Anket Iş Güvenliği Uzmanlarının Sorunları Anketi

kaya onur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
OSGB firmalarında iş güvenliği uzmanlığı hizmeti verenler ekteki ankete katılabilirseniz sevinirim. İş güvenliği uzmanlarının mesleki sorunlarıyla ilgili çok kısa bir ankettir. Anket diploma çalışmam da kullanılacaktır.
Ankete katılmak isteyenler ekteki anketi doldurup *******KESİLDİ******* adresine gönderebilirler.

Ekli dosyalar

• işg anket.doc
    62 KB · Görüntüleme: 473
Moderatör tarafında düzenlendi:

Hasan_k

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar en kısa sürede bu işi bırakmak gerekir.Bugün işverenle birlikte sanık olarak katıldıgım davada suclu ben kabul edildim uzuv kaybı yok olum yok.Bilirkişi raporunda işveren için işgüvenliği uzmanı bulundurdugundan beraatıne benım ıse gerekli önlem almamamdan dolayı asli kusurlu oldugum sözkonusu oldu.Hükmün acıklanması gerı bırakıldıgından 5 yıl ıcınde ceza almazsam dava dusecek.Benı uzen sey bılırkısının işverene deılde bana kusur bulması.İşyeri benım deılkı bu nasıl bılırkısı hemde bu kısı işgüvenliği uzmanı.iş kanununda hani kusursuz sorumluydu ısveren.

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Bilirkişiye itiraz hakkınız var. Yeni bir bilirkişi istersiniz. maalesef bilirkişi ne derse hakim hiç okumadan onu onaylıyor. Tr de hukuk sistemi çökmüş olduğu için bir hakim günde onlarca davaya baktığı için mecburen bilirlişinin beyanatına göre karar vermek işine geliyor. Hakim kendince kendisini kurtarıyor ve hiçbir sorumluluk almıyor. Bişey olsa diyorki bilirkişi öyle dedi. Halbuki bilirkişi sadece uzmanlık gerektiren konularda inceleme yapıp ve hakime bildirmesi geekir, hakim ise uzmanlık gerektiren konu hakkında fikir sahibi olduktan sonra kararını HUKUKİ olarak inceleyip asıl kusurluyu yada kusur oranını HUKUKa göre yapması gerekir. Gerekir ama yapmıyor o ayrı konu. Kendinizi çok iyi savunmalısınız. Kanunları siz hatırlatacaksınız hakime. Hakim kanunu bilmiyor dahi olabilir. Çünkü onlarca yönetmelik var ve zaten sizin bizim kadar bilmiyor hakim. Bilirkişiye itiraz edin. Hakime kanunun ve yönetmeliğin ilgili maddelerini hatırlatın. İşveren herşekilde sorumludur. Bilirkişinin verdiği rapor gerçekten çok saçma ise sözkonusu bilirkişi hakkında olur mu bilmem ama inceleme açılmasını dahi talep edebilirsiniz. Bence ikinci bir bilirkişi isteyin vereceklerdir. Her iki rapor arasında fark olacaktır. Farka istinaden ilk bilirkişi hakkında inceleme yapılmasını isteyin. Öyle ya uzmanlık gerektiren bilimsel konular nettir, kişiden kişiye bilirkişiden bilirkişiye değişmemeli. Kararlar hakimden hakime değişebilir çünkü takdir yetkisi var. Ama raporlar bilirkişiden bilirkişiye değişmemeli, çünkü konu net. unutmayın siz maaşla yada ücretle çalışansınız. İşveren sizi beğenmiyorsa değiştirebilir. Siz işinizi iyi yapmadınız diye işverenin sorumluluğu ortadan kalkmıyor. İşveren takip edecek. Bu kadar basit. Sen işini iyi yapmadıysan o da seni değiştirseymiş, değiştirmediğine göre en azından o da kusurlu.

kaya onur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bilirkişiye itiraz hakkınız var. Yeni bir bilirkişi istersiniz. maalesef bilirkişi ne derse hakim hiç okumadan onu onaylıyor. Tr de hukuk sistemi çökmüş olduğu için bir hakim günde onlarca davaya baktığı için mecburen bilirlişinin beyanatına göre karar vermek işine geliyor. Hakim kendince kendisini kurtarıyor ve hiçbir sorumluluk almıyor. Bişey olsa diyorki bilirkişi öyle dedi. Halbuki bilirkişi sadece uzmanlık gerektiren konularda inceleme yapıp ve hakime bildirmesi geekir, hakim ise uzmanlık gerektiren konu hakkında fikir sahibi olduktan sonra kararını HUKUKİ olarak inceleyip asıl kusurluyu yada kusur oranını HUKUKa göre yapması gerekir. Gerekir ama yapmıyor o ayrı konu. Kendinizi çok iyi savunmalısınız. Kanunları siz hatırlatacaksınız hakime. Hakim kanunu bilmiyor dahi olabilir. Çünkü onlarca yönetmelik var ve zaten sizin bizim kadar bilmiyor hakim. Bilirkişiye itiraz edin. Hakime kanunun ve yönetmeliğin ilgili maddelerini hatırlatın. İşveren herşekilde sorumludur. Bilirkişinin verdiği rapor gerçekten çok saçma ise sözkonusu bilirkişi hakkında olur mu bilmem ama inceleme açılmasını dahi talep edebilirsiniz. Bence ikinci bir bilirkişi isteyin vereceklerdir. Her iki rapor arasında fark olacaktır. Farka istinaden ilk bilirkişi hakkında inceleme yapılmasını isteyin. Öyle ya uzmanlık gerektiren bilimsel konular nettir, kişiden kişiye bilirkişiden bilirkişiye değişmemeli. Kararlar hakimden hakime değişebilir çünkü takdir yetkisi var. Ama raporlar bilirkişiden bilirkişiye değişmemeli, çünkü konu net. unutmayın siz maaşla yada ücretle çalışansınız. İşveren sizi beğenmiyorsa değiştirebilir. Siz işinizi iyi yapmadınız diye işverenin sorumluluğu ortadan kalkmıyor. İşveren takip edecek. Bu kadar basit. Sen işini iyi yapmadıysan o da seni değiştirseymiş, değiştirmediğine göre en azından o da kusurlu.
ankete katılabilir misiniz?

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

CEVAP...Öncelikle ,Sayın Hasan_k ,
size,
Çok çok geçmiş olsun demekten başka elimizden keşke daha fazlası gelse.
Sayın,Deniz Devrim sizin de, Açıklamanız çok doyurucu,elinize sağlık.
ufak bir hatırlatma da ben yapmak istedim:

---------------------------

Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

MADDE 5(3) – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

a) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.

b)(3) Bu Yönetmelikte belirtilen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde, çalışan sayısı ve tehlike sınıfını dikkate alarak kendi işyerinde, iş güvenliği uzmanlığı görevini üstlenebilir.

(2) İşveren, görevlendirdiği kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşların görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar.

(3) İşveren, işyerinde sağlık ve güvenlik hizmetlerini yürütenler arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlar.

(4) İşveren, görevlendirdiği kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşlar tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirir.

(5) İşveren, yerine getirilmeyen hususlar varsa gerekçesi ile birlikte talepte bulunan kişiye yazılı olarak bildirir ve bu yazışmaların işyerinde düzenli olarak arşivlenmesini sağlar.

(6) İşveren, çalışanların sağlık ve güvenliğini etkilediği bilinen veya etkilemesi muhtemel konular hakkında; görevlendirdiği kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşları, başka işyerlerinden çalışmak üzere kendi işyerine gelen çalışanları ve bu çalışanların işverenlerini bilgilendirir.

(7) İşverenin; iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman görevlendirmesi veya hizmet satın alması işverenin sorumluluklarını etkilemez.

(8) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili maliyeti çalışanlara yansıtamaz.

(9) İşveren, 11 inci maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen durumlarda, ilgili yargı sürecini takip eder ve sonucunu Genel Müdürlüğe bildirir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------...............,
Yukarıda örneği kısaca verilen mevzuat örneğine rağmen ,size uygulanan hukuki süreçte ,
mutlaka profesyonel destek(İSG konularında deneyimli bir AVUKAT) almalısınız.
--İ S G Uzmanları olarak ,
ODA statümüzün ne derece gerekli olduğu,yaşanan bu uygulamada da maalesef acı bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır.
İyi çalışmalar dilerim.

Hasan_k

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar benim hatam var olayda ,ancak benim anlamadığım neden suclu sadece benim. Tam zamanlı olarak çalışan formen,işveren ceza almıyor .yoksa kanunda yazan işveren kusursuz sorumluluğu vardır kanun maddesını hakıme savcıya ya da bilirkişi olarak atanan işgüvenliği uzmanına bizmi öğreteceğiz.Ben de rahatsızlık yarartan olay bu zaten savunmada hakım benı dınlemıyo bıle işverenın avukatı vardı benım yoktu daha sonrasında avukattan danısmanlık aldım avukat diyoki karar verilmiş ancak hükmün geri açıklanmasınaitiraz edebilirsin diyo burdan kötunun iyisi bir sonucla kurtulmussun sicilin temiz oldugu için.Avukatla katılsam belki birseyler olabılırdı.Ama bilirkişi yine de benı suclu bulabılır di belki.Aynı şey torunlar centerda da yasandı biliyosunun yönetim kurulu suclu bulunmazken asansör firması yetkilileri ve isg firma çalışanları sorumlu tutuldu.Böyle adalet olamaz.Adalet herkese eşit olmalı biz sustukça yarın baska olayları sizlerde yaşayabilirsiniz.Kanunda bir hüküm vardır ya da yoktur.Varsa herkese uygulanmalıdır.İşveren cebini dolduracak kazalarda hertürlü iş güvenliği uzmanı sorumlu olacak.Böyle bir adalet olamaz.O zaman iş güvenliği uzmanının kusursuz sorumlulu vardır olmalı kanun maddesınde.Ben 750 mahkeme masrafını cebımden karsılayacağım.Benı suclu bulan bilirkişilerin parasını ödemek acıkcası zoruma gıdıyor.

futboldans

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Malesef burada adelet kavramı göreceli. Güçlü sizseniz kuralları siz koyuyorsunuz.

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar en kısa sürede bu işi bırakmak gerekir.Bugün işverenle birlikte sanık olarak katıldıgım davada suclu ben kabul edildim uzuv kaybı yok olum yok.Bilirkişi raporunda işveren için işgüvenliği uzmanı bulundurdugundan beraatıne benım ıse gerekli önlem almamamdan dolayı asli kusurlu oldugum sözkonusu oldu.Hükmün acıklanması gerı bırakıldıgından 5 yıl ıcınde ceza almazsam dava dusecek.Benı uzen sey bılırkısının işverene deılde bana kusur bulması.İşyeri benım deılkı bu nasıl bılırkısı hemde bu kısı işgüvenliği uzmanı.iş kanununda hani kusursuz sorumluydu ısveren.
Öncelikle geçmiş olsun tam olarak firmanızda nasıl bir iş kazası yasandı acaba?Anladıgım kadarıyla işçi davacı oldu değilmi?Almadığınız atfedilen önlem nedir?Saygılarımla

Lazrail

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bilirkişi raporuna itiraz et risk değerlendirmesine veya tespit ve öneri defterine işverenin alması gereken önlemleri yazmışssan bilirkişi hakkında görevini kötüye kullanmaktan dava bile açabilirsin bu sefer o hapse gireri AMA ÖNCELİKLE BU İŞTE TECRUBELİ BİR AVUKAT BuL VE TEMYİZ HAKKINI KULLANMAYIDA UNUTMA

Hasan_k

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar su pompasının elektrık motorunun bakımını yaparken parça elemanın elıne düsüyor.Elının yuzeyınde çizik olusuyor.2 günlük rapor alıyor.Çalışan şikayetci oluyor.Zaten bakım işinde malzeme cıkarılır sokulur takılır.Çok bilmiş bilirkişi parcanın sabitlenmemesi ve teknık eğitimlerin verilmemesınden ötürü benı suclu bulmus.Bir kere teknık eğitimden önce oryantasyon eğitimi de yok teknık eğitimi ben değil mesleki eğitim kurumları ya da yetkın birisi verir bunuda işveren verdirmek zorunda ben işveren değilimki.

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Parçayı sen mi sabitleyecekmişsin :)
Teknik eğitimin de seninle ilgisi yok.
Bilirkişisi kim? Aslında bunları teşhir etmek gerek.
Bilirkişilerin çoğu tırışka.
Günde onlarca rapor hazırlıyorlar. Raporların çoğu sağlıksız.
Bilirkişi hakimin dürbünü olduğu gerçeğini de gözardı etmemek gerekiyor.
Ve buradan aldığı güçle gerçek anlamda bilirkişilik değilde dosya özeti yapıyorlar hakime.
Hepaynı hakimler hep ay bilirkişilerle çalışıyorlar.
Oh ne ala :)
Hakim olayı. Teknik boyutunu anlayamayacağı için hangisi daha iyi dosya özeti yapıyorsa onu seçiyor.
Bilirkişileri denetleyebilecek bir kurum yok, adalet bakanlığı da bunun farkında.
Siz bilirkişiye itiraz edin. Sonrasında da şikayet edin. Görsünler günde 4-5 dava raporu hazırlamak neymiş.

janunal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bilirkişlerin isg uzmanı olup faturayı isg uzmanlarına kesmesi enterasan.Nispeten daha tecrübeli olan bu insanlar isg uzmanı sayısının patlamasından rahatsız olduğunu söylemeye gerek yok.Bir şekilde intikam alıyorlar.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar su pompasının elektrık motorunun bakımını yaparken parça elemanın elıne düsüyor.Elının yuzeyınde çizik olusuyor.2 günlük rapor alıyor.Çalışan şikayetci oluyor.Zaten bakım işinde malzeme cıkarılır sokulur takılır.Çok bilmiş bilirkişi parcanın sabitlenmemesi ve teknık eğitimlerin verilmemesınden ötürü benı suclu bulmus.Bir kere teknık eğitimden önce oryantasyon eğitimi de yok teknık eğitimi ben değil mesleki eğitim kurumları ya da yetkın birisi verir bunuda işveren verdirmek zorunda ben işveren değilimki.

CEVAP:Ekte....

Ekli dosyalar

• k.docx
    28.3 KB · Görüntüleme: 119
Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.