İş Güvenliği Uzmanlığı işyerlerinde sistem çalışmalarını etkiler mi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Okan67 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi  Şimdi işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı çalıştırma zorunlu kılınacak. Peki iş güvenliği, çevre yönetimi gibi (OHSAS 18001, ISO 14001) gibi sistemle uğraşan insanlar ne yapacak? Bu insanlar, gelecekte işlerini kaybedecekler mi? Sistem çalışmaları ile yeni yapı nasıl entegre edilecek? Belli bir süre bocalama yaşanacak gibime geliyor. Artık sistemciler belki de sistem kuruluna kadar çalışabilecekler veya danışmanlık firmalarına geçecekler.


   
 2. selin

  selin TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Yönetim sistemleri ile İş Güvenliği Uzmanlığı' nı birbirine karıştırmamak lazım. Her iki görevdeki kişilerin yapacağı işler farklı. Bir İş Güvenliği Uzmanı, Sistem Sorumlusu/Uzmanı gibi bir görevde olan kişi gibi çalışamaz. Bilmiyorum ama mutlaka kalite sistemleri içerisinde bir şekilde bulunmuşsunuzdur, dokümanları hazırlamakla bitmiyor hiçbir iş, asıl uygulama ve uygulamanın takibi önemlidir.
  Bu durumda İş Güvenliği Uzmanı üzerine düşen ilgili dokümanları hazırlar, Sistem Sorumlusu/Uzmanı' na teslim eder ve bunlar sistem içerisine dahil edilir. Bu aşamadan sonra da İş Güvenliği Uzmanı işin uygulatıcı, Sistem Sorumlusu/Uzmanı da işin dokümantasyon-uygulama bazında bir nevi denetleyicisi olur. İki bölümün de koordineli çalışması gerekmektedir ve her zaman her iki göreve de bir firmada ihtyiaç vardır.

  Selin Aras
  Çevre Mühendisi - C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 3. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Selin hanım Teşekkürler.

  O zaman durum Kalite Sistemindeki gibi olacak. Kalite Sistem Sorumlusu ve Kalite Kontrolcü gibi. İş Güvenliği Sistem Sorumlusu ile İş Güvenliği Uzmanı gibi düşüneceğiz. Biri teorik, diğeri pratik çalışacak.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica