Iş Güvenliği Uzmanlarının Verdiği Eğitim Sonunda Düzenlediği Belge Sertifika Mı Katılım Belgesi Mi?

alper akpunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bulunduğum ilde iş güvenliği uzmanı olmayan bir bayan Esnaf odasıyla anlaşmış küçük esnafa yani az tehlikeli olan yerlere sadece risk analizi yapıyor. Ucuz yaptıkları için küçük esnaf bunlarla çalışıyor bide bu haftasonu onlara eğitim verecekmiş. Bu mümkünmü? İş teftiş kuruluna şikayet ettim savcılığa ver diyor bakanlık bunun için bir şey yapmıyor.

münza

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bulunduğum ilde iş güvenliği uzmanı olmayan bir bayan Esnaf odasıyla anlaşmış küçük esnafa yani az tehlikeli olan yerlere sadece risk analizi yapıyor. Ucuz yaptıkları için küçük esnaf bunlarla çalışıyor bide bu haftasonu onlara eğitim verecekmiş. Bu mümkünmü? İş teftiş kuruluna şikayet ettim savcılığa ver diyor bakanlık bunun için bir şey yapmıyor.

Siz şikayet ettiyseniz zaten kontrol aşamasında yapılan işlerin doğru olmadığı çıkacak ortaya. O zaman firmalar tutuşurlar.

alper akpunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Siz şikayet ettiyseniz zaten kontrol aşamasında yapılan işlerin doğru olmadığı çıkacak ortaya. O zaman firmalar tutuşurlar.
açıkcası benim zoruma gidiyor iş güvenliği uzmanı olmayan o eğitimi almayan biri ve esnaf odası kaymağı yiyor.. Akabinde biz gidip gerçekle fiyatı söyleyince bize kazıkçı müamelesi yapılıyor.

Banu Kokili

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaslar c.ü.hastanesinde isg uzmanıyım yanlız hastane dışı fakültelere egitim vermem istendi bunun icin bir ücretlendirme yapılırmı

Banu Kokili

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaslar c.ü.hastanesinde isg uzmanıyım yanlız hastane dışı fakültelere egitim vermem istendi bunun icin bir ücretlendirme yapılırmı

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yönetmelikte iş güvenliği uzmanının sınıfına uygun iş yerine eğitim vemesiyle ilgili bir madde var mı? daha önce buradan yapılan açıklamalarda böyle bir sınırlamadan bahsediliyor, neye dayanarak?
Birsen hanım ,
Kanun ve yönetmeliklerin ilgili maddelerinde belirtilen gerekliliklerde belirtildiği üzere eğitim verebilmeniz için ''OSGB veya işyerinin resmi anlaşmalı uzmanı'' olmanız gerekir. Tehlike sınıfınızın uymadığı bir iş yerine resmi sözleşme yapamayacağınız için eğitim veremezsiniz.

Kolay gelsin , İyi çalışmalar...

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
MADDE 13 –
(1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Burada yapılan paylaşımlardan çokça yararlanmaktayım. Ben bu şekilde bir belge hazırladım. Yeterli olduğunu düşünüyorum.

Kazasız Günler...
Funda hanım ,
Eğitim konularınız eksik. Temel İSG Eğitimi için eğitim konuları aşağıda ki gibi bakanlık tarafından ilgili yönetmelikte belirtilmiştir. Eksik olamaz... Bilginize...

EĞİTİM KONULARI
1. Genel konular

a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
c) İşyeri temizliği ve düzeni,
d) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar
2. Sağlık konuları
a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
d) İlkyardım
3. Teknik konular
a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,
b) Elle kaldırma ve taşıma,
c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
d) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
e) Ekranlı araçlarla çalışma,
f) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
g) İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
h) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
i) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,
j) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
k) Tahliye ve kurtarma

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tehlike sınıfına göre ibaresi hiçbir yerde yazmıyor. Çok tehlikeli bir yere C sınıfı uzman eğitim verebilir ama uzmanlığını yapamaz. Örnek ise çok tehlikeli yerlerde A sınıfla birlikte C sınıfı bir uzman var diyelim C sınıfı uzmanda firmada eğitimleri üstlenmiş olsun burada kendi imzasıyla eğitim verecek firma çok tehlikeli diye A sınıfı uzmana imzalatamaz. Diyeceksiniz ki zaten A sınıfı uzman orada olduğu için uzmanlığını bakanlık tanıyor böyle düşünmek sapla samanı birbirine karıştırmak olur. Yönetmeliklere, tüzüklere baktığınız zaman hiç bir yerde eğitimle ilgili böyle bişeye rastlamadım eğer gözden kaçırdıysam ve benide bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
Bu bahsettiğiniz ekstra bir durumdur ve bu işyerinde A sınıfı ile birlikte 2.uzman olarak görev yapan C sınıfı uzman o işyerinin resmi sözleşmeli uzmanı olması sebebi ile eğitim verebilir ve kendisi imza altına alabilir. Burada belirleyici olan o işyeri ile sözleşme yapıp yapamadığınız....

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Funda hanım ,
Eğitim konularınız eksik. Temel İSG Eğitimi için eğitim konuları aşağıda ki gibi bakanlık tarafından ilgili yönetmelikte belirtilmiştir. Eksik olamaz... Bilginize...

EĞİTİM KONULARI
1. Genel konular

a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
c) İşyeri temizliği ve düzeni,
d) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar
2. Sağlık konuları
a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
d) İlkyardım
3. Teknik konular
a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,
b) Elle kaldırma ve taşıma,
c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
d) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
e) Ekranlı araçlarla çalışma,
f) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
g) İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
h) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
i) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,
j) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
k) Tahliye ve kurtarma

Merhaba,

Az tehlikeli grupta yılda 8 saat iş güvenliği uzmanı 8 saatse işyeri hekimi tarafından eğitim verilmesi gerekmekte. Bahsettiğiniz eğitim konuları 1 yıl içerisine eğitim planı hazırlanarak dağıtılması gerekli konulardır. Bu eğitimler 3 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Temel iş güvenliği Eğitimi işe başlamadan önce verilmesi gerekli olan temel bir eğitimdir eğitim süresi 2-4 saaat arasında değişebilir. Sertifika üzerindeki başlıklar bu süre içerisinde verilebilecek konuları içerir.

Sertifika verilen eğitim temel iş güvenliği eğitimi olup. İşe başlayacak personele iş başı yapmadan verilir.

Saygılarımla..

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Az tehlikeli grupta yılda 8 saat iş güvenliği uzmanı 8 saatse işyeri hekimi tarafından eğitim verilmesi gerekmekte. Bahsettiğiniz eğitim konuları 1 yıl içerisine eğitim planı hazırlanarak dağıtılması gerekli konulardır. Bu eğitimler 3 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Temel iş güvenliği Eğitimi işe başlamadan önce verilmesi gerekli olan temel bir eğitimdir eğitim süresi 2-4 saaat arasında değişebilir. Sertifika üzerindeki başlıklar bu süre içerisinde verilebilecek konuları içerir.

Sertifika verilen eğitim temel iş güvenliği eğitimi olup. İşe başlayacak personele iş başı yapmadan verilir.

Saygılarımla..
Funda hanım ,
Bu konuda eksik bilgi var sanırım...
  1. Temel İSG Eğitimi dediğimiz eskiden kalma dil alışkanlığımız , yeni yönetmeliklerde de belirtildiği gibi adı İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi 'dir......
  2. Çalışanlara işe başlamadan önce verilen eğitim iş başı eğitimidir bu da işçinin yapacağı işe , işyerine ve kullanacağı ekipmana yönelik kullanım şekilleri - dikkat edeceği hususlar , güvenlik tedbirleri , korunma metodları ile genel talimatları (işyeri iç yönetmelik talimatları dahil) içerir (bkz. ilgili yönetmelik Madde 5/4 , Madde 6/2) bu da işveren veya vekili (bölüm yöneticisi veya bölüm yöneticisinin görevlendirdiği ustabaşı) ile birlikte uzman-işyeri hekimi tarafından verilmesi gerekir. 2-4 saat diye bir İSG Eğitimi yoktur. Sadece istenirse İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri 4 saat ve katları şeklinde bölünebilir.
  3. Tehlikeli ve çok tehlike sınıfında yer alan işyerlerinde çalışanlar 2.madde de belirtilen işbaşı eğitimini almadan işe başlatılamazlar (bu nedenle işe giriş evrakları içerisinde giriş tarihi ile aynı tarihli işbaşı eğitim belgesi düzenlenir ve özlük dosyasına konur.)
  4. İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Az tehlikeli sınıfta 8 saat uzman + 8 saat işyeri hekimi verecek diye bir şey de yoktur. Belirtilen eğitim konuları yapılan yıllık plan da belirlenen sürelerde ''Sağlık Konuları'' işyeri hekimi tarafından , diğer konular uzman tarafından verilir toplamı 8 saat veya fazlasıdır. Bir yıl içerisine dağıtılması gerekliliği diye bir şey yoktur. İstenir ise bir tam gün de tamamı verilebilir !!!
  5. Sertifika diye bir belge de düzenlenmez çünkü sertifika düzenleyebilmeniz için belge üzerine ilgili bakanlığın onayını iliştirmeniz gerekir (Bkz. Sertifika ile Katılım belgesi farkı). Örnek İSG Uzmanı sertifikası ÇSGB tarafından onaylanır ve size belirlenen kanun ve yönetmeliklerle ilgili konuda yetkiler verir (eğitim verme , iş durdurma v.s.). Sizin düzenlediğiniz belge Katılım Belgesi 'dir.
  6. Katılım belgesi yasal mevzuatta belirtilen şartlarda ve içerikte düzenlendiği konu başlığına göre verilir. İş başı eğitimi de belgelenir , İş sağlığı ve güvenliği eğitimi de belgelenir , ek olarak verilen diğer iş güvenliği eğitimleri de belgelenir. Belgelenmesi zorunludur.
Ayrıca , ''İSG UZMANI'' işyerinde ki her şeyi her makinanın kullanımını v.s.v.s. bilir diye bir yanılgıya düşmeyin. Her konu kendi alanında uzman olan kişiler tarafından bilinmek zorundadır. İSG Uzmanı olarak siz o makine , tesisin ve kimyasal kullanımının çalışma-işleme sürecini , çalışması - işlemesi sırasında oluşabilecek tehlikeleri ve korunma yöntemlerini bilmelisiniz. Bu bilgilere gözlem , veri tabanı , operatör bilgisi veya alanda çalışanların bilgisi, kendiniz o işte çalışarak , eğitimini alarak v.b.v.b. türlü yollar ile ulaşabilirsiniz. O nedenle de sadece siz iş başı yapacak her işçinin İŞBAŞI EĞİTİMİNİ vermemelisiniz. Belgeniz eğer İşbaşı Eğitimi için ise içeriğine görev yapacağı makine veya tesisin kullanım şekillerini , genel talimatları ve ilgili bölüm yöneticisi/sorumlusunun imzasını da ekleyiniz.

Ayrıca düzenlediğiniz belge eğer İşbaşı eğitim belgesi ise başlığını değiştiriniz zira İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi için yeterli içeriğe sahip değil. (Başlığında İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Belgesi yazıyor)

Unutmayın ! bura da tecrübemizi birbirimizle paylaşıyoruz. Hepimizin bilmediği veya eksik bildiği ya da tecrübesi ile sabit olan konular var bunun yanın da mevzuat var. Ben sadece düzenlediğiniz belgeye baktım ve eksik olduğu hususunda bilgilendirmek istedim lütfen yanlış anlamayın. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Forumda ki başlığın cevabı da KATILIM BELGESİ 'dir. Sertifika düzenlemek için ilgili bakanlığın belge üzerinde onayı , önceden belirlenmiş standartlarda sınav ve başarı puanlaması (geçti - kaldı gibi) , sertifika olarak geçecek belge numarası (veya yetki numarası) v.s. gereklilikler vardır. Bu nedenle bizlerin uzman olarak sertifika düzenleme yetkimiz yoktur.

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Forumda ki başlığın cevabı da KATILIM BELGESİ 'dir. Sertifika düzenlemek için ilgili bakanlığın belge üzerinde onayı , önceden belirlenmiş standartlarda sınav ve başarı puanlaması (geçti - kaldı gibi) , sertifika olarak geçecek belge numarası (veya yetki numarası) v.s. gereklilikler vardır. Bu nedenle bizlerin uzman olarak sertifika düzenleme yetkimiz yoktur.

Yaptığınız açıklamalar çok güzel, teşekkürler. İçeriği ve bununla birlikte 2-4 değil 4 ün katları şeklinde sayısal veri bildiriminizi ilgili yönetmelik ile paylaşırsanız sevinirim. Örneğin;

"ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 15 –(1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır.
Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır. (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır. "

İbaresine dayanarak sertifika yazdım ben.

Teşekkürler

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yaptığınız açıklamalar çok güzel, teşekkürler. İçeriği ve bununla birlikte 2-4 değil 4 ün katları şeklinde sayısal veri bildiriminizi ilgili yönetmelik ile paylaşırsanız sevinirim. Örneğin;

"ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 15 –(1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır.
Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır. (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır. "

Teşekkürler

• İçerikten kastınızı anlayamadım ??? Eğitim konuları mı ?

• Eğitim sürelerinin 4 ve katları için ilgili yönetmelik Madde 11- 3.fıkrada belirtilir.

Eğitim süreleri ve konuları
MADDE 11 –
(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
olarak her çalışan için düzenlenir.
(2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.
(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

• Madde 15 -2.fıkrada akredite olmuş kuruluşlarda aldıracağınız eğitimler ve belgelendirmesinden bahsediyor. Akredite olmuş yani ÇSGB veya MEB onaylı sertifika düzenleme yetkisi olan bir kuruluş ise tabi ki katılımcıya sertifika düzenler. Örnek ileri düzey yangın eğitimi için İBİTEM katılım belgesi veriyor , Çerkezköy MYO ise 1.seviye eğitimci sertifikası veriyor.... gibi...

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Teşekkürler
Yalnız eğitim sürelerinin 4 ve katları olması konusu İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri içindir. İşbaşı eğitimleri için süre sınırlaması yoktur. Uygulama da genellikle 1 saat veya oryantasyon eğitimleri içerisinde değerlendirilir. Bilginize...

ay_iz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Peki arkadaşlar eğitim katılım sertifikalarını eğitim süreleri tamamlandıktan sonra mı basıyorsunuz. Yoksa Temel eğitimi verdikten sonra bir bir katılım belgesi hazırlıyormusunuz?

t.tuğrul

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar. Ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım .çalıştığım firmada isg uzmanı olarak değil farklı bir pozisyonda çalışıyorum. Firmamız tehlikeli sınıfda.osgb den destek alıyoruz.benim sınıfım c olduğu için ben bakamıyorum firmama. şimdi ben firmamda temel isg eğitimi verip katılım belgesi düzenleyebilir miyim ?sonuçta sgk lı çalışanıyım.(yanlış anlaşılma olması isg uzmanı kanunlarımız sayesinde sadece ayda bir gün geliyor!!!! benim işçiyi işe başlatmadan eğitim vermem gerekiyor.)

Dr.Bozkurt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Peki arkadaşlar eğitim katılım sertifikalarını eğitim süreleri tamamlandıktan sonra mı basıyorsunuz. Yoksa Temel eğitimi verdikten sonra bir bir katılım belgesi hazırlıyormusunuz?[/Q

Merhaba, belgeyi her eğitime katılana değil, eğitim sonunda yapacağınız sınavda başarılı olanlara vereceksiniz.

Dr.Bozkurt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar. Ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım .çalıştığım firmada isg uzmanı olarak değil farklı bir pozisyonda çalışıyorum. Firmamız tehlikeli sınıfda.osgb den destek alıyoruz.benim sınıfım c olduğu için ben bakamıyorum firmama. şimdi ben firmamda temel isg eğitimi verip katılım belgesi düzenleyebilir miyim ?sonuçta sgk lı çalışanıyım.(yanlış anlaşılma olması isg uzmanı kanunlarımız sayesinde sadece ayda bir gün geliyor!!!! benim işçiyi işe başlatmadan eğitim vermem gerekiyor.)

Merhaba, eğitimi iş yerinin görevli iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi verebilir. Siz her ne kadar SGK lı olarak orada çalışıyor olursanız olun resmi olarak, İSG katip üzerinden anlaşmalı olarak o şirketin bir İ.G.U. olduğundan ancak o eğitim verebilir.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
MADDE 13 –
(1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

semih_serin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
iş güvenliği uzmanı olarak hangi konularda eğitim verebiliriz.Eğitim veren arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.Egitim sonrası belgelendirme konusunada açıklık getirirse sevinirm.İyi akşamlar
yönetmelikte belirtilen SAĞLIK KONULARI hariç diğer konuların hepsinde eğitim verebilirsiniz.

semih_serin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ben de bu konuyu merak edıyordum,suanda calıstıgım yerde belgem geldıkten sonra isg uzmanı olarak calısacam,benım ıscılere egıtım verdıkten sonra sertıfıka verme gıbı bı yetkım varmı?
evet yetkiniz vardır.rahatlıkla eğitimleri verebilir , kendi hazırladığınız bir formatta da belge düzenleyebilirsiniz... Fakat sadece SAĞLIK KONULARINI - İŞYERİ HEKİMİ anlatması gerekir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.