Duyuru Iş Güvenliği Uzmanlarinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Ile Ilgili Yönetmelikte Değişiklik

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV ,YETKİ,SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ İLE İLGİLİ YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK TASLAĞI

Değerli Meslektaşlarım,

Daha önce sadece bir sayfasını yayınladığımız ve bir çok üyemiz tarafından tamamını görmek istedikleri için yaptığımız çalışmalar sonucunda taslağın tam metni ek'te dosyada sizlere sunulmaktadır.Yetkililer tarafından doğrulanan ve Başbakanlıkta onay bekleyen taslak herhangi bir değişikliğe uğramadan kabul edilirse bu şekilde olacağını düşünüyoruz.Saygılarımla

Levent KAVLAK
    İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
    Yönetim Kurulu Başkanı
    www.isag.org.tr
    www.facebook.com/groups/leventkavlak
    www.facebook.com/leventkavlak1
    www.twitter.com/leventkavlak1
    http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
    leventkavlak@hotmail.com
    Gsm: 532 232 91 05

Last edited: 24 Kasım 2014
  2. serkan çağlar

serkan çağlar TÜİSAG Üyesi

Levent Bey ekte herhangi bir şey görünmüyor.

3. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Ekte dosya mevcut, neden göremiyorsunuz anlamadım.

Adsız.jpg

4. serkan çağlar

Neden olabilir acaba. Ben mesajı yazdıktan sonra eklenmiş olabilirmi. Ha bu arada yuvarlak içine aldığınız için sagolun

5. Ceyhun Sönmez

Ceyhun Sönmez TÜİSAG Üyesi

Hadi hayırlı olsun. Yine yapmışlar yapacaklarını. Çalışma süreleri ile ilgili hükümler 1.1.2016 da yürürlüğe giriyormuş. Biz de seviniyoruz insan gibi çalışacağız diye.

6. Ceyhun Sönmez

Ek bende de görünmüyor Gamze Hanım.

7. Ceyhun Sönmez

serkan çağlar bu yazıya teşekkür etti.
  8. dilekaltinok

dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

Sayfanızı refresh eder misiniz belki kullandığınız sunucudan kaynaklanmıştır.

Ceyhun Sönmez bu yazıya teşekkür etti.
  9. Ceyhun Sönmez

Evet. Yeniledikten sonra ek görünüyor. Teşekkürler.

10. Ersin K

Ersin K TÜİSAG Üyesi

Ben biraz önce baktım. Çalışma süreleri ve bakılacak max kişi sayılarından başka köklü bir değişiklik yok gibi.

11. Uzman Özlem

Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

Taslağın tamamını okuyacak vaktim olmadı henüz, o yüzden soruyorum. Sürelerin 1.1.2016 'da yürürlüğe gireceği taslakta mı yazıyor, yoksa siz bir yerden mi duydunuz ? Yani 1 yıldan fazla var sonuçta, o zamana kadar milyon kere taslak oluştururlar diye düşünüyorum. Umarım önümüzdeki yıldan itibaren yürürlüğe girer ve daha az insanı sorumluluğumuza alırız.

12. Ceyhun Sönmez

Taslağın geçici madde 7' de yazıyor. Benim için büyük hayal kırıklığı oldu. 1 yıl daha bu sürelerle nereye kadar çalışabilirim bilmiyorum. 2016' ya kadar da ne olacağı belli olmaz. Belki de başka değişiklikler bile olabilir. Önümüzü göremiyoruz. Çok büyük sıkıntı var.

13. KDR MRT

KDR MRT TÜİSAG Üyesi

2016 yılına kadar çalışma süreleri yeni bir yönetmelik ile 2023 yılına kadar uzatılır merak etmeyin. İş Güvenliği kimsenin umurunda değil net olan tek şey bu. Ateş düştüğü yeri yakmaya devam edecek. Hepimize hayırlı işler...

14. Ahmet BEŞYAPRAK

Ahmet BEŞYAPRAK TÜİSAG Üyesi

Çalışma sürelerinde ciddi değişiklik yapılmış gözüküyo;çalışma süreleri kişi başına tehlike sınıfına göre 6,8,12 idi şimdi 10,20,40 şeklinde olmuş ayrıca 1000,1500,2000 olan sayı da 250,500,1000 olarak değiştirilmiş.

15. YASİN ÖZDEMİR

YASİN ÖZDEMİR TÜİSAG Üyesi

kim çıkarıyor bunları? taslakta 2013 tarihli 1,5 yıl olmuş , çalışma süreleri düşürüleli ne kadar oldu zaten. biri bir taş atıyor hepimiz o tarafa bakıyoruz...bu yazıdan süreler uzatılmamalı anlayanlar da olacaktır kesin.

16. KDR MRT

KDR MRT TÜİSAG Üyesi

Süreler değişecek fakat 2016 da geçerli olacak. Yani 1 seneden fazla var...

17. ygtr hoca

ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

a) Çok tehlikeli sınıfta 40 dk/ kişi olursa 180 saatlik (mesaisiz ) çalışma süresince 270 çalışana hizmet veriliyor.
    b) Çok tehlikeli sınıfta 40 dk/ kişi olursa 217 saatlik (mesaili fazla ) çalışma süresince 325 çalışana hizmet veriliyor.
    Dolayısı ile Çok Tehlikeli İnşaat, maden, kimya, metalden eşya üretimi vb. sektörde alınacak para ve verilecek hizmet miktarını iyi düşünmek lazım.

Bakanlık "para işine karışmam, serbest ekonomidir" diyor.
    Pek çok arkadaşımın içine düştüğü ekonomik durumu biliyorum.
    Şu an 30 saat hizmet verdiğim bir madene 6 iş günü gidiyorum yetmiyor en az 3-4 gün home-ofis çalışıyorum.
    (Neredeyse 1/3 ay çalışıyorum Türkiye'deki en iyi hizmeti verdiğimi düşünüyorum. Aldığım para az mı çok mu düşünmüyorum,firma İSG ne ciddi önem veriyor, ben de elimden gelenden fazlasını veriyorum.)
    Yeni dakika ile 15 gün çalışacağım. Alacağım rakam değişmeyecektir. Reel ortam böyle maalesef. (Belki de o iş yeri de imzacılara teslim olacaktır)
    Ayrıca sadece imza atarak "İŞ" yapan kişiler ile aynı terazi kefesinde tartılacağım, ücretlendirileceğim.

Şikayet değil ama kojonktür (ortam) bu, sonuç bu !!!
    "Muska niyetine" yazılan yönetmeliklere (risk değerlendirme evraklarına) kaç tane daha taslak hazırlansa; İSG KÜLTÜRÜ oluşması daha uzun yıllar alacak.
    Kötümser değilim ama daha fazla yararlı olamamaktan, kazaları meslek hastalıklarını önlemek için bilgimle donanımımla daha fazla çalışana ulaşamamaktan rahatsızım.
    Onlarca yıldır hazırlandım,öğrendim, deneyim kazandım ; sonuçta bu birikimi kullanacağım çalışma dünyası (...ki, buna bakanlık ve uzman arkadaşlarım da dahil ; sadece cahil işveren değil) benim gibi'leri angarya, ayak bağı ve pahalı görüyor.
    Ne yapalım ben de çalışarak inceleyerek makale kitap vb. dokümanla faydalı olmaya çalışıyorum.

Tüm çalışanlara sağlık ve güvenlik dilerim.

Sevgi.isg, mr.merdin, Uzman Özlem ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  18. cem akça

cem akça TÜİSAG Üyesi

6331 sayılı kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun taslağına ulaşabildiniz mi?

19. serkan çağlar

ÖZET OLARAK. Diyorlar ki ´´Mevcut çalışma süreleri ile bu iş yürümüyor, insanlar sakatlanıyor, yaşamlarını yitiriyor. Bu süreleri bizim 2 veya 3 katına çıkarmamız lazım. İyi çok güzel. AMA 1 sene daha insanlar sakatlanmaya, ölmeye devam etsin. Süreler 2016 da artsın.´´ Madem 2016 neden şimdi değiştiriyorsunuz yönetmeliği be arkadaş. Bu bir geçiştirmeden başka birsey değildir. inşallah geçici madde 7 taslaktaki gibi yayınlanmaz.

20. arda GÜNDÜZ

arda GÜNDÜZ TÜİSAG Üyesi

Osgbler zaten can çekişiyor.inat uğruna fiyat düşürünler yüzünden Dayanamayanlar batacak iyiler kalacak, ücretler çalışılabilecek seviyelere gelecek, isg kültürü oluşacak, herşey çok güzel olacak. Fazlamı hayalciyim acaba....

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica