İş Güvenliği Uzmanları Uygulama Problemleri - 7

Sedat İlhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bitirme ödevimi paylaşmaya devam ediyorum Yorumlarınızı bekliyorum.

İSG Uygulamalarının Etkinliğinin Ve Güven Düzeyinin Artırılması

4- Mevzuatta iş güvenliği uzmanlarının görevleri , işverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak olduğu tanımlanmıştır. Belirli bir süre teorik eğitim ile yetiştirilen rehber ve danışmanların ne derece başarılı olabileceği değerlendirilmelidir. Pratik saha eğitimi , uzman yardımcılığı , stajyer uzmanlık , uzman adayının geçmiş tecrübeleri vb kriterler ele alınarak bir sistem geliştirilmelidir. Bu şekilde uzmanlar daha donanımlı ve bilinçli olarak göreve başlayabileceklerdir.
5- İş güvenliği uzmanlarının görevleri, psikososyal açıdan değerlendirilmeli, bu konuya dikkat çekilmeli , pratik ve teorik eğitimler organize edilmelidir. Bu anlamda yapılmış deneyler göstermiştir ki insanlar çoğunluğa uymayı , güçlünün yanında olmayı tercih etmektedir. İş güvenliği uzmanları, çoğunluğun “gerek yok , bir şey olmaz” dediği bir ortamda riskin varlığını deklare etmek zorundadır. Bu davranış her bireyde farklı sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Sonuçların bazıları aşağıda listelenmiştir.
• Kendine gereğinden fazla önem verebilir. Hiçbir kimsenin söyleyemediği bir ortamda bir şeyler söyleyebilmek gerçekten önemlidir , ancak daha önemli olan yapılması gerekenleri özümsetebilmek ve yaptırabilmektedir.
• Umursamamak karşıdakine verilecek en büyük cezadır. Uzman, işveren ve çalışanlara defalarca öneri sunduğu halde, doğru veya yanlış bir yorum alamadığı takdirde kendisini itilmiş hissedebilir. Ancak böyle bir durum kesinlikle uzmanın görevi ile ve muhatabın şahsiyeti ile ilgilidir. Uzmanın bu tavır kişiselleştirmemesi , özgüveni , istikrarı ve sakin tavrı ile orta vadede bazı şeylerin yoluna girmesi beklenir.
6- Uzmanların daha etkin çalışmalarını sağlamak üzere bazı yöntemler geliştirilebilir. Bilgi aktarımı , denetim , puanlama vd amaçlarla çapraz firma ziyaretleri organize edilebilir. Uzmanın yapmış olduğu sosyal veya teknik çalışmalar ve almış olduğu eğitimler puanlandırılarak uzmanlara dereceler verilebilir. Bu derecelere bağlı olarak uzmanlara ek görevler verilebilir. Mevcut durumda uzmanların mevzuattan neler anlaması gerektiği , uygulamayı nasıl yapabileceği tamamen uzmanların görev ahlakı , kapasitesi , özverisine bağlı olarak gelişmektedir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.