Tartışma İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında TÜİSAG Blog tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. TÜİSAG Blog

  TÜİSAG Blog Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
  Değerli Meslektaşlarım,
  İSAG,İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak sizlere İş Güvenliği Uzmanlarının Görev,Yetki,Sorumluluk ve Eğitimleri ile ilgli yönetmlİkte yapılacak değişiklikler ile ilgli taslağı daha önce bilginize sunmuştuk.Bahsi geçen taslakta meslektaşlarımızı en çok ilgliendiren konu ise çalışma süreleri hakkında değişiklerdi..30 Nisan 2015 günü yayınlanan yönetmelikte gerçekleşen değişilikler sonucunda süreler taslakta belirtildiği şekilde değişmiş oldu.Çok tehlikeli sınıfta sayılan işyerlerinde 1 çalışan için mimimum 40 dakika ve 250 çalışanı olan işyerleri için en az 1 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı,Tehlikeli sınıfta sayılan işyerleride 1 çalışan için miminum 20 dakika ve 500 çalışanı olan işyerleri için en az bir tam zamanlı iş güvenliği uzmanı ve Az tehlikeli sınıfta sayılan işyerlerinde 1 çalışan için mimimum 10 dakika ve 1000 çalışanı olan işyerlerinde ise en az bir tam zamanlı iş güvenliği uzmanı istihdamı zorunlu hale gelmiştir.Değişen süreler 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecektir.İş güvenliği uzmanları artık aynı anda 40-50 işyerinde çalıştırılayamacağı gibi iş bulamayan iş güvenliği uzmanları için umut olacağını ve İş Güvenliği Uzmanlarının ücretlendirmeleri ile ilgli olarak yapılan bu değişiklikler sonucunda olumlu gelişmeler olacağını düşünüyoruz.İSAG derneği olarak İş güvenliği uzmanlarının ücretlendirilmesinde taban bir fiyat belirlenmesi için yaptığımız çalışmalar yargı boyutunda yankı bulmuştur.Son günlerde iş güvenliği uzmanlarının işverenleri ile ilgili oluşan davalarında tarafımızdan görüş alınmakta ve işgüvenliğ uzmanlarının haklarının korunması yönünde görüş bildirmekteyiz.Yapılan bu çalışmalar ve resmi kurumların İSAG derneğini bu konuda otorite olarak görmesi sizlerin haklarının savunulmasında bizlere önemli bir güç vermektedir.İSAG olarak mesleki haklarımız ve mesleki gelişimlerimiz için İş Güvenliği Uzmanlarının sesi olarak mücadelemize devam edeceğiz. Saygılarımla
  Levent KAVLAK
  İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
  Yönetim Kurulu Başkanı
  www.isag.org.tr
  www.facebook.com/groups/leventkavlak
  https://www.facebook.com/pages/Levent-Kavlak/1594093460827671?notif_t=page_new_likes
  https://www.facebook.com/pages/İSAGİş-Sağlığı-ve-Güvenliği-Profesyonelleri-Derneği/873840019297524
  www.facebook.com/leventkavlak1
  www.twitter.com/leventkavlak1
  http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
  leventkavlak1@gmail.com
  Gsm: 532 232 91 05

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik TÜİSAG ilk ortaya çıktı.
  Devamını Oku...


   
  Last edited by a moderator: 30 Nisan 2015
  hasan özer, omer_bacak, Esra Yüksel ve 15 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Orhan YILMAZ

  Orhan YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  Hayırlı olsun...

   
 3. Oğuz Burak

  Oğuz Burak TÜİSAG Üyesi

  Bizler için hayırlısı olsun sektörel olarakta bizi düzenlemeler bekliyor.

     

   
 4. fatih_018

  fatih_018 TÜİSAG Üyesi

  Siz sanıyormusunuz ki saatler artınca uzman maaşlarında artacak diye saatleri arttırmaları beni hiç memnun etmedi. Hekim saatini neden artırmadılar sadece uzman saatini mi arttığında kaza sayısı azalacak

   
 5. Mesut DİNÇ

  Mesut DİNÇ TÜİSAG Üyesi

  Hayırlı olsun. Bence ciddiyeti açısından çok iyi oldu.

     

   
  FUNDA3426 ve karga bu yazıya teşekkür etti.
 6. İSG_Mühendisi

  İSG_Mühendisi TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik dikkat ederseniz. İşyeri hekimlerinin yönetmeliği ayrıdır. O da en kısa zamanda yayımlanır. Maaş artışı değil istihdam artıyor. OSGB' ler kapanır yavaş yavaş herhalde gidişat bunu gösteriyor.

   
  Onur17 bu yazıya teşekkür etti.
 7. OmerBaglar

  OmerBaglar TÜİSAG Üyesi

  Maaş konusunda değişiklikten ziyade iş yükü azalacaktır. Bu açıdan bakarsak biraz daha verimli çalışabileceğiz.
  Örneğin 10 kişi çalışan tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerine ayda 80 dk yerine 200 dk hizmet verilecek.
  Doktor çalışma süreleri zaten değişmişti bundan 4-5 ay önce ama her iki yönetmelik de 01.01.2016 da yürürlüğe girecek. Faydalı olur umarım.
   
  Onur17 ve büşraferide bu yazıya teşekkür etti.
 8. ygtr hoca

  ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Madde34-(2) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali yargı kararı ile kesinleşen iş güvenliği uzmanının belgesi altı ay süreyle askıya alınır. Belgesi askıya alınan iş güvenliği uzmanının İSG-KATİP sistemi üzerindeki mevcut tüm sözleşmeleri, askıya alınma sürecinin başlangıcından itibaren herhangi bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilir.

  Yargının cezalandırdığı uzmanı ayrıca bakanlık ta cezalandırıyor.
  Hüküm giyen zaten belli süre haklarını kullanamayacak ayrıca tazminat ve rücü davaları ile karşı karşıya kalacak.
  Bu hukukun genel prensiplerine aykırıdır. Bir suç için bir ceza verilir.
  Birileri bir de biz vuralım günah keçisine diyor.
  (TMMOB ve Tabipler Odası ile yapılan çekişmenin acısı uzmanlardan çıkarılıyor.)

  Yönetmeliğin son durumu uzmanlara karşı negatif duygusallığın boyutlarını gösteriyor.
  Yıllardır BAKANLIK ADINA TEFTİŞ yapan ve işyerlerinde İSG adına bir adım attıramayanlar, zavallı uzmanı kamçılayarak iş güvenliği yükünü güvenli dünyalara uçurmasını bekliyorlar...

   
  senel, aksehirli3442, Esin Aydoğdu ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. ayseeea

  ayseeea TÜİSAG Üyesi

  Hepimize hayırlısı olduğuna inanıyorum.Aylık 1 saat inşaat bakmanın ne kadarı mantıklıydı, Hem kontrellerimiz artacak Hemde sadece kağıt işlerini halletmekten öte gerçekten verimli olacağız.

     

   
  serkan çağlar bu yazıya teşekkür etti.
 10. que

  que TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle ülkemiz için hayırlı olsun demek isterim.
  Bu saatlerin kanımca uygulabilirliği mümkün değil özellikle sektörel düzenleme yapılması halinde. 2 -3 yıl önce 20 dakika olan süre bile uygulanamamış ve 12 dakikaya düşürülmüştü. Bu sürelerde çalışacak uzman sayısı yeterli olmayacağı gibi işveren için de çok maliyetli olacaktır. 13 yıldır iş güvenliği mühendis ve uzmanlığı yapan biri olarak geçmiş tecrübelerim doğrultusunda bu yönetmeliğin 2016 sonrası uygulanamayacağı, ya erteleneceği ya da sürelerin değişmeyeceği kanaatindeyim. Bence çözüm; uzman çalışma süresini arttırmak yerine c sınıfı uzmanların tam zamanlı çalışmasını sağlamak olacaktır. Misal her 50 çalışan için a/b uzman yanında c uzman çalıştırılması gibi. Sektörel düzenleme içinse, maden hariç inşaat sektörüne sadece inşaat mühendisi, mimar vs. zorunlu olmaması uygulamada mümkün olmaz. Bunu daha genişletebilirler. Fen edebiyat mezunları hariç, mühendislik fakültesinin ilgili bölümleri gibi. Aksi halde durum mevcut halden de kötü olabilir.   
  Murat Gençtürk_19 ve ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
 11. serkan çağlar

  serkan çağlar TÜİSAG Üyesi

  Sizin hizmet sürelerinin artmasından çıkarımınız sadece maaş mı oldu acaba. Ben çok memnun oldum, sürelerin azlığı yüzünden firmalarımı yetiştirmekte zorluk çekiyordum. Ocaktan itibaren artık firmalarıma daha çok zaman ayırabileceğim. Ayrıca işyeri hekimlerinin süreleri yükseltileli bayağı bir süre geçti. Biz bu işi ek iş olarak değil tam zamanlı olarak yapıyoruz. Sizi memnun etmeyen nedir anlamadım açıkçası. Açıklarsanız sevinirim.   
  yenibirdost ve Oğuz Burak bu yazıya teşekkür etti.
 12. sevton

  sevton TÜİSAG Üyesi

  Önemli olan bunun pratikte isg uzmanlarının çalışma şekillerine neler getireceği, sürelerin uzaması tabi ki çalışma verimi açısından daha detaylı ve gerçek bir çalışma yapmaya olanak verebilir ama OSGB lerin bir uzmandan kazandığı paranın azalması ve bununda uzman maaşlarını etkilemesi durumu olabilir. Bazı OSGB ler saat üzerinden fiyat teklifi verirken özellikle inşaat gibi yerlerde bazı OSGB ler çalışa sayısı üzerinden fiyat vermekte.Umarım bu zaten çok kötü olan maaşları dahada çalışılmaz bir hale sokmaz.

   
  Ediz U. bu yazıya teşekkür etti.
 13. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  hekim saatide arttı. maaşların artması çok önemli degil aynı maaşa daha az iş yerine bakacaksın ve işini daha iyi yapacaksın.
   
  serkan çağlar bu yazıya teşekkür etti.
 14. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

  Değerli Meslektaşlarım,

  İSAG,İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak sizlere İş Güvenliği Uzmanlarının Görev,Yetki,Sorumluluk ve Eğitimleri ile ilgili yönetmlİkte yapılacak değişiklikler ile ilgli taslağı daha önce bilginize sunmuştuk.Bahsi geçen taslakta meslektaşlarımızı en çok ilgilendiren konu ise çalışma süreleri hakkında yapılan değişikler oldu.30 Nisan 2015 günü yayınlanan yönetmelikte gerçekleşen değişilikler sonucunda süreler daha önce bilgilerinize sunduğumuz
  taslakta belirtildiği şekilde oldu.Çok tehlikeli sınıfta sayılan işyerlerinde 1 çalışan için mimimum 40 dakika ,Tehlikeli sınıfta sayılan işyerleride 1 çalışan için miminum 20 dakika ve Az tehlikeli sınıfta sayılan işyerlerinde 1 çalışan için mimimum 10 dakika iş güvenliği uzmanı istihdamı ve. Çok tehlikeli sınıfta sayılan ve 250 çalışanı olan ,Tehlikeli sınıfta sayılan ve 500 çalışanı olan ve Az tehlikeli sınıfta sayılan ve 1000 çalışanı olan işyerlerinde tehlike sınıflarına uygun en az 1 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı görevlendirmeleri zorunlu hale gelmiştir.Yapılan değişiklikler 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecektir.Gerçekleşen değişiklikler sonucundaİş güvenliği uzmanları artık aynı anda 40-50 işyerinde çalıştırılamayacağı gibi iş bulamayan iş güvenliği uzmanları için umut olacağını ve İş Güvenliği Uzmanlarının ücretlendirmeleri ile ilgli olarak olumlu gelişmeler olacağını düşünüyoruz.İSAG derneği olarak İş güvenliği uzmanlarının ücretlendirilmesinde taban bir fiyat belirlenmesi için yaptığımız çalışmalar yargı boyutunda yankı bulmuştur.Son günlerde iş güvenliği uzmanlarının işverenleri ile ilgili oluşan davalarında tarafımızdan görüş alınmakta ve işgüvenliğ uzmanlarının haklarının korunması yönünde görüş bildirmekteyiz.Yapılan bu çalışmalar ve resmi kurumların İSAG derneğini bu konuda otorite olarak görmesi sizlerin haklarının savunulmasında bizlere önemli bir güç vermektedir.İSAG olarak mesleki haklarımız ve mesleki gelişimlerimiz için İş Güvenliği Uzmanlarının sesi olarak mücadelemize devam edeceğiz. Saygılarımla

  Levent KAVLAK
  İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
  Yönetim Kurulu Başkanı
  www.isag.org.tr
  www.facebook.com/groups/leventkavlak
  https://www.facebook.com/pages/Levent-Kavlak/1594093460827671?notif_t=page_new_likes
  https://www.facebook.com/pages/İSAGİş-Sağlığı-ve-Güvenliği-Profesyonelleri-Derneği/873840019297524
  www.facebook.com/leventkavlak1
  www.twitter.com/leventkavlak1
  http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
  leventkavlak1@gmail.com
  Gsm: 532 232 91 05

   
  Last edited: 30 Nisan 2015
  Mustafa GÖK bu yazıya teşekkür etti.
 15. Ediz U.

  Ediz U. TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği'nin uygulanması açısından sürelerin uzaması doğrudur ve son derece yararlıdır. Ama maaşlara olumlu yansımayacaktır. Misal olarak; eskiden OSGB bir uzmana 10 işyerine gönderiyorken şimdi bu sayı 5 e düşecek ve vereceği maaş da yarıya düşecek. Bir uzmana verdiği düşük maaşla 10 işyerine bakarken şimdi 10 işyeri için 2 uzmana maaş vermek zorunda kalacak. Tam zamanlı çalıştıran firmalar da belli çalışan sayısını geçince 2. uzman alma yükümlülüğünde kalacak. Bir yerine 2 maaş verecek. Realistik düşünmek ve uzmanların haklarını bir de bu açıdan düşünmek gerek.   
  trim78 ve sevton bu yazıya teşekkür etti.
 16. sinemis_1

  sinemis_1 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar

  Hepimize hayırlı olur umarım. Yönetmelikte Madde 5 ve 6 nın yürürlükten kaldırılması konusunda düşünceleriniz nelerdir.?

   
  ayseeea bu yazıya teşekkür etti.
 17. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektaşlarım,

  İş güvenliği uzmanlarının çalışma sürelerini son dakikasına kadar kullanarak hizmet verme yoluna giden ve iş bulamayan uzmanların sayısının çokluğundan faydalanan OSGB ler için çokda hoş karşılanmayacak bir durum oluşmuştur.Ülkemizde A ve B sınfı iş güvenliği uzmanı sayısı toplam 22 bin olarak bilinmektedir.Şu an aktif olarak 8 -10 arası A ve B sınıfı uzman görev yapmaktadır.Sürelerin uzaması sonucunda uzmanlara duyulan ihtiyaçlar yaklaşık 4 kat aratacaktır.yani 22 bin uzmanın hemen hepsi iş bulabileceği gibi OSGB ler uzman bulmakta zorluk çekmeye başlayabilir.Bu durum sonucunda uzman ücretleri korkulduğu gibi düşmeyecek tam aksine artması gerekecektir.

   
 18. güncel

  güncel TÜİSAG Üyesi

  görünürde iyi gibi fakat herkes açısında (OSGB, uzman, işyeri) olumsuzluklar doğurcaktır. kısır döngü içerisine girecek gibi gözüküyor. uzmanın iş yükü hafifleyecek ama haliyle geliri azalacak fiyatı arttırmak isteyecek iş yeri aynı fiyattan devam etmek isteyecek OSGB ler keza aynı şeyle karşı karşıya hadi hayırlısı...

   
 19. güncel

  güncel TÜİSAG Üyesi

  Levent Bey haklısınız fakat hizmet alan iş yerleri olaya bu açıdan yaklaşmayacak ilk etapta, aynı ücretler üzerinden devam etmek isteyecek, geçiş süreci biraz sancılı olacak gibi

   
  yasin190538 bu yazıya teşekkür etti.
 20. muratevlice

  muratevlice TÜİSAG Üyesi

  MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  “(5) İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan en az bir iş güvenliği uzmanının yanında, Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip ve işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapabilir.”
  Yukarıda anlatılmak istenen nedir?
  3 tane iş güvenliği uzmanı çalışması gereken bir işletmede 1 tane uzman görevlendirilecek,2 adet de asıl işi mühendislik olan fakat igu sertifikası bulunan personelde asıl işinin yanında iş güvenliğine yardımcı mı olacak?
  Yoksa 3 tane iş güvenliği uzmanı çalışması gereken bir işletmede 3 uzman görevlendirilip istenirse asıl işi mühendislik olan fakat igu sertifikası bulunan personelde asıl işinin yanında iş güvenliğine yardımcı mı olacak ?
  Anlayabilen birisi bir yardımcı olursa sevinirim.


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica