Tartışma : İş Güvenliği Uzmanlarına Branşlaşma Geliyor

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
arkadas doymadi bu bakanlik

Kadir İnan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
mevzuat tam olarak ne zaman şekiilenicek bilen var mı?

Selçuk Çiftlik

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Genel olarak yazdıklarınıza katılmakla birlikte bizim işimiz denetlemek değil.Denetleme kelimesi mevzuatta bizim için geçmez ve farklı anlamlar barındırır.Biz önerir, kontrol eder, uygunsuzluğu bildiririz. Kelimelere takılmak her zaman değil ama böyle hassas bir konuda gereklidir.Affola :)

Değerli FEİ;
Bana bir kolon liçinde gerçekleşmesi mümkün riskler ile ilgili önerilerini sıralayıp - kontrol metodunu belirtip - uygunsuzlukları bildirme yolunu ifade eder misin ?
Mesleki uzmanlığın olmadığı yerde denetim detaylı olmaz, yapılamaz.
Risk analizinin temel unsuru olan detaylandırma ise burada by-pass edilir,
Sonuçlar ortada..

Selçuk Çiftlik

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sorun branşlaşmayı isteyip ya da istememek değil asıl sorun benim şahsi fikrim branşlaşmanın riski önlemek adına bir işe yaramayacağıdır. çünkü riski belirlemek mesleki bilgi gerektiren bir şey değil, yani genel olarak tehlikeler bellidir elektrik, yüksekte çalışma, el aletleri, kimyasallar vb. bir de bunun detayları vardır. onlarda kişinin yani uzmanın fark edebilmesiyle alakalıdır yani kişiseldir ve bakış açısıyla alakalıdır. bunları görebilmek için illaki o bölümü okumak gerektiği kanısında değilim. ben ekmeğimi bu işten kazanıyorum doğrudur iş kaygım var fakat iş kazaları önlenecekse ve bu yöntem işe yarayacaksa seve seve kabul ederim. zaten işimiz insan hayatıyla ilgili değil mi. Selçuk Bey'in tespitleri doğrudur fakat bahsedilen konu uzman mühendislik yani benim anladığım üretim bazlı çalışmanın branşlara ayrılmasıdır. burada önemli olan okul hayatı boyunca kişinin aynı zamanda iş güvenliğini de beraberinde görmesi, o zaman branşlaşmaya gerek kalacağını sanmıyorum. çünkü zaten herkes kendi işinde çalışacak ve bulunduğu işin hem üretiminden hem de iş güvenliğinden sorumlu olacaktır. fakat bu durumun gerçekleşmesi uzun zaman alacaktır. zaten çoğu kişi de iki ayrı iş yapmak istemeyecektir. Maden konusunda yazdıklarınıza katılıyorum çok fazla detay isteyen bir sektör olması sebebiyle herkesin yapabileceği bir iş değil Allah yardımcıları olsun.
Saygılarımla

Sevgili Flash,

Mesleki uzmanlığın yoksa risklerin tespit edilmesi konusunda ki yetkinliği bana ifade edebilir misin.
Branşın ne bilemiyorum ama yorumda bulunmadan önce bu işin uygulamalarına bakmanızı tavsiye ederim.

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Değerli FEİ;
Bana bir kolon liçinde gerçekleşmesi mümkün riskler ile ilgili önerilerini sıralayıp - kontrol metodunu belirtip - uygunsuzlukları bildirme yolunu ifade eder misin ?
Mesleki uzmanlığın olmadığı yerde denetim detaylı olmaz, yapılamaz.
Risk analizinin temel unsuru olan detaylandırma ise burada by-pass edilir,
Sonuçlar ortada..
Sonuçlar ortada derken?? Ölümlü iş kazalarının yaşandığı yerlerde çalışan uzmanlar ya da bu nedenle hapse girmiş uzmanlar branşları olmadığı için mi bu sonuçla karşılaştılar?
Mesleki uzmanlığın olmadığı yerde denetim detaylı olmaz,doğrudur. Ancak bu bizim sorunumuz değil.Mesleki uzmanlığı olmayan müfettişler düşünsün bunu.Çünkü biz DENETÇİ değiliz.Biz günah keçisi değiliz diye sesimizi duyurmaya çalışırken kendi kendimiz baltalamayalım bu söylemlerle. İş güvenliği uzmanının görev,yetki ve sorumlulukları yönetmelikte açıkça yazılmıştır.Bir tane dahi denetleme kelimesi göremezsiniz.
İyi çalışmalar

Selçuk Çiftlik

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Değerli FEİ,
Serzenişinin muhattabı ben değilim, bu nedenle yanıt vererek olayı kişisel atışmaya döndürmenin kimseye faydası olduğuna inanmıyorum.
Senin için iş güvenliği KPI ları nelerdir bilmiyorum ama benim için senin adlettiğiniz üzere "ölüm" tek başına bir parametre değildir. İş kazası neticesinde can kaybı, kendinden önce belirlenmiş tüm KPI ların başarısız olması sonucu ortaya çıkan kümülatif bir sonuçtur. İnanın bana benim baktığım açıdan bu olay çok daha detaylı ve kompleks.
Benim dayanak noktam uzmanlığın olmadığı yerde denetimin detaylı olmamasıdır. Hepimizin İSG uzmanı olarak sorumluklarımız bellidir. Denetimizinde (siz dilediğiniz gibi adledebilirsiniz) belirttiğiniz ve işveren tarafından önlem alınmayan uygunsuzluklar için yapabilecekleriniz de yönetmelikte sıralanmıştır.
Ne anlamda sesinizi duyurmaya çalıştığınızı bilmiyorum fakat baltalamak söyleminin maksadını aşan bir ifade olduğunu söyleyebilirim. İfade etmeye çalıştıklarımı kendi pencerenizden yorumlayıp yine aynı pencereden yaftalamız da cabası.
Öğrenciliğimden bu yana benim bu iş için ortaya koyduklarım belli, çalıştığım firmalar, yaptığım işler.
Rica ediyorum maksadını aşan ifadelerden kaçınalım, siz kendi iç pratikleriniz de iş yerinizi denetlemeyiniz o halde.
İşiniz ne olduğunu düşünüyorsanız onu yapmaya devam ediniz.
İnanın bana o refere ettiğiniz yönetmelik sizi olumsuz anlarda kurtaracaktır.

Saygılarımla.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.