Iş Güvenliği Uzmanlarının Verdiği Eğitim Sonunda Düzenlediği Belge Sertifika Mı Katılım Belgesi Mi?

denıs ozbek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Yaklaşık 120 kişiden oluşan, yol yapım işleri ile uğraşan bir firmaya eğitim verdim. Herhangi bir sözleşme yapmadan serbest meslek makbuzu karşılığında ekteki katılım belgesini, her işçi için doldurarak düzenledim, İmzaladım.
Tamamen prosedüre uygun ve yeterli. Katılım belgesindeki eğitim konuları kısmı özelleştirilerek düzenlenebilir. Forum Publisher programını yüklememe izin vermedi. O yüzden PDF olarak, görmeniz açısından ekledim. İsteyene mail adresinizi belirtirseniz gönderebilirim. Ayrıca publisher programında çeşitli belge şablonları var. Oradan da düzenleyebilirsiniz.
merhaba bu sertifikanın düzenlenebilir halini bana atabilirmisiniz ***kesildi****/email]

Moderatör tarafında düzenlendi:

onuryas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Çalışanlarına eğitim verilecek olan firmaya, isg katip sistemi üzerinden ataması olmayan uzman veya hekimin bireysel olarak eğitim vermesi yasal gerekliliği karşılamaz. 15.05.2013 tarih ve 28648 sayılı Resmi Gazetede yürürlüğe girmiş olan ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamında mümkün değildir. yönetmeliğin ilgili kısmı aşağıda yer almaktadır ve yoruma açık yanı yoktur.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Eğitim verilecek mekânın nitelikleri

MADDE 14 – (1) Eğitimler, uygulamaların da yapılmasına imkân verecek uygun ve yeterli bir mekânda yapılır.

(2) Eğitim mekânlarında, uygun termal konfor şartları ve yeterli aydınlatma sağlanır.

(3) Eğitimde kullanılacak araç ve gereçlerin, günün teknolojisine uygun olması sağlanır.

Eğitimlerin belgelendirilmesi

MADDE 15 – (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

(2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.

AYDIN_06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bütün konu ile ilgili sayfaları okudum da aynı konular dönüp durmuş

Arkadaşlar fakat bir çok kişi sormasına rağmen net cevap veren olmamış.

Soru 1 ) İş başı eğitimi verilirken Yönetmelikte geçen konuların hepsimi verilecek ?

Soru 2 ) Eğer hepsi verilmeyecek ise İşbaşı eğitim konuları neler ?

Soru 3 ) Yönetmelikte yer alan konular aylara dağıtılıp ay ay verildikten sonra yıl sonunda tüm eğitimler tamamlandığında mı yönetmelikte yer alan bu konular tek sertifikaya yazılıp tek 1 sertifika mı verilecek

Soru 4 ) Yıllık eğitim planında yer alan 8. ayda 3 konu ele aldım diyelım ve verdiğim bu üç konunun her biri birer saatten verilebilir mi yani o ay ki eğitim 3 saat olabilir mi ?

Soru 5 ) Eğer olamaz diyorsanız her ay verilen eğitim toplam saati 4 saat ise 12*4=48 saat yıllık eğitim yapar ki buda çok fazla ediyor yıllık eğitim çok tehlikelide 16 saat nasıl ayarlanıyor bu durum

hakvat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bütün konu ile ilgili sayfaları okudum da aynı konular dönüp durmuş

Arkadaşlar fakat bir çok kişi sormasına rağmen net cevap veren olmamış.

Soru 1 ) İş başı eğitimi verilirken Yönetmelikte geçen konuların hepsimi verilecek ?

Soru 2 ) Eğer hepsi verilmeyecek ise İşbaşı eğitim konuları neler ?

Soru 3 ) Yönetmelikte yer alan konular aylara dağıtılıp ay ay verildikten sonra yıl sonunda tüm eğitimler tamamlandığında mı yönetmelikte yer alan bu konular tek sertifikaya yazılıp tek 1 sertifika mı verilecek

Soru 4 ) Yıllık eğitim planında yer alan 8. ayda 3 konu ele aldım diyelım ve verdiğim bu üç konunun her biri birer saatten verilebilir mi yani o ay ki eğitim 3 saat olabilir mi ?

Soru 5 ) Eğer olamaz diyorsanız her ay verilen eğitim toplam saati 4 saat ise 12*4=48 saat yıllık eğitim yapar ki buda çok fazla ediyor yıllık eğitim çok tehlikelide 16 saat nasıl ayarlanıyor bu durum

Merhaba,

Yeni taslak yönetmelik yayınlandığında sorularınız cevapları daha net olacak ancak şu anda cevaplamak gerekirse;

1. İş başı eğitimi çalışan işe başlamadan işyerinin özel risklerinin değerlendirildiği ve çalışanın bu konular özelinde verilen eğitimdir. Diğer anlamda İSG oryantasyonu olarak yorumlayabiliriz. Yönetmelik konularının hepsini içermeyebilir. Konuları işyerinin durumuna, çalışanın yapacağı işe göre belirleyip verebilirsiniz. Örneğin işe bir depo personeli alacaksınız acil durumlar, elle kaldırma ve taşıma, depolama kuralları ve iş ekipmanlarının güvenli kullanımı olarak belirleyebilirsiniz.

2. Bu sorunun cevabı 1. sorunun cevabında yer alıyor.

3. Şu an için eğitimleri 4 saat ve katları şeklinde verebildiğimiz için "katılım belgesini" en fazla 4 adet olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Her bir belge için eğitim verdiğiniz konuları belge üzere yazmalısınız.(Yeni yönetmelikle birlikte bu durum değişiklik gösterecek)

4. Bu sorunun cevabı 3. sorunun cevabında yer alıyor.

5. Eğitim planını yıl içerisine planlayabilirsiniz. Özellikle her ay planlama yapmanız gerekmez. 16 saatlik eğitim için iki tam günlük eğitim planlayarak iki günde de bitirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

AYDIN_06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Yeni taslak yönetmelik yayınlandığında sorularınız cevapları daha net olacak ancak şu anda cevaplamak gerekirse;

1. İş başı eğitimi çalışan işe başlamadan işyerinin özel risklerinin değerlendirildiği ve çalışanın bu konular özelinde verilen eğitimdir. Diğer anlamda İSG oryantasyonu olarak yorumlayabiliriz. Yönetmelik konularının hepsini içermeyebilir. Konuları işyerinin durumuna, çalışanın yapacağı işe göre belirleyip verebilirsiniz. Örneğin işe bir depo personeli alacaksınız acil durumlar, elle kaldırma ve taşıma, depolama kuralları ve iş ekipmanlarının güvenli kullanımı olarak belirleyebilirsiniz.

2. Bu sorunun cevabı 1. sorunun cevabında yer alıyor.

3. Şu an için eğitimleri 4 saat ve katları şeklinde verebildiğimiz için "katılım belgesini" en fazla 4 adet olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Her bir belge için eğitim verdiğiniz konuları belge üzere yazmalısınız.(Yeni yönetmelikle birlikte bu durum değişiklik gösterecek)

4. Bu sorunun cevabı 3. sorunun cevabında yer alıyor.

5. Eğitim planını yıl içerisine planlayabilirsiniz. Özellikle her ay planlama yapmanız gerekmez. 16 saatlik eğitim için iki tam günlük eğitim planlayarak iki günde de bitirebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Cevaplarınız için öncelikle teşekkür ediyorum.İş başı eğitiminde yer alan konular işyerinin özelliğine göre belirlenmiş ve yönetmelikteki genel saglık ve teknık konuları ıcermeyen bagımsız uzmanın belırledıgı konu baslıkları olabılır fakat kısı ıse basladıktan sonra verılecek egıtımler yıllık egıtım planı dahılınde yonetmelıkte yer alan genel saglık ve teknık konuları ıceren egıtımler olmak zorunda dıyebılırmıyız dogru anladım umarım?

hakvat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Cevaplarınız için öncelikle teşekkür ediyorum.İş başı eğitiminde yer alan konular işyerinin özelliğine göre belirlenmiş ve yönetmelikteki genel saglık ve teknık konuları ıcermeyen bagımsız uzmanın belırledıgı konu baslıkları olabılır fakat kısı ıse basladıktan sonra verılecek egıtımler yıllık egıtım planı dahılınde yonetmelıkte yer alan genel saglık ve teknık konuları ıceren egıtımler olmak zorunda dıyebılırmıyız dogru anladım umarım?
Merhaba,

Aynen dediğiniz gibi. İşbaşı eğitimi yönetmelikte belirtilen konu başlıklarını içerebilir de içermeyedebilir. Ama konu başlıkları farklı bile olsa içerik olarak benzer şeyleri anlatacaksınızdır.

Eğitim planı dahilinde de eğitim konularından hariç ihtiyaç duyulan diğer eğitimler de olabilir.

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ise başlamadan önce bazı firmalar Osgb ile anlaşmış oluyor ve ise başlayan her çalışanın eğitimi anlaştıkları Osgb tarafından veriliyor. ise başlayan bu çalışanlara tekrar o firmanın uzmanı tarafından eğitim verilmeli mıdır. malum firma bunu eğitime süre vermemek adına ise başladığında yaptırıyor.

ömer özer1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bu konu hakkında bilgisi olan var mı.?
hangi kanun veya ilgili yönetmeliklerde geçmektedir..??
bu belgede olması gerekenler nelerdir..??
eğitim alan işçinin adı belgede yazılmalı mıdır imzası olmadı mı..?
eğitim veren uzmanın sınıfı ne olmalıdır..?
işveren veya işveren vekili imzası vb olmalı mıdır..?
eğitim konusu ayrıntılımı başlık halinde mi yazılmalıdır ?
Eğitimin öncesinde ve sonunda bir ölçme değerlendirme yapıyorsanız vereceğiniz belge eğitim sertifikası olarak tanımlanır.
Eğitim sırasında bir ölçme değerlendirme yapmayıp sadece bilgi veriyorsanız bu eğitim için eğitim katılım belgesi düzenlenir.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.18371&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

Eğitim Yönetmeliğinin son hali, baştan sona dikkatle okunmalı.

Yayınlanan ve eklediğim örnek pdf e göre eğitim sonunda, "EĞİTİM BELGESİ" verilir.

Eğiticinin-eğiticilerin özellikleri yönetmelikte yayınlanmıştır.

Ayrıca her toplu eğitim için eğitim tutanağı da uygun olacaktır.

Ölçme ve değerlendirme yapılıp belgelendirilmesi uygun olacaktır.

Yapılacak ölçmenin sözlü veya yazılı olması durumuna göre belgeler istenebilir.

Ekli dosyalar

• İSG Eğitim Konuları ve Temel Eğitim Belgesi.pdf
    283 KB · Görüntüleme: 94
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.