Iş Güvenliği Uzmanlığı Ile Geçimimi Sağlayabilir Miyim ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında mecitaltay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mecitaltay

  mecitaltay TÜİSAG Üyesi  iyi günler arkadaşlar
  ben şu anda 657 ye tabi öğretmen olarak çalışan bir makine mühendisiyim.bu sertifikayı alıp öğretmenlik mesleğimi bırakmayı düşünüyorum. bu şartlar altında geçimimi sağlayabilir miyim. Hayatımın bana göre çok önemli bir kararında görüş ve önerilerinize ihtiyacım var.
  saygılarımla


   
 2. alpbey

  alpbey TÜİSAG Üyesi

  Mesleğini bırakmaa derim.. tecrübeniz ve çevreniz yoksa özel sektörde iyi yerlere gelmek zor..

  GT-N7000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

   
  mecitaltay bu yazıya teşekkür etti.
 3. mecitaltay

  mecitaltay TÜİSAG Üyesi

  cevabınız için teşekkürler
  öğretmenlikte kazandığım para 2000 civarı bu 4+4+4 sistemi bizi bayağı işten soğuttu. Bu paraları kazanamaz mııyız acaba özellikle 2013 ün ortalarından sonra

     

   
 4. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  ilk etapta 2000 tl civarında para kazanmanız pek mümkün değil. özellikle de bir tehlike/risk analizi yapabilecek kadar deneyiminiz olana kadar. yani kanun çıktı, sektörde ihtiyaç var, ama işverenler sizden bizden çakal. tercihinizi iyi yapın derim.

   
  lale53 ve mecitaltay bu yazıya teşekkür etti.
 5. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Öğretmenliği devam ederken İş güvenliği uzmanlığı yapamaz mı mecialtay bey ? Sonuçta kamu da çalışıyor, ve bu hakları var.

     

   
  mecitaltay bu yazıya teşekkür etti.
 6. mecitaltay

  mecitaltay TÜİSAG Üyesi

  bu konu hakkında pek bir bilgim yok maalesef varsa paylaşırsanız çok memnun olurum
  saygılarımla...

   
 7. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı kanun da yazana göre ;

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/06/20120630-1.htm
  8. madde

  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir.
  Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Buödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

  ama şu an bu şekilde çalışan var mı bilmiyorum.
   
  ZM BORA bu yazıya teşekkür etti.
 8. mecitaltay

  mecitaltay TÜİSAG Üyesi

  çok teşekkür ederim bilgilendirme için
  mesleğime dönme konusunda ne düşünüyorsunuz sektörde olan arkadaşlarımın bilgilendirmelerine ihtiyacım var. işin aslı öğretmenlik mesleği bu 4+4+4 ve bir takım uygulamalar sebebiyle çekilmez hale geldi. Önemli bir karar verme arifesindeyim sanırım ama maalesef hayat ve şartlar da korkutmuyor değil   
 9. K. Bora BOLAT

  K. Bora BOLAT TÜİSAG Üyesi

  İlknur hocama teşekkür ederim. Mecit hocama çok iyi bir tavsiyede bulundunuz. Mecit hocam kurulu düzende iş değiştirmek gerçekten çok zor. sonuçta sabit gelirler ve giderler oluyor bu sebeplede gelirin düzenli olması gerekli. Mevcut piyasada doğrudan 2000tl maaş almak imkansız ama sertifikanızı alıp 2014 de görevlendirme alabilirsiniz. Bu sayede hem 1200tl ek ücret alırsınız hemde çalışmana süreniz işler ve A sınıfı olduğunuzda özel sektörde daha yüksek maaşlarla iş bulmanız daha kolay olur... Öğretmen olduğunuzdan ek görevlendirmelerle 80 saatti tamamlarsınız... Hocam, şuan için ilk aşama bir kursa yazılmak ve Mayıs 2013 deki sınava hazırlanmaktır.

     

   
  mecitaltay ve ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 10. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  mecitaltay bey merhaba,
  Makine Mühendisi olarak öğretmenlik yapmak mı size uygun değil ? 4+4+4 sistemi sizi nasıl etkiledi ?   
 11. mecitaltay

  mecitaltay TÜİSAG Üyesi

  sevgili kardeşim
  ben bilgisayar memuriyet hayatımda ki 16 sene oldu toplamı yöneticilik ve bilgisayar formatörlüğü yaptım. çalıştığım zamanlarda okuluma 16 makineden oluşan bir bilgisayar sınıfı kurdum. bu sınıfı öğrenci öğretmen ve velilerin kullanımına sundum. öğretmen arkadaşlarıma kurslar düzenledim. okulma wi fi ağı ve bir bilgi işlem merkezi kurdum. bu bahsettiğim sistemi normal ve varoş bir okulda yaptım. bakanlığın 4+4+4 uygulamasıyla bilgisayar dersleri kaldırıldı. kurmuş olduğum laboratuar kapısı kitli duruyor. öğretmenlerin branş değişikliğinde makine mühendisleri için hiç bir yeni kol bile önerilmedi. yani sınıf öğretmeni olup da yan alanı matematik olanlar matematik öğretmenliğine fen olanlar fen bilgisi derslerine atandı. başvuru yapmama rağmen bakanlık ne yazık ki bir mak. mühendisinin yan alanı matematik veya fen bilgisi olan sınıf öğretmeni kadar bu konularda eğitiminin olmadığı görüşünde. bunun yanı sıra teknik liselerde makine , teknik resim ve motor derslerini de yeteri kadar bilmiyormuşuz. lafın kısası sınıf öğretmeni olarak görevime devam etmem gerektiği öngörülmekte. bu branşta daha faydalı olurmuşum :))
  bunlara istinaden hayatımda bir çıkış noktası aramaktayım.ne yazık ki......   
  kouteam bu yazıya teşekkür etti.
 12. mecitaltay

  mecitaltay TÜİSAG Üyesi

  zm bora kardeşim teşekkürler
  tam zamanlı değil de parça parça olarak iş yerlerinde çalışabilir miyim diye düşündüm. özellikle müzüisyenlik ve otelcilik geçmişim de var . otelleri oldukça iyi biliyorum. bunları da göz önüne alarak bir çıkar yol arıyorum sadece. amacım çok para kazanmak değil hayatımı sürdürmek sadece. yanlış anlaşıldıysam özürlerimi kabul buyurunuz. bulunduğum yer balıkesir. buradaki otellerde part time olarak veya 2014 yılında da ufak tefek işler yapabilir miyim diye düşünüyorum. ufak çaplı sıhhı tesisat ve ısıtma projeleri de olabilir. bilmiyorum sadece sesli düşünüyorum. Bu yüzden buradaki tecrübeli olan ve çalışan arkadaşlarımdam da fikirlerini rica ettim.

   
 13. K. Bora BOLAT

  K. Bora BOLAT TÜİSAG Üyesi

  Mecit hocam, bir mühendis olarak analitik düşünceyle en mantıklı olanı size daha demin belirttim... Şuan için sertifikanızı almanız, sınıf öğretmeni olarak 1. sınıftan öğrencileri alıp, mezun etmeniz bu süre içerisinde piyasayı kontrol etmenizde fayda var... Otellerde çalıştığınıza göre ordaki durumlarıda bilirsiniz, SGK ve ödemelerde sorun çıkarmazlar ancak çalışanın biran olsun boş bırakmazlar. Hep en düşük ücrete çalışanı ararlar , bu sebeple piyasada en düşük fiyatta İSG uzmanı çalıştıracak olanlar otellerdir. Anladığım kadarıyla huzurlu bir hayat istiyorsunuz ama bu emin olun İSG uzmanlığı değil, bu sitede biraz vakit geiçirirseniz, sorumlulukların ve yaptırımların neler olduğunu öğrenince pekte rahat bir iş olmadığını anlayacaksınız...
   
  mecitaltay ve ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 14. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  Sayın hocam makine mühendisi olarak nasıl öğretmenlik yapıyorsunz sakıncası yoksa öğrenebilirmiyim ve hangi branşta

   
 15. mecitaltay

  mecitaltay TÜİSAG Üyesi

  1996 formasyon alıp geçmiştim. şu an branşım sınıf öğretmenliği   
 16. mert aslan

  mert aslan Guest

  kesinlikle mesleğinizi bırakmamanızı öneririm.birkaç yıl sonra her taraf isg uzmanı olacak şartlar dahada kötüleşecek dikkatli olun derim.

   
  mecitaltay ve kbr bu yazıya teşekkür etti.
 17. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  Bende bir teknik öğretmen olarak atanamadığım için öğretmenlik yapamıyorum. hayatımızı ikame ettirebilmek için bir meslek seçmemiz gerekiyordu ve bende isg seçtim. Memnunum ancak öğretmenlik mesleğini istemiyor değilim. Bu yüzden kararnızı çok iyi vermeniz gerekiyor diye düşnüyorum.

   
  mecitaltay bu yazıya teşekkür etti.
 18. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Mecit bey sayın meslektaşım... Anladığım kadarıyla siz öğretmenliği seviyorsunuz fakat yapmış olduğunuz çalışmaların bundan sonra heba olacağına üzülüyor ve pire için yorgan yakmaya çalışıyorsunuz...

  Eğer sınıf öğretmenliği formasyonunda minik öğrenciler ile çalışmak size zor gelmeyecekse bu meslekte devam etmenizi öneririm. Sonuçta anladığım kadarıyla Makine Mühendisi olarak fazla mesainiz olmamış yani bunca yıl sonra yeni mezun arkadaşlar gibi dikkate alınırsınız, yani fazla kazanamazsınız.

  Sanayide çalışmış olmak, tecrübeli olmak bizi bu işte biraz öne çıkartır. Aksi taktirde işverenlerin tutumu nedeniyle önümüzde bulunan hapis cezaları ve maddi tazminatlar ( milyon TL leri bulan ) nedeniyle bu iş çekilmez...

  Yine de bu işi kafanıza koyduysanız eğitimini alın ve sınava girerek belge sahibi olun derim. Konuyu işin içine girince daha net analiz eder ve karar verirsiniz...;)

   
  mecitaltay bu yazıya teşekkür etti.
 19. kubrazıraman

  kubrazıraman TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar

  Atanamamış bir teknik öğretmen olarak makina mühendisi bir arkadaşın öğretmenlik yapıyor olması bana büyük bir üzüntü verdi.Devletin belirsizliklerle dolu eğitim politikalarından yıldığım için uzun araştırmalar ve büyük tereddütler içinde isg uzmanlığı için kolları sıvadım.1 yıldır isg uzmanı olarak bir inşaat firmasında çalışıyorum, bu işi sevdim fakat taşıdığı riskler ve sorumluluklar dolayısıyla memuriyetı bırakmaya değer mi bilmiyorum.Mecitaltay arkadaşım bu işe sadece para yönüyle bakma, akşam başını yastığa koyduğunda rahat uyayabiliyorsan,şanslısın demektir.Özel sektörün sıkıntılarının yanı sıra iş güvenliği işininde sıkıntıları ve riskleri çok fazla.Yeni kanunun önce iyice bir oku derim ben.

   
  deryayran ve mecitaltay bu yazıya teşekkür etti.
 20. mecitaltay

  mecitaltay TÜİSAG Üyesi

  A
  Arkadaşlarım faal öğretmen olarak hiç görev yapmadım desem yeridir. O kadar yıldan sonra sınıfa girmek sanırım çok sıkıntı olur. Tek derdim hayatımı geçindirebilmek. Diğer arkadaşlarımın da fikirlerini rica ediyorum

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica