Anket Tartışma İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfta Çalışma Hakkı Uzatılması Anketi

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfta Çalışma Hakkı Uzatılsın mı ?

Anketin kapanma tarihi 16 Ocak 2017.
  1. Evet, uzatılsın

66,8%
  2. Hayır, uzatılmasın

30,6%
  3. Bu konuda çekimserim.

2,6%
  1. Esin Kaban

Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

Dakikaya bakan yok yeni girdim sınava 3 iş yerim var.Tek işyerimden yazı götürdüm birde İSG KATİP sözleşmesini birde SGK dökümü başka evrak istemediler.Eğitim risk analizi v.b.Gerek yok dediler önemli olan bu işi 3 yıl süredir yaptığını ispatlamak bu belgeler yetti zaten.

Önder Ak bu yazıya teşekkür etti.
  2. Mimar F.K.

Mimar F.K. TÜİSAG Üyesi

Aksi birşey söylemiyorum, söylemeye çalıştığım her bir A ve B sınıfı uzman tam performansla çalışsa bile kendi tehlike sınıflarında mevcut ihtiyacı karşılamayacak durumda ve buna karşılık C sınıfı uzman sayısınada da ihtiyacın çok üzerinde fazlalık var ve doğruluğu yanlışlığı tartışılacak olsa da an itibari ile üst sınıfa hizmet süresinin uzatılması en pratik çözüm gibi görünüyor. En etkilisi ise C sınıfı uzmanların ilerleyebilmesini sağlamak, 3 yıl önceki gibi prim gün sayısına göre mi hak verilir, sektöre göre mi düzenleme gelir bilmiyorum; ancak bir şeyler yapılması gerektiği kesin... (Uzman sayıları İSG katipteki verilerdir.)

3. Önder Ak

Önder Ak TÜİSAG Üyesi

Levent bey konuyla ilgili bir girişim yapıldı mı acaba? Eğer süre uzatılmayacaksa da bizlerin alternatif işlere yönelmesi, mevcut çalıştığımız yerde iş verenlere bilgi vermemiz önem arz ediyor. Desteklerinizi bekliyoruz.

4. semih10

semih10 TÜİSAG Üyesi

Levent bey konu ile ilgili paylaşacabileceğiniz olumlu veya olumsuz bir bilgi var mı acaba? @leventkavlak

5. Kghct

Kghct TÜİSAG Üyesi

OSGB Sorumlu Müdür ile ilgili yazdığınız kısmı anlayamadım, rica ersem açıklayabilir misiniz?
    Fikirlerinize genel olarak katılmakla birlikte şu konuyu atladığınızı düşünüyorum: Hiç bir C sınıfı uzman ben illa B sınıfının baktığı işkollarına bakacağım, ya da hiç bir B sınıfı uzman ben illa A sınıfının baktığı iş kollarına bakacağım hevesinde değil, bu haklar mantıklı ya da mantıksız şekilde Bakanlıkça verilmiş, dolayısıyla bizim kavgamız uzmanlarla değil bu hakkı verenlerle olmalı. Şubat ayında 4 yılımı doldurmuş oluyorum ve ne yazık ki saçma sapan hesap kitaplar yüzünden Bakanlık tarafından daha yeni 3 yılımın dolmuş olduğunu anlıyorum B sınıfını 4 yılın sonunda hak ediyorum, ama piyasaya bakıyorum piyasa yüksek lisans tezi için risk analizi isteyen B Sınıfı uzman adaylarıyla dolu ve benden önce B sınıfı oldular, helal olsun (!) diyorum. Son söz; Bu konuda herkes mağdur, benim şahsım adına süre uzasa da uzamasa da iş kaybım olmayacak, uzamasını riskin artması açısından tercih etmem ama kimsenin de mağdur olmasını istemem. Forumda gördüğüm tek şey ben zamanında mağdur oldum onlar da olsunlar. Biz kendi ayağımıza sıkıyoruz, başkasına gerek yok.

Selçuk Çiftlik, dilayavuz, S.O.45 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. İSG_Mühendisi

İSG_Mühendisi TÜİSAG Üyesi

O zaman B'lerin A' ya bakma süreside 2017 ocak'ta bitsin. tuzu kuru olan konuşur tabiki

Gokce123 bu yazıya teşekkür etti.
  7. melih özkan

melih özkan TÜİSAG Üyesi

Uzatma bekleyen arkadaslarin gözü aydın sanırım uzatıldı. Plan bütçe komisyonunda görüşülmüş c ve b sınıfı her ikiside 2 yıl uzatilmış. Resmi siteye giremedim tbmm nin ama son dakika haber portali ve memurlar nette okudum. Diger konuda direk açık halini yazmıştım komisyonda görüşülen kısmın. Hayırlısı olsun.

cem gürbüz, Murat alper23, Önder Ak ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. Önder Ak

Önder Ak TÜİSAG Üyesi

Haber linkini vermeniz mümkün mü? Ben baktım ama bulamadım.

9. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Murat alper23 ve Önder Ak bu yazıya teşekkür etti.
  10. isg-victory

isg-victory TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben mi yanlış bakıyorum, yasa tasarısındaki madde 26, 6656 sayılı yasanın 6.maddesine atıfta bulunuyor bu da gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı özelinde bir konu ve iş güvenliğiyle alakalı bir şey değil. Yanılıyorsam düzeltin lütfen?

11. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Aşağıdaki linkte ilgili kanun maddeleri ile açıkladım. (15. ve 17. mesaja bakınız)

http://www.isgfrm.com/threads/isg-u...yerine-bakma-sureleri-2-yil-uzatiliyor.24625/

12. ahmet demircan

ahmet demircan TÜİSAG Üyesi

Değerli Arkadaşlar,
    Bu mesleğe yönelip kulvar değiştirip bir sürü asıl olan mesleğini bırakan insanların olduğunu hepiniz biliyorsunuz.Günümüz Türkiyesin de bakkal dükkanı gibi açılan üniversiteler sayesinde , bir sürü Lise kalitesini geçemeyecek üniversite mezunları arkadaşlarımız oldu. Sonuç malum, işsizler ordusuna bir sürü asker daha kazandırıldı.Şimdi de bu arkadaşlar iş bulamadıkça sağa sola saldırıp yok ben tehlikeli madde taşımacılığı belgesi alayım yok iş güvenliği sertifikası alayım yok şu bu. Dahada vahimi bu sistemde üniversite dahi kazanamayan zeki arkadaşlarımız için uzaktan eğitimle 2 yıllık iş güvenliği bölümü açmalar vs.. Sanırım bu işin ciddiyetinin kimse ya farkında değil yada farkında olmak istemiyor. Şimdi soru şu yeni mühendislik fakültelerinin ( hangi bölümünü bitirdiği önemli değil zaten buda ayrı bir handikap ) mezunlarına iş güvenliği uzmanlığı belgesini ver ardından bu arkadaşları sok madene , inşaata , döküm metal sektörüne , yada patlayıcı ve tehlikeli kimyasal işlerine sonrada bu arkadaşlardan görev bekle.Maaş konusuna gelince herkesin ağzı açık bekliyor çok daha fazla para daha çok para da , o parayı hak etmek var birde.Yanımda çalışan C sınıfı uzman var sürekli mevzu para yangın eğitimine gidecem gitti. tehlikeli madde taşıma belgesi alacağım daha ona gitmedi, şimdide bana müşteri bulsana abi. Arkadaş kimse yoldan yola A yada B sınıfı uzman olmuyor kriterleri var, tecrübe var, bilgi var.Öyle sadece bir sınav geçmekle uzman olunmuyor. Hele hele şu OSGB denen illetleri başımıza bela ettiler adam geliyor 2 saat parayı götürüyor uzmana ne kalıyor hamallık. Sistem bu anlattığım şekil oldukça bu meslek ayağa düşer ve yakında kimsede bu işten ekmek yiyemez ve de kimse bu mesleğe girmek dahi istemez arkadaşlar. Bu paralara o kadar risk alınırmı. Sürekli gerginsin aman kaza olursa ne yaparız yok hapse girer miyiz ailem ne yapar nasıl geçinir.
    Siz hiç gördünüz mü doğru dürüst çok tehlikeli sınıf için A sınıfı uzman arayan B sınıfı isteniyor özellikle , niye OSGB B sınıfına 3.500- 4000 tl verecek ,etinden sütünden her şeyinden yararlanacak sırtından kazanacak en az 20.000 tl C sınıfları zaten potansiyel hamal aldıkları ücret 2000- 2750 tl arası, o da tecrübeye bakılarak. Arkadaşlar sığ düşünüyorsunuz bu gün 100000 c sınıfı var ankete gerek yok.netice belli yarın sizlerde B ve A olacaksınız Bu günkü düşüncelerinizden pişmanlık duyacaksınız. İşin çözümü bu değil çözüm basit, bakarsın uzmanın hizmet süresine , 2 yıldır C sınıfı ve fiili olarak çalışmakta B sınıfına bakma hakkını verirsin bu kadar. fiili çalışmamış tecrübesi olmayan bir halt bilmeyen adama nasıl güvenip sanayi sektöründe tehlikeli işlere bak diyebilirsin. Eğer ki bu şekilde davranılmazsa çok risk az para ile sömürülmeye devam ederiz. Yaptığımız işin hakkı ne 2000 tl nede 4000 tl.

13. Beysoy ALPER

Beysoy ALPER TÜİSAG Üyesi

Net!...
    :alkış:

Bu arada Uzaktan Eğitimle mühendis, hatta yüksek mühendis bile olunuyor. Bu uzaktan eğitimi komple kaldırmak gerek... Uzaktan mühendis, uzaktan yüksek mühendis, uzaktan uzman... Ondan sonra mezun olunca uzaktan bakarlar ancak. Mühendislik ilmini sadece teoriyle nasıl öğrenirsin abi? Bu nasıl bir eğitim sistemi akıl sır erdiremiyorum.

Önder Ak bu yazıya teşekkür etti.
  14. cemburulday

cemburulday TÜİSAG Üyesi

Tüm sevgili meslektaşlarım ve iş güvenliği uzmanı olarak çalışmakta olan arkadaşlarım ,malesef ki sürelerin uzatılması iş güvenliğinin önemi ve geleceği için bir felakettir.Bu konuda çalışmakta olan bir çoğumuzun yerine getirmekle yükümlü olduğu sorumlulukları ve yükümlülükleri düşündüğümüzde işverenler tarafından uygulanmakta olan ücret politikası her geçen gün düşmekte olup neredeyse asgari ücret seviyesine gelmiş durumdadır,hiç düşündünüzmü bunun sebebi gerçekten ne olabilir.Sürekli yapılan ertelemeler,yetkin olmayan uzman sayısının her geçen gün artması işverenlerimizden talep edebileceğimiz ücretleri malesef ki aşağı çekmektedir.Siz sevgili C sınıfı uzman meslektaşlarım bugün mevcut şartlarınızdan ötürü mecbur kalarak talep ettiğiniz bu erteleme esasında geleceğiniz için bundan 2 sene sonrası için çok karanlık bir iş hayatının sonuçları ile karşılaşmanızın sebebi olucaktır.Şu an için osgblerin işverenlere verdikleri fiyat teklifleri acınacak duruma gelmiş durumda ,bunun başlıca sebebi üst sınıfa bakabilme hakkının baki kalmasıdır ve bu şekilde devam ettiğinde bizlerin sayısı arttıkça bizlere çalışmak için teklif edilen fiyatlar daha da aşağılara çekilecektir.Hiç düşündünüzmü işyeri hekimlerimizin işverenlerinden talep ettikleri ücretler niçin azalmamaktadır.Meslektaşlarım olarak sizlerle paylaşmak isterim ki şu anda ki anı kurtarmak gelecekteki patlıcak olan bombanın zamanlamasını yapmaktır,mevcut durum hepimiz için hayırlı olur inşallah.

Arzu K. Çağlayan ve ahmet demircan bu yazıya teşekkür etti.
  15. Önder Ak

Önder Ak TÜİSAG Üyesi

Biz burda 2 sene uzasın. B sınıfı da uzasın demedik. Gayet mantıklı biçimde en az 1 sene uzaması gerekiyor. Çünkü Temmuz ayında da yasa ertelendi. C sınıfları mağdur durumda dedik. Ben hep şunu savundum yasa ertelenmeyecekse de sınav geçiş aşamasında insanlara yardımcı olun. Örneğin Şubat ortası veya Mart ayında 3 yılını dolduran adam sınava katılamıyor. Neden? Eğitim almadı kurslar bilmem kaç gün önceden belgeleri istiyor yok eğitim şu tarihte tamamlanacak. Bunlar yumuşatılsın. 3 yılını dolduran adam katılsın sınava. Neden tekrar eğitim alacam ben? Yüksek lisans yapanlar almıyor da 3 sene bir fiil bu işin tozunu yutanlar bu işi bilmiyor mu? Ben hep bu yüzden savundum ertelenmesini. 2 yıllık uzaktan bölümler veya farklı bölümlere uzmanlık verilmesi OSGB şartlarını biz C sınıfı uzmanlarda görüyor ve eleştiriyoruz. Boş laf salatası yapmasın kimse. Bilinçli C sınıfı uzmanların görüşleri burada B den A dan eksiğimiz de yok. Kusura bakmayın. Sorunlar belli çözülmesi gereken. Burdaki yazıları okuyun kimse 2 yıl erteleyin. Bizi hemen B yapın demedi. Hakkıyla emeğimizle bir yere gelme gayretindeyiz ve bu işin geleceğini bizlerde sizler kadar savunuyoruz. Yasanın ertelenmesini, insanlara zorluk çıkarılmasını isteyenler bu işten çıkar umanlardır. Bu kadar açık net konuşuyorum. Ben aldım B yi ne piyasa şenlensin yasa uzamasın sorun bu mu sadece?

Kghct bu yazıya teşekkür etti.
  16. Raskoln

Raskoln TÜİSAG Üyesi

Bu erteleme ile birlikte 50' den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfların isg uzmanı bulundurma zorunluluğu ile , Kamu kurumlarının isg uzmanı bulundurma zorunluluğu dolaylı yoldan 2 yıl ertelencektir.Gözümüz aydın olsun.Peki 2 yıl sonra yeni C sınıfı uzmanlar o hakkı bizde kullanmak istiyoruz dediğinde ne olacak ? Her durumda işveren kazanıyor.Maça herzaman 1-0 geride başlıyorsunuz ? Canım ülkem gözünaydın artık kaza istatistikleri tavan mı yapar taban mı yapar bunu da zamanla hep beraber göreceğiz.Saygılarımla....

Arzu K. Çağlayan bu yazıya teşekkür etti.
  17. Önder Ak

Önder Ak TÜİSAG Üyesi

İbrahim bey, bunun temmuz ayındaki yasanın ertelenmesi ile alakası yok bence. İkincisi iş kazalarının yaşanması sadece bu yasanın ertelenmesi mi? Yani sizin mantığınıza göre C sınıfları mı iş kazalarının artmasında aktif rol alıyor? B ler mi kurtaracak bizi?

Kghct bu yazıya teşekkür etti.
  18. Önder Ak

Önder Ak TÜİSAG Üyesi

Mayıs ayında 3 yılım doluyor. Tecrübem ve bilgim kendi çabalarımla gelişti. Aralık ayında sınava girerek B sınıfı olduğumu var sayıyorum? Ne değişecek? Hiç bir şey. Sorun sadece sınıflar değil. Genel sorunlar var bunları tartışalım, Kişisel çıkarları bırakarak.

19. Raskoln

Raskoln TÜİSAG Üyesi

Tabi ki yasanın ertelenmesine bağlıyorum. 10 kişiden az çalışanı olan bir yerde bile işveren uzmanlık yapıyorsa buyurun iş kazalarını azaltın.Bakın söylemiş olduğum C ve B' lerin süreleriyle ilgili değil, ısrarla ve altını çizerek son kez söylüyorum Özel sektör ve Kumu kurumlarının uzman bulundurma zorunluluğunun ertelenmesi ile ilgili.Genelde yanlış anlaşılıyorum.Benim üzerinde durduğum konu bu yoksa 30 bin uzman varkende Avrupada 1. , 100 bin uzman varkende 1. , 2 yıl sonra 200 bin uzman da olsa yine 1.olacağız.

20. frost1

frost1 TÜİSAG Üyesi

Bu işlerde uzata uzata milletin agzında sakız oldu. Yani isg kendi içinde bile ciddiyetini yitirdi. Herkes bişey paylaşıyorda kayle alan kalmadı.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica