Iş Güvenliği Uzmanları Odası Kurulması Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında köksal yağmur tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. köksal yağmur

  köksal yağmur TÜİSAG Üyesi  Merhaba, İş Güvenliği Uzmanlarını bir çatı altında toplamaya çalışan değerli İSG forum site yöneticilerine teşekkür ediyorum. Ancak, hertürlü uygulama farklılıklarının ortadan kalkması, İş Güvenliği Uzmanı olan arkadaşların yasal ve mesleki haklarının korunması, mesleki standartların geliştirilmesi anlamında hukuken de tanınan bir çatı altında toplanılması, gün geçtikçe uzman sayısının artması ve yeni kanunun çıkmasıyla ihtiyaç haline gelmiştir.. Yine bu anlamda çalışmaların sürdüğünü siteden takip ediyorum. Ama bazı sorular kafalarda oluşuyor. İş Güvenliği Uzmanları bir oda kurabilir mi? Piyasada ISG anlamında bir çok dernek var, web sitesi anlamında STK'lar var , güç birliği yapılabilir mi ?
  Örneğin, asıl mesleği çevre mühendisi olan bir uzman aynı zamanda Çevre mühendisleri Odasına da üyeyse bu bir sorun oluşturur mu ?
  Saygılar,


   
  ataselim bu yazıya teşekkür etti.
 2. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  Odaya üye olmanın sınırı yok. Dediğiniz gibi çalışmalar devam ediyor. Ancak takdir edersinizki bu o kadar kolay bir iş değil.

   
 3. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Bence oda olmasın.Bir mühendis olarak yıllardır üyesi olduğum, aidat ödediğim odanın hiç bir faydasını görmedim. Ayrıca bahsettiğiniz faydaların hiç birini oda size sağlamayacaktır. Mevcutlar gibi siyasilerin elinde dönecek.

  Hakkınızı arayacaksanız hukuk yolu her zaman açık. Taban ücret sağlar sanıyorsanız bugüne kadar bunu hekimler odası ve mühendisler odası bir türlü sağlayamadı, kağıt üzerinde kaldı. İş imkanı derseniz zaten olmaz. Eee neden oda kurulsun da boşuna aidat ödeyelim.Aidat sorun değil çoğu konuda ayağımıza dolaşacağı da kesin.

     

   
 4. mikrop

  mikrop TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle odalaşması lazım..Söz hakkı ancak böyle elde edilebilir..

   
 5. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  bende odanın hiçbir faydasını görmedim ama ben odaya da hiç uğramadım ondan suçlayamıyorum(!)

  Ben şartlar olgunlaştığında odanın zaten kurulmasının kaçınılmaz olacağını düşünüyorum. Bu işin altını da burada ve diğer bir çok platformda değerli arkadaşlar oluşturuyorlar sadece doğru zamanın gelmesi gerekiyor.

     

   
 6. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Yararlı olacak ise kurulmasından yanayım.Çünki birlik ve örgütlenmemiz yok.Ne bir çatı altındayız ne de bir amblemimiz var.Varmı iş güvenliği uzmanını simgeleyen bir amblem bir sembol.Baret demeyin.O madencilerin amblemi.Dediğim gibi haklarımızı koruyacak ise düşük ücrete imza atan uzmanları denetleyecek ise,kendi içimizdeki otokontrolü yapacak ise(bu işi ayağa düşürenlerin ayıklanması gibi) böyle bir oda kurulsun isterim.Ama şayet dişe dokunur bir şey yapılmayacak ve aidat ödenecek ise,attığımız her imzanın oda onayından geçmesi gibi saçma sapan işler yapılacak ise hiç kurulmasın.Birde onunla uğraşmayalım.

   
  Hüseyin KORKMAZ bu yazıya teşekkür etti.
 7. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  Bence çok yerinde olur ancak iş güvenliği uzmanları çeşitli branşlarda eğitim aldığı ve sonucunda bu uzmanlık için tekrar eğitim alarak sınav aşamasından sonra alınan bir hak olduğu için tüm uzmanları kapsayacak şekilde ve adil bir uygulama sistemi içinde olması gereken ve hatta geç kalınmış bir oluşumdur şahsen elimden gelen tüm gayreti göstermeye hazırım
   
 8. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Bence bir oda kurulması faydalı olur yasal zeminlerde toplu olarak hareket etmek her zaman fayda sağlar bu ücret birliği olur. Kimse tabipler birliğini beğenmemekte ama iş yeri hekimlerinin maaşları tabip odasının sayesinde yüksek seyretmekte ama başka türlü yararı vardır yoktur o tartışılır.
  Bizim için önemli olan toplu hareket mekanizmasını çalıştırmak diye düşünüyorum.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica