İş Güvenliği Uzmanlarının Alabilecekleri Cezalar | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İş Güvenliği Uzmanlarının Alabilecekleri Cezalar

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  Arkadaşlar merhaba,
  Yaşanılan iş kazaları neticesinde iş güvenliği uzmanı olarak hukuki sorumluluklarımızı Öğr. Gör. Oktay Tan'ın "İŞ GÜVENLİĞİ UZMANININ İŞ KAZALARINDAKİ HUKUKİ DURUMU" sunumunda bulabilirsiniz.

  İyi çalışmalar,


   

  Ekli Dosyalar:

  Seyit GÜVENÇ, nesip öner, OGÜN. ve 22 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler Kaan Bey.

   
 3. ealtunhan

  ealtunhan TÜİSAG Üyesi

  Paylaşım için teşekkürler..

     

   
 4. teşekkürler.

   
 5. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  tşkler

     

   
 6. ayarismail

  ayarismail TÜİSAG Üyesi

  Çok teşekkürler

   
 7. ahmetd80

  ahmetd80 TÜİSAG Üyesi

  Burada benim sormak istediğim bir soru var;
  İş güvenliği uzmanı olarak birden fazla işyeri ile sözleşme yaparak çalışıyoruz diye düşünelim.
  Burada günün tamamını bu işyerlerinde geçirmemiş olmamıza rağmen "işveren vekili" olarak gözüküp sunumda anlatılan sorumlulukları taşıyor muyuz? Yoksa C tipi sertifka ile bu çalıştığımız işyerlerinde "İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK" te de yer aldığı gibi tavsiyelerde bulunmak, risk değerlendirmeleri yapmak, vb.. mi sorumluluğumuz? Ben bu yönetmelikte işgüvenliği uzmanının hukuki sorumluluğu ile ilgili bir madde bulamadım.

  Sanıyorum bu sunumda anlatılanlar bir işyerinde tam gün ve maaşlı çalışan iş güvenliği uzmanlarını ilgilendiriyor diye düşünüyorum. Yanılıyorsam beni aydınlatırsanız sevinirim,
   
 8. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI SADECE ÖNERİDE BULUNUR VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE BELİRTİLENLERİ YAPMAK ZORUNDA BUNLARIDA BELGELEMEK KENDİ AÇISINDAN RÜCU DAVASINDA VE YASALARCA SORUMLU OLDUĞU KONULARI YAPTIĞINI İSPATLAMAK İÇİN ÖNEMLİDİR.BU ÖNERİLERİ HAYATA GEÇİRİP GEÇİRMEMEKTE İŞVERENİN SORUMLULUĞUNDADIR.
  BUNUN GERÇEKLEŞMEMESİ DURUMUNDA DURUMU BAKANLIĞA BİLDİRMEYEN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANIDA KANUNEN SORUMLULUK ALTINA GİRİYOR.
  BU BELGELENDİRMELERİ VE BİLDİRİYİ YAPAN UZMANLARIN SORUMLULUĞU KANUNEN YOKTUR.

  MUSTAFA ESEN
  MADEN MÜHENDİSİ   
 9. ahmetd80

  ahmetd80 TÜİSAG Üyesi

  Mustafa Bey cevabınız için teşekkürler ancak ben tam olarak aydınlanamadım. İzlemiş olduğumuz sunumdaki iş güvenliği uzmanına yüklenen hukuki sorumluluklarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sunum ile bizim düşüncelerimiz tezatlık oluşturmuyor mu? Ya da sunumdaki iş güvenliği uzmanı ile farklı işyerlerine yönetmelikte belirtildiği sürelere sadık kalarak dışarıdan hizmet veren işgüvenliği uzmanını birbirinden ayırmak mı gerekir? Sunumda 19. slayttan itiberen belirtidiği gibi iş güvenliği uzmanı hangi durumda işveren vekili oluyor? Tam zamanlı bir işyerinde çalışırken mi sadece yoksa farklı işyerlerine bu hizmeti yönetmelikte belirtildiği süreler dahilinde verirken mi? 23. slaytta da İş Kanununun 77.maddesine atıfta bulunarak İşgüvenliği uzmanları işveren vekili olarak işveren gibi sorumludur denilmekte. İş kanununun 77. maddesi ise 25. slaytta çok detaylı açıklanmış. Burada iş güvenliği uzmanına İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK ten çok daha fazla sorumluluk yüklenmiş..

  Konu hakkında yorum veya mümkünse farklı yorumlarınızı bekliyorum

  Saygılar
  Ahmet Derin
  İnşaat Müh.

     

   
 10. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  Evet slaytta öyle demiş o benimde dikkatimi çekmişdi ama bir kişi hem işveren vekili hemde uzmanlığı aynı anda yapması çok garip olur. kimse hem kendine öneride bulunup hemde uygulayıcı olarak bu işi yapamaz.
  bu konuyu araştırmak lazım
  iyi çalişmalar.
  maden mühendisi mustafa esen   
  semih9342 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Ulaş Devrim YURDABAL

  Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

  Herhangi bir nedenle ister danışman/rehber ister tam zamanlı sözleşme ile çalışıyor olun işyerinde olası gelişebilecek bir kazada açılabilecek davalarda işveren ile birlikte isg uzmanıda sorumludur.Sözleşme ile bu alanda işverenin yükümlülüğünü paylaşmış oluyorsunuz.Açılabilecek davalar ister kamu olsun ister kazalanan ve yakınları tarafından olsun açılabilir sizleri hedef alabilir.İş hukuku ve bağlı yönetmeliklerin yükümlülükleri,hatta borçlar kanunu 332.madde dayanak yapılarak dava konusu ve tarafı olabilirsiniz.Bu yüzden her türlü bulgu ve öneriyi noter veya bölge çalışma müdürlüğü onaylı deftere işlenmesi gerekmektedir.İSİG Kurullarında olabildiğince tuttanaklara işlediğimiz bulgu ve önerileri lehimize değerlendirebiliriz.
  Saygılarımla,   
  duemind ve mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
 12. FeLis_Leo

  FeLis_Leo TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler

   
 13. burak uncu

  burak uncu TÜİSAG Üyesi

  Doğru başlık altında mıyım bilmiyorum ama sormak istediğim danışmanlıktan ayrılmakla ilgili. Danışman olarak çalıştığımız bir iş yerinden ayrıldığımızı ne kadar süre içerisinde bakanlığa bildirmemiz gerekiyor?? ve işyerleri ne kadar sürede yeni bir uzman atamak zorundalar? internette aradım ama düzgün bir bilgiye ulaşamadım.
   
 14. ordu52

  ordu52 TÜİSAG Üyesi

  abooo 5 ile 11. slaytlar fazlasıyla ibretlk insanı iki kere hatta üç kere düşünmeye iter güvenlik konusunda. gayet güzel bilgilendirici bir slayt elinize sağlık...

   
 15. Hakan TOSUN

  Hakan TOSUN TÜİSAG Üyesi

  Hazırlayanların eline sağlık, güzel bir slayt olmuş!!!   
 16. işgüv1

  işgüv1 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim noter onaylı defterle ilgili son dönemde şirketimle ilgili bir problem yaşandı.İş veren vekili noter onaylı defteri imzalamak istemiyor.Gerekli tedbirleride almıyor.Yönetmelik maddesine göre bu urumda bakanlıga bildirimde bulunmam gerekicek.Başvuru yaptığım zaman şirketime bu konuyla alaklı bilgi gidecekmi.Yani şikayet eden kişinin bilgileri gizli mi kalıcak.nihayetinde işimde de kovulmak istemiyorum.Kendimi yasal olarak tehlike altına atmak da istemiyorum.Böyle bir durumda karşı karşıya kalan kişiler deneyimlerini paylaşırsa çok memnun olurum.özellikle bakanlığa bildirilecek süreç hususunda.Teşekkür ederim.

   
 17. Ulus

  Ulus TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca, işverenin cezai sorumlulukları hakkında aşağıdaki dosya faydalı olacaktır..

   

  Ekli Dosyalar:

  erkanersoy, msinay ve Kaan SAKA bu yazıya teşekkür etti.
 18. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Sayın İşgüv1 (isminizi bilmiyorum kusura bakmayın). Noter onaylı deftere siz yazın imzalayın. İşveren ister imzalasın ister imzalamasın farketmez. Noter onaylı defterin bulundurulması, okunması işveren tasarrufunda. Okusaydın derler. Bakanlığa bildirme noktasında bişey diyemeyeceğim. O iş nasıl olacak onu da bilemiyorum. Hem maaş al hem denetle hemde şikayet et. Olacak şey değil. Şikayet etmeyecek çok kişi buluruz mantığı ile işinize son verirler :( Bakanlık bizlere A4 büyüklüğünde bir belge veriyor. Ama sorumluluk A0 kağıda sığmaz. Korumasız bir halde sadece dua edebiliyoruz. Umarım bir kaza olmaz veya oldu ise umarım hapis yatmayız diye. Ooooof of demekten başka bişiy aklıma gelmiyor. KAZASIZ GÜNLER.

   
  kuark ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 19. zağanospaşa

  zağanospaşa TÜİSAG Üyesi

  AYRICA BİZİM DERNEĞİMİZİNDE BU KONUDA Bİ ÇALIŞMA BAŞLATMASI GEREKİR HİÇ BİR ÇALIŞANA BUKADAR SORUMLULUK YÜKLENMEZ RESMEN MAŞAYIZ PATRONLARIN BİŞİ OLDUMU HADİ BAKALIM UZMAN PATRONMU YATACAK HAPİSTE ACİLEN BU KONU HAKKINDA ÇALIŞMA BAŞLATALIM VE İSG UZMANLARININ OMUZLARINDAN BU KAMBURU ALALIM YADA HİÇ DEĞİLSE BİRAZ HAFİFLETELİM HARKEZ ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI YOKSA DUA EDERİZ YANLIZCA.......

   
  ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
 20. burakyuksel

  burakyuksel TÜİSAG Üyesi


  iadeli taahhütlü posta yoluyla kendilerine ait olan kopyayı tebliğ etmeniz de bir seçenek olarak düşünülebilir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. iş güvenliği uzmanı ceza puanları

Yandex.Metrica