Iş Güvenliği Uzmanlığı Pembe Tablo!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Abdullah Güldoğan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Yazıyı oylamaya açıyorum.

 1. Haklı olduğunu düşünüyorum.

  oy sayısı 64
  48,9%
 2. Haksız olduğunu düşünüyorum.

  oy sayısı 21
  16,0%
 3. Bir kesimi hedef aldığını düşünüyorum.

  oy sayısı 5
  3,8%
 4. Haklı yanları da var haksız yanları da var.

  oy sayısı 41
  31,3%
 1. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi  Bence bu farklar kapatılamayacak farklardır, işle ilgili branşlardaki uzmanlar her zaman 1 adım önde olurlar. algılamaları, mesleki kültürleri, daha geniş açıdan bakabilmeleri 4 yılın birikimiyle olacaktır. Çalışma Bakanlığının hazırlamakta olduğu sektörlere göre uzmanların branşlarının belirlenmesi çok yerinde bir karar. Mühendislikte tüm branşların ortak ders yüzdesi ne kadar ise üstünü tamamlama ihtimali de buna bağlıdır. Ben işyeri hekimiyim ve bir çocuk doktoru biraz uğraşsa dahiliyeci de olur, ne var ki, demeye benziyor bu.


   
 2. suatsahinn

  suatsahinn TÜİSAG Üyesi   
 3. suatsahinn

  suatsahinn TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği alanında ki farklardan bahsediyoruz burada, sektörel tehlikeleri ön görme farkından, bir kimya mühendisinin çalışarak inşaat mühendisi olmasından değil.Örneğiniz beni yanlışlamıyor ve düşüncelerimi doğru anlamadığınızı gösteriyor iş yeri hekimi bey.

     

   
 4. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  K
  aslında katılıyorum, ben madende yeterince yararlı olacağımı düşünmüyorum mesela. ben işin inceliklerini öğrenen kadar iş işten geçebilir. benim eğitimim de deneyimim de sanayii üzerine.
  ama bu hatalı başladı, kalkıp herkesin her yere bakmasına izin verdikten sonra elinden alınması ne derece adil? bu alanda çalışan artık 3-4 sene tecrübe edinmiş çevre mühendisleri var mesela. onlar nerelere bakabilecek? barajlarla atık su arıtmalara mı?
  bu insanlar pek çok şirketlere yerleştiler. diyelim ki firma kimya firması, onu işten çıkarıp kimyacı mı alacak? ne olacak o insan? ya da oradan bir gün ayrılınca nerede iş bulacak?
  bunu yapacaklarsa baştan yapacaklardı

   
  SS001 bu yazıya teşekkür etti.
 5. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Vagatürk bence eline diline sağlık, ama anlıyacağın üzere burda da doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar durumu olmuş. Şuan burda herkes seni karşına rakip çıkacakları engelliyor gibi düşünmüş. Halbuki 2 sene sonra Türkiye'nin 5te biri İSG uzmanı olduğunda ne demek istediğini çok iyi anlıyacaklar ama iş işten geçmiş olacak. Örnek: Çevre görevlisi işi veya teknik nezaretçilik veya akaryakıt istasyonluğu sorumlu müdürlüğü. Bu işler de bundan 5 sene önce inanılmaz popülerdi. Hala ekmek yiyen var bu işten ama toplamda işe girenlerin 100de 1'i dir. Kalan kısım da başka sektörlere geçti, çoğu da İSG uzmanı oldu. Bakalım İSG işi de öyle olunca millet ne yapacak. Çünkü görünen köy kılavuz istemez.

     

   
 6. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi

  Bey değil Bayan, fotoğraf alanındaki sembole iyi bakınız. Madem "anlamaktan" bahsediyoruz o zaman ben de örneğimi sizin anlama inisiyatifinize bırakmadan tam yazayım. "...bir çocuk doktoru biraz uğraşsa dahiliyeci KADAR DA olur, ne var ki, demeye benziyor bu..."
  Kimya müh. İnşaat Mühendisi olmayacak tabi ama inşaat firmasında çalışan inşaat müh. kadar da konuya hakim olamayacak. Meleki genel kültür ve algılama, farkındalık illa ki faklı olacaktır. Konu belki bu farkın anlamlı olup olmayacağı, bu farkın kapanma süresinin en az ne kadar olacağı, bu sürenin tolere edilip edilemeyeceği olabilir. Bu konuda sahada olan kişilerden fikir alınabilir. Nitekim gelen yorumlar olunamayacı yönünde yani beni doğruluyor ama zıt tecrübeleri de duyabiliriz. Bilim, teknoloji bu kadar ilerlemiş, her konudaki bilgi inanılmaz boyutlara gelmişken, insanlar mezun oldukları okulların gelişmelerinin hızına bile yetişemiyorken sizin söylediğiniz biraz havada kalıyor. Unutmayın ki birbirine yakın branşlar var, uzak branşlar var. Ben de yıllardır sahadayım ve gördüklerimi de yazdıklarıma katıyorum.

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 7. suatsahinn

  suatsahinn TÜİSAG Üyesi

  Simgeye dikkat etmemişim hanımefendi, dalgınlığıma vermenizi ve özrümü kabul etmeniziı rica ediyorum.

  Ne demek istediğinizi anlıyorum fakat sizin verdiğiniz örnek yanlış..Şöyle açıklamaya çalışayım, mühendislik bir uzmanlık alanı değil bir meslektir tıpkı doktorluk gibi. Doktorlukta sizinde bildiğiniz gibi pek çok uzmanlık alanı(çocuk,dahiliye vs) vardır, mühendislikte de(inşaat,kimya vs)...Ben uzmanlık alanları hakkındaki geçişlerden bahsetmiyorum fakat sizin verdiğiniz örnek o manaya geliyor.Bizim bahsettiğimiz konu iş güvenliği..İş güvenliği çok farklı sektör ve alan bilgilerini(inşaat,hukuk,kimya,fizik,mühendislik,eğitim,işletme,psikoloji,sosyoloji,maden vs) bir araya getiren bir uzmanlıktır ve tabiidir ki bazı sektörlerde bazı mühendislikler,bazı alan uzmanları bir adım önde olacaktır(bu açık iş güvenliği alanında kapatılabilir).İnşaat mühendisliği, inşaat iş güvenliği gibi düşünülmemelidir.Yani havada kalan bir şey varsa o da sizin örneğiniz.

  Yapılan yorumların büyük çoğunluğu aksini söylerse kendi bilgimi sorgularım ama sırf çoğunluk böyle düşünüyor mantığıyla kendi düşüncemin yanlış olduğu sonucuna varmam. Bilim,sanat ve insanlık tarihinde bu konuda çokça örnek mevcut.Yani bu mantığınızda bence kusurlu.

  Ayrıca 'anlama inisiyatifi' kavramını anlama üstünlüğü olarak kullandıysanız o konuda pek endişe duymamanızı söyleyebilirim ama eğer yine başka bir şey kastetmeye çalıştıysanız açıklamanızı rica ediyorum çünkü başka bi anlamı olduğu hakkında bilgim yok.

  Bu arada çok tehlikeli sektörlerde düzenlemeye kesinlikle itirazım yok.Sadece iş güvenliği süreci iyi planlanamadı ve bu planlama eksıklıgınden kaynaklı yanlış bir düzenlemeden dolayı yıne bazıları madur olup, inşallah üzülmez..
   
 8. BARIŞ_44X

  BARIŞ_44X TÜİSAG Üyesi

  slm ben bu konuda biraz açıklama getireyim.şimdi. bir teknik öğretmen adayı olarak,isg ye teknik öğretmenlerin dahil edilmesi çok mantıklı bir fikirdir.Teknik öğretmeni kimseler tanıyamadı üstelik eksikliği değilde fazlalığı olmasına rağmen, ne özel sektörde yer aldı nede başka bir yerde, çünkü ünvan yoktu.Herkesten farkı vardı ama ünvanı yoktu, ne bir teknisyen ne de bir mühendis olarak geçiyordu.Teknik öğretmenin en büyük farkı önlüğünü giyip uygulamaya geçmesidir. gerekirse motorun altına girir, Gerekirse kaynak yapar gerekirse tornanın başına geçer. ve isg açısından en önemlisi eğitim verir.Teknik öğretmenin teknik konular dışında isg ye en büyük katkısı Eğitim verebilmesidir,formasyonu olmasıdır. isg de de işçilere eğitimi en verimli şekilde vermesi kaçınılmazdır.O yüzden kimsenin kimselerden farkı yoktur.herkese iyi akşamlar....   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 9. ayşen75

  ayşen75 TÜİSAG Üyesi

  ISG uzmanlığı deyip duruyoruz ama bakınız ki eğitim gördüğümüz kurslarda da her ne kadar sınavı geçip Isg uzmanı payesini almış olsakta herkesin yana yana aradığı risk değerlendirmesi denen bir konu var.

  Eğer kurslarda bu konu adam akıllı öğretilmiş olsaydı bizlere kimse bu kadar strese düşmezdi(kendi adıma söyleyeyim ki eğitim aldığım kursta risk değerlendirilmesi anlatılırken bir tane bile örnek yapılmadı bir form gösterilmedi malum rakip olacağız ya, sanki devlet sırrı) kimse birbirine bu kadar sormazdı emin olun ki tüm arkadaşlarım aldıkları diplomalar bu ISG uzmanlığı payesinden daha sağlamdır her ne kadar mesleğini yada diplomasını beğenmeyen işe yaramadığını düşünen varsa böyle düşünmesin derim.

     

   
  alix ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 10. Vagaturk,
  Senin mülakatla eleman alımı yapan bir yerde tercih edilmiş olman senin onlardan çok daha bilgili ya da becerikli olduğun anlamına gelmez. Kaldı ki çalıştığın firma bir mühendislik firması olduğu için tercih edilmen son derece normal. Bir kimya fabrikası olsaydı aynı şey bir Kimyager ya da Kimya Mühendisi için geçerli olurdu. Kimya ve fizik bölümlerinden mezun olanları küçümser gibi konuşman ise senin hem ayıbının hem de bu bölümler hakkında yeterli bilgin olmadığının göstergesidir.

  Gelelim asıl konuya; bir cümlenin içinden birkaç kelime cımbızla seçilip sadece o seçilenler üzerinde hareket edilecek şekilde konuşulursa konuya cevap vermiş olmaz bilakis konu saptırılmış olur. Senin yaptığın de işte böyle bir şey.
  Ali KARTAL şöyle bir yorum yazmış: "SON OLARAK vegaturk diplomalarınızı öldürmeyin diplomalarınıza sarılın diyor;
  İŞE YARAMAYAN KİLİSENİN PAPAZI DAVASI VARYA İŞE YARAMAYAN YARATILMAYAN DİPLOMAYA KİM NİYE SARILSIN.
  HAZIR İŞ KAPISI AÇILMIŞ KİŞİ BU FIRSATI NEDEN DEĞERLENDİRMESİN. SEN ONLARIN YERİNDE OLSAN BU BELGEYİ ALMAZMIYDIN ?
  SİZ BU İSG UZMANLIĞINI BENİMSEMİŞSİNİZ SİZİN BUNU MESLEK OLARAK GÖRDÜĞÜNÜZ KADAR FİZİKÇİ KİMYACIDA GÖRECEK ÇÜNKÜ ONUN MESLEĞİ BU OLACAK . KİMSE BU İŞİ AYAKLAR ALTINA ALAMAZ.DÜŞÜK FİYATA OLUR DİYEN İNSANLAR ZATEN BU İŞTE DİKİŞ TUTTURAMAYACAK İNSANLARDIR, KALİTELERİ KİŞİLİKLERİ BELLİDİR.
  AMA BUNU YAPAN MÜHENDİSTE OLABİLİR MİMARDA FİZİKÇİDE TEKNİK ÖĞRETMENDE BU KİŞİNİN KARAKTERİYLE ALAKALI OLAN BİR DURUMDUR.
  NE GÜZEL DEMİŞSİN HER MEZUN KİŞİ PARA KAZANMAK İSTER DİYE ;MÜHENDİSİ MİMARI ZATEN MEZUN OLUP TÜRKİYE ŞARTLARINDA İYİ PARALARA ÇALIŞAN İNSANLAR, HELE Kİ KALİTESİNİ DE ORTAYA KOYMUŞSA.
  BIRAKIN İSG DEN DE SİZİN KADAR DİRSEK ÇÜRÜTMÜŞ AMA SİZİN KADAR HAKKINI ALAMAMIŞ İNSANLAR FAYDALANSIN. SİZDE SADECE MESLEĞİNİZİ YAPIN 1000 LİRADA EKSİK ALIVERİN NOLMUŞŞ YANİİ"
  sen ise bu yorumundan lafı cımbızla seçmiş ve o laf üzerine yoğunlaşmışsın...!!
  Vagaturk, Ali KARTAL yazısında insanların kendi branşlarında iş bulamadığını ve İSG'nin de işsiz bu kişiler için bir umut olarak görüldüğünü ve zaten ülkemizde iyi paralar kazanan bazı branşlar/meslekler varken ve onlar para kazanabiliyorken kazanamayan iş bulamayan kişiler için böyle bir fırsatın önüne geçip te bir de siz bize tekme vurmayın bari demeye getiriyor. Ama sen ne yapıyorsun. Bir de üstüne üstlük peygamberimiz S.A.V. efendimizin hadis-i şerifinden bahsederek cevap veriyorsun!!! İyi de kardeşim burada karnı tok olan sensin aç olan Ali KARTAL'ın bahsettiği kişiler. !!! Az önce ayıbından bahsettim ya şimdi ise ayıbın katlandı.:hayır::hey:
  Kazasız günler dilerim...   
  volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
 11. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi

  1-Özrünüz kabul edildi
  2-Konunun %80ninde hemfikiriz sizin de belirttiğiniz gibi "..tabiidir ki bazı sektörlerde bazı mühendislikler,bazı alan uzmanları bir adım önde olacaktır... " %20lik kısmı ise daha önce belirttiğim gibi "...Konu belki bu farkın anlamlı olup olmayacağı, bu farkın kapanma süresinin en az ne kadar olacağı, bu sürenin tolere edilip edilemeyeceği olabilir..." kısmıdır. Uzatmaya gerek yok.
  3-İnisiyatif:Bir konu hakkinda karar verilmesi gerektiginde, belirli karar verme kaliplari icinde kalmayip, icinde bulunulan duruma göre, esnek karar verebilme gucu veya yetkisi. Sizin anlamanızdaki herhangi bir esnekliğe fırsat vermeden ne demek istediğimi açık ve net anlatayım, demek istemiştim. İlk cevabınızda "anlatamamışım..." demek yerine "anlamadınız..." demeyi tercih ettiğiniz için böyle bir cümle ile cevap verdim.
  İyi günler...   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica