Anket Tartışma İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfta Çalışma Hakkı Uzatılması Anketi

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfta Çalışma Hakkı Uzatılsın mı ?

Anketin kapanma tarihi 16 Ocak 2017.
  1. Evet, uzatılsın

66,8%
  2. Hayır, uzatılmasın

30,6%
  3. Bu konuda çekimserim.

2,6%
  1. Murat KIRBAŞOĞLU

Murat KIRBAŞOĞLU TÜİSAG Üyesi

Bakanlık yetkilileri ısrarla 1090 gün diye diretiyorlar. Bence de saçma ama maalesef durum bu. 1080 olması lazım aslında ;)

2. Önder Ak

Önder Ak TÜİSAG Üyesi

Neyine bakacaklar peki. Tam zamanlı çalışmak mı gerek 11700 dk ful mu olması gerek. 3 yıl süre önemli değil mi?

Arzu K. Çağlayan bu yazıya teşekkür etti.
  3. Murat KIRBAŞOĞLU

3 yıldır çalışan sayısı 400 küsür olan tehlikeli sınıfta bir işyerinde tam süreli olarak çalışıyorum. İçe görevlendirmelerim ve SGK girişim tam süreli olarak yatıyor ama İSG Katipte çalışan sayısına göre atama yaptıkları için ful süre kullanılmıyordu. Aralık sınavına girdim ve şu anda sonuç bekliyorum. Sınavım güzel geçti ve muhtemelen 42-43 net ile geçeceğim.
    Umarım sizin için yeterli olmuştur verdiğim bilgiler :)

Kghct, Arzu K. Çağlayan ve Önder Ak bu yazıya teşekkür etti.
  4. Arzu K. Çağlayan

Arzu K. Çağlayan TÜİSAG Üyesi

Murat Bey bence de bitirelim zira sanırım yazarak anlaşamıyoruz. :). Kısmi zamanlı da olsa yasal üst sınıf A uzmanın İSG Katip sözleşmesi ve SGK günleri ile söz konusu C'nin primleri aynı tarihlere tekabül ediyorsa evrakları kabul ediyorlar. Onun haricinde tek başına SGK dökümleri geçersiz. Şu anda 14 yane C uzman ve 2 tane B uzmanla 600 kişilik şantiyedeyiz. Umarım tüm meslektaşlarım böyle büyük projelerde çalışma imkanı bulurlar.
    Selam ve sevgilerimle.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Murat KIRBAŞOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
  5. Arzu K. Çağlayan

Bana bugün söylenen dakikaların da tam olması gerektiği idi. Siz de arayıp görüşün bence.

6. Önder Ak

Önder Ak TÜİSAG Üyesi

170 e hiç güvenmeyin ordaki operatörlerin cevapları beni hiç tatmin etmiyor. Yönetmeliklerle ilgili bilgi istiyorum bekle diyor orayı burayı arıyor sonra bişeler söylüyor. Ben 170 i aradım bana sorun yok dedi. Bakanlığa da bilgi edinme başvurusunda bulundum çünkü emin olmadım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Önder Ak

Önder Ak TÜİSAG Üyesi

Benim durumum da aynı sizin gibi içe görevlendirme sgk tam, ama isg katipte dk üzerinden çalışıyoruz. tam değil dakikalar yani öyle olursa patlar gideriz sınava girecez diye. Sürekli yeni bişe çıkartıyorlar.

8. Arzu K. Çağlayan

Umarım sonuç istediğiniz gibi olur. Kazasız bir şekilde çalışmalarınızı tamamlarsınız. İyi çalışmalar dilerim.

9. Arzu K. Çağlayan

Bu konuda bilemiyorum, benim belgem oldukça eski ve zaman saymayı bırakalı çok oldu sevgili kardeşim. Umarım dakikalara bakmazlar ve verdikleri bilgi yanlıştır.

Önder Ak bu yazıya teşekkür etti.
  10. Murat KIRBAŞOĞLU

Seçil Hanım ile görüşmeniz de sizi ikna edemediyse diyebilecek tek şey kalıyor bana. Lütfen ulaşabilirseniz aşağıda verdiğim kişiye arayarak sorun. Meselenin dediğiniz gibi olmadığından adım gibi eminim. Ve bu şekilde orada İSG Katip ataması olmayan 14 uzmanın hayatını etkileyecek önemli bir yanlışla devam ediyorsunuz demektir.

Mustafa TÜLÜ: (0 312) 296 73 15

Telefonları her zaman açmazlar. Ama denerseniz mutlaka ulaşırsınız. Şu anda sınav ve belge kabulleri ile kendisi ilgileniyor. Benim sınava giriş sırasında ortaya çıkan bir sorun sırasında görüşmüştük. Allah kendisinden razı olsun. Çok büyük yardımı dokundu ve sınava girebildim.

Lütfen C sınıfı uzman arkadaşlarımızın mağdur olacak şekilde çalışmasına müsaade etmeyelim. Benim vicdanım el vermiyor. Dediğim gibi ben Tam zamanlı olarak kurumsal bir firmada 3 yıldan fazladır uzman olarak çalışıyorum ve B sınıfı sınavına girdim. İnanın zerre faydama veya zararıma değil konuştuğumuz konu. Tek derdim meslektaşlarımızın hakkı yenmesin.
    Saygılar, sevgiler...

11. Genco

Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

YFŞ ve Murat KIRBAŞOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
  12. Arzu K. Çağlayan

Yarın soracağım, zira bugüne kadar benim evraklarımla pek çok arkadaşım başvuru yapmıştı ve halen arkadaşlara her ay SGK prim dökümümü be İSGKatip sözleşmemin bir kopyasını veriyorum. Elbette ki kimsenin hak mahrumiyeti yaşamasını istemeyiz.
    İyi çalışmalar

13. Murat KIRBAŞOĞLU

Uzman her zaman uzman ile anlaşır ;)
    Uzman her zaman uzmanla anlaşır ;) yeter ki saygı sevgi çerçevesinde olsun her şey. amacımız kimsenin mağdur olmaması. bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın değil :)

14. Arzu K. Çağlayan

Şimdi benimle beraber 3 uzman arkadaşım merakla bekliyor, zira onların isteği üzerine bu şekilde çalışıyoruz ve sınıf geçenler yanımızdaki B nin biri :) Diğeri de bugünkü sonucu bekliyor, ancak eğer bu son sınavda yeni başvurular için mevzuat değiştiyse onu öğreneceğiz.
    Benim temennim uygulamanın değişmemiş olması yönünde zira ismi lazım değil çoook çok büyük inşaat firmasında bir sürü uzman önceki uygulamalara istinaden bu şekilde gün topluyor, esas hak mahrumiyeti bu şekilde olacaktır zira pek çok C arkadaşım piyasadaki çok üst sınıftan bilgili, gerçekten yazık olur.

15. Fatma ÇİLOĞLU

Fatma ÇİLOĞLU TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar herkes kendi tarafından düşünüyor da bir şeye değinmek istiyorum. Karşı olan arkadaşlar bu işin ciddiyeti gider falan demiş merak içerisindeyim c uzman olarak her alanda çalıştım. Kaç tane A uzman yetiştirdik c uzman bakınca
    yapılmıyor mu işler biz yapamıyor muyuz beceremiyor muyuz C uzman olarak? Öncelikle az tehlikelileri ve kamuları erteleyerek bakanlık yapmadı mı bunu ? C uzmanların A ve B ler tarafından küçümsenmesine gerçekten çok üzülüyorum. Bunca c uzman o kadar emek harcıyor ki kendim işin içerisindeyim görüyorum. En azından yorumlarda bunlara dikkat ederseniz sevinirim.

Erkan FINDIKLI, Önder Ak ve S.O.45 bu yazıya teşekkür etti.
  16. isg-victory

isg-victory TÜİSAG Üyesi

biraz önce 170 hattını aradım ve üst sınıfa bakabilmeyle ilgili halen bir açıklama olmadığını belirtti. Sözleşmeler yenilecek ve halen bir açıklama yok ise sanırım erteleme olmayacak ve birçok işyeri yeni uzman bulmak, kamu kurumları da hizmet almak zorunda kalacak.

17. Önder Ak

Önder Ak TÜİSAG Üyesi

170'in konuyla ilgili bilgisinin olmaması çok normal, bilgisi olsa bile bizlere söylemezler. Bence bununla ilgili düzenleme yapılırsa son günlerde yapılacak. Çok az bir zaman kaldı zaten.

18. Esin Kaban

Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

Hesabınızdan hiç bir şey anlamadım.A B C için verdiğiniz rakamları neye göre hesapladınız.Bir A sınıfı uzman tam gün 250 kişiye hizmet veriyor.Bu A sınıfı uzmanların hepsi çalışıyor mu sanıyorsunuz.Çoğu part time bir yerle anlaşıyor haftada 1 gün çalışıyor.Herkes saatini tam mi dolduruyor.Benim 180 saatim var ve 45 saati dolu.

19. volkancoskun

volkancoskun TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle uzatılmalı yoksa ÖSYM'nin sınav skandalından sonra C lerin çoğu işsiz kalacak.

20. Esin Kaban

Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

Burda herkes meslektaş ama insanlar adeta birbirine laf sokmaz ezmek için yarışıyor adeta.Eğer bir şeyin doğruluğuna eminseniz eğer lüften paylaşın bunu ve arkadaşlarınıza yardımcı olun.Herkes için bir gün yardım isteyeceği bir an olur.Bugün suçlarsınız ama yarın sizde mağdur olur yardım istersiniz.Öncelikle C sınıfı uzmanım ve 2 sınavı insanların yanlış bilgilendirmesi sonucu kaçırdım.B sınıfı sınavına girmek için isterse 1 gün sigortalı olarak 3 yıl süreyle uzmanlık yapın yada tam gün farketmiyor. Sigorta dökümünde bunu ispatlıyorsanız ve İSG katip üzerinde sözleşme yaptıysanız yani bunu ispatlıyorsanız sınav başvurunuz kabul oluyor.Mutlaka eğitim kurumunda eğitim almanız şartıyla eğitim kurumu sizin adınıza ilk başvuruyu yapıyor.Tabi ek belgelerde istenebilir.risk analizi çalışmalarınız eğitim kayıtlarınız v.b. Onlar Bakanlığa yolluyor adınızı evraklarınız tam ise bakanlık onaylıyor ve ÖSYM ye yolluyor.Ondan sonrası size ait sınav başvurusu ücreti v.b. Sınavı geçemezseniz sonraki sınavlarda siz bireysel başvuruyorsunuz çünkü bakanlık zaten adınız ÖSYM ye yolluyor.İSG KATİP te sınav durumu başvuru durumu sonucu sorgula gibi adımlarla herşeyi takip edin.
    2.Olarak bizler C sınıfı olarak 4 yıl önce bakanlığın bize tanıdığı imkanla(mecburiyetten tabiki A-B uzman sayısı az olduğu için) sertifakamızın bir üst sınıfına bakma imkanından yararlanarak üst sınıftaki işyerleriyle çalışmaya başladık.Hiç bir İSG çalışanı asla yasanın işyerleri için erteleme yapmasından asla memnun kalmadı.Çoğu iş yeri zaten bile isteye zaten ceza yok diye İSG çalışanı görevlendirmedi.Görevlendirme yapanlarda çok gönülsüz bir şekilde yapıyor bu işi zaten.Bu kadar para veriyorum uzmanlara birde bir sürü şey istiyorsunuz kimse zaten uzman bile almamış gibi sözlerle zaten çalışırken bizi yıldırıyorlar.Kurumsal firmalar eh ama küçük işletmeler bu konuda bizi çok zorluyorlar.Bu koşullarda yıllarca zar zor işimizi yapabiliyoruz.Kimseye yaptığı iş için asla hakir görmeyiniz lütfen.HİÇ BİR BALTAYA SAP OLAMAMIŞ lafı çok ağır bir laf.Bunu yazan arkadaş acaba Oxfortta İSG mi okumuş.Ben kendi adıma bir baltaya sap olduğumu düşünüyorum mesleki deneyimim altında bir iş yapıyorum.En iyisi olmak için öğreniyorum.Ve hep öğreneceğim.Ayrıca bu işi de kimde anasının karnında öğrenmedi.Bir sürü kurslar ve mesleki kariyeri geliştirici eğitimler var.Sonuçta bu iş için Yasalar ve yönetmelikler var okuyup anlıyor uyguluyorsan kimsenin küçümseyeceği bir durum değil bu.Yüksek makine mühendisi de olsan, biyologta olsan teknik öğretmende olsan bir kurallar bütünü var herkes öğrenir ve yapabilir.Bu havalar girip insanları ezmek nedir.Hep inşaatı örnek gösterirler bunu için yok efendim kimyagerin biyoloğun orada ne işi var bende inşaatçıyım ve orada çalışmıyorum.Ne yapıcaz simdi.
    Bizler C sınıfı uzmanlar olarak ocak 2017 tarihinde B sınıfı yerlere bakma durumumuz bitiyor.Yıllardır aynı yerde çalışıyorum ve yasanın uzatılmasını istiyorum ama sadece bu maddenin tüm uzman arkadaşlarda bunu istiyor.Bundan niye rahatsız oluyorsunuz anlamadım.Bizler bu madde için bir iyileştirme istiyoruz sadece .Bu sınav girdiğim ilk sınavdı ve 69.38 de kaldım.Benim durumumda yüzlerce kişi var.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica