Tartışma İş Güvenliği Uzmanlarına Branşlaşma Geliyor

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Ersgur tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi  yeni kanun tasarısında iş güvenliği uzmanları artık her sektöre bakamayacak gibi görünüyor
  sektöre göre uygun ünvana sahip uzmanlar o sektörde görev alacak
  ekteki dosyada
  kanun tasarısı madde: 1 fıkra : 9


   

  Ekli Dosyalar:

  tayfun7038 ve OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
 2. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi  Bakın göreceksiniz bu kanun yürürlüğe girdikten sonra bakanlık " Kusura bakmayın biz bu kanunu çıkardık ama elimizde yeteri kadar A yada B sınıfı Maden mühendisi veya İnşaat mühendisi yokmuş. O yüzden biz bu kanunda belirttiğimiz maddeyi bilmem kaç sene öteliyoruz" diyecek. Tıpkı daha önceki kanun ve yönetmeliklerde yaptığı gibi :)
  Bakın göreceksiniz bu kanun yürürlüğe girdikten sonra bakanlık " Kusura bakmayın biz bu kanunu çıkardık ama elimizde yeteri kadar A yada B sınıfı Maden mühendisi veya İnşaat mühendisi yokmuş. O yüzden biz bu kanunda belirttiğimiz maddeyi bilmem kaç sene öteliyoruz" diyecek. Tıpkı daha önceki kanun ve yönetmeliklerde yaptığı gibi :)

   
  suatt_19, Sevgi.isg ve berat melih bu yazıya teşekkür etti.
 3. Serdar ozel 09

  Serdar ozel 09 TÜİSAG Üyesi

  MERAK ETMEYİN HEPSİNDEN FAZLASIYLA VAR .A sınıfı belgemi alalı bir yıl oldu bir allahın kuluda bu süre zarfında işletmemize bakarmısınız diye arayıp sormadı !....

     

   
  Ersgur bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  200 bin uzman çıktı piyasaya ve halen kurslarda yetişenler var elbette yapan çıkar

   
 5. Zafer B.

  Zafer B. TÜİSAG Üyesi

  Bu branşlaşma konusunda bazılarının ve sahada çoğu kişinin nedense pek bir hafife aldığını Ziraat Mühendisliği-İş Güvenliği Uzmanlığı ile ilgili bir paylaşımda bulunmak isterim.

  Branşlaşma olduğunda çiftlik binası, 2 katlı 500.000 lik kümes inşaası ya da 1000 lik ahır inşaası İnşaat Mühendisinin konusu mu, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü yani Ziraat Mühendisin konusu mu olacak. Makine sektörü sadece Makine Mühendislerini mi yoksa Tarım Makineleri Bölümü Ziraat Mühendisleri de bakabilecek mi? Call center kimin alanına girer bilmiyorum Fizik mi? Neyse; Transkripteki derslere göre ise diğer teknik bölümlere kıyasla hemen her branştan ders alan kişi Ziraat Mühendisi değil midir? Kimya, Makine, Yapı, Biyoloji, .... böyle diyince karşı taraf bir daha düşünüyor. Bilmiyorum sizler ne düşünürsünüz.

  Sonuçta mevzuata hakim olmakla birlikte ilgili sektörde lügata hakim olmak ve neyi nerde nasıl arayacağını ve ne bulduğunu bilebilmek. Böyle olunca bölüm değil transkrip konuşmalı diye düşünüyorum.

  Saygılarımla
  Zafer

     

   
 6. Evrim Akbayır

  Evrim Akbayır TÜİSAG Üyesi

  Çalışma süreleri çok tehlikeli sınıfta 12 dakikadan 40 dakikaya çıkacağını düşünecek olursak, bu kadar uzman açığı varken imkansız böyle bir uygulama. Etrafınız da ne kadar İnşaat Mühendisi İşGüvenliği Uzmanı var şöyle bir dönün bakın.
  Şayet uzun vadede olabilir.

   
  ŞEVKİ AKKOCA bu yazıya teşekkür etti.
 7. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  Gelse ne olacak kanun yürürlüğe girmeden iptal edilir. Burası Türkiye
   
 8. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  hangi sektörde hangi branşta uzmanın olacağı bakanlıkça belirlenir deyip, cümlenin ucu açık bırakılmış. yönetmelik mi çıakrılacak acaba bununla ilgili?   
 9. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

 10. volkan volkan

  volkan volkan TÜİSAG Üyesi

  yahu danıştay yd kararı vermiş hala a yım diyenler var
  tamam belki bürokratlartımız hukuktan anlamıyor olabilirler bari siz pozitif ilim sahibi insanlar yapmayın
  yd demek bu maddeyle bir işlem yapamazsın demek ki bu kararda bir çok madde anayasa mahkemesine gönderildi yarın onlarda bi karar verecek hepten tıkanacak
  tek çare sektörel çalışmaaaa   
 11. inter

  inter TÜİSAG Üyesi

  anayasa verilen hak geri alınamaz der artık o A ların iptali ancak anayasa değişikliği ile olur   
 12. inter

  inter TÜİSAG Üyesi

  evrensel hukukta eger kanun kisi lehine işe geriye donuk uygulanır der aleyhte işe uygulanmaz der aflardan herkesin yararlanıp ceza artırımla r suc zamanı esas alınması gıbı bu anayasa yada asar ama artık sınav olmaz bu karar baglay cıd ır önü kapatıldı atı alans a üsküdar da

   
 13. volkan volkan

  volkan volkan TÜİSAG Üyesi

  verilen hak geri alınmaz alınmazzda verilen hak hukuka uygunmu hayır
  birde zamanında aynı mevzu yaşandı belgeler iptal edildi
  he sonradan mevzuatta değişiklik yPIp yola devam dediler ama yine tıkanıyor işte
   
 14. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Ben de yükselmeyle A oldum. Ama inanın belgelerin iptal edilmesinden yanayım. uzmanlık sınavı için %90 başarı oranı hiç gerçekçi değildi. Saçmalıktı. Yükselme ile alınan belgeler iptal olmaz ama olsa ve c lerin tehlikeliye, b lerin çok tehlikeliye bakma süreleri uzamazsa, 6-8-12 dk lık süreler de 10,20,40 dk olsa çok iyi olur diye düşünüyorum.

   
  Sevgi.isg ve FEİ bu yazıya teşekkür etti.
 15. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Verilen hak geri alınmaz deniliyor. Madem öyle yanlış anlaşılmasın bilmiyorum öğrenmek istediğim için sormak istiyorum; vakti zamanda tebliğ çıkartılarak bazı kişiler sektörlerine göre çok tehlikeliye bakma yetkisi aldılar ve baktılar. Sonra danıştay tebliği iptal edince, yetki geri alındı ve isg katip'ten sözleşmelerşn hepsi iptal edildi. Ee peki bu da verilen bir hak değil miydi, ama geri alındı?   
 16. volkan volkan

  volkan volkan TÜİSAG Üyesi

  Sayın deniz dev rim güzel bir örnekten bahsetmiş ve benzeride çoktur
  hakkın geri alınmaması için hakkın hukuka uygun olması gerekiyor
  fakat şuda var artık hukuki kararlar uygulanmaz oldu

   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 17. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İş Sağlığı ve Güvenliği İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderildi.

   

  Ekli Dosyalar:

 18. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Bu kanun taslağının hiçbir anlamının olmadığını taslak kanunlaştıktan sonra yaşanacak herhangibir toplu ölümlü iş kazasından sonra anlayacaklar. Bırakın proaktifliği reaktif bile değiller. Soma, ermenek, asansör faciası sonrası alınacak önlem bu mudur yani? Bari reaktif olabilselerdi. Bir yıl öncesi ile bundan 6 ay sonrası arasında hiçbir fark olmayacak. Yaşanacaksa yine yaşanacak somalar, asansör faciaları. (Tersanede yaşanan ölümleri saymıyoruz çünkü ordaki ölümler toplu değil, onlarınki ölüm sayılmıyor bunlara göre. Çünkü ses getirmiyor, önemsiz tersanede ölen bedenler bunlara göre) Bu arada işvereni sürekli bize şikayet eden bakan bugün hakkında verilen gensoru konuşmalarında verdiği cevapta işçileri suçladı. Neymiş efendim işçi neden hayati durum gerektiren bir konuda işyerinin çalışmasının durdurulması için bişey yapmamış diye soruyor bakan. Kaza anınd işvereni bana suçluyor, kaza zamanı geçtikten sonra şimdi de işçiyi suçluyor bana. Kendisi artık ne işe yarıyorsa ben hiç anlamadım.

   
 19. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi


  Kendisi bol keseden para alıp, oturduğu yerden işveren yandaşlığı yapmakla meşgul ne yazık ki.Kanunlarda ki, yönetmeliklerdeki maddeleri uygulayabilmek ne yazık ki sahada mümkün olamıyor ama bunlardan bihaberler ya da aslında görmemezlikten gelmek daha çok işlerine geliyor. Halimize bakın ya ne kadar acınılası. Sırtımızı dayayabileceğimiz bir devlet güvencemiz yok, hepimiz adaletin ülkemizde mevcudiyetini yitirdiğine zaten her gün haberlerle şahit oluyoruz veya bizzat yaşıyoruz.Milletvekili- bakan çocuğuysan polisi yerinden sürebiliyorsun, halktansan mağdurken de mağrur oluyorsun.Paran yoksa devletin gözünde değerin de yok. Çok garip bir ülkeyiz cidden. Dediğiniz toplu ölümlü iş kazalarından sonra anlayacaklar mevzusu da bize işlemiyor inanın. Soma olayını şimdi kim umursuyor ki. Hangi devlet adamının dilinde. Etkisi bize başta tesir ediyor, sonrasında çabuk unutuyoruz. Gerçek bir hukuk devleti olsaydık eğer; Soma, Ermenek ve asansör kazalarından sonra işverenlerin tir tir titreyerek medet ummaları gerekti bizlerden. Geleceğinden endişe duyan ve korkan herkesin aklından daha medeni ve adaletli ülkeler geçiyordur sanırım, benim öyle çünkü. Hakkımızda hayırlısı artık söyleyebildiğimiz birbirimize tek teselli cümlesi çünkü.

   
  volkan volkan, Deniz Devrim, Sevgi.isg ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. FEİ

  FEİ TÜİSAG Üyesi

  Yazın bir kenara:
  2015'te maden sektöründe 2017'de inşaat sektöründe sektörel düzenleme yapılacak.

   
  Şua ve sweetheart bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica