Iş Güvenliği Uzmanlarının Verdiği Eğitim Sonunda Düzenlediği Belge Sertifika Mı Katılım Belgesi Mi?

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de
değerlendirilebilir. arkadaşlar burada demek istenen, Bizim işyerinde 4 saat ve katları olarak veremiyoru. Burda 2 saat verip toplamda ki süreyi 1 yıl içersinde sağlasak olurmu?

ramazan13

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
sorunuzu tam olarak anlamadım yenıden yazsanız ?

Onur17

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Olur silifke bey. 4 saat eğitimi vermeniz bir işyerinde zaten çok zor o yüzden böyle bir ibare eklemişler yönetmeliğe. Bende 2 saat olarak yazıyorum bazen 2.5-3 saat olsada ama 4 saat yazmıyorum çünkü olmuyor:)

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Geçenlerde bir bilirkişi raporunda eğitimin verildiği fakat işe giriş esnasında verilecek olan 1. temel eğitimin 4saat ve katları olmalıdır diye bir rapor okudumda , kafam karıştı , yönetmelikte 4 saat esasdır diyor ama vardiyelere görede verebilirsiniz diyor. Ben 2 saat işe girişinde anca verebiliyorum , fazlasını zaten adam almıyor ilk dersde :) birde hangi işyeri size 4 saat zaman ayırtıp eğitim vermenizi bekler , malum iş daha önemli . ...

endmüh

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
SERTİFİKA YA DA KATILIM BELGESİ VERME ZORUNLULUĞUMUZ VAR MI. EĞİTİM KATILIM FORMUNA ZATEN İMZA ATTIRIYORUZ

O

ozgurisguvenlik

Guest
Yönetmelik gereği eğitimlerinizi dört saatten fazla verenezsiniz. Yani her bir eğitim için en fazla dört saatlik eğitim sertifikaları hazırlamalısınız. Tabi eğitim de buna uygun olmalı. Sertifikanın bir önemi yoktur, çalışanın imzasının olduğu eğitim katılım tutanağı önemli ve yeterlidir. Setifika hazırlıyorsanız asıllarını çalışana verin ki tek yararı olan motivasyonu sağlasın. Sertifika basıp özlük dosyalarında saklayanlara ne desem bilmiyorum.

MZENGİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yönetmelik gereği eğitimlerinizi dört saatten fazla verenezsiniz. Yani her bir eğitim için en fazla dört saatlik eğitim sertifikaları hazırlamalısınız. Tabi eğitim de buna uygun olmalı. Sertifikanın bir önemi yoktur, çalışanın imzasının olduğu eğitim katılım tutanağı önemli ve yeterlidir. Setifika hazırlıyorsanız asıllarını çalışana verin ki tek yararı olan motivasyonu sağlasın. Sertifika basıp özlük dosyalarında saklayanlara ne desem bilmiyorum.
Arkadaşlar bir yanlış anlaşılma var galiba eğitimler dört saaten az olmamak üzere dört ve dördün katları şeklinde düzenlenir. Tani az tehlikeli sınıfındaki iş yeri çalışanlarına aynı gün 8 saat eğitim verilebileceği gibi iki ayrı günde 4 er saatten eğitim verilebilir. Ayrıca eğitimler işyeri tehlike sınıfına göre 8, 12 ve 16 saat şeklindedir. Daha az eğitim verilmesi veya gösterilmesi denetimlerde sizi sıkıntıya sokar.

essential

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Peki arkadaşlar eğitim katılım sertifikalarını eğitim süreleri tamamlandıktan sonra mı basıyorsunuz. Yoksa Temel eğitimi verdikten sonra bir bir katılım belgesi hazırlıyormusunuz?

Arkadaşlar bu sorunun cevabını bilen varsa paylaşabilir mi? Çok güzel bir soru sormuş arkadaşımız. Teşekkürler

arda GÜNDÜZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bu sorunun cevabını bilen varsa paylaşabilir mi? Çok güzel bir soru sormuş arkadaşımız. Teşekkürler
Eğitim katılım formundaki imzalar önemli. Sertifikayı basıp basmamak o kadar önemli değil. Yani müfettişler sertifikaya değil eğitim katılım formunu inceler. Yani dokümanınızı sağlam tutun. İlk test son test ve katılım formu

madenci5

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Konuyla çok alakalı olmasa da aklıma takılan bir soru: Çalışanlarım İSG Eğitimleriyle ilgili yönetmelik maddesinde, işverenler çalışanların İSG eğitimine katılımını sağlar diyor. Ancak, örneğin bizim işyerinde, işveren uyarsa da inatla hiç bir eğitime katılmayan çalışanlar - az da olsa- var. Yönetmelikte bu konuyla ilgili bir maddeye rastlamadım. Çalışanın katılmaması hususunda herhangi bir yaptırım yok gibi. Bu durumda bizim ne yapmamız gerekir. Sözlü olarak uyarıyoruz ama sonuç alamıyoruz. İş kazası durumunda ise yine bizim başımız ağrıyacak. İhtar yazısı yazıp, imzalatıp dosyalarına koymayı düşünüyorum. Bu uygulama yasal olur mu? Ne dersiniz?

arda GÜNDÜZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Eğitim programını hazırlayın. Sgk personel isim listesini isteyin. Eğitiminizi isminin karşısına imza alarak yapın. İzinli yada mazereti yoksa işin içinden sıyrılmış olursunuz. Neticede siz eğitiminizi vermişsiniz ve karşı taraf hiçbirşey beyan etmemiş olur.

Yassin Güney

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları

Hakkında Yönetmelik

Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:07.04.2004/25426
Ölçme ve Değerlendirme
Madde 16 —
Verilen eğitimin sonunda bir ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek yeni eğitime ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar verilir.

Belgelendirme
Madde 17 —
İşyerlerinde düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

Düzenlediğim belge uygun mudur?

Ekli dosyalar

• İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM KATILIM TUTANAĞIs.docx
    31.3 KB · Görüntüleme: 631

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Düzenlediğim belge uygun mudur?
Düzenlediğin belge yönetmeliğe uygun ancak gerçeğe aykırı :) Neden mi? Eğitim konuları başlığı altında yer alan 19 adet eğitim konu başlığının, 16 saatlik eğitim süresinde verildiğini düzenleyen bir belge olmuş bu. Bu belgenin gerçeği yansıttığına sen inanıyormusun ki? denetim yapacak olan müfettişlerin inanmasını bekliyeceksin. :)

Yassin Güney

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Düzenlediğin belge yönetmeliğe uygun ancak gerçeğe aykırı :) Neden mi? Eğitim konuları başlığı altında yer alan 19 adet eğitim konu başlığının, 16 saatlik eğitim süresinde verildiğini düzenleyen bir belge olmuş bu. Bu belgenin gerçeği yansıttığına sen inanıyormusun ki? denetim yapacak olan müfettişlerin inanmasını bekliyeceksin. :)

Evet çok haklısınız. Ekteki dosyalara bakabilir misiniz? Değişiklik yaptım.

Ekli dosyalar

• Genel Konular Tutanak - xxx.docx
    31.2 KB · Görüntüleme: 369
  • Sağlık Konuları Tutanak - xxx.docx
    31.1 KB · Görüntüleme: 206
  • Teknik Konular Tutanak - xxx.docx
    31.5 KB · Görüntüleme: 247

Ayşe Bekoğlu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
bu da benim kullandığım katılım belgesi formatı, eğitim veren kişi - kişiler belgeyi kaşeleyip imzalayarak veriyoruz, kaşede de eğitmen bilgileri ve sertifika numaraları mevcut. bu sebeple eğitim veren kısmı için ayrı sütun açmadık.

Ekli dosyalar

• Eğitim Katılım Belgesi.pdf
    36.6 KB · Görüntüleme: 540

ibrahim ey

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Iyi gunler a sinifi is sagligi uzmaniyim bir saglik fakultesi ogrencilerine hastanede staj yapmalari icin egiim ve katilim belgesi verebiliyirmuyum sozlesmem yok. Baska Bir kamu kurumunda memurum..

ibrahim ey

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Simdiden cok tessekurler

Berken

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Simdiden cok tessekurler
normalde staj yapılan hastanenin isg uzmanı bu stajerlere gerekli eğitim ve bilgilendirmeyi yapması gerekir.siz de isg eğitimini mevzuatta belirtilen konularda verebilirsiniz bu stajerlere ve katılım belgesi düzenlersiniz.sizi kim niye suçlasın ki.staj yapılan kurumdaki idareciler sorumludur.

ibrahim ey

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
normalde staj yapılan hastanenin isg uzmanı bu stajerlere gerekli eğitim ve bilgilendirmeyi yapması gerekir.siz de isg eğitimini mevzuatta belirtilen konularda verebilirsiniz bu stajerlere ve katılım belgesi düzenlersiniz.sizi kim niye suçlasın ki.staj yapılan kurumdaki idareciler sorumludur.
cok tesekkurler..egitim versek sozlesme olmdan i problem olurmu diye dusunmustuk.iyi calismalar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.