Iş Güvenliği Uzmanlığı Için Öneri

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Ben aslında çiceği burnunda bir İSG ciyim. Son sınav ile sertifikalandım.

Ancak 2 seneden beri bu işin içindeyim. Türkiye' nin en büyük sanayi kuruluşlarındamn birisinin İSG Şefi benim kurumumda 2 seneden beri danışmanlık yapıyor ve onun yanında piştim. Risk analizinden tutun ki her şeye kadar usta çırak ilişkisi ile öğrendim 2 sene boyunca.

Bence yeni sertifika alanların en az 6 ay bu tip bir organizasyona katılması lazım, Çalışma bakanlığının bunu sağlaması lazım. Hatta o zaman Stajer İSG uzmanı olarak değerlendirilmesi ve 6 ay sonunda İSG uzmanı olarak değerlendirilmesi lazım.

Böylelikle uzman olan herkes belli bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olur.

srkndlkts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Ancak 2 seneden beri bu işin içindeyim. Türkiye' nin en büyük sanayi kuruluşlarındamn birisinin İSG Şefi benim kurumumda 2 seneden beri danışmanlık yapıyor ve onun yanında piştim. Risk analizinden tutun ki her şeye kadar usta çırak ilişkisi ile öğrendim 2 sene boyunca.

Bence yeni sertifika alanların en az 6 ay bu tip bir organizasyona katılması lazım, Çalışma bakanlığının bunu sağlaması lazım. Hatta o zaman Stajer İSG uzmanı olarak değerlendirilmesi ve 6 ay sonunda İSG uzmanı olarak değerlendirilmesi lazım.

Böylelikle uzman olan herkes belli bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olur.

Yani diyorsunuz ki, A sınıfı iş güvenliği uzmanları zaten piyasayı sömürüyor. Devlet, bahsettiğiniz stajyerlik zorunluluğu getirsin ki, her A sınıfı uzman da OSGB'ler gibi fiyatları belirlemeye çalışsın...
Bence devlet bu işe el atmalı ama şu şekilde, tüm uzmanları kendisine veya federasyon gibi özerk bir kuruma bağlamalı ve atamalarını da kendisi yapmalıdır. Gereken zamanlarda da, bol bol seminerler vermelidir konu hakkında.
Örnek mi; hakemler...

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Ben bu işi devletin yönlendirmesi taraftarıyım. Mesela çevre mevzuatı öyle. Çevre bakanlığı fiyat belirliyor firmalar o fiyattan teklif veriyor.İşin cılkı çıkmıyor.

HAKAN AKARSU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Ben bu işi devletin yönlendirmesi taraftarıyım. Mesela çevre mevzuatı öyle. Çevre bakanlığı fiyat belirliyor firmalar o fiyattan teklif veriyor.İşin cılkı çıkmıyor.
Aynen söylediğin gibi olması lazım arkadaşım devlet fiyatları belirlemeli ama alınacak riskler göz önünde bulundurularak fiyat belirlenmeli. Sadece sermayenin isteklerine mahkum olunmamalı.

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)

süleyman bey,

ben yeni uzmanım tecrübesizim.20 kişinin bulunduğu yem fabrikasında risk analızı yapacağım(tehlikeli) bu forma uzmanın ve iş yeri sahıbinin kaşe,isim imza sı olacak mı

iş verenle herhangi bir sözleşme yapacakmıym

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Risk değerlendirme yönetmeliğine göre risk analizi aşağıdaki biçimde olmalıdır. Madde 1a) Zaten belirtiyor. İşverenin unvanı adresi, bunlarda kaşede vardır. Şu anda sözleşmeye gerek yok, ama sertifika bilgileriniz ve bir fotokopisi gerekli. Çünkü 50 işçiden az kişi çalışıyor. Ama Temmuz ayından itibare kadrolarında uzman olması gerekli
Dokümantasyon
MADDE 11 – (1) Risk değerlendirmesi asgarî aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde dokümante edilir.
a) İşyerinin unvanı, adresi ve işverenin adı.
b) Gerçekleştiren kişilerin isim ve unvanları ile bunlardan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olanların Bakanlıkça verilmiş belge bilgileri.
c) Gerçekleştirildiği tarih ve geçerlilik tarihi.
ç) Risk değerlendirmesi işyerindeki farklı bölümler için ayrı ayrı yapılmışsa her birinin adı.
d) Belirlenen tehlike kaynakları ile tehlikeler.
e) Tespit edilen riskler.
f) Risk analizinde kullanılan yöntem veya yöntemler.
g) Tespit edilen risklerin önem ve öncelik sırasını da içeren analiz sonuçları.
ğ) Düzeltici ve önleyici kontrol tedbirleri, gerçekleştirilme tarihleri ve sonrasında tespit edilen risk seviyesi.
(2) Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve işyerinde saklanır.
(3) Risk değerlendirmesi dokümanı elektronik ve benzeri ortamlarda hazırlanıp arşivlenebilir

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.