Iş Güvenliği Uzmanları Sendikası

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında KadirCoskun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

İSG Uzmanlarının Bir Sendikası Olması Gerekir mi?

 1. Evet

  oy sayısı 50
  87,7%
 2. Hayır

  oy sayısı 5
  8,8%
 3. Ne Gereği Var

  oy sayısı 2
  3,5%
 1. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar, bu konuya bütün İSG uzmanı arkadaşlarımın birşeyler yazarak, konunun ileri derecede irdelenerek tartışılmasını istiyorum.

  Neden bizim bir sendikamız yok?
  Neden İSG dernekleri bir çatı altında değilde parçalanmış bir şekilde çalışmalarını yürütüyor?

  Yani işin aslı bu konuda birlik olarak artık somut adımların atılması gerektiğini düşünen bütün arkadaşların bu konuya destek vereceğini düşünüyorum.


  Saygılarımla,


   
 2. Ufuk Ylc

  Ufuk Ylc TÜİSAG Üyesi

  Tersane sektöründen bir örnek vermek istyorum. Bir kaza olduğunda (ölümlü) Gemi Müh. Odası (GMO) derhal bir kurul oluşturup, olayı inceleyip ve burası çok önemli ''kendi meslektaşlarını kurtarmak ve savunmak'' için çalışıyorlar. Ben henüz uzman değilim sınav sonuçları açıklandığında inşallah uzman olacağım. Ancak şimdiden söyleyebilirim ki kesinlikle tersanelerde bu işi yapmayacağım. Hatırladığım en son tuzlada yaklaşık 2 ay önce bir patlama ve 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir patlama. Bu kaza sonucu tersanenin iş güv. uzmanı ve genel müdürü şu an tutuklu. İşini yapmadıkları için ise tamam sonuna kadar haklılar, ama bizzat bildiğim için söylüyorum kesinlikle bu arkadaşımız işini en ince ayrıntısına kadar yapan bir arkadaşımızdı. Daha fazla uzatmak istemiyorum ama eğer böyle bir sendika,oda vb. herneyse oluşturulur veya oluşturulacaksa aktif olarak da görev almak isterim alırım.

  Saygılarımla..
  UY

   
  serkancan uçar bu yazıya teşekkür etti.
 3. hsselek

  hsselek TÜİSAG Üyesi

  Örgütlemek iş yaşamında çok önemlidir ve gereklidir. Mücadele daha kurumsal olur. Ama dikkatli olunmalı, kendi elimizle başımıza yeni sendika ağaları çıkartmayalım.

     

   
  osman.koyuncu, serkancan uçar ve Ufuk Ylc bu yazıya teşekkür etti.
 4. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  aslında bu konu üzerinde durup çalışmak lazım ilerlemek ve bu mesleğin kabulünü ve çalışma şartlarını belirlemek açısından çok önemli bir atılım olur. konuyu araştırmak gerektiğine inanıyorum.

   
  uzmancan ve serkancan uçar bu yazıya teşekkür etti.
 5. Hüseyin51

  Hüseyin51 TÜİSAG Üyesi

  dikkatimi şu çekti, 2012 yılında açılan bu konuya malesefki sedece 3 kişi cevap vererek destek vermiş halbuki ne kadar önemli bir konu bu site yöneticilerinden ve dernek yetkililerinden bile bir açıklama olmaması üzücü...

     

   
  Murat Karlık ve serkancan uçar bu yazıya teşekkür etti.
 6. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Sayın "Hüseyin51" Burak Bey (Burak HEKİM) deneyimli site yöneticilerindendir. Atladınız sanırım:)

   
  serkancan uçar bu yazıya teşekkür etti.
 7. Hüseyin51

  Hüseyin51 TÜİSAG Üyesi

  Sizce bu yazdığınız cevap benim söylediklerimi karşılıyormu? Burak beyin şuanda site yöneticisi olması ve bir mesaj yazmasıyla bu konunun burada tartışılmış açıklığa kavuşturulmuş olduğunu gösterirmi?
   
 8. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Maalesef ki İş güvenliği konusunda ki temel sorun , ülkemizde her konuda karşımıza çıkan canavar ''eğitimsiz ve yetkinliği sınırlı'' kişilere (bu cümleyi hem uzmanlar hem de kanun koyucular için kullanıyorum. işini layığı ile yerine getirdiğini düşünen arkadaşlarımı tenzih ediyorum ve polemik yaratmaktan kaçınıyorum. biline...) çalışma hayatının ve insan hayatının çok önemli bir bileşeninin emanet edilmesidir. Hepimiz bu alanda çalışırken görüyor ve gözlemliyoruz ki iş güvenliği ve işçi sağlığı ; kurallar koymak , mevzuatı uygulamak v.s. gibi çalışmalarla istediğimiz sonuçları alamıyoruz. Kültür (İSG Kültürü) eksikliği her aşamada karşımıza çıkıp bir şekilde engel oluşturuyor.

  Nedir peki bu İSG Kültürü ? Oluşturulması zor mudur ?
  Herhangi bir konuda ortak kültür oluşturulması için öncelikle en üst mertebeden başlayarak en altta bulunan tüketici/çalışana kadar ele alınan konunun sadece bir görevi yerine getirmek olarak değil sosyal/çalışma yaşamının olmazsa olmazı olarak görülmesi önemlidir. Yaşanan iş kazasının sadece kazazedenin hayatına etkisi olmadığı , çalıştığı alanda ki makine - teçhizata , çevresinde çalışanlara fiziksel veya zihinsel olarak (güvensizlik) etki ettiği , işletmeye bu nedenle zarar verdiği dolayısı ile ülke ekonomisine yaşanan iş gücü kayıpları ile de ciddi anlamda darbe vurduğunu kabullenmemiz , anlayabilmemiz , anlatabilmemiz lazım.

  Öncelikle oluşturulmasını istediğimiz kültür için bir sistem/sistematik çalışma ortamı oluşturmamız gerekir. Bu sistemi oluşturmak için insan , makine , teknoloji , bilgi , liderlik v.b. tüm kaynak ve olguları kullanmamız önemlidir. Sonrasında oluşturulan sistemin işletilebilirliği ve uygulamasını takip etmemiz tüm sistem parçalarının ortak kültüre katkı sağlama zorunluluğu bulunacağı için yeterli olacaktır.
  Sistemin ve ortak kültürün kurulması için de aynı sektörde ki insanları bir araya getirebilecek yeri geldiğinde yönlendirme yeri geldiğinde ise ikinci göz olabilecek bir üst sistem oluşması gerekiyor ki bunun oluşması da örgütlenme ile sağlanabilir. Bu örgütlenme dernek , topluluk , sendika v.s. adını ne koyarsanız odur. Burada ki fark belirtilen toplulukların yaptırım gücü , üyeleri , çoğunluğa hitap edebilmesi , etkisi v.s. farklılık göstermesidir.

  Bu bağlamda tabii ki sendika kurulması gerekir ve önemlidir çünkü ; biz İSG uzmanları olarak maalesef ki haklarımızı savunamıyoruz , çok sayıda yetersiz arkadaşımızı içimizde barındırıyoruz , ortak çalışma sistemimiz yok , hepimiz işe farklı gözle bakıyoruz , her ortak topluluk (dernek , forum siteleri v.s.) konuları farklı şekilde takip ediyor - katılım sağlıyor ve yorumluyor , yaşanan trajediler karşısında toplumun tepkisi ne ölçüdeyse o ölçüde zarar görüyoruz. Standartların oluşturulması ve gerçekten hem hakların savunulacağı hem de ortak kültür oluşmasına katkı sağlayacağını düşündüğüm için sendika oluşumunun kesinlikle faydası olacağını düşünüyorum. Tabii ki ''hsselek'' arkadaşımızın düşüncesine katılıyor ve içimizden sendika canavarları çıkarıp kaş yapalım derken göz çıkarmamayı da önemsiyorum.

  Kazasız günler dilerim , Saygılarımla ,   
  Hüseyin51 bu yazıya teşekkür etti.
 9. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Ek olarak İş Güvenliği uygulamalarının en önemli yapı taşı olan bizler düşüncelerimizi , önerilerimizi , aksaklıkları ve yanlışları yeterli şekilde kanun koyuculara iletemiyoruz. Bu konunun da çok önemli bir sorun olduğunu düşünüyorum.

  Saygılar ,

     

   
 10. Aliossss

  Aliossss TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu ücret konusunun standartlasmasi ile ilgili hususta, veterinerlerin durumunun da incelenmesi gerektiği taraftarıyım. Onların da bir taban fiyat belirleme durumları var. Ancak bir veteriner ile konuşsanız onların problemlerini dinlerseniz çözümün taban fiyat belirlemede olmadığını göreceksiniz. Onların da işvereni çiftçi hayvanci kardeşimiz... Yani bu isg yönetimi devlet eliyle olmadığı sürece ister oda olsun ister dernek ister vakıf hiçbirisi çözüm değil. Ne zaman ki csgb bu işi eline alır da kendisine bağlar yönetimi kendisinde ücreti de işverenden o tahsil eder ise olur. Yoksa burada havanda şu döVücutlür   
 11. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  CEVAP:

  Sayın ,
  Hüseyin51,
  Eleştirinizde (üyelerin konuya ilgisizliğinde)çok haklısınız.
  Konunun başlığı;
  """""""""" İSG Uzmanlarının, bir ODASI olmalı mı?""""""""""""
  Olmalı ve.....,


  Meslek odası teşkilinin , sendikadan daha öncelikli olduğunu düşünüyorum.
  İyi çalışmalar dilerim.
  Uzmancan   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica