Tartışma : İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Isg uzmanı olarak çalışmak için meslek odalarına kayıt olmak gerekli mi?
İSG uzmanı olduktan sonra sadece İSG-Katip tanımlı olmanız yeterlidir. Meslek odalarına kayıtlı olmanız sadece size iş sağlığı ve güvenliği kapsamında gelişmeler konusunda bilgi verebilir yada bültenleri varsa gönderebilirler...

Mine BALCI

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Az tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerine C sınıfı İş güvenliği uzmanı nasıl hizmet verebilir izleyeceği yol nedir? Çalışan sayısı 50+ olmadığı sürece isg-katipten atama yapılamıyor ise bu iş yerlerine çalışma süreleri doğrultusunda verilen hizmeti SGK girişiyle belgelemek mümkün müdür?

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Az tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerine C sınıfı İş güvenliği uzmanı nasıl hizmet verebilir izleyeceği yol nedir? Çalışan sayısı 50+ olmadığı sürece isg-katipten atama yapılamıyor ise bu iş yerlerine çalışma süreleri doğrultusunda verilen hizmeti SGK girişiyle belgelemek mümkün müdür?
01.01.2017 yılına kadar C sınıfı iş güvenliği uzmanları çalışan sayısına bakılmaksızın (1000 kişiye kadar) az tehlikeli ve tehlikeli sınıflara bakabilirler.

Mine BALCI

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
01.01.2017 yılına kadar C sınıfı iş güvenliği uzmanları çalışan sayısına bakılmaksızın (1000 kişiye kadar) az tehlikeli ve tehlikeli sınıflara bakabilirler.

Teşekkürler mkekin1970. Ancak bu bilgi bizde mevcut. Öğrenmek istediğimiz, Geçici veya belirli süreli işlerde iş sağlığı ve güvenliği hakkında yönetmelik kapsamında az tehlikeli ve tehlikeli iş yeriyle yaptığımız sözleşme isg-katip üzerinden çalışan sayısına bağlı olarak atanamıyor. Sadece verilen hizmeti SGK girişiyle ispatlamak mümkün. Bu durumda yükseltme sınavlarında sadece isg-katip üzerinden verilen hizmetler mi dikkate alınacak? Şayet böyleyse İş kanununa aykırı bir durum sergilenir.

Mustafa MENGİ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
30.04.2015 TARİHLİ RESMİ GAZETE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV YERİ SORUMLULULUK VE EĞİTİMLERİ HK ÇIKAN YÖNETMELİKTE YÖNETMELİĞİNİN 3 MADDESNDE AYNI DURUMA 7 MADDE OLARAK EKLENİLEN BİLGİ DOĞRULTUSUNDA ZORUNLULU ÇALIŞMA SÜRELERİNE BAĞLI KALMAK ŞARTIYLA İŞ YERİNİN TEHLİKE SINIFINA UYGUN EN AZ 1 İSG YANINDA İŞ GÜVENLİĞİ UZMANINA YARDIMCI OLMAK ÜZERE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BELGESİNE SAHİP GÖREVLENDİRMESİ YAPABİLİR BİLGİSİ YER ALMAKTADIR.bENDE C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANIYIM KURUMUM TEHLİKELİ SINIFTA YER ALMAKTADIR.A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI YER ALMAKTADIR.YARDIMCI PERSONEL OLARAK İSG KATİP SİSTEMİNDE SÖZLEŞME YAPILAMAMAKTADIR.KONU HAKKINDA YARDIMCI PERSONEL OLARAK GÖREV ALABİLMEKTEMİYİM ? YÖNETMELİKTE BELİRTİLMEMİŞ ? Arkadaşlar Yardımcı Olurmusunuz.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Teşekkürler mkekin1970. Ancak bu bilgi bizde mevcut. Öğrenmek istediğimiz, Geçici veya belirli süreli işlerde iş sağlığı ve güvenliği hakkında yönetmelik kapsamında az tehlikeli ve tehlikeli iş yeriyle yaptığımız sözleşme isg-katip üzerinden çalışan sayısına bağlı olarak atanamıyor. Sadece verilen hizmeti SGK girişiyle ispatlamak mümkün. Bu durumda yükseltme sınavlarında sadece isg-katip üzerinden verilen hizmetler mi dikkate alınacak? Şayet böyleyse İş kanununa aykırı bir durum sergilenir.

Bakanlık, yükseltme sınavına girecek kişilerin eğitim programına katılabilmeleri için gereken belgelere dair aşağıda bağlantısını vereceğim duyuruyu yayımlamıştır.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=programlara_basvuru

Duyuruda bir adayın iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığını belgelemesi adına istenen belgeler şunlardır:

(A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için başvuracak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip adaylar için en az dört yılı kapsayacak şekilde ;

(B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için başvuracak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip adaylar için en az üç yılı kapsayacak şekilde ;

İSG-KATİP üzerinden sözleşme bildirimi yapılmaya başlandığı tarihten sonraki dönem için adayın görevlendirme sürelerini gösteren sözleşmelerin çıktıları; İSG-KATİP üzerinden sözleşme yapılmaya başlanmadan önceki dönem için ise adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptığına dair, firmalar tarafından onaylanmış (27.11.2010 tarihli 27768 sayılı RG'de yayımlanan İSG Hizmetleri Yönetmeliği Ek-4 ve Ek-5'e uygun şekilde düzenlenmiş) sözleşme örneği ve/veya bu sözleşmelerin Genel Müdürlükçe onaylandığına dair belgeler.

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı dönemlere ait, görev yaptığı firma tarafından adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak hangi tarih aralığında çalıştığına dair, çalıştığı firmadan alınacak ıslak imzalı yazı.

- Varsa firma tarafından onaylanmış isg kurul karar defterleri fotokopisi

- Varsa firma tarafından onaylanmış çalışanlara verilen isg eğitim tutanakları

- Varsa firma tarafından onaylanmış adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma adına hazırlanmış risk değerlendirme raporu, acil eylem planı, eğitim planı
istenilecektir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görüldüğü üzere İSG-KATİP üzerinden sözleşme bildirimi yapılmaya başlandığı tarihten sonraki dönem için adayın görevlendirme sürelerini gösteren sözleşmelerin çıktıları talep edilmektedir. Önceki dönemler için kabul edilse bile, şu anda İSG-KATİP üzerinden sözleşme bildirimi yapılmamış iken herhangi bir sözleşme ile iş güvenliği uzmanı olarak çalışılmasının Bakanlık tarafından yükseltme sınavına girecek adaylar için geçerli kabul edilmeyeceği anlaşılmaktadır.

Söz konusu durumla ilgili yeni bir düzenleme(İSG-KATİP'ten sözleşme yapma imkanı), duyuru(şu an için İSG Hizmetleri Yönetmeliğine uygun düzenlenmiş sözleşmenin de kabul edileceğine dair) yapılana kadar mevcut bilgilere göre, İSG-KATİP'ten sözleşme yapılmadan gerçekleştirilecek çalışmalar yükseltme sınavına girecek adayların ilgili eğitime katılma şartlarını sağlamamaktadır.

mehtap yanmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bende osgb de çalışıyorum tam zamanlı olarak. Bu yasanın denildiği gibi sürelerimizi artırması bence kesinlikle olumlu bir durum olacak bizim için . ama dezavantajlarınıda mutlaka yaşayacağız.Ama ben özellikle çalışan sayısı çok olan işletmelerin tam zamanlı uzman çalıştırma sorumluluğuna sevindim.Çünkü osgb lerden aldıkları destek kesinlikle yetmiyor diye düşünüyorum. Sonuçta 40 tane işletmeye giden bir uzmanın çok çalışanı olan bir işletmeye sürekli orada olamadığı içinde eksik kalabildiğimiz noktalar olduğuna inanıyorum. Bu yüzden daha sağlıklı daha güvenli bir işletme için tam anlamıyla iş güvenliği olabilmesi için kesinlikle bu yönetmelik yürürlüğe girmeli diye düşünüyorum

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İSG-Kâtip üzerinden kısmı zamanlı olarak çalışan sayısına bağlı dakika bazında tam zamalı iseniz 11700 dakika üzerinden sözleşme yapılır. Yükseltme sınavlarına görebilmeniz için bir şirkette iş güvenliği uzmanı olarak İSG-Katip'te tanımlı olmanız gerekiyor...

feratlar41

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Devlet bir çaba içerisinde. Bizim iş kolumuz ile alakalı olarak bir kaç seneye ciddi sonuçlar alınacağını düşünüyorum. Az da olsa ilerliyoruz. Geçmiş yıllarda 100.000 olan kayıtlı iş kazaları durup dururken 180.000 sayısına çıkmadı arkadaşlar. Kanun ve gereklilikler bizlerin sayesinde uygulanmaya başladı. İş kazası girmeyi bilmeyen şirket yetkilileri bizden sonra iş kazalarını girmeyi öğrendi. Sabır. Her şey yoluna girecek. Ben umutluyum.

aytekin turgutlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
umarım yönetmelik değişikliğe uğramaz ve 01.01.2016 ocak ayından itibaren bu sürelerle hizmet verilir.

Suluboyaadam

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar, son bir kaç gündür OSGB kurucuları tarafından BİMER e çalışma sürelerindeki değişikliğin ertelenmesi için geçerli olduğunu düşündükleri nedenleri belirtir mailler gönderilmektedir.
Bu konu da İGU, DSP ve İH olarak dikkatli ve duyarlı olunması hususunu hatırlatmak ister, sizlerle paylaştığım yazıyı BİMER e göndermenizi öneririm.

Saygılar

Merhaba Sayın Yetkili,
Çalışma Bakanlığının İş güvenliği uzmanı, Diğer Sağlık Personeli ve İş yeri hekimlerinin hizmet sürelerinin arttırılması ile ilgili, 1.1.2016 tarihinde yürürlüğe girecek yönetmelik de OSGB lerin yürürlük tarihini uzatma talepleri tamamen sömürü düzeninin devam etmesi içindir. Maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmektir. Bir uzmana 70 veya 80 tane firma verip daha fazla fatura kesmektir. Bu kadar firmaya mevcut sürelerle hizmet verilemeyeceği aşikardır. Bu hususdan dolayı bakanlığımızın aldığı bu kararı destekliyor vede belirtilen tarihte yürürlüğe girmesini talep ediyoruz. Böylece İSG anlamında daha kaliteli hizmet verilmiş olup, uzman ve hekimlerimizde OSGB lerin sömürü düzeninden kurtulmuş olacaklardır. Bilgilerinize sunar gereğini arz ederim. Saygılarımla...

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Asıl sömürü OSGB ler tarafından yapılmaktadır. Firmaların OSGBlere ödediği ücretlerin direkt uzman veya hekime ödenmesiyle daha kaliteli hizmet alınacağı ortada. Firmalar OSGBlerden aldıkları hizmetten memnun değil. OSGB uzman ya da hekimlerinin üzerinde o kadar çok yük var ki firmalara yetişemiyorlar. Şartlardan memnun kalmayan OSGB çalışanları işten ayrılınca şirketler "her 5-6 ayda uzman-hekim değişiyor, bu işi siz mi bize öğreteceksiniz biz mi size öğreteceğiz" deyip dert yanıyor. 1970-80 li yıllardan bu yana işyeri hekimliği yürüyordu. Uzmanlık da yürürdü. Neden birileri organizatörlükten para kazansın bu kadar dezavantajı varken. Üstelik iletişim çağındayız, uzman ve hekim, işverenle çok çabuk bir araya gelebiliyor.

s0LaR pLe.X.uS

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ölümlü iş kaza sayısı (2012 yılı)2200 den (2015)1054 e düşüyorsa bu yüzde yüz uzmanlar sayesindedir. sürelerin artması hizmetimizi arttıracak ve bu sayı daha da düşecektir.. umarım teftişler ve yetkilerimizde de bir artış olur..

Neslihan Burabak Koç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
TÜİSAG olarak verdiğiniz destek ve katkıdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Sürelerin uzaması sadece maaş anlamında değil devletin bu işe verdiği önemin anlaşılması adına da güzel bir gelişme. Ben hem istihdama hem de maaş artışlarına katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu bir zincir meselesi, istihdam arttıkça daha yetkin daha tecrübeli uzmanları elinde tutmak isteyen işverenler mutlaka maş artışı yapmak zorunda kalacaklardır. Yeni tecrübe kazanacak arkadaşlar B ve A sınıfı uzmanların yanında işi daha iyi öğrenecekler ve sistem her geçen gün bir basamak iyileşecektir kanısındayım. Biraz sabır.Bundan 10 yıl önce bu konular tartışılmıyordu bile. Levent Beye ayrıca teşekkürler..

Neslihan Burabak Koç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar, son bir kaç gündür OSGB kurucuları tarafından BİMER e çalışma sürelerindeki değişikliğin ertelenmesi için geçerli olduğunu düşündükleri nedenleri belirtir mailler gönderilmektedir.
Bu konu da İGU, DSP ve İH olarak dikkatli ve duyarlı olunması hususunu hatırlatmak ister, sizlerle paylaştığım yazıyı BİMER e göndermenizi öneririm.

Saygılar

Merhaba Sayın Yetkili,
Çalışma Bakanlığının İş güvenliği uzmanı, Diğer Sağlık Personeli ve İş yeri hekimlerinin hizmet sürelerinin arttırılması ile ilgili, 1.1.2016 tarihinde yürürlüğe girecek yönetmelik de OSGB lerin yürürlük tarihini uzatma talepleri tamamen sömürü düzeninin devam etmesi içindir. Maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmektir. Bir uzmana 70 veya 80 tane firma verip daha fazla fatura kesmektir. Bu kadar firmaya mevcut sürelerle hizmet verilemeyeceği aşikardır. Bu hususdan dolayı bakanlığımızın aldığı bu kararı destekliyor vede belirtilen tarihte yürürlüğe girmesini talep ediyoruz. Böylece İSG anlamında daha kaliteli hizmet verilmiş olup, uzman ve hekimlerimizde OSGB lerin sömürü düzeninden kurtulmuş olacaklardır. Bilgilerinize sunar gereğini arz ederim. Saygılarımla...

Kesinlikle katılıyorum, bu konuda OSG firmaları tepkilerini koyuyorsa biz emekçiler ve işin yasal sorumluluğunu üstlenen grup olarak bu yazıyı BİMER e göndermemiz gerekir. Teşekkürler..

aytekin turgutlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yazıyı aşağıdaki gibi değiştirip BİMER e gnderdim. Umarım faydası olur

Sayın Yetkili,

Çalışma Bakanlığı’nın İş Güvenliği Uzmanı, Diğer Sağlık Personeli ve İş Yeri hekimlerinin hizmet sürelerinin arttırılması ile ilgili, 1.1.2016 tarihinde yürürlüğe girecek yönetmeliği biz İSG profesyonellerinin işimizi daha iyi yapabilmemiz için oldukça önemlidir. Yürürlükteki hizmet süreleri ile örneğin bir uzmana 70 veya 80 tane firmaya hizmet vermesi beklenmektedir. Sistemde bu kadar firmaya hizmet verilebilir görünse de bu gerçekte mümkün değildir. Bundan dolayı Çalışma Bakanlığı’nın aldığı bu kararı destekliyor ve belirtilen tarihte yürürlüğe girmesinin ülkemiz adına faydalı olacağına inanıyorum.. Böylece İSG alanında daha kaliteli hizmet verilmiş olup, bu önemli konu bir nebze de olsa ticari çıkarlarla hareket etmekten kurtarılmış olur.

Bilgilerinize sunar gereğini arz ederim.

Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• upload_2015-12-16_19-17-49.png
    upload_2015-12-16_19-17-49.png
    175.1 KB · Görüntüleme: 49

Serhat ÖZCAN iS

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sevgili arkadaşlar bende yaklaşık 2 yıldır B sınıfı uzman olarak çalışıyorum ve aynı zamanda bir osgbninde ortağıyım.Söz konusu süre değişiklikleri tabiki uzman olarak çalışsn bizlerin iş yükünü azaltacaktır ancak birde diğer taraftan bakmak lazım..Şu an ki çalışma sürelerine göre kestiğimiz faturaları dahi tahsil edemezken ve işveren tarafından bu iş hala boşa ödenen bi para olarak görülüyoken yani henüz bu kültüre sahip değilken işverene kesilecek faturada yapılacak artırım bu sektörü maalesef iyiye götürmez.Kaldı ki bu kadar yükseltme vb gibi sınavlara rağmen hala uzman sayısı yeterli değildir ve pat diye yürürlüğe giren bu yasa kaostan başka bişeye neden olmaz.Önce işverende bu kültür oluşturmalı ve bu iş ödenen parayı boşa bi para görmemesi sağlanmalı bu süreçte a,b,c uzman sayısı artırılmalı yada sınıf kaldırılmalı ancak bundan sonra bu yönetmelik değişikliği yürürlüğe sokulmalıdır aksi kaostsn başka bişeye neden olmayacaktır..
Saygılarımla

• Like
Tepkiler: que

aytekin turgutlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sevgili arkadaşlar bende yaklaşık 2 yıldır B sınıfı uzman olarak çalışıyorum ve aynı zamanda bir osgbninde ortağıyım.Söz konusu süre değişiklikleri tabiki uzman olarak çalışsn bizlerin iş yükünü azaltacaktır ancak birde diğer taraftan bakmak lazım..Şu an ki çalışma sürelerine göre kestiğimiz faturaları dahi tahsil edemezken ve işveren tarafından bu iş hala boşa ödenen bi para olarak görülüyoken yani henüz bu kültüre sahip değilken işverene kesilecek faturada yapılacak artırım bu sektörü maalesef iyiye götürmez.Kaldı ki bu kadar yükseltme vb gibi sınavlara rağmen hala uzman sayısı yeterli değildir ve pat diye yürürlüğe giren bu yasa kaostan başka bişeye neden olmaz.Önce işverende bu kültür oluşturmalı ve bu iş ödenen parayı boşa bi para görmemesi sağlanmalı bu süreçte a,b,c uzman sayısı artırılmalı yada sınıf kaldırılmalı ancak bundan sonra bu yönetmelik değişikliği yürürlüğe sokulmalıdır aksi kaostsn başka bişeye neden olmayacaktır..
Saygılarımla
katılmıyorum...

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Saygılarımla

bende katılmıyorum

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bende katılmıyorum
zaten 1 İYH ve 1 İGU nın Tehlikeli sınıfta her çalışana 8 dk. ayırması pratikde uygun değildi. Çalışanları sıraya koyup her ay görüşemezsin buna işveren de izin vermez. 500 kişi de çok bir taşeronu var çoğu çalışanlar da mevzuattan haberi yok.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.