Iş Güvenliği Uzmanlığı Nereye Gidiyor?

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir furya gibi başladı iş güvenliği uzmanı olmak, herkes akın ediyor, kimi meslek ve işsizliğin verdiği acıyla kimi ek getiri olsun diye, kimi işe olan saygısından, kimi insanları kandırmak adına… öyle ki talep patlaması yaşanıyor, Türk milletiyiz ya yine gazla çalışıyoruz ve nedir? ne değildir? bakmadan atlıyoruz. Kulaktan dolma bilgilerle bu işi bildiğimizi iddia ediyoruz.

Ne olduğunu bilmeden aldığımız bu belge ile daha sonra hazıra konmanın verdiği huzurla medeti forum sitelerinde google da arıyoruz. Biz bunlarla devam ederken, devlette hala uzman adaylarını kandırmaya devam ediyor, yeni bir meslek dalıymış gibi gösterip atıyor kaynayan kazanın içine, bırakıyor para babalarının kucağına yeşeren umutları…

Peki bumu olmalı iş sağlığı ve güvenliği böylemi olmalı…
Yetersiz A sınıfı var dediler, hepsi yeni bütçe kaynağı eğitim kurumlarının kıyasıya yarışının içine girdiler…

Toplamda tüm tehlike sınıfları ile birlikte 22000 civarında uzman açığı var dediler, şuanda 10000 civarında uzman varken, mayıs ayında yapılacak sınava yaklaşık 30000 uzman adayı girecek…

C sınıfı uzmanlar A sınıfı uzmanların yerine bakabilir dedi, devletimiz… merak ediyorum bu ne için çıkarıldı, yetersiz A sınıfı olmasından dolayımı? yoksa her işyerinde bir sorumlu bulabilmek için mi?

Ve yine merak ediyorum bu düşünceler ile önleyebilecek miyiz? her gün 4 insanımızın hayatını kaybetmesini…

kaynak

lanope

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
siz niye buna bukadar üzüldünüz ben onu anlamadım herkes kısmetini yer daha fazlasını alamaz merak etmeyin ayrıca geldiğiniz yeri de unutmayın derim nacizane
siz üniversiteden isg uzmanı olarak mı mezun olduğunuz?
siz hangi amaçla isg uzmanı olduysanız onlarda o yüzden oluyor insanlar
ha ama siz sadece ben uzman olayım başkası olmasın diyorsanız o ayrı...
devlet mühendislere,mimarlara fizikçi vs vs bu hakkı vermişse herkes yasal hakkını kullanır
beğenmeyen ve bu mesleğin geleceğinden şüphe edenler belgelerini süs olarak saklayıp,daha iyi bildikleri işi yaparlar

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
siz niye buna bukadar üzüldünüz ben onu anlamadım herkes kısmetini yer daha fazlasını alamaz merak etmeyin ayrıca geldiğiniz yeri de unutmayın derim nacizane
siz üniversiteden isg uzmanı olarak mı mezun olduğunuz?
siz hangi amaçla isg uzmanı olduysanız onlarda o yüzden oluyor insanlar
ha ama siz sadece ben uzman olayım başkası olmasın diyorsanız o ayrı...
devlet mühendislere,mimarlara fizikçi vs vs bu hakkı vermişse herkes yasal hakkını kullanır
beğenmeyen ve bu mesleğin geleceğinden şüphe edenler belgelerini süs olarak saklayıp,daha iyi bildikleri işi yaparlar
Beni yanlış anladınız sanırım, benim derdim uzman olan arkadaşlar değil kesinlikle, çevremdekilere elimden gelen yardımı da yaparım... Benim bahsetmek istediğim şuydu...
Çalıştığım yer aynı zamanda eğitim kurumu, burada önceki eğitimlerde emlak işiyle uğraşan bir kimyacı abimiz geldi, tek düşündüğü şuydu "2-3 yer bağlar ek getiri yaparım kendime" ben bu gibi düşüncelerin yanlış olacağı kanaatindeyim, ayrıca bu birilerinin yan getirisi değil, ana mesleği oldu ve olacak...
Bir de bazı arkadaşların yeteri kadar önem vermediğine üzülüyorum sorulara bakarsanız anlarsınız " ben isg uzmanıyım ne kadar çalışabilmekteyim... "
Devlete yetki vermesine kızmıyorum, A sınıflarının uçuk rakam istemesinin önüne geçilmeliydi ve olacak ama bunu yaparken sürekli işverenlere bekle demesini anlamıyorum o kadar...
Ayrıca 3 yıldır bu mesleği yapan biri olarak mesleğin beğendiğim ve beğenmediğim taraflarını eleştirmeye hakkım olduğunu düşünüyorum...

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
Beni yanlış anladınız sanırım, benim derdim uzman olan arkadaşlar değil kesinlikle, çevremdekilere elimden gelen yardımı da yaparım... Benim bahsetmek istediğim şuydu...
Çalıştığım yer aynı zamanda eğitim kurumu, burada önceki eğitimlerde emlak işiyle uğraşan bir kimyacı abimiz geldi, tek düşündüğü şuydu "2-3 yer bağlar ek getiri yaparım kendime" ben bu gibi düşüncelerin yanlış olacağı kanaatindeyim, ayrıca bu birilerinin yan getirisi değil, ana mesleği oldu ve olacak...
Bir de bazı arkadaşların yeteri kadar önem vermediğine üzülüyorum sorulara bakarsanız anlarsınız " ben isg uzmanıyım ne kadar çalışabilmekteyim... "
Devlete yetki vermesine kızmıyorum, A sınıflarının uçuk rakam istemesinin önüne geçilmeliydi ve olacak ama bunu yaparken sürekli işverenlere bekle demesini anlamıyorum o kadar...
Ayrıca 3 yıldır bu mesleği yapan biri olarak mesleğin beğendiğim ve beğenmediğim taraflarını eleştirmeye hakkım olduğunu düşünüyorum...

Arkadaşım,
Tesbitlerinde haklısın. Biliyorsun ki İSG uzmanlığı şu an için en popüler meslek oldu. Malum ülkemizdeki işsizlik boyutu da zaten ortada. Haliyle mezun olan kişiler bari bu belgeyi de elime alayım iş ararken benim için bir artı olur düşüncesine yöneliyorlar. Belgeyi alınca da yahu madem İSG uzmanı olduk o zaman bu pastanın diliminden biz de tadalım düşüncesiyle hareket ediyorlar. Ancak örnek olarak verdiğin kimyacı için haklısın diyemeyeceğim zira ben de kimyacıyım. O emlak işiyle uğraşan kimyacı demek oluyor ki iş bulamamış ve emlakçılığa yönelmek zorunda kalmış. Mesleğinin sağladığı imkanla da bu belgeyi alarak kendine ek gelir düşünmüş.Buna olumsuz yaklaşmamak lazım. Zira kendine yetecek kadar bir ek sağlayacaktır. Ya da bakarsın emlakçılıktan daha cazip gelir tamamen bu işe yönelir. Herkesin düşüncesine saygılı olmak gerekir.. Haliyle senin dediğin gibi yan meslek ana meslek halini alacak belkide.
Şu an bir geçiş aşamasındayız. Bir uzmanlıktır furyası oldu ki duyan bu işe yöneliyor. Yönelsinler sorun değil önemli olan insanın kendisini iyi yetiştirmesidir. Bu işe gerçekten kendini veren ve iyi öğrenen kişiler başarılı olacaklar ve tutunacaklar. Dediğim gibi geçiş aşamasında bu tür belirsizlikler ve karmaşalıklar olur sonrasında taşlar yerine oturur. Oturuncaya kadar da patronlar ve diğer işverenler bu durumdan kendileri faydalanır... Olan yine İSG uzmanlarına olur...
Arkadaşlar, pek çok arkadaşımızın da ifade ettiği gibi örgütlenmemiz gerekiyor. Bir dernek ya da oda çatısı altında haklarımızı savunacak bir örgütümüz olmalı... Olmalı ki bir fiyat listemiz olmalı. Bu fiyat listemizin dışına çıkılmamalı... Patronlar bu fiyat listesinin olmayışını kullanınca işte böyle emeğimizin hiç bir kıymeti kalmadığı gibi adeta karın tokluğuna çalıştırılıyoruz...
Burada sadece şu yapılmalı bu yapılmamalı demekle maalesef sorunlarımıza çare üretmekten çok soruna sorun ekliyoruz... Asıl sorun tek yumruk olup hakkımızı savunacak bir örgütümüzün olmayışı. Bunu nasıl kurarız nasıl yaparız asıl sorunumuz ve önceliğimiz bu olmalı. Gerisi laf salatası.
Sayın Levent KAVLAK beyin bu konudaki çalışmaları bir hayli aşama kaydetmiş gibi. Kendisine bu hususta hepimizin can-ı gönülden destek vermesi gerekir.
Selamlarımla.

volkan seven

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
devletin hiç mi suçu yok bu mesleğin ayaklar altına alınmasında..şimdi c lerde a lar gibi çalışabilir deniyor..planlama hatasının ceremesini neden uzmanlar çekiyor? çalışma bakanlığı şu ana kadar olan çoğu sınavı ve sertifikayı eline yüzüne bulaştırdı..!!!

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir furya gibi başladı iş güvenliği uzmanı olmak, herkes akın ediyor, kimi meslek ve işsizliğin verdiği acıyla kimi ek getiri olsun diye, kimi işe olan saygısından, kimi insanları kandırmak adına… öyle ki talep patlaması yaşanıyor, Türk milletiyiz ya yine gazla çalışıyoruz ve nedir? ne değildir? bakmadan atlıyoruz. Kulaktan dolma bilgilerle bu işi bildiğimizi iddia ediyoruz.

Ne olduğunu bilmeden aldığımız bu belge ile daha sonra hazıra konmanın verdiği huzurla medeti forum sitelerinde google da arıyoruz. Biz bunlarla devam ederken, devlette hala uzman adaylarını kandırmaya devam ediyor, yeni bir meslek dalıymış gibi gösterip atıyor kaynayan kazanın içine, bırakıyor para babalarının kucağına yeşeren umutları…

Peki bumu olmalı iş sağlığı ve güvenliği böylemi olmalı…
Yetersiz A sınıfı var dediler, hepsi yeni bütçe kaynağı eğitim kurumlarının kıyasıya yarışının içine girdiler…

Toplamda tüm tehlike sınıfları ile birlikte 22000 civarında uzman açığı var dediler, şuanda 10000 civarında uzman varken, mayıs ayında yapılacak sınava yaklaşık 30000 uzman adayı girecek…

C sınıfı uzmanlar A sınıfı uzmanların yerine bakabilir dedi, devletimiz… merak ediyorum bu ne için çıkarıldı, yetersiz A sınıfı olmasından dolayımı? yoksa her işyerinde bir sorumlu bulabilmek için mi?

Ve yine merak ediyorum bu düşünceler ile önleyebilecek miyiz? her gün 4 insanımızın hayatını kaybetmesini…

kaynak

Sayın kukma dediklerine yüzde yüz katılıyorum. Ama benden sana bir tavsiye!!!! bu forumda meslektaşlarımız eleştirisel yazıları pek sevmiyorlar yani kısaca iğneyi kendine batırmaktan pek hoşlanan yok burda. Bence bu mesleğin geleceğinin ne olacağı açık daha önceki çevre görevlisi gibi olacak. Hatırlayanlar olacaktır kesin çevre görevlisi belgesi durumunu zamanında ne fiyatlar istendiğini şimdi 10 da bir belki de daha az fiyatlara bu işin yapıldığını. Zaten şurda ufak bi araştırma yapsak burdaki İSG uzmanlarının yüzde 80inin Çevre görevlisi belgesi de vardır ama artık o belgeyi kullanmıyorlardır. :) Şimdi düşük fiyatlar felan denmekte yada karın tokluğuna çalışıyoruz denmekte ya şu an fiyatlar inanılmaz yüksek İSG için 2 sene sonra görün siz bu fiyatları ortada yüzbinlerce ben İSG uzmanıyım diyen kişi olunca yane. Ama diğer arkadaşlara da katılıyorum devlet bir hak verdiyse bırak herkes İSG uzmanı olsun herkes hazır şuan pasta büyükken payını kapmaya çalışsın zaten yakında ortada pasta kalmayacak :) Bu arada günde 4 ölü işine gelirsek o kısımda kaç uzman kaç para olursa olsun o işin önüne geçilemeyecek ki bence 4 de az bir rakam Türkiye şartlarında!!!

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
devletin hiç mi suçu yok bu mesleğin ayaklar altına alınmasında..şimdi c lerde a lar gibi çalışabilir deniyor..planlama hatasının ceremesini neden uzmanlar çekiyor? çalışma bakanlığı şu ana kadar olan çoğu sınavı ve sertifikayı eline yüzüne bulaştırdı..!!!

Hiç olmaz olur mu, tabi ki devletin hatası çok büyük. Ama hep geriye bakarsak ileriye gidemeyiz. Geçmişte olanları hep gündemde tutmak çözüm getirmez. Mevcut durum çok mu düzgün ki geçmişteki durumlar üzerinde duruluyor. Geçmişle ilgili olarak zaten bir yere varılamamış olduğunu herkes söylüyor... Peki şu anki durum çok mu düzgün? Önce şu anki durumu bir şekle sokmak gerekir (yani ayaklarımızın üzerinde durmayı becerelim, sonrasında geçmişin üzerine eğilinir). Ayakları üzerinde duramayan bir anlayış geçmişteki durumlar için nasıl hareket edebilir? Bir de olaya bu yönden bakınız...

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
Sayın kukma dediklerine yüzde yüz katılıyorum. Ama benden sana bir tavsiye!!!! bu forumda meslektaşlarımız eleştirisel yazıları pek sevmiyorlar yani kısaca iğneyi kendine batırmaktan pek hoşlanan yok burda. Bence bu mesleğin geleceğinin ne olacağı açık daha önceki çevre görevlisi gibi olacak. Hatırlayanlar olacaktır kesin çevre görevlisi belgesi durumunu zamanında ne fiyatlar istendiğini şimdi 10 da bir belki de daha az fiyatlara bu işin yapıldığını. Zaten şurda ufak bi araştırma yapsak burdaki İSG uzmanlarının yüzde 80inin Çevre görevlisi belgesi de vardır ama artık o belgeyi kullanmıyorlardır. :) Şimdi düşük fiyatlar felan denmekte yada karın tokluğuna çalışıyoruz denmekte ya şu an fiyatlar inanılmaz yüksek İSG için 2 sene sonra görün siz bu fiyatları ortada yüzbinlerce ben İSG uzmanıyım diyen kişi olunca yane. Ama diğer arkadaşlara da katılıyorum devlet bir hak verdiyse bırak herkes İSG uzmanı olsun herkes hazır şuan pasta büyükken payını kapmaya çalışsın zaten yakında ortada pasta kalmayacak :) Bu arada günde 4 ölü işine gelirsek o kısımda kaç uzman kaç para olursa olsun o işin önüne geçilemeyecek ki bence 4 de az bir rakam Türkiye şartlarında!!!

Orada dur Ediko, "pasta" olayından bahsederken bu konuda ısrar ediyorum. Zira pasta herkesi doyurur. Pastadan bana dilim kalmaz ben de çevre görevlileri gibi ortada kalırım diye düşünüyorsan demek ki senin amacın İSG'nin gelişmesi değil cebeni doldurmakmış derim, kaygın da bu yüzdenmiş derim. Yani ben kendimi kurtarayım gerisi ne olursa olsun demiş olursun. Bak açıklayayım; bu pasta çok büyük bir pasta, Türkiye'de 750.000 işyeri var. Her İSG uzmanına 10 işyeri düşse demek ki 75.000 kişi rahatlıkla bu pastadan yiyebilir. Türkiye'de mevcut İSG uzmanı sayısı 15.000 olduğunu düşünürsek demek ki 60.000 kişilik daha yer var demektir. Her İSG uzmanının 10 yere baktığıyla bu hesabı yaptık, pek çoğu 10 taneye değil 5 taneye ancak bakıyor. 1 taneye bakan ya da fabrikada tam gün süreli çalışanları da düşünürsen (onlar başka yere bakamaz) bu da demek oluyor ki yaklaşık 120-150 arasında İSG uzmanına rahatlıkla yetecek bir pasta dilimi. Üstelik daha bu rakamlara apartmanları ve kamu kurumlarını katmadık. (Bu rakamları nereden mi biliyorum, bir eğitim kurumunda yıllarını bu işe vermiş 35 yıllık bir iş baş müfettişi emeklisi söylemişti) Şimdi apartman ve kamu kurumlarını da bu işin içine katarsak yaklaşık 150-200.000 gibi bir rakamlara ulaşılır. Şu an mevcut sayı 15.000 olduğuna göre telaşa kapılmana gerek yok.
Diyeceksin bir kaç yıla kadar bu sayı dolar hiç merak etme diyeceksin... İşte o zamana kadar da sistemin oturabilmesi için birbirimize destek olmamaz, köstek olmamamız, birbirimizin sırtına basarak altta kalanın canı çıksın hesabıyla değil bu İSİG KÜLTÜRÜNÜ bilinçli bir şekilde örgütlenerek ülkemize oturtmaya çalışırsak pasta herkesi rahatlıkla doyurur. Mesela ne olabilir 1 kişinin daha verimli olabilmesi için max. 5 yerden fazla yere zaman ayırması önlenebilir... ya da herkesin kendi branşıyla ilgili sektörlerde çalışması vs..
Ama pek çok kişi bakıyorum idealist söylemlerde bulunurken bir yandan da bu sektöre biz önceden girdik sonradan kimse alınmasın gibi bir tavır sergiliyor.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Orada dur Ediko, "pasta" olayından bahsederken bu konuda ısrar ediyorum. Zira pasta herkesi doyurur. Pastadan bana dilim kalmaz ben de çevre görevlileri gibi ortada kalırım diye düşünüyorsan demek ki senin amacın İSG'nin gelişmesi değil cebeni doldurmakmış derim, kaygın da bu yüzdenmiş derim. Yani ben kendimi kurtarayım gerisi ne olursa olsun demiş olursun. Bak açıklayayım; bu pasta çok büyük bir pasta, Türkiye'de 750.000 işyeri var. Her İSG uzmanına 10 işyeri düşse demek ki 75.000 kişi rahatlıkla bu pastadan yiyebilir. Türkiye'de mevcut İSG uzmanı sayısı 15.000 olduğunu düşünürsek demek ki 60.000 kişilik daha yer var demektir. Her İSG uzmanının 10 yere baktığıyla bu hesabı yaptık, pek çoğu 10 taneye değil 5 taneye ancak bakıyor. 1 taneye bakan ya da fabrikada tam gün süreli çalışanları da düşünürsen (onlar başka yere bakamaz) bu da demek oluyor ki yaklaşık 120-150 arasında İSG uzmanına rahatlıkla yetecek bir pasta dilimi. Üstelik daha bu rakamlara apartmanları ve kamu kurumlarını katmadık. (Bu rakamları nereden mi biliyorum, bir eğitim kurumunda yıllarını bu işe vermiş 35 yıllık bir iş baş müfettişi emeklisi söylemişti) Şimdi apartman ve kamu kurumlarını da bu işin içine katarsak yaklaşık 150-200.000 gibi bir rakamlara ulaşılır. Şu an mevcut sayı 15.000 olduğuna göre telaşa kapılmana gerek yok.
Diyeceksin bir kaç yıla kadar bu sayı dolar hiç merak etme diyeceksin... İşte o zamana kadar da sistemin oturabilmesi için birbirimize destek olmamaz, köstek olmamamız, birbirimizin sırtına basarak altta kalanın canı çıksın hesabıyla değil bu İSİG KÜLTÜRÜNÜ bilinçli bir şekilde örgütlenerek ülkemize oturtmaya çalışırsak pasta herkesi rahatlıkla doyurur. Mesela ne olabilir 1 kişinin daha verimli olabilmesi için max. 5 yerden fazla yere zaman ayırması önlenebilir... ya da herkesin kendi branşıyla ilgili sektörlerde çalışması vs..
Ama pek çok kişi bakıyorum idealist söylemlerde bulunurken bir yandan da bu sektöre biz önceden girdik sonradan kimse alınmasın gibi bir tavır sergiliyor.

Valla haksız değilsiniz ben bu işe para kazanmak için girdim yane sizin deyiminizle cebini doldurmak için. İşi yapınca sevmeye başladım o ayrı ama aynı şartlarla başka iş bulsam hemen bırakırım İSG'yi çünkü ömrümde görmediğim biri için bi daha içeri girme veya mahkemelerde sürünme niyetim yok. Ama burdaki kimse de bana demesin ki ben İSG kültürü ilerlesin aman kimseye bişey olmasın diye İSG uzmanı oldum. İş bulamamıştım bu sertifikayı al bu sektörde iş var dediler ondan oldum desin. Ha işi yapmaya başlayınca İSG kültürü ilerlesin gelişsin çalışmaları yapanlar olmuştur ki ben de o yöndeyim zaten para kazandığın işi her zaman hakkıyla yapılması gerektiğini düşünürüm.
Ülkemizde İSG kültürünün oturması işine gelirsek o ayrı ve başlı başına bir tartışma konusu. Ne burdaki herkes ne de tüm TÜrkiyedeki İSG uzmanları birlik olursa düzelebilecek bişey. Çünkü bunun olması için önce Türkiye'nin ekonomik ve hukuk sisteminin düzelmesi gerek ki bunlar düzelse bile İSG'ye sıra gene çok sonra gelir. O yüzden burda kimse birlik olalım yok oda olalım yok sendika olalım bu işi düzeltiriz rüyasına kapılmasın. Önce haftada adam başı kaç saat çalışıyoruz, iş kanununda yazan süre ne burdaki herkes bi kıyaslama yapsın yane önce kendi çalışma şartlarımıza bakalım sonra işçilerininkini de düzeltiriz.

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
Valla haksız değilsiniz ben bu işe para kazanmak için girdim yane sizin deyiminizle cebini doldurmak için. İşi yapınca sevmeye başladım o ayrı ama aynı şartlarla başka iş bulsam hemen bırakırım İSG'yi çünkü ömrümde görmediğim biri için bi daha içeri girme veya mahkemelerde sürünme niyetim yok. Ama burdaki kimse de bana demesin ki ben İSG kültürü ilerlesin aman kimseye bişey olmasın diye İSG uzmanı oldum. İş bulamamıştım bu sertifikayı al bu sektörde iş var dediler ondan oldum desin. Ha işi yapmaya başlayınca İSG kültürü ilerlesin gelişsin çalışmaları yapanlar olmuştur ki ben de o yöndeyim zaten para kazandığın işi her zaman hakkıyla yapılması gerektiğini düşünürüm.
Ülkemizde İSG kültürünün oturması işine gelirsek o ayrı ve başlı başına bir tartışma konusu. Ne burdaki herkes ne de tüm TÜrkiyedeki İSG uzmanları birlik olursa düzelebilecek bişey. Çünkü bunun olması için önce Türkiye'nin ekonomik ve hukuk sisteminin düzelmesi gerek ki bunlar düzelse bile İSG'ye sıra gene çok sonra gelir. O yüzden burda kimse birlik olalım yok oda olalım yok sendika olalım bu işi düzeltiriz rüyasına kapılmasın. Önce haftada adam başı kaç saat çalışıyoruz, iş kanununda yazan süre ne burdaki herkes bi kıyaslama yapsın yane önce kendi çalışma şartlarımıza bakalım sonra işçilerininkini de düzeltiriz.

Samimi ve dürüst açıklamana çok teşekkür ederim. Ama yine de ümidini yitirme derim. Bilinçli ve idealist bir şekilde hareket etmeye devam edersek İSG kültürünün oturacağına eminim. Kanun ve hukuk yönünden bakış açına aynen katılıyorum.. Ancak dediğim gibi hukuksal yönden de bazı şeylerin değişebilmesi için sesimizi duyuracak bir örgütsel çatımız olmalı derim zira başka şekilde yırtınsak da sesimizi duyan olmaz...
Selamlar.

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Onu bunu bilmem ,ama bu işte düşünüldüğü kadar para kazanılmadığını ve risk-sorumlulukların ise kat kat arttığından eminim.Ben zaten bırakmayı düşünüyorum.Mesleğime ve şantiye şefliğime(şeflik ama resmiyette yokum .iş veren vekili falanda olmayacağım) döneceğim.Hiç bir yerde ismim ve imzam geçmeyecek.Uykusuz geceler bitecek,yok yangın mı çıktı,yok birinin kafasına taş mı düştü,kuş mu düştü? Şimdi birileri çıkıp risksiz kazanç olmaz,ya da estek köstek diyebilir.Şunu unutmayın 2012 yılında 30 un üzerinde iş güvenliği uzmanı hapiste ve 60 ın üzerinde de mahkemesi süren var.Koşun arkadaşlar koşun iş güvenliğinde para çok, belgelerinizi alın...

DUAYEN18

Banned
Meslek
Uzman (B)
Kukma isimli arkadaş sonuna kadar haklı..

C leri A yaparak Bu konuda eski uzmanlara süper bi kazık atılmıştır..
A lara hiçbişey olmadı. A sınıfı uzmanlarının maaşı hala aynı düzeyde.

Bu işin sonu hayırlı değil..
Herkes böyle bilsin.
Bir çoğumuz hakimle savcıyla cebelleşecek..
Ben işimi iyi yaparım bana bişey olmaz diyen uzmanlara gülüyorum sadece...
Burası Türkiye ve iş kazasında dünya üçüncüsüyüz....

İşin içine girdikten sonra derinliği anlaşılıyor.
İşletme şartlarını bilmeden insanlar iş güvenliği uzmanı oluyor. Hatta ve hatta işletmeye gitmeden imza atıyor..
Görüyoruz-biliyoruz-duyuyoruz.

Benim naçizane tavsiyem yeni uzmanlık alacak arkadaşlarımdan şu aşağıdaki koruları düşünmelerini rica ediyorum..

1-) Türkiyede bütün özel işletmelerin yüzde kaçlık kesimi haftada 45 saat çalışıyor....
2-) Türkiyede taşeronlaşma furyası aldı gidiyor. Neden diye düşündünüz mü?
3-) Türkiyedeki haksız rekabet şartları ne durumda..Ve nereye varacak?
4-) İşletmeye gittiğinizde her uygunsuzluğu deftere yazabilecekmisiniz?
5-) Ola ki yazdınız işverenin size tepkisi ne olacak?
6-) Özel işletmeler 6331 sayılı kanunla isg uzmanı ve işyeri hekimine getirilen ''mesleki bağımsızlık ilkesine'' saygı duyacaklar mı? Öyle mi sanıyorsunuz?
7-) Türkiyedeki işletmelerin kaç tanesinde İSGB birimi oluşturulup Yönetmelikte belirtilen ebatta odalar ve ekipman sağlanabilecek..
8-) Kaç tane iş veren aylık İş Güvenliği Toplantısına katılacak?.
9-) Kaç tane işveren işyeri için ekipman almasını istediğinizde size olumlu yanıt verecek.? (Bir çoğu fazla mesai ucreti ödemediğini düşündüğünüzde...)

Yukarda saydıklarım sadece şu an aklıma gelenler...
Daha neler var neler....

Gelin arkadaşlar gelin hepimize bol paralı bol-bol iş var..:)
Bu işte deli gibi para var....:)
Ben B sınıfı uzmanım, geçen gün İşverenler kapıda kuyruğa girmiş ''İş güvenliği uzmanı gelsede bizde ona 3000-5000-10000 tl para versek'' diyorlar.:)
İnanırmısınız? Polis çağırıp kalabalığı zor dağıttım.:)

Kısa bir anımı paylaşayım yeni oldu...
Geçen gün bir işletmeyle tam zamanlı anlaşmak üzereydim.. İSGB birimine ayırabileceğiniz yer var mı? diye sordum..
Yetkili kem-küm etmeye başladı.. Biraz daha üsteleyince ''sen orada bizim muhasebe ile beraber oturursun'' demeye başladı..
Kusurabakmayın başka bir uzmanla görüşün deyip ayrıldım....
Üstelemeye gerek bile yok....
Balık baştan kokar....

buketdemir

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
evet insanlar işsizlikten dolayı yönlemiş olablilir uzmanlığa fakat kötü olan yine onlar yüzünden (herkesi katmıyorum lütfen alınmayın ) bu uzmanlık alanı ayaklar altına alındı.300 liraya tehlikeli sınıfta 40 çalışanı olan bir iş yerinde uzmanlık yapılır mı insaf artık:k_kızgın: iş yok parasızım 300 500 mantığıyla devam edersek 3 5 gün sonra işsiz günleri özleyeceğiz sanırım!

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
Kukma isimli arkadaş sonuna kadar haklı..

C leri A yaparak Bu konuda eski uzmanlara süper bi kazık atılmıştır..
*(Madem tecrübelisiniz bu kadar zamandır niçin örgütlenemediniz, örgütlenseydiniz iş bu raddeye gelmez kazık yemezdiniz)

A lara hiçbişey olmadı. A sınıfı uzmanlarının maaşı hala aynı düzeyde.
*(Yazınızın seyri onu gösteriyor ki eğer siz de A sınıfı olsaydınız muhtemelen GIK'ınız çıkmazdı)

Bu işin sonu hayırlı değil..
Herkes böyle bilsin.
*(Size katılmıyorum)

Bir çoğumuz hakimle savcıyla cebelleşecek..
Ben işimi iyi yaparım bana bişey olmaz diyen uzmanlara gülüyorum sadece...
(O kadar da abartmayın milleti bu kadar korkutmayın, tecrübeli birine yakıştıramadım... İşinizi dikkatli yaptıktan sonra korkmaya gerek yok diyeceğinize... Elbette hepimiz insanız hata yapabiliriz ama tüm mesleklerde hata yapmanın cezası vardır.)

Burası Türkiye ve iş kazasında dünya üçüncüsüyüz....
*(Artık 6331 var ve tüm Türkiye'de uygulanacak, dünya 3. olmamız 6331'den önceydi eğer işimizi savsaklamadan yaparsak sıralamamız olumlu yönde değişecektir...)

İşin içine girdikten sonra derinliği anlaşılıyor.
İşletme şartlarını bilmeden insanlar iş güvenliği uzmanı oluyor. Hatta ve hatta işletmeye gitmeden imza atıyor..
Görüyoruz-biliyoruz-duyuyoruz.
*(Artık 6331 var ve tüm Türkiye'de uygulanacak, dünya 3. olmamız 6331'den önceydi eğer işimizi savsaklamadan yaparsak sıralamamız olumlu yönde değişecektir...)

Benim naçizane tavsiyem yeni uzmanlık alacak arkadaşlarımdan şu aşağıdaki koruları düşünmelerini rica ediyorum..

1-) Türkiyede bütün özel işletmelerin yüzde kaçlık kesimi haftada 45 saat çalışıyor....
*(Bunu düzeltmek bizim elimizde değil bu politikacıların elinde)

2-) Türkiyede taşeronlaşma furyası aldı gidiyor. Neden diye düşündünüz mü?
*(Maliyeti aşağı çekmek)

3-) Türkiyedeki haksız rekabet şartları ne durumda..Ve nereye varacak?
*(Kabahat bugüne kadar örgütlenip bir fiyat çizelgesi oluşturmamış olanlarda)

4-) İşletmeye gittiğinizde her uygunsuzluğu deftere yazabilecekmisiniz?
*(Tabi ki yazacağız, görevimiz bu... Bunu yazmazsak görevi savsaklamış olmuyor muyuz?!! İsterseniz gülmeye devam edin ama doğru olan yazmaktır ve bizler doğruyu yapmak uygulamak zorundayız)

5-) Ola ki yazdınız işverenin size tepkisi ne olacak?
*(Ne olursa olsun, ben kanun ve yönetmeliğe göre hareket ediyorum, sizin tepkiniz kanuna karşı gelmektir, ben sizin için suç işleyemem derim. Ama siz kendi namınıza suç işleyeceğim diyorsanız o sizin sorununuz derim. Kimse bana zorla kanuna aykırı bir şey yapmam hususunda baskı yapamaz. Kanununçiğneyecek olan kendi çiğnesin ben onun namına çiğnemem)

6-) Özel işletmeler 6331 sayılı kanunla isg uzmanı ve işyeri hekimine getirilen ''mesleki bağımsızlık ilkesine'' saygı duyacaklar mı? Öyle mi sanıyorsunuz?
*(Görevimiz saygı duymalarını sağlamak, 6331'e göre o işletmenin hareket etmesini sağlamak... Kanunda her şey açık ve net. Saygı duyarlarsa kendilerine , duymazlarsa yine kendilerine...)

7-) Türkiyedeki işletmelerin kaç tanesinde İSGB birimi oluşturulup Yönetmelikte belirtilen ebatta odalar ve ekipman sağlanabilecek..
*(Bu iş öyle boyacı küpü değil hemen batır çıkar boyansın!!! Elbette başlangıç aşamasında zorluklarla karşılaşılacak ama zamanla sistem oturacak. Sistemin otururken sıkıntı yaşanacağı kesin... Çünkü bu durum ülkemize yabancı bir konu ama eninde sonunda halkımız da bu işin ciddiyetini kavrayacak işte o zaman da taşlar yavaş yavaş yerine oturacak)

8-) Kaç tane iş veren aylık İş Güvenliği Toplantısına katılacak?.
9-) Kaç tane işveren işyeri için ekipman almasını istediğinizde size olumlu yanıt verecek.? (Bir çoğu fazla mesai ucreti ödemediğini düşündüğünüzde...)
*(Kendileri bilir, sonuçlarına katlanırlar)

Yukarda saydıklarım sadece şu an aklıma gelenler...
Daha neler var neler....

Gelin arkadaşlar gelin hepimize bol paralı bol-bol iş var..:)
Bu işte deli gibi para var....:)
Ben B sınıfı uzmanım, geçen gün İşverenler kapıda kuyruğa girmiş ''İş güvenliği uzmanı gelsede bizde ona 3000-5000-10000 tl para versek'' diyorlar.:)
İnanırmısınız? Polis çağırıp kalabalığı zor dağıttım.:)

Kısa bir anımı paylaşayım yeni oldu...
Geçen gün bir işletmeyle tam zamanlı anlaşmak üzereydim.. İSGB birimine ayırabileceğiniz yer var mı? diye sordum..
Yetkili kem-küm etmeye başladı.. Biraz daha üsteleyince ''sen orada bizim muhasebe ile beraber oturursun'' demeye başladı..
Kusurabakmayın başka bir uzmanla görüşün deyip ayrıldım....
Üstelemeye gerek bile yok....
Balık baştan kokar....
*(Madem millete karamsar bir tablo sergiliyorsanız o zaman millete akıl vereceğinize siz kendiniz bu işi hiç yapmayın daha iyi... Zaten bugüne kadar şu yaşadıklarınızdan ne kadar çok sıkıntılar çektiğiniz belli oluyor. En iyisi bu kadar gerileceğinize çekilin köşenize de bu işi gerçekten yapmak isteyen idealistler yapsın...)

Belki sözlerim biraz ağır oldu ama kusura bakmayın lütfen...
Selamlar...

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Fatih bey, İdealistler dedikleriniz kimler oluyor? Sıkıntı çekmeden kimler çalışabilmektedir? Yaşanan ve yaşanacak sıkıntıları önceden bildirmenin neresi kötü? Bu işe verdiğim zaman olmazsa, mesleğimden bu kadar geri kalmasaydım inanın bırakırdım ama şuanda verdiğim emek var deyip bırakamıyorsun...
Bizim burada birbirimize sen bırak, ben bırakayım diye birbirimize düşmememiz gerekmekte, birlik olup tek ağızdan konuşmak lazım... Bakın bir örnek vereyim "Önceki çalıştığım osgb'de işveren beni çimento fabrikası inşaatında tam zamanlı olarak göndermek istedi, bende giderim dedim ama 4500 TL istedim, çok diye göndermedi ve çok geçmeden benim yerime 1500 TL 'ye oraya gönderecek birini buldu" biz aynı dili konuşmadığımız birbirimizi rakip olarak gördüğümüz sürece çok ezilir ve sıkıntı yaşarız...

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Fatih bey, İdealistler dedikleriniz kimler oluyor? Sıkıntı çekmeden kimler çalışabilmektedir? Yaşanan ve yaşanacak sıkıntıları önceden bildirmenin neresi kötü? Bu işe verdiğim zaman olmazsa, mesleğimden bu kadar geri kalmasaydım inanın bırakırdım ama şuanda verdiğim emek var deyip bırakamıyorsun...
Bizim burada birbirimize sen bırak, ben bırakayım diye birbirimize düşmememiz gerekmekte, birlik olup tek ağızdan konuşmak lazım... Bakın bir örnek vereyim "Önceki çalıştığım osgb'de işveren beni çimento fabrikası inşaatında tam zamanlı olarak göndermek istedi, bende giderim dedim ama 4500 TL istedim, çok diye göndermedi ve çok geçmeden benim yerime 1500 TL 'ye oraya gönderecek birini buldu" biz aynı dili konuşmadığımız birbirimizi rakip olarak gördüğümüz sürece çok ezilir ve sıkıntı yaşarız...

Sayın kukma idealistler denenler sen ben deiliz, İSG yi eleştirenler ya da kötüye gidecek diyenler değil senin 4500 istediğin yere 1500'e hatta asgari ücrete giden idealist çünkü adamın amacı bu meslekten para kazanmak değil, işçilere bişey olmasın aman İSG kültürü Türkiye'de yerleşsin aman işveren işçileri korusun da ben bu işi karın tokluğuna da yaparım diyenler idealist. :) Zaten yakında bu söylediğim idealistler sendika ya da oda olacak tıpkı diğer tüm oda ve sendikalar gibi devlete, işverene veya hükümete karşı istediklerini yaptırabilecekler istedikleri hakları alacaklar!!!!!(Türkiye'de hep böyle olmuştur hepimiz bilioruz ki), senin benim gibi bu işi para kazanıp cebini doldurmak için yapanları da bu sendika veya odaya almayacaklar :) Böylece Türkiye Dünya'da İSG konusunda en üst düzeye çıkacak. senin benim gibiler de ayıklanmış olacak.

DUAYEN18

Banned
Meslek
Uzman (B)
Yeni uzman olacak arkadaşlara tavsiyem beni dinlemeyin.
Ben sizi kandırıyorum..:)
Herkesin Fasih Fatih Demirtaş isimli arkadaşı takip etmelerini rica ederim..
Ben komple yanlış yönlendiriyorum..
Fasih isimli arkadaş sizi en doğru biçimde yönlendiriyor..:)
Ben sizi korkutuyorum.
Dinlemeyin beni:)

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
Fatih bey, İdealistler dedikleriniz kimler oluyor?
*İdealist kişi bu işe gönül vermiş oladır. İSG konusunda bugüne kadar piyasadaki açıkları bildiği halde bunların düzeltilmesine katkı sağlamamış, OSGB'lerin bünyesinde çalışanlarına az bir maaş vermesine sebep olmuş ve bu konuda sesini çıkarmayıp aman bana bir şey olmasın, benim kazancım bu işe yeni başlayanlar yüzünden düşmesin diye sessiz kalanlar ve sessiz kalıp bugüne kadar örgütlenememiş kişilere idealist denemez. Kendi kazancını ön planda tutarak yeni başlayanların karın tokluğuna çalışmasına seyirci kalanlara da idealist denemez...

Sıkıntı çekmeden kimler çalışabilmektedir?
*Hiç kimse... Her işin sıkıntısı vardır. Çok basit gibi görünen işlerin de zor tarafı mutlaka vardır....

Yaşanan ve yaşanacak sıkıntıları önceden bildirmenin neresi kötü?
*Ben aksini mi iddia ettim ki?!!! Ne demek istediğinizi anlayamadım.

Bu işe verdiğim zaman olmazsa, mesleğimden bu kadar geri kalmasaydım inanın bırakırdım ama şuanda verdiğim emek var deyip bırakamıyorsun...
*Tabi ki... Saygı duyulacak bir davranış..

Bizim burada birbirimize sen bırak, ben bırakayım diye birbirimize düşmememiz gerekmekte, birlik olup tek ağızdan konuşmak lazım...
*Sevgili Kukma, eğer bir kişi haddini aşarsa onunla kendi diliyle konuşmak gerekir. Adam yazısı tamamen karamsarlık, sadece işin zor kısmını ve söyleyip duruyor. Yeni uzman olacakların aman ha bu işe girmeyin, bu işte böylesi sıkıntılar, tehlikeler var. Üstelik kanun, yönetmelik vs... hepsi boş patron/işveren bildiğini okur siz de hapsi boylarsınız demeye getiriyor. Arkadaş, zaten bu işe yönelen herkes bu sıkıntıları en az o kişi kadar biliyor, burada yazılanlardan okuyor, eğitim aldığı kurumda bunlar defalarca irdeleniyor. Üstelik o arkadaş B sınıfı olduğunu söylüyor... Yani bu işte hayli tecrübe sahibi. Peki yakışır mı çalıştığı işi bu kadar kötülemesi. O zaman bu işi yapma bırak da yeni gelenlerin önü açılsın bari onları bu işe yönelmelerinden vazgeçirme. Adamın derdi yeni gelenleri düşünmek ya da onlara iyilik yapmak değil ki derdi uzman sayısının artmasıyla maaşının azalacağı tasası. Yoksa seni beni ya da yeni adayları düşündüğünden değil ki... Yazısındaki tavır onu gösteriyor... O kişiye de bu cevap verilir; madem bu kadar stres, sıkıntı, tehlike var..., yakınıyorsan bu işi bırak kardeşim, denir. Baksana adamın verdiği cevaba, nasıl da dalga geçer gibi... Bir ciddiyet var mı. Böylesine daha nasıl cevap verirsin?

Bakın bir örnek vereyim "Önceki çalıştığım osgb'de işveren beni çimento fabrikası inşaatında tam zamanlı olarak göndermek istedi, bende giderim dedim ama 4500 TL istedim,
*Buraya kadar çok güzel ve sizi tebrik ediyorum...

çok diye göndermedi ve çok geçmeden benim yerime 1500 TL 'ye oraya gönderecek birini buldu" biz aynı dili konuşmadığımız birbirimizi rakip olarak gördüğümüz sürece çok ezilir ve sıkıntı yaşarız...
***Ben bu meslekte olan hiç kimseyi bugüne kadar bir rakip olarak NİTELENDİRMEDİM, bilakis birlik olmamız gerektiğini defalarca yazdım. Ama kendilerini bizden farklı görenler, üstünlük taslayanlar, para/maaş hesabı yaparak, kendilerini kurtarmak benden sonrası/başkası ne olursa olsun mantığında olanlar var benim sözüm onlara idi.

*O 1500.- TL'yi kabul eden arkadaşa da anlayış göstermeliyiz. Belki o arkadaş paraya çok muhtaç, belki uzun zamandır işsiz... vs. İşte böyle durumların olmaması için örgütlenmek ve bir çatı altında toplanmamız gerekir. Gerekir ki bir fiyat listemiz oluşsun ve o fiyat listesi böylesi durumlarda işverene sunularak dur bakalım o kadar ucuz değil bu işler denebilsin. Ama bir fiyat listemiz yok ki, işverenler de bunu bilip fırsatı kendilerine göre kullanıyorlar ve böylesi işsiz ya da yeni arkadaşlarımızı bize karşı kullanmış oluyorlar.. Sonra da bizler feryat figan ediyoruz.
Bu forumda yazdığım yazıların hemen hepsinde bu düşüncede hareket ettim, hala da aynı düşünceyi savunuyorum. Birlik olmamız gerekir, birbirimizi rakip değil dost olarak bilmediğimiz sürece BİNDİĞİMİZ DALI KESMEKTEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR YAPTIKLARIMIZ...
Selamlar.

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
Yeni uzman olacak arkadaşlara tavsiyem beni dinlemeyin.
Ben sizi kandırıyorum..:)
Herkesin Fasih Fatih Demirtaş isimli arkadaşı takip etmelerini rica ederim..
Ben komple yanlış yönlendiriyorum..
Fasih isimli arkadaş sizi en doğru biçimde yönlendiriyor..:)
Ben sizi korkutuyorum.
Dinlemeyin beni:)

Seni ciddiyete davet ediyorum.
Önce eleştiriyi hazmedeceksin. Hazmedemiyorsan yazı yazmayacaksın/susacaksın...
Senin düşüncelerini eleştirmem seni rahatsız etmemeli.
Adı üzerinde burası bir forum, herkes düşüncesini söyler. Doğru bulan destekler, yanlış bulan da sebeplerini söyleyerek karşı çıkar ve eleştirir. Ben bunu yaptım. Senin yapman gereken şayet haklı olduğunu düşünüyorsan benim yazdıklarımı açıklayarak çürütmen. Ama hani nerede...? Sadece alaycı bir tavır ve kendini zeytinyağı gibi üste çıkaran yani seninle muhatap olmuyorum sana ancak bu şekilde cevap verilir gibi saygısızca bir tavır!!!
Ne yapalım o zaman bana düşen "aramızda B sınıfı olup ta hala olgunlaşamamışlar da varmış" demek düşer ve noktayı koyarım.

Ersin K

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar C sınıfları A ya bakabiliyor denmiş kaynak gösterebilirmisiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.