Iş Güvenliği Uzmanlarinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkinda Yönetmelik

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında trapezuslu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ORHANN

  ORHANN TÜİSAG Üyesi  2 Ağustos kavramında takılacak bir durum yok. Dikkat ederseniz arada noktalı virgül kullanılmış. Bu her şeyi açıklar. Sıkıntı yok yani.


   
 2. merpet

  merpet Guest

  Duyumlarda C sınıfının belli prim gün sayısında B yada A yerine bakabilmesi vardı. Bunu koymamışlar. Sadece belge için sınav hakkı verilmiş.

   
 3. gokoz

  gokoz TÜİSAG Üyesi

  bildiğim kadarıyla 30 haziran 2016 ya kadar devam edecek

     

   
 4. Filizisg

  Filizisg TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar simdi nasil bir yol izleyecegiz?
  sınav basvurusunu nasil yapacagiz?

   
 5. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  6331' deki ilgili kanun maddesi yeni bir kanun ile değiştirilmediği sürece evet ~3 yıl daha B sertifika ile çok tehlikeli yerlere bakabilirsiniz.

     

   
 6. Sadettin Fırat

  Sadettin Fırat TÜİSAG Üyesi

  Bu OSGB ler için yapılmış bir değişiklik. 1) Hizmet süreleri kısaldığı için kapasiteleri 2 katına çıkacak. 2) Tama zamanlı çalıştırma sınırı yukarı çekildiği için pazarları 2 bekli de 3 katına çıkacak.

   
  ilker1959 bu yazıya teşekkür etti.
 7. MineNaykı

  MineNaykı TÜİSAG Üyesi

  Bence de önemli bir değişiklik. Ama maalesef kimsenin dikkatini çekmemiş. Herkes 1500 prim gün, 3000 prim gün derdine düşmüş. Yani MADDE 6'yı (çalışma süreleri) arada kaynatmışlar. Tam zamanlı uzman zorunluluğunu 2 katına çıkarmışlar. 500 iken 1000; 750 iken 1500; 1000 iken 2000 çalışan.... Hepimiz biliyoruz ki bu iş büyük bir sorumluluk işi. Sorumlu olduğumuz çalışan sayısı 2 katına çıkınca kontrollerimiz daha da zorlaşacak......
   
  uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 8. Emrah ERKEK

  Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

  MADDE 22 – Aynı Yönetmeliğin geçici 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “Sınıflar arası yükselme

  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  1500 prim günü ödenenler ibaresindeki prim gün sayısı sadece SGK pirim günü müdür? yoksa mesela bir askerlik borçlanması yaptığımızda emekli sandığına ödenen prim gün sayısı da bu sayının üstüne ilave olacak mıdır? Değerli yorumlarınızı beklerim.   
 9. kozalak

  kozalak TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar iş sağlığı ve güvenliği serbest çalışma kaldırılmış. OSGB ye bağlı çalışmalar zorunlu hale gelmiş.
  MADDE 3 –Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, (b) bendi kaldırılmış ve (c) bendi teselsül ettirilmiştir.

  “a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.”

     

   
 10. akraba54

  akraba54 TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri

  MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

  (2) İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.

  NOT: Arkadaşlar yönetmelikte aynen geçen ifade budur.Kanun daha üstündür. Ama kanundaki geçici(c 'ler b 'ye,b'ler c'ye) maddeye atıfta bulunulmamış.Bence burda bir çelişki var.Bundan sonra isg-katip nasıl tanımlayacakları önemli bence   
 11. Levent kon

  Levent kon TÜİSAG Üyesi

  3 yıl geçerlilik süresini kaybedenleride kapsıyır, sadece sınav sayısı değil!!   
 12. yusuf ziya yazgan

  yusuf ziya yazgan TÜİSAG Üyesi

  sınav başvurusu yaptığımız andaki prim gün sayısına bakılacak diye düşünüyorum..

   
 13. kozalak

  kozalak TÜİSAG Üyesi

  “a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.”
  BURDA KALDIRILDI DENİLEN B BENDİ SERBEST ÇALIŞMAYI KAPSIYORDU. bu madde kaldırılmış yani uzmanlar OSGB ye bağımlı mı çalışacaklar....
   
 14. FIRAT NURDOĞAN

  FIRAT NURDOĞAN TÜİSAG Üyesi   
 15. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Şüphelerini gidereyim. Bu madde değişmedi (eski yönetmelikte de aynı metin vardı) ve ben 1-a,5 ay önce tehlikeli sınıftaki bir yere sözleşme yaptım.   
 16. Ercana

  Ercana TÜİSAG Üyesi

  Dava açılırsa yönetmelik iptal edilir. Açıkça hukuka aykırı bir yönetmelik. Kişiler arasında fırsat eşitsizliği yaratmaktadır. Bir çok kamu kurumu bir çok kişiyi ücretini de kurum ödeyerek yıllar önce C belgesi aldırdı. Ancak bunlardan sadece birisi uzmanlık yaptı. Diğerleri yıllarca sorumluluk almamak için hiç ilgilenmediler bile. Şimdi bunların zaten kamuda başka bir işte çalıştıkları için prim sorunu yok A sınavına direk girecekler hem de eğitimine bile katılmadan. Yıllarca özelde uzmanlık yapan C li arkadaşlar ise 3 yıl süreyi dolduramadıkları için ( özelde kolay değil bu ) B ye dahi giremiyecek. ADALETİN BU MU DÜNYA....dava açılmalı...

   
 17. Murat Kulaklı

  Murat Kulaklı TÜİSAG Üyesi

  Bu maddeden (Madde 3) bu anlamı nasıl çıkardınız? Maddedeki değişiklikle (b) bendi kaldırılmış ama yapılan şey sadece (b)nin (a)nın içine dahil edilmesi. İki maddeyi birleştirmiş sadece. (c)yi de teselsül ettirmiş. İlgili madde zaten serbest çalışma ile ilgili bir hüküm de içermiyor.

   
 18. weliyawuz

  weliyawuz TÜİSAG Üyesi


  Simdi c sınıfı az tehlike ve tehlikeli işyerlerine bakabilmesi 2016 yılına kadar devam ediyor mu ? hala suphelerim var : )

   
 19. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  GEÇİCİ MADDE 2 –(1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  girmeye hak kazanırlar.
  (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  girmeye hak kazanırlar.  Bu zaten beklediğimiz karar...1500 gün için C-B ve 3000 gün C-A...ÖSYM'ye sevgiler saygılar...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica