Tartışma - İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik | Sayfa 14 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında TÜİSAG Blog tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ufukeren

  ufukeren TÜİSAG Üyesi  Bir çok arkadaşın iş tecrübesinin olmadığını düşünmekteyim ben jeoloji mühendisiyim ortalama bin tl maaşla tecrübesiz iş bula biliyoruz yıllarca çalıştıktan sonra 2 bin şanslıysan 2.5 çalışabiliyorsun. Evet iş güvenliğinde de sayı az ama hızla açık kapanmakta, sayılar ve işsiz onca ünv. mezunu oldukça öngörüm yüksek lisans yapanlar ve 2013 belge alanlarla beraber kapanacağı asıl soru burda başlıyor. Az firmaya bakan pahalı iş güvenliği uzmanı çalıştırır mı? şimdi yüksek olan fiyatlar yerle bir olur mu? ki çok olan birşey her zaman ucuzdur. Bu yönden süre artırımı belki şimdilik olumlu ancak bir yıl sonrasını merak etmekteyim.Ayrıca SSK ve maaşlara zam esnafın belini büktü umarım iş güvenliğinin de artırılması daha kötü sonuçlara neden olmaz.bir çok firma kapanmakta işçi çıkarmakta maliyetini düşürme çabasında. Önümüzdeki dönemde hep beraber göreceğiz akıntı yükselip balık mı karıncayı yiyecek bunu göreceğiz

  Ayrıca sektördeki OSGB olmasının işin şerefini kurtardığını düşünmekteyim neden derseniz ben lpg sorumlu müdürüyüm ilk belgemi aldığımda 500 ila 750 tl arasında yerlere bakıyordum ki 5 tane benzin istasyonuna bakabiliyordum. şimdi 3 yere bakabiliyorum ve 200 tl baktığım yer bana 150 tl fiyat verdiler senle de çalışıyoruz bırakmayalım dedi bende onla çalış ben artık almayacam sorumluluğu dedim.Şimdi oturdum düşündüm biz uzmanları bize bırakırlarsa sanırsam her firmamıza bir sürü teklifler her uzman bir uzmanı kıracak şekilde artı ek işler yapılarak lpg sorumlu müdürü gibi oluruz.Ancak ortada firma varlığı sanki daha çok anlam katıyor. tabi bu benim düşüncem Bakalım neler inşallah herşey daha güzel olacak


   
 2. Dikbaseser

  Dikbaseser TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar bugun 7. Madde de degisiklik yapildi ve resmi gazetede yururluge girdi . Tam sureli olarak gorevlendirilecek isg uzmanlarindan sadece birinin o sinifta olmasi diye simdi yetki karmasasi yasanmayacakmi ? Mesala 1000 calisani olan cok tehlikeli is yeri 1 tane a ve 3 tane 3 ile calismak istiyecektir ama c lerin cok tehlikeli yeri bakma yetkisi yok evet yorumu olan varmi bu konuda nur topu gibi yeni bir sikinti

   
 3. İsmail Cem Akdağ

  İsmail Cem Akdağ TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelikteki değişikliğe göre 1A 3C yeterli oluyor. yetki de eşit dağıtılır diye düşünüyorum. İş veren 4 A çalıştıracağı yerde 1A ile işi yırtacak. Yapacak bişey yok...

     

   
 4. hayrullah üzümcü

  hayrullah üzümcü TÜİSAG Üyesi

  Sorun isg katip kabul edecekmi

   
 5. Dikbaseser

  Dikbaseser TÜİSAG Üyesi

  Peki yetki karmasasi olmuyormu ?

     

   
 6. Ediz U.

  Ediz U. TÜİSAG Üyesi

  yetki karmaşası olmuyor :D burda şöyle oluyor... :şaşırma: A sınıfı parayı alıyor , işi C ler yapıyor... :kirbac:

   
 7. Dikbaseser

  Dikbaseser TÜİSAG Üyesi

  Ediz bey ben kamu kurumunda bu isi yapiyorum simdi c sinifi arkadaşlar aramiza katilacak ben a sinifiyim burda bana gore butun sorumluluk a sinifinda c sinifinin bakmakla yukumlu olmadigi bir sinifta gorevlendirilmesi mantiksiz cunku yonetmelik cok tehlikeliye bakamassin diyor . Yani bir kaza aninda c sinifi bakmakla yukumlu olmadigi icin nasil kapsam icine girecek ?
   
 8. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Dikbaseser, yönetmelikte ;

  "MADDE 1 – 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının” ibaresi “tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarından sadece birinin” olarak değiştirilmiştir."

  dendiği için artık A sınıfı ve diğer sınıflardaki uzmanlar da artık o şartı sağlayan yerlerde eşit yükümlülükte olacaktır.   
  Ediz U. bu yazıya teşekkür etti.
 9. Ediz U.

  Ediz U. TÜİSAG Üyesi

  isk katipte ataması yapılabiliyorsa o firma ya da kurum için sorumludur... A nın yanına C leri İSG Katip ten atayabiliyorsa , sorumlu hem A , hem C dir... Yonetmelikte yazan A nın yanına C ler verilebiliyor... ama İSG Katip kabul etmiyorsa , sorunu çözerler , C ler kabul edilir hale gelir... böylece herkes sorumlu olarak mutlu mesut yaşar...

     

   
  YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
 10. İsmail Cem Akdağ

  İsmail Cem Akdağ TÜİSAG Üyesi

  A nın yanında C ataması İSG-Katipde yapılabiliyor arkadaşlar...   
 11. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Tam zamanlı çalışan A sınıfının yanına değil mi İsmail Cem Akdağ Bey ?   
 12. İsmail Cem Akdağ

  İsmail Cem Akdağ TÜİSAG Üyesi

  Evet tam zamanlı A nın yanına

   
  YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
 13. kaplanismail

  kaplanismail TÜİSAG Üyesi

  C lerde çalışabilsin arkadaşlar bu kadarda bencil olmayın, sanki piyasada yeterince A ve B varmış gibi.. ilerleyen zamanda tekrar değiştirilir bu?
   
 14. ugurr

  ugurr TÜİSAG Üyesi

  Herkes çalışsın tabi,
  A yatacak C çalışacak
  A para alacak C bakacak
  Sorumluluğa gelince eşit olacak...

   
 15. mustafahan85

  mustafahan85 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar kimsenin yattığı yok. Herkes kendi sınıfında kendi tecrübesi kadar parayı hak eder. Buradaki sıkıntı şu; zaten A sınıfı uzmanların çok para istemesinin önünü kesmek için bir süreliğine B sınıfı uzmanların da onların yerine bakabilmeleri sağlanmışken, şimdi B sınıfı uzmanların komple önü kapanmış oldu. Çünkü zaten C'ler B'lerin yerine bakabiliyor, eski B'ler de zaten çalışıyor ama yeni B olanlara artık gerek yok çünkü onların yerine zaten C çalıştırırım ben deyip geçecek işveren.   
 16. ygtr hoca

  ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Son duruma göre

  C = A (yaklaşık eşittir)
  C = B
  B = A

  Buradan çıkan sonuç;
  C (yaklaşık eşittir ) = A = B

  Diğer sonuçta şu: Bütün uzmanlık sınıfları eşittir, ancak ücretleri farklıdır.

   
  Sümeyye.. bu yazıya teşekkür etti.
 17. kaplanismail

  kaplanismail TÜİSAG Üyesi

  A=B=C ise tehlike sınıfı açısından..
  A=3B=2C ise maaş bakımından..
  Y ve Z lerin son tahvilde durumu ne olur?
  Şaka şaka.. Türkiye'de iş güvenliğinin son durumu ne olur ??

   
 18. Sümeyye..

  Sümeyye.. Guest

  Bence en guzeli A B C siniflandirilmalari kaldirilsin. Yani ne gerek varki herkes kendi uzmanlik alaninda calissin. Gercekten surekli bir degisiklik oluyor ve karmasa cikiyor. Hem isverenler hem uzmanlarin dengeleri bozuldu.

   
 19. ygtr hoca

  ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Arkadaşlar herhangi bir sürücü belgesi olan tüm araçları kullanamaz.
  Uzmanlık sınıfları uygun yararlı bir uygulamadır.
  Ancak şu an mevcut durum; uzmanların deneyimini ( bilerek sınıf demiyorum) takdir edip kullanılmayı imkansız kullanmaktadır.
  Yapılması gereken uzmanların deneyim ve birikiminin değerlendirilmesi, buna göre ücretlendirilmesi ve görevlendirilmesidir.
  Bu değerlendirilme sırasında uzmanlık sınıfı da elbette dikkate alınmalıdır.
  Örnek. patlayıcı ortamın sık sık oluştuğu bir iş yerinde, sınıfı mesleği ne olursa olsun, uzmanın iş yerine özgü tehlikeler ve riskler konusunda yeterli deneyimi olması gereklidir. Ayrıca özel araştırma ve çalışmalar ile bilgisini kısa sürede artırmalı gerekirse eğitim almalıdır.
  Tüm arkadaşlara başta psikosoyal olmak üzere, tüm risklerin kabul edilebilir seviyede olduğu sağlıklı güzel günler dilerim.

   
  Mine BALCI ve YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
 20. Bora Demirtas

  Bora Demirtas TÜİSAG Üyesi

  Bu maddeler neyi açıklıyor du Murat Bey

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica