM HAZIRLAYIN VE VERİN.EĞİTİM SONUNDA EĞİTİM TUTANAKLARINI İMZALATTIRIN.YILLIK EĞİTİM PROGRAMI HAZIRLAMANIZ DAHA PLANLI OLACAKTIR.EĞİTİM KONULARINI SEÇERKEN BEN GENELLİKLE İLGİLİ BRANŞIN EĞİTİMLERİNİ VERİYORUM.ÖRNEK;MASA BAŞINDA ÇALIŞANA YÜKSEKTE ÇALIŞMA VERMİYORUM.SİZDE SİZE ÖZEL BİR EĞİTİM PROGRAMI HAZIRLAMALISINIZ.
ü BÜTÜN BASINÇLI KAPLARIN VİNÇLERİN KOMPRESÖRLERİN PERİYODİK KONTROLLERİNİ TAKİP EDİN VE YAPTIRIN.BÜTÜN EKSİKLİKLERİNİ GİDERİN.
ü BÜTÜN MAKİNALARIN KORKULUKLARINI VE ÖNLEYİCİ DURUMLARINI GÖZDEN GEÇİRİN VE DÖF LERİN AKTİF BİR ŞEKİLDE KULLANILMASINI SAĞLAYIN.DÖFLERİN KULLANIMI SİZE BÜYÜK YARAR SAĞLAYACAKTIR.
ü KURUM İÇİ İŞARETLEME VE İKAZ LEVHALARINI BAŞTAN KURUN.DIŞARDA BİR TOPLANMA ALANI BELİRLEYİN.ÇALIŞANLARIN DİNLENME YERLERİNİ DÜZENLEYİN.HEPSİ YÖNETMELİKTE MEVCUT.FORKLİFT KULLANANLARIN OPERATÖR BELGESİ ALMASINI SAĞLAYIN.
ü YEMEKHANE VARSA ÇALIŞTIĞINIZ YERDE PORTÖR MUAYENELERİNİ YAPTIRTIN.

“ŞİMDİLİK GÖRDÜKLERİM VE ÖĞRENDİKLERİM BU KADAR ARKADAŞLAR.İLERDE DAHA FAZLA TECRÜBELERİMİ SİZLERLE PAYLAŞACAĞIM.YAZDIKLARIMDA BİR SIRA OLARAK BAKMAYIN.KURUL KURULDUKTAN SONRA VE RİSK DEĞERLENDİRMESİNDEN SONRA ASLINDA HEPSİNİN AYNI ANDA YÜRÜTÜLMESİ GEREKİR.SİZİN İŞLERİNİZE GÖRE BİR AYARLAMA YAPARSINIZ.EKSİKLERİM OLABİLİR.PAYLAŞARAK DAHA GÜZEL BİLGİLER EDİNECEĞİMİZE İNANIYORUM..
HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM..

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
teşekkürler nikor çok güzel bilgiler.

BARIŞ KAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Geçenlerde yaşadığım bir olayı anlatmak ve aktarmak isterim

Bir arkadaşımdan İSG çalışmalarını yürütmekte olduğu bir firmayı devralacaktım.İlk ziyaretteki tavırlar beni oldukça rahatsız etmişti ancak çalışma ortamının gerilimine vererek es geçmiştim.

İkinci gidişimizde arkadaşımın zorlamasıyla onaylatılmasını sağladığı NOTER ONAYLI TAVSİYE (!) defterinin muhakkak doldurulması gerektiğini söyledim ve arkadaşımla işletmeyi dolaştıktan sonra yerimize geldik. Çektiğimiz fotoğraflarıda değerlendirerek uzman arkadaşım tavsiye defterine giderilmesi gereken eksiklerler hakkında tavsiyelerini yazdı ve imzaladı. İşveren vekilinede defteri imzalatmak üzere teslim etti.

Arlarında geçen diyalog
İSG uzmanı: Tavsiye defterine bazı eksikler için öneriler yazdım
İşveren Vekili: Bunları bu deftere yazmadan önce benimle niye konuşmadın böyele yaparak bizi zor durumda bıraktın şimdi
İSG uzmanı: yazdıklarım yapılamayacak şeyler değil
İşveren vekili: Sende görüyorsun yer yok onu oraya almam bunu buraya alamam.... yapılabilcek birşey varsa buyur sen yap.Çevre danışmanıda geliyor bana sormadan herhangibir şey yazmıyor. kraldan çok kralcı oluyorsun . Zaten kurul tutanakları var ve bende bu işi biliyorum...vs.vs.

şeklinde devam eden dialog. Sonuç olarak bu mantıkla isg ye yaklaşan bir firmayı İSTERSE ayda 10000 tl versin devralamayacağımı söyledim ve kendisinede haddim olmayarak böyle firmalarla çalışmamasını tavsiye ettim. Kıssadan hisse bize işimizi yaptırmak istemeyen,tabir doğru olursa kendi borusunu öttürmemizi isteyen firmalara karşı dik duruşumuzu göstermemiz gerekli. Aksi takdirde gönül verdiğimizi zannettiğim bu işte ne biz ne ülkemiz mesafe katedemez diye düşünüyorum.Bilmem yanlışmı düşünüyorum.

Herkese kazasız günler ve saygılar
Barış

ordu52

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu güzel paylaşımlar için çok teşekkürler...

şimdi özellikle tecrübeli işi bilen arkadaşlardan destek bekliyorum zahmet olmazsa... hemde fikirlerinizle benim gibi yeni başlayanlarada kılavuz olacaktır. aşağıda hazırladığım risk değerlendirme evraklarım var eksiklerim ve yanlışlıklarımı değerlendirir ve yorum yaparsanız çok sevinirim ve hatalarımı düzeltirim... arkadaşlarda bu evrak üzerinde pratik yapmış olurlar...

Ekli dosyalar

• RİSK ANALİZ FORMU FR 201.xlsx
    67.2 KB · Görüntüleme: 878
  • RİSK DEĞERLENDİRME.docx
    1.2 MB · Görüntüleme: 780

ordu52

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
risk analizlerine yorumu olan yokmu??? özellikle Kaan bey sizin tecrübeleriniz bize ışık tutacak yolumuzu aydınlatacak...

ordu52

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ARKADAŞLAR;

ü ÖNCELİKLE YAPMANIZ GEREKEN İLK HAMLE İSG KURULU KURMANIZ GEREKİR.KURUL SİZİN KARAR ALMA VE ONAYLATMA AÇISINDAN OLDUĞU GİBİ YASAL ZORUNLULUK OLMASI SEBEBİYLE BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR.BİLDİĞİNİZ ÜZERE KURUL 8 KİŞİDEN OLUŞMAKTADIR.YÖNETMELİĞİN İLGİLİ MADDESİNE BAKARSANIZ KİMLER OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ..TAKILDIĞINIZ BİR KONU OLURSA BANA ÖZELDEN DE MESAJ ATABİLİRSİNİZ.BURDA ÇOK UZUN UZADIYA ANLATMAK İSTEMİYORUM.ÇÜNKÜ BEN NE KADAR ANLATSAM DA SİZİN ARAŞTIRARAK KENDİNİZİN ÖĞRENDİĞİ BİLGİ UNUTULMUYOR.NEYSE KONUMUZA DÖNELİM.

şimdi küçük bir sorum olacak bu 8 kişiden birisi ustabaşı bizim tesiste var 5 farklı ünite ve her bir ünitenin kendi ustabaşısı var. Ben bu 5 kişinin beşini de ilave ettim kurula fazla olmasının zararı var mı ki???

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Fazla olmasının bir zararı olabilecğini düşünmüyorum ben aksine daha çok bilgi gelir kurula.

Hakan COŞKUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Fazla da olabilir tabiki.Şirketinizin yapısına göre fazla yapabilirsiniz..bir zararı olmaz da gereksiz kalabalık olur..o beş kişinin seçtiği bir kişiyi yaparsanız daha güzel olabilir.hem o kişiyede sorumluluk vermiş olursunuz benim görüşüm..

ordu52

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Fazla olabilirse hiç değiştirmeyelim bence 1 aydır o sayı üzerinden işlem yapıyorum evrak hazırlıyorum hepsini yenilemem gerekir yoksa kalsın:)))

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
sorun çözüldü ise sıkıntı yok.
sadece bu başlığı okuyacak başka arkadaşlarında kafası karışmaması için özetleyim;

kurulun fazla olmasında engel yok sadece fazla iş yükü olabilir, verimsiz olabilir. kurul resmi bir organizasyon sonuçta, katılanlar açısından hukuki sorumluluğunu da unutmamak lazım.

ustabaşı vb. konum için işçilerin en az yarısının katıldığı seçim ile oy çokluğu ile seçildiğini unutmamak gerekir.

Fikret Kamil AYDIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
benim şahsi görüşüm aksine ne kadar katılımın sağlanması o iş yerindeki isg politikası ve uygulamalarının daha etkin olacağı yönünde.

Abidin Dede

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Geçenlerde yaşadığım bir olayı anlatmak ve aktarmak isterim

Bir arkadaşımdan İSG çalışmalarını yürütmekte olduğu bir firmayı devralacaktım.İlk ziyaretteki tavırlar beni oldukça rahatsız etmişti ancak çalışma ortamının gerilimine vererek es geçmiştim.

İkinci gidişimizde arkadaşımın zorlamasıyla onaylatılmasını sağladığı NOTER ONAYLI TAVSİYE (!) defterinin muhakkak doldurulması gerektiğini söyledim ve arkadaşımla işletmeyi dolaştıktan sonra yerimize geldik. Çektiğimiz fotoğraflarıda değerlendirerek uzman arkadaşım tavsiye defterine giderilmesi gereken eksiklerler hakkında tavsiyelerini yazdı ve imzaladı. İşveren vekilinede defteri imzalatmak üzere teslim etti.

Arlarında geçen diyalog
İSG uzmanı: Tavsiye defterine bazı eksikler için öneriler yazdım
İşveren Vekili: Bunları bu deftere yazmadan önce benimle niye konuşmadın böyele yaparak bizi zor durumda bıraktın şimdi
İSG uzmanı: yazdıklarım yapılamayacak şeyler değil
İşveren vekili: Sende görüyorsun yer yok onu oraya almam bunu buraya alamam.... yapılabilcek birşey varsa buyur sen yap.Çevre danışmanıda geliyor bana sormadan herhangibir şey yazmıyor. kraldan çok kralcı oluyorsun . Zaten kurul tutanakları var ve bende bu işi biliyorum...vs.vs.

şeklinde devam eden dialog. Sonuç olarak bu mantıkla isg ye yaklaşan bir firmayı İSTERSE ayda 10000 tl versin devralamayacağımı söyledim ve kendisinede haddim olmayarak böyle firmalarla çalışmamasını tavsiye ettim. Kıssadan hisse bize işimizi yaptırmak istemeyen,tabir doğru olursa kendi borusunu öttürmemizi isteyen firmalara karşı dik duruşumuzu göstermemiz gerekli. Aksi takdirde gönül verdiğimizi zannettiğim bu işte ne biz ne ülkemiz mesafe katedemez diye düşünüyorum.Bilmem yanlışmı düşünüyorum.

Herkese kazasız günler ve saygılar
Barış

öncelikle bu duruşunuzdan dolayı kutluyorum sizi değerli meslektaşım.. bu davranışınızla çok yerinde örnek bir davranış sergilemişsiniz.. kaldı ki bu işin etiği de bunu gerektirir.

e_m_r_e_m_x

Üye
TÜİSAG Üyesi
Sadece bu başlığı okumak bile beni baya bilgilendirdi.Güzel yorumlar Güzel cevaplar için bende herkese kendi adıma çok teşekkür ederim.

Oğuzhan YAVUZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Nereden Başlamalıyım?

Sertifika sahibi olmuş uzmanlarımız uzun bir yolculuğa hazırlar. Başlangıç için aşağıdaki yöntemi uygulamalarını tavsiye ediyoruz.

İSG Kurul Oluşumu: Yasada tarif edildiği gibi İş Güvenliği Kurulunda olması gerekenleri belirleyin ve aylık yapacağınız düzenli toplantılara katılmalarını isteyin. (Toplantıya katılmayanları katılmış gibi asla göstermeyin) Üyelerin toplantılara gündem maddeleri olabilecek önerilerle gelmelerini isteyin. Özellikle üretimde çalışan (formen, ustabaşı ve ustalardan), insan kaynakları sorumlusundan, sendika temsilcisinden ve seçilmiş ise sağlık güvenlik işçi temsilcisinden çalışanlardan iletilen sorunları ve önerileri talep edin. Bu konuları gündem maddesi olarak görüşün, alınacak önlemleri hep beraber konuşun ve sorumluları tarih koyarak belirleyin. Sorumluların genelde sizin dışınızda (üretim, bakım, insan kaynakları temsilcileri şeklinde) olmasına özen gösterin. Siz fabrikaya belirli günler gideceğinizden her problemin takipçisi siz olamazsınız. Ayrıca şirket içerisinde bu konuları takip edecek size destek verecek biri olmalı. Bu genelde İnsan kaynakları sorumlusudur. Bir sonraki ayın toplantı gündem maddelerini iki gün öncesinden beraberce oluşturup bu kişinin ilgililere duyurmasını ve üyelerin toplantıya gündem maddeleri ile hazırlık yaparak gelmelerini isteyin.

Saha denetlemesi: Her kurul toplantısı sonrasında üyelerin (mümkünse) tamamının katılımı ile saha denetlemeleri yapın. (Her ay fabrikanın bir bölümünde bunu gerçekleştirin. 12 ay sonunda tüm fabrikada denetleme yapacak şekilde planlama yapın) Saha Denetleme formunu herkese verin ve herkesin (gittiğiniz alanda) uygunsuzluk bulmasını isteyin, daha sonra bunları birleştirip tek bir formda toplayın ve sorumluları (giderme tarihi ile beraber) belirleyin. Bir sonraki toplantıda bu gerçekleştirdiğiniz saha denetlemesi uygunsuzluklarının giderilip giderilmediği gözden geçirin. Giderilmeyenleri toplantı tutanaklarına gündem maddesi olarak alın ve bunları giderilinceye kadar her ay gözden geçirin.

Yıllık hedeflerin belirlenmesi: İSG konusunda bu yıl yapacaklarınızı ana hatları ile belirleyin. (isg kurulunun oluşumu, yıllık eğitim planının hazırlanması, iş güvenliği prosedürü, talimat ve gerekli formların hazırlanması, saha denetlemeleri vb) Bunlarla ilgili de sorumluları belirleyin ve en geç üç ayda bir de bu konuları gözden geçirin.

Yıllı eğitim planının oluşturulması: Çalışanlara her yıl en az bir kez eğitim verme zorunluluğu bulunduğundan tüm çalışanları kapsayacak şekilde planlama yapın. Bu çalışanların ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Hangi eğitimleri kimlerin vereceğini belirleyin. Sağlığa yönelik olarak işyeri hekiminin de eğitim vermesini isteyin. Ancak tüm çalışanları ilgilendiren “çalışanların yasal sorumlulukları”, “iş kazası tanımı, önemi ve hangi olayların iş kazasından sayıldığı”, “Kişisel Koruyucu Donanım kullanmanın önemi” konularını siz verebilirsiniz. Diğer mesleki konularda örneğin “Fabrikamızda kullanılan Kimyasallar ve önemi” konusunu bu konu ile ilgili mühendis, sorumlu veya formenden vermesini isteyebilirsiniz. Bu eğitime sizde katılıp kimyasallarla çalışılan yerlerde gerekli koruyucuları kullanmanın öneminden bahsedebilirsiniz. İş güvenliği uzmanı olarak her şeyi biz yapmak zorunda değiliz. Yaptırtmak özelliğimizi kullanmalıyız. İş güvenliğinin bir takım oyunu olduğu ve herkesi ilgilendirdiği unutulmamalıdır.

Risk analizleri: Bu iki türlü gerçekleştirilebilir. Dışarıdan talep eden şirketlere bir ekip oluşturarak bir hafta veya on gün gibi bir sürede yapılmaktadır. Ancak bir şirkette tam gün çalışanlar bunu yıla yayarak yapabilirler. Bunu da yıllık hedefler içerisine koyarak yıl içerisinde kaç adet risk analizi yapacağınızı kararlaştırınız. Düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz risk analizlerinde tespit ettiğiniz uygunsuzlukların giderilip giderilmediğini her ay düzenli gözden geçiriniz. Genel olarak her ay bir gününüzü buna ayırabilirsiniz. Yine oluşturacağınız bir ekiple (İSG Kurul üyeleri bu ekibin temel elemanlarıdır) bir tezgaha giderek risk analizini gerçekleştirirsiniz. Bu uygulama size bu konuda da tecrübe edinmenizi sağlayacaktır. Size göndereceğim çeklisti kullanarak o tezgah, makine veya alanda var olan tehlikeleri belirleyin ve bu uygunsuzlukları giderecek faaliyetler planlayın. Belirlediniz tarihlerde uygulamaların gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini ve maruziyetin (yani risk değerinin) kabul edilir sınırlara indirilip indirilmediğini gözden geçirin.

İSG Kurulunu oluşturdunuz mu?

Çalışanların eğitim ihtiyaçlarını tespit edip "Yıllık Eğitim Planı" hazırladınız mı?

Bu yılın eğitimlerini gerçekleştirdiniz ve kayıt altına aldırdınız mı?

İşyerinizin risk haritasını çıkarttınız mı?

Risk analizi yaptırdınız mı?

Gürültü ve aydınlatma ölçümlerini yaptırdınız mı?

Acil durum planınız hazır mı?

Yangın söndürme, kurtarma, koruma, ilkyardım ekipleriniz mevcut mu?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.