Bilgilendirme Iş Güvenliği Uzmanlığı Belgesini Alan Memura 1.200 Lira Ek Gelir!

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında serkancaner tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. serkancaner

  serkancaner TÜİSAG Üyesi  Bu belgeyi alana 1.200 lira ek gelir!
  Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası bu yıl sonu itibariyle uygulanmaya başlayacak. Yasayla iş güvenliği uzmanı olan memurlar ek gelir kazanacak.
  Yıl sonu itibariyle kamu kurumlarında uygulanacak İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, bazı memurların bütçelerini artıracak. 1.200 liralık ek gelir söz konusu.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın açmış olduğu "İş Sağlığı ve Güvenliği" eğitimlerine katılan memurlar kamu kurumlarında İş Sağlığı ve Güvenliği'nden de sorumlu olarak ek gelir kazanacaklar.
  Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yasası bu yıl sonu itibariyle kamu kurumlarında başlayacak. İş güvenliği uzmanı olan memurlar fazladan 1.200 lira ek ödeme alacak. Bütün işverenleri, işyerlerini ve çalışanları kapsamına alan yeni iş sağlığı ve güvenliği yasası, kamu kurumlarını ve kamu çalışanlarını da yakından ilgilendiriyor.

  Bugün gazetesinin haberine göre bu yasayla yeni bir iş fırsatı da ortaya çıkıyor.


  BELGESİ OLAN YAŞADI
  Bu yıl sonu itibariyle yasanın genel yükümlülükleri kamu işyerlerinde de başlayacak. İş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırma zorunluluğu ise 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor. Kamu kurumları, kendi bünyelerindeki mühendis, mimar ve teknik elemanları -belge sahibi olmaları şartıyla- iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirebilecek.Söz konusu personel, ihtiyaç olması halinde diğer kamu kurumlarına da benzer hizmeti verebilecek. İş güvenliği uzmanı olarak görev alan teknik personele, normal maaşının yanında ayda 1200 liraya kadar ek ödeme verilecek. İş güvenliği uzmanı olan teknik personel, esas görevinin yanında ayda 80 saate kadar iş güvenliği hizmetlerinde görev alabilecek.

  ÖZEL SEKTÖRE DE ZORUNLU
  İSG Yasası'yla birlikte, gerek kamuda gerekse özel sektörde, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri çok daha aranır hale gelecekler. Zira daha önce 30 bin işyerinde görev alırlarken, şimdi 1 milyon 400 bin işyerinin onlara ihtiyacı olacak.


  Haberturk   
  Kezban Gürbüz ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 2. Hakan KESKİNKILIÇ

  Hakan KESKİNKILIÇ TÜİSAG Üyesi

  olayı bu kadar basite indirgeyen sözde gazeteciler sözüm size ''siz ne kadar cahilsiniz!!!''

   
  Kezban Gürbüz ve Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
 3. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle katılıyorum, ayrıca hangi meslek olursa olsun para konularının pervasızca konuşulması da bu mesleği ucuzlatan bir başka konu. Para puldan ziyade yapılan işlerden, sağlanan katma değerden çokça bahsedilmeli ki o meslek için para mefhumu söz edilirken bile saygı duyulsun.

     

   
 4. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Sallamasyon haber.Nerden biliyorlarsa iş yeri ve uzman sayısını.Araştırmacı gazeteci olmak lazım.

   
 5. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Hangi memur/mühendis rahat işini bırakıp da 1.200 lira için kafasını agrıtır. Tanıdıgım tüm arkadaslar sınava girdiklerinden pişman...

     

   
 6. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

 7. ruskamat

  ruskamat TÜİSAG Üyesi

  birde diyorki,memur mesai saati dışında ayda 80 saatini,haftalık 20 ve günlük 4 saatini ayırcak yani memur saat 5 de işten çıkçak obur işe 6 da başlasa 10 da bitecek yada hafta sonu10+10 hafta sonu tatili olmaksızın çalışacak haftalık 20 saatini dolduracak ayda 80 dolacak oyle 1200 tl ek gelir,allah aşkına bir tane ornek çıkabilirmi bu şekilde hem memur olup hemde ayda 80 saat bu iş yoğunluğuna sorumluluğna dayanabileçek,haber olsun sayfa dolsun mantığı..hemen başlık at memura 1200 tl ...haber adı güya
   
 8. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

 9. ömerfarukakbulut

  ömerfarukakbulut TÜİSAG Üyesi

  bir kamu kurumunda gıda mühendisi olarak çalışıyorum çalıştıgım kurumun mevcudu 470 kişidir kurum müdürü beni aynı zamanda belgem oldugu için isg uzmanı olarakta görevlendirdi şimdi 1 ocak 2013 itibari ile ben bu ek ücreti alabilir miyim zaten 4 aydır sorumlulugun altındayım madem sorumlulugu alıyorum ek ucrettende yararlanmak istiyorum ne yapmam lazım bilen varsa yardımcı olsun lutfen

     

   
 10. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  Hep basının dikkat çekme haberleri yok ek 1200 gelir yok apartmana,bakkala ,okula, uzman ,hekim,hemşire ,çaliştirma zorunluluğu,binlerce kobi cezadan dolayı kapanacak,ilk okul öğrencileri işçi sayılacak,16 yaş altı çocuklar ağir işde çaliştirilacak şu olacak bu olacak bunlar nasıl haber.   
 11. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  1.çalişan sayısı 50 nin üzerinde ise 30 aralık 2012
  2.çalişan sayısı 50 nin altındaise tehlikeli ve çok tehlikeli 30 haziran 2013
  3.kamu kurumları 50 nin altında olan az tehlikeli yerler için 30 haziran 2014   
 12. eraly60

  eraly60 TÜİSAG Üyesi

  Mrb Mustafa Bey, benim çalıştığım işyerinde de 120 civarında işçi var (50 kadrolu 70 taşeron) ve bunun yanında 80 adet memur var ve çok tehlikeli sınıfta (hidro elektrik üretim santrali).
  Benim anlamadığım şey,
  Yürürlük
  MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
  a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
  1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  yürürlüğe girer.
  denmektedir. Benim işyerim kamu 50 den fazla çalışanı var ve çok tehlikeli sınıfta yer alıyor. 1. nci fıkrada bir anlam karmaşası yok mu? Ben onu kamu ve 50 den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta olan işyerleri için 2 yıl sonra yürürlüğe girer diye yorumladım. Yani benim işyerim kamu fakat çok tehlikeli ve çalışan 50 den fazla olduğu için 6 ay sonra yani 30 Aralık 2012 de yürürlük ve sorıumluluk başlayacak diye yorumladım.
  Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olacağım.
  Şimdiden çok teşekür ederim.

   
 13. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Kanun çok açık...Aşağıda eklediğim maddelerin Kamu kurumları için tehlike sınıfına bakılmaksızın iki yıl sonra yürürlüğe gireceği yazıyor.

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
  MADDE 6- (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
  b) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşların görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar.
  c) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetlerini yürütenler arasında iş birliği ve koordinasyonu sağlar.
  ç) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşlar tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirir.
  d) Çalışanların sağlık ve güvenliğini etkilediği bilinen veya etkilemesi muhtemel konular hakkında; görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşları, başka işyerlerinden çalışmak üzere kendi işyerine gelen çalışanları ve bunların işverenlerini bilgilendirir.
  (2) 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini, Sağlık Bakanlığına ait döner sermayeli kuruluşlardan doğrudan alabileceği gibi 4734 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde de alabilir.
  (3) Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.
  İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi
  MADDE 7- (1) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için, Bakanlıkça aşağıdaki şartlarla destek sağlanabilir:
  a) Kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilir. Ancak, Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verebilir.
  b) Giderler, iş kazası ve meslek hastalığı bakımından kısa vadeli sigorta kolları için toplanan primlerden kaynak aktarılmak suretiyle, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilir.
  c) Uygulamada, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları esas alınır.
  ç) Bu Kanun ve diğer mevzuat gereğince yapılan kontrol ve denetimlerde; istihdam ettiği kişilerin sigortalılık bildiriminde bulunmadığı tespit edilen işverenlerden, tespit tarihine kadar yapılan ödemeler yasal faizi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunca tahsil edilir ve bu durumdaki işverenler, sağlanan destekten üç yıl süreyle faydalanamaz.
  d) Uygulamaya ilişkin olarak ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye, uygulamayı yönlendirmeye ve doğabilecek sorunları çözmeye Bakanlık yetkilidir.
  (2) Aşağıdaki konular ile bunlara ilişkin usul ve esaslar, Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak Bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle belirlenir:
  a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için sağlanacak desteğin uygulanması.
  b) Destek sağlanacak ondan az çalışanı bulunan işyerlerinin özellikleri göz önünde bulundurularak; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedellerinin tespiti, destek olunacak kısmı ve ödenme şekli.
  c) Destekten faydalanabilecek işyerlerinin taşıması gereken şartlar.
  ç) İş sağlığı ve güvenliği hizmeti verecek kuruluşların özellikleri.
  (3) Etkinlik ve sürekliliğin sağlanması amacıyla; Bakanlık tarafından Sağlık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ilgili meslek kuruluşlarıyla iş birliği yapılabilir.
  İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları
  MADDE 8- (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.
  (2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.
  (3) Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.
  (4) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınır.
  (5) İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmaları şartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda sektörel alanda özel düzenleme yapabilir.
  (6) Belirlenen çalışma süresi nedeniyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurar. Bu durumda, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.
  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.
  (8) Kamu sağlık hizmetlerinde tam süreli çalışmaya ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, işyeri hekimlerinin ve diğer sağlık personelinin işyeri sağlık ve güvenlik birimi ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde görevlendirilmelerinde ve hizmet verilen işyerlerinde çalışanlarla sınırlı olmak üzere görevlerini yerine getirmelerinde, diğer kanunların kısıtlayıcı hükümleri uygulanmaz.
   
 14. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Madde - 38 / 1 / a / 1 de
  50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan Kamu kurumları ile diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
  denmemektedir...;)

   
 15. ömerfarukakbulut

  ömerfarukakbulut TÜİSAG Üyesi

  şimdi isg uzmanı olarak görevlendirilsekte bu tazminatı alamayacağız 2014'e kadar. neyse 2014de almaya baslarız artık   
 16. raşit keskin

  raşit keskin TÜİSAG Üyesi

  verilen sorumluluk bakılınca 1200 tl cüzi kalıyor. muhtemelen ek işleride yükleyeceklerdir... İşimiz zor vesselam...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica